0

پنج نکته طلایی (Nov-15)

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده و شی جین پینگ، همتای چینی خود، عملاً برای اساسی ترین گفت وگوهای خود با یکدیگر ملاقات خواهند کرد و هدف از آن کاهش اختلافان بر سر تجارت و تایوان است. برنامه‌های هزینه‌ای دموکرات‌ها در حال نزدیک‌تر شدن به تحقق است. داده های تولید ناخالص داخلی سه ماهه سوم ژاپن ناامید کننده است، در حالی که آمار اکتبر چین بهتر از حد انتظار بود. سهام قرار است بالاتر برود، اما داده‌های عمده‌ای وجود ندارد، و رویال داچ شل (LON:RDSa) فقط به «شل» تبدیل می‌شود، زیرا زندگی پس از همه‌گیری آن را مجبور به کنار گذاشتن سنت دیرینه اش می‌کند.

 

۱٫ ملاقات مجازی جو و شی

جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده و شی جین پینگ، همتای چینی‌اش، در آنچه مقامات گفته‌اند که احتمالاً مهم‌ترین دیدار مجازی آنهاست، صحبت خواهند کرد.

این دیدار تنها چند روز پس از دستیابی هر دو رهبر به برخی از اهداف مهم سیاست داخلی برگزار می شود، بایدن توافقی را برای بسته هزینه های زیرساختی خود تضمین کرد و شی جین پینگ برنده فرمانی برای حکومت مادام العمر از سوی مقامات ارشد حزب کمونیست شد.

انتظار می‌رود که دو طرف درباره موضوعاتی از جمله تجارت، جایی که چین همچنان از تعهداتش تحت توافقی که با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا منعقد کرده است، عقب مانده است، و تایوان، که در ماه‌های اخیر تحت گشت‌زنی نظامی مکرر و تهاجمی توسط هوانوردی سرزمین اصلی چین بوده است، گفتگو کنند.

یکی از داده‌هایی که پس‌زمینه مطلوبی را ارائه می‌دهد این است که علیرغم کاهش شدید رشد چین در سه ماهه سوم، یوان در برابر دلار آمریکا نزدیک به بالاترین میزان خود در سه سال اخیر معامله می‌شود.

 

۲٫ دموکرات ها برای تصویب لایحه هزینه ها در این هفته تلاش می کنند

بر اساس گزارش‌های مختلف، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، در اوایل این هفته در حال برگزاری رای‌گیری درباره بسته هزینه‌های ۲ میلیارد دلاری دموکرات‌ها در زمینه آموزش، رفاه و انتقال انرژی است و طبق گزارش‌های مختلف، آرای کافی برای خروج از بن‌بست فعلی را به دست آورده است. لایحه کوچکتر هزینه های زیرساختی قرار است اواخر روز دوشنبه به قانون تبدیل شود.

ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا (NASDAQ:TSLA) پس از فروش یک بلوک دیگر سهام در روز جمعه برای پاسخگویی به بدهی مالیاتی که طبق قانون تصویب شده توسط تسلا موظف شده بود، دوباره سعی کرد توجهات را به فروش قابل توجه سهام تسلا در آخر هفته منحرف کند.

پس از چند عملکرد ضعیف در انتخابات شهرداری و فرمانداری دو هفته پیش، مترقی‌ها شروع به کنار گذاشتن مخالفت خود با نحوه تصحیح این لایحه کرده‌اند. به نظر می رسد که احتمال اینکه جروم پاول، رئیس فدرال رزرو به عنوان مهره در این بازی شطرنج سه بعدی قربانی شود، افزایش یافته است.

 

۳٫ سهام بالاتر باز می شود. هواپیماسازان در تمرکز هستند

انتظار می‌رود بازارهای سهام ایالات متحده با افزایش باز شوند و اخبار مربوط به هزینه‌های دموکرات‌ها را مثبت ارزیابی کنند و همچنان ظاهراً مطمئن باشند که ترس از تورم هفته گذشته منجر به افزایش عجولانه نرخ‌های بهره رسمی ایالات متحده نخواهد شد.

تا ساعت ۱۴:۴۵، معاملات آتی داوجونز ۱۰۰ واحد یا ۰٫۳٪ افزایش یافت، در حالی که معاملات آتی S&P 500 و Nasdaq 100 هر دو ۰٫۲٪ افزایش داشتند.

سهام‌هایی که احتمالاً مورد توجه قرار می‌گیرند عبارتند از Tyson Foods (NYSE:TSN) که درآمدش را در زمانی گزارش می‌کند که افزایش قیمت مواد غذایی در آستانه فصل تعطیلات توجه را به خود جلب کرده است، و Advanced Auto Parts که اعداد سه ماهه را منتشر کرده است. همچنین با افتتاح نمایشگاه هوایی دبی، ایرباس و بوئینگ (NYSE:BA) در کانون توجه قرار خواهند گرفت. ایرباس قبلاً سفارش ۲۵۵ هواپیما را از خطوط هوایی به رهبری گروه سهام خصوصی Indigo Partners اعلام کرده است.

 

۴٫ توقف اعدام زغال سنگ

عمر زغال سنگ به عنوان منبع انرژی پس از اینکه چین و هند به بقیه مذاکره کنندگان در کنفرانس COP26 فشار آوردند تا تعهد خود را برای حذف تدریجی آن کنار بگذارند، تمدید شد.

بیانیه نهایی اجلاس سران در عوض از «کاهش تدریجی» انرژی زغال سنگ صحبت می کرد.

بی میلی چین به حذف خود از زغال سنگ احتمالاً نظر اروپا – و احتمالاً آمریکای شمالی – را برای اعمال مالیات بر کربن برای واردات از کشورهایی با استانداردهای زیست محیطی پایین تر سخت می کند. این فرآیند ممکن است با موفقیت شگفت‌انگیز در COP26 در نزدیک‌تر شدن به مجموعه قوانین مشترک برای مکانیسم‌های تجارت کربن کمک شود.

 

۵٫ نفت با قدرت دلار ضعیف می شود. خداحافظ “رویال داچ”

قیمت نفت روز دوشنبه با افزایش قدرت دلار و داده‌های اقتصادی ناامیدکننده سومین اقتصاد بزرگ جهان کاهش یافت. ژاپن اعلام کرد تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه سوم سالانه ۳٫۰ درصد کاهش یافته است که بیش از حد انتظار است. این خبر تنها تا حدی با داده های تولید صنعتی و خرده فروشی کمی بهتر از حد انتظار از چین جبران شد.

تا ساعت ۱۵:۰۰، قرارداد آتی ژانویه نفت خام به ۷۸٫۶۷ دلار در هر بشکه داد و ستد شد که ۱٫۳ درصد نسبت به روز جمعه کاهش داشت، در حالی که قرارداد برنت با ۱٫۵ درصد کاهش به ۸۰٫۹۸ دلار در هر بشکه معامله شد.

در جاهای دیگر، رویال داچ شل قرار است فقط به «شل» تبدیل شود: شرکت نفتی انگلیسی-هلندی با حذف ساختار سهام دوگانه خود در تلاش برای کاهش هزینه‌های غیرضروری، تسلیم فشارهای پس از همه‌گیری و انتقال انرژی قبل از همه‌گیری شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.