0

پنج نکته طلایی (Nov-19)

مجلس نمایندگان قرار است لایحه هزینه‌های دموکرات‌ها را با عنوان «بهتر بسازید» تصویب کند. یکی از سیاستگذاران کلیدی فدرال رزرو بیشتر متعصب می شود و سخنرانی دو عضو اصلی دیگر را که قرار است بعداً برگزار شود، مورد توجه قرار می دهد. اروپا دوباره شروع به قرنطینه می کند، زیرا موارد کووید-۱۹ در آلمان و اروپای مرکزی از کنترل خارج می شود و قیمت نفت را به پایین ترین حد در هفت هفته گذشته می رساند.

 

۱٫ لایحه هزینه برای رأی گیری در مجلس

مجلس نمایندگان قرار است روز جمعه در مورد یک بسته کوتاه‌مدت اما همچنان گسترده از اقدامات با هدف گسترش دولت رفاه و تسریع انتقال انرژی رای‌گیری کند،

این لایحه، که شامل مقرراتی برای مکان‌های جهانی قبل از مهدکودک، سقف هزینه‌های مراقبت از کودکان برای خانواده‌های فقیرتر و با درآمد متوسط، کاهش قیمت داروهای تجویزی و افزایش اعتبار مالیاتی برای کاهش انتشار کربن است، با قیمت برچسبی کمتر از ۲ تریلیون دلار همراه است.

در حالی که بسیاری از هزینه ها توسط مالیات های بالاتر بر شرکت ها و افراد ثروتمندتر پوشش داده می شود، دفتر بودجه کنگره قضاوت کرده است که با این وجود به کسری بودجه در این دوره اضافه خواهد کرد.

 

۲٫ اروپا دوباره قرنطینه می کند

اتریش اولین کشور اروپایی بود که در تلاش برای جلوگیری از افزایش عفونت، قرنطینه کامل را اعلام کرد. این کشور در اوایل این هفته محدودیت هایی را فقط برای افراد واکسینه نشده اعمال کرده بود، اما افزایش عفونت ها حتی پس از آن نیز ادامه داشت.

ینس اسپان، وزیر بهداشت آلمان، که برای اقتصاد اروپا نگران‌کننده‌تر است، گفت که بزرگترین اقتصاد این قاره نمی‌تواند کار را رد کند. با ۳۰ درصدی نرخ آلودگی بیش از رکورد قبلی، دولت های فدرال و ایالتی مجموعه اقدامات جدیدی را در روز پنجشنبه تصویب کردند که افراد واکسینه نشده را هدف قرار می دهد.

این خبر باعث افت شدید در سهام اروپا شد. پس از اینکه کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، بار دیگر نیاز به واکنش به افزایش تورم را رد کرد، یورو نیز به زیر ۱٫۱۳ دلار سقوط کرد تا پایین‌ترین سطح ۱۶ ماهه خود را در اوایل هفته آزمایش کند. تورم قیمت تولیدکننده آلمان در ماه اکتبر به ۱۸٫۴ درصد رسید که عمدتاً به دلیل افزایش شدید قیمت گاز و برق است.

 

۳٫ سهام تنظیم مخلوط باز می شود

بازارهای سهام ایالات متحده قرار است بعداً به صورت مختلط باز شوند، و در واکنش به اخبار قرنطینه اروپا، بازارهای ادواری ضعیف عمل کنند.

با این حال، معاملات آتی نزدک ۱۰۰ یک شبه به رکورد جدیدی رسید و با ۰٫۴ درصد افزایش به ۱۶۵۴۶ واحد رسید. معاملات آتی داو ۱۴۰ واحد یا ۰٫۴ درصد کاهش یافت در حالی که معاملات آتی S&P 500 کمی بیش از ۰٫۱ درصد کاهش یافت.

سهام‌هایی که احتمالاً بعداً مورد توجه قرار خواهند گرفت شامل اپل (NASDAQ:AAPL) خواهد بود. زیرا بلومبرگ در روز پنجشنبه گزارش داد که این کمپانی که ادعا کرد قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ یک خودروی کاملاً خودران بسازد. همچنین اکتیویژن بلیزارد (NASDAQ: ATVI)، که در طوماری که اکنون توسط بیش از ۱۰۰۰ کارمند امضا شده است، خواستار شد بابی کوتیک، مدیرعامل کهنه کار، که از سمت خود کناره گیری کند، مورد توجه خواهد بود.

سهام خطوط هوایی و کروز احتمالاً تحت فشار اخبار اروپا قرار خواهند گرفت. Foot Locker (NYSE:FL) درآمدهای فصلی را گزارش می دهد.

 

۴٫ سخنرانی های فدرال رزرو

فدرال رزرو چقدر سریع در حال تبدیل شدن است؟ بازار پس از پایان صحبت های نایب رئیس، ریچارد کلاریدا و فرماندار کریستوفر والر، اطلاعات بیشتری خواهد داشت.

کلاریدا به طور خاص در انتهای طیف افکار فدرال رزرو قرار دارد، بنابراین هرگونه نشانه ای از افزایش نگرانی در مورد فشارهای قیمتی که به طور فزاینده در اقتصاد مشهود است، ممکن است به عنوان نشانه ای تلقی شود که فدرال رزرو ممکن است سرعت خروج تدریجی خود را افزایش دهد.

رؤسای منطقه ای فدرال رزرو، جیمز بولارد و رافائل بوستیک، این هفته درخواست های آشنا برای افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۲۲ را تکرار کردند، اما اتفاق جالب تر در روز پنجشنبه رخ داد، زمانی که یکی از اعضای اصلی نوسان فدرال رزرو، رئیس فدرال رزرو نیویورک، جان ویلیامز، هشدار داد که افزایش قیمت ها موجب شده است این امر گسترده تر شود و فدرال رزرو نمی خواهد انتظارات تورمی بلندمدت را بیشتر از این افزایش دهد.

 

۵٫ نفت پس از ترس از قرنطینه با مشکل مواجه است

قیمت نفت به پایین ترین حد در هفت هفته گذشته رسید زیرا اخبار مربوط به بازگشت اقدامات قرنطینه ی کشنده تقاضا باعث تشدید احساساتی شد که به دلیل گزارش های اخیر درباره برنامه هایی برای آزادسازی هماهنگ ذخایر استراتژیک توسط دولت های چین و ایالات متحده آسیب دیده بود.

تا ساعت ۱۵:۰۰، قیمت نفت خام آمریکا با ۲٫۶ درصد کاهش به ۷۶٫۴۰ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که برنت برای اولین بار از اوایل اکتبر به زیر ۸۰ دلار سقوط کرد و با ۲٫۷ درصد کاهش به ۷۹٫۰۶ دلار در هر بشکه رسید.

شمارش دکل‌های بیکر هیوز نشان می‌دهد که آیا انتظارات برای افزایش تولید ایالات متحده در چند ماه آینده درست بود یا خیر. داده‌های موقعیت‌یابی خالص CFTC نیز در دسترس است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.