0

هفت نکته طلایی (Dec-31)

اقتصاد جهانی قرار است سال آینده از بزرگترین و گسترده ترین شوک اقتصادی تاریخ معاصر در سال ۲۰۲۰ به شدت بازگردد. توزیع واکسن ها علیه Covid-19 قرار است ترس از ویروس کرونا را از بین ببرد و اجازه بازگشت به الگوهای کار قبل از همه گیری را بدهد. و بانک های مرکزی قول داده اند که نرخ بهره را محکم نگه دارند، در حالی که دولت ها تصمیم دارند وام ها و هزینه های بالا را حفظ کنند تا اطمینان حاصل شود که قسمت های مناسب اقتصاد قبل از وضعیت طبیعی به هم نخورد.

بازارها آینده نگر هستند و این واقعیت که بازارهای سهام در ایالات متحده و بسیاری از بقیه جهان در اوج رکورد قرار دارند یا نزدیک به آن هستند، نشان می دهد که این روایت از قبل روشن بوده است.

در اینجا نگاهی می اندازیم به برخی از رویدادها و موضوعاتی مهم که در سال آینده روی بازار تاثیر خواهند داشت.

 

۱- تاثیر بایدن

همه انتظار دارند رئیس جمهور جدید به محض آغاز به کار در ۲۰ ژانویه، برای بازسازی اقتصاد بکوشد. با این حال، توانایی وی در انجام این کار به نتیجه انتخابات دور دوم برای دو کرسی سنا در ۵ ژانویه بستگی دارد.

تا زمانی که حزب دموکرات هر دو کرسی را تصاحب نکند ، سنا برای دو سال آینده در دست جمهوریخواهان باقی خواهد ماند.

به احتمال زیاد، اگر جمهوری خواهان كنترل سنا را دردست گیرند، پیشبرد بسیاری از برنامه هایی كه از بایدن انتظار می رود غیرممكن است، چه هزینه های بیشتر در زیرساخت ها و چه مالیات های بالاتر بر درآمد. سنا که چشم خود را بر گسترش گسترده کسری بودجه در دوره رئیس جمهور ترامپ – حتی قبل از فاجعه ویروس کرونا- بسته است، ممکن است ناگهان گرایش های محافظه کارانه مالی خود را کشف کند.

با این حال، بایدن فرصت زیادی برای تأثیرگذاری بر احساسات بازار سهام از طریق سیاست خارجی خواهد داشت، جایی که سنا از اهرم فشار بسیار کمتری برخوردار است. نشانه ها نشان می دهد که او تلاش خواهد کرد روابط خود را با متحدان سنتی ایالات متحده بازگرداند. بنابراین از خطر جنگ تجاری با اروپا جلوگیری می کند، اما آزمایش واقعی کاری است که بایدن با تعرفه های واردات کالاهای چینی که بایدن به ارث می برد انجام می دهد.

 

۲- ویروش کرونا

اعلام وجود موع جدیدی از Covid-19 که بیشتر عفونی است -اگر خطرناک تر نباشد- ممکن است برخی از کف ها را از هم اکنون تا سال جدید از بین ببرد، اما احتمالاً ۲۰۲۱ با “Goldilocks” آغاز می شود. سناریو قیمت گذاری شده – سناریویی که همه گیر شدن بیماری به دلیل توزیع واکسن و رسیدن بهار اتفاق می افتد، اما مقامات هنوز هم امیدها به محرک را تا حد ممکن  نگه می دارند تا از آنچه بانکداران مرکزی “اثرات زخم” می نامند جلوگیری کنند.

Moderna (NASDAQ: MRNA) در دریافت مجوز استفاده اضطراری برای داروی Covid-19 خود به Pfizer-BioNTech پیوسته است و کلیه واکسن های کاندیدای بعدی به توانایی سیستم های بهداشتی ملی کمک می کنند تا با سرعت بیشتری محافظت را انجام دهند. ایده این است که حمایت سریع از آسیب پذیرترین افراد به دولت اطمینان بیشتری می دهد تا اقتصاد را باز نگه دارد، در حالی که به نرخ بالای جذب در بین مردم اعتماد می کند.

با این وجود بیش از ۲۰٪ از آمریکایی ها که در اوایل ماه جاری توسط موسسه پیو مورد نظرسنجی قرار گرفتند، گفتند که آنها احتمالاً از واکسن خودداری خواهند کرد، این تعداد در صورت شروع عوارض جانبی غیر منتظره و منفی ممکن است به مراتب بیشتر شود. علاوه بر این، باید یادآوری شود که جهش در ویروس – که احتمالاً چندین مورد آن وجود دارد – ممکن است باعث شود که برای همیشه دشوارتر باشد. حتی اگر هنوز هیچ نشانه ای وجود نداشته باشد که نوع جدید کشف شده توسط دانشمندان انگلیس در مقابل داروهایی که هم اکنون در دست تولید هستند مقاومت کند.

 

۳- بازگشت به سفر، اوقات فراغت و رستوران ها

اما بیایید فرض کنیم که تکمیل واکسن طبق برنامه پیش برود، چه نوع بازگشتی می تواند در سال آینده در انتظار باشد؟ این اجماع برای یک بازگشت سریع است، اما صنعت – شاید با یک نگاه به حمایت بیشتر از طریق بورس عمومی – بسیار دور از انتظار باشد. شرکت های متنوعی به عنوان رزرو خطوط هوایی دلتا و هیلتون هولدینگ در سراسر جهان همه از ارائه هر نوع راهنمایی در آخرین به روزرسانی های سه ماهه خودداری می کنند.

اتحادیه بین المللی سفر هوایی پیش بینی می کند این صنعت ۴۰ میلیارد دلار دیگر در سال آینده افزون بر ۱۲۰ میلیارد دلار در سال جاری از ضرر کند و فقط انتظار دارد كه تعداد سفرهای هوایی در سال ۲۰۲۴ به سطح ۲۰۱۹ بازگردد. TUIGn ، بزرگترین مجری تور اروپا، می گوید ۲۰۲۱ “سال انتقالی” خواهد بود و فقط در سال ۲۰۲۲ میزان ترافیک به سطح قبل از همه گیری بازمی گردد.

قدرت های موجود مطمئناً آسمان و زمین را به حرکت در می آورند تا اطمینان حاصل کنند که مسابقات مهم المپیک توکیو و مسابقات قهرمانی فوتبال یورو طبق برنامه ریزی های انجام شده برگزار می شود. و اعداد Tui نشان می دهد که تقاضای متراکم برای تعطیلات بسیار زیاد است. تجارت بار و رستوران مطمئناً در هر کجا که صاحبان بهداشت بتوانند از بهداشت خوبی برخوردار شوند احیا خواهد شد. اما هنوز هم دشوار است که سیرک نمایشگاه ها، کنفرانس ها و سایر رویدادهای شبکه ای را ببینید که هدف اصلی آنها تکثیر تماس های اجتماعی است زیرا ماجرا را قبل از سال ۲۰۲۲ بازگردانید.

 

۴- ترس از تورم

مراقب ترس بزرگ تورم در بهار باشید. این در حالی است که قیمت نفت و کالاهای اختیاری در سال گذشته واقعاً سقوط کرد، این بدان معناست که نرخ تورم که قیمت ها را از سطح سال قبل خود اندازه گیری می کند، به شدت بالاتر خواهد رفت.

، با توجه به اینکه رکود همه گیر باعث ایجاد شکافهای گسترده تولید در اقتصادهای پیشرفته شده است که زمان فشار تورمی واقعی را برای برخی از آنها فروکش خواهد کرد به طور حتم، بانک مرکزی اروپا و سایرین قبلاً اعلام کرده اند که در حال جستجوی آنچه فقط باید اتفاق بیافتد هستند. در عین حال، این خطر وجود دارد که برخی از عناوین اصلی برای تضعیف این عقیده که بانک های مرکزی می توانند برای همیشه یک سیاست پولی فوق العاده شل داشته باشند، کافی باشد.

 

۵- جنگ ضد انحصار در غول های تکنولوژی

۲۰۲۱ قرار است سالی باشد که جنگ ضد انحصاری Big Tech زمان زیادی را خنثی می کند. تنظیم کننده ها متوجه شده اند که تعداد معدودی از شرکت های بزرگ – Alphabet (NASDAQ: GOOGL) ، Amazon (NASDAQ: AMZN) ، Apple (NASDAQ: AAPL) ، Microsoft (NASDAQ: MSFT) و Facebook (NASDAQ: FB) – اعمال کنترل بیشتر انجام دهد.

استفاده از داده ها برای تأثیرگذاری بر انتخاب کاربران، خریدهای آنها و سیاست های آنها در رابطه با محتوای موجود در شبکه های آنها، به طور فزاینده ای تحت نظارت شدید قرار می گیرد و این موضوع در هفته های اخیر توسط کمیسیون تجارت فدرال و وزارت دادگستری نشان داده شده است.

مسلماً هیچ یک از اقدامات اخیر ضربه نهایی را ندارد. این شرکت ها استدلال های واضحی دارند که قبلاً در برابر بررسی ها مقاومت کرده اند. و برخی از اقدامات ممکن است با سوظن به انگیزه های حزبی تضعیف شود.

 

۶- برکسیت

اگر سال ۲۰۲۱ در معرض خطر شروع جدی قرار گیرد، این تا حدودی به دلیل حماسه Brexit است که سرانجام باید در ۱ ژانویه، (زمانی که یک دوره انتقال ۱۱ ماهه است که به دو طرف اجازه می دهد وانمود کنند که انگلستان در واقع بلوک را ترک نکرده است)، به پایان می رسد.

در زمان نگارش این مقاله، دو طرف حداقل توافق کردند که تضمین می کند هیچ یک از طرفین حداقل برای شروع با تعرفه و سهمیه تجارت کالاهای خود روبرو نخواهند شد. اگر انگلیس از حق حاکمیت جدید خود برای جدا شدن از استاندارد و کار اتحادیه اروپا استفاده کند، این ممکن است تغییر کند. با این وجود شرکت ها مجبورند اسنادی راجع به منشا محموله های مرزی، درجه ای از بوروکراسی اضافی و هزینه ها ارائه دهند که احتمالاً رشد در این زمینه حداقل در کوتاه مدت است.

با این حال ، این معامله عمدتا در مورد خدمات ساکت است و صنعت خدمات مالی اصلی انگلستان را به ویژه در معرض هرگونه تغییر در نگرشهای اروپا قرار می دهد. این معامله روز چهارشنبه از طریق پارلمان انگلیس به سرعت انجام شد، اما هنوز هم مورد بررسی پارلمان های اروپا قرار دارد.

 

۷- ایران

یکی از حوزه هایی که بایدن رئیس جمهور منتخب بتواند نشان خود را از مجلس سنا بدون فشار بگذارد، روابط با ایران است. بایدن اظهار داشته است که می خواهد به برنامه جامع اقدام مشترک (JCPOA) مصوب ۲۰۱۵ سازمان ملل متحد که ایران را متعهد به کاهش غنی سازی سوخت هسته ای، از بین بردن ذخایر اورانیوم با غنی سازی متوسط ​​و محدود کردن توانایی غنی سازی آن، برگردد.

خروج دونالد ترامپ از توافق در سال ۲۰۱۸ بخشی از سیاست “حداکثر فشار” بود که در ابتدا صادرات نفت ایران را فلج کرد، اما نشانه هایی از موفقیت روزافزون آن در دور زدن تحریم های ایالات متحده وجود دارد.

بازگشت به برجام می تواند زمینه ساز کاهش تحریم ها و افزایش بسیار بیشتر صادرات نفت ایران باشد که بسیار کمتر از سطح تاریخی خود است. این در شرایطی است که بازار جهانی نفت هنوز به افزایش قابل توجه انبارها در بهار امسال نرسیده است ، زمانی که نفت به معنای واقعی کلمه قابل قبول نبود.

اوپک و متحدان تحت رهبری روسیه از ژانویه همچنان ۶٫۵ میلیون بشکه در روز ظرفیت تولید بصورت آفلاین را در اختیار خواهند داشت و هیچ کس عجله نخواهد کرد که سهم بازار خود را با قیمتی که اکثر اوپک را پوشش نمی دهد به ایران بدهد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.