0

پنج نکته طلایی (Nov-12)

داده‌های مشاغل ایالات متحده و نظرسنجی احساسات مصرف‌کننده دانشگاه میشیگان، جمعه آرامی را برای داده‌های اقتصادی رقم می‌زند. روسیه با موضع گیری تهاجمی در مرزهای اوکراین و لهستان، اروپا را در مقابل خود نگه می دارد. سهام در آستانه صعود قرار دارد.

 

۱٫ انتظارات تورمی در تمرکز

بازار کار ایالات متحده – و توانایی آن در هدایت تورم – با انتشار نظرسنجی ماهانه فرصت های شغلی و گردش کار توسط وزارت کار، دوباره مورد توجه قرار خواهد گرفت.

تحلیلگران انتظار دارند تعداد مشاغل خالی در ماه اکتبر اندکی کاهش یابد و از ۱۰٫۴۴ میلیون در سپتامبر به ۱۰٫۳۰ میلیون نفر کاهش پیدا کند، اما این هنوز با رکورد ۱۱٫۱۰ میلیونی که در ماه آگوست مشاهده شد فاصله زیادی ندارد. همچنین نزدیک به ۳ میلیون بالاتر از اوج قبل از همه‌گیری در سال ۲۰۱۹ است.

دانشگاه میشیگان همچنین نظرسنجی احساسات مصرف کننده خود را برای ماه نوامبر منتشر می کند، جایی که احتمالاً تمرکز بر زیرشاخص انتظارات تورمی است که در ماه گذشته به بالاترین حد خود از سال ۲۰۰۸ رسیده است. با توجه به رگبار سرفصل ها در مورد تورم واقعی که در اکتبر به بالاترین حد خود در ۳۰ سال گذشته رسیده است، به نظر می رسد که در برابر یک شگفتی صعودی آسیب پذیر باشد.

 

۲٫ روسیه شمشیرهای خود را به سمت اروپا می کوبد

تحولات روسیه به بلندترین حد خود در چند سال اخیر رسید و بر تلاش‌های متحدش بلاروس برای منحرف کردن تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه رهبری خود به دلیل انتخابات تقلبی و سرکوب سیاسی تأکید کرد.

کرملین بار دیگر نیروهای خود را در مرز اوکراین جمع آوری کرده است و این امر باعث شد تا دیپلمات های آمریکایی هشدار دهند که روسیه ممکن است به کشوری که هفت سال پیش به آن حمله کرده بود، حمله جدیدی انجام دهد. این کشور همچنین در حال انجام تمرینات نظامی مشترک با بلاروس در نزدیکی شهر گرودنو در شمال غربی بلاروس است که با لهستان و لیتوانی هم مرز است.

در همین حال، بن بست بین نیروهای امنیتی مرزی لهستان و هزاران مهاجری که توسط الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس به عمد به مرز تحویل داده شده بودند، ادامه دارد. لوکاشنکو روز پنجشنبه تهدید کرد که عرضه گاز روسیه از طریق خط لوله مهم یامال-اروپا را متوقف خواهد کرد. در حالی که بعید است کرملین اجازه چنین سیاسی سازی آشکاری را در عرضه گاز خود بدهد، این اقدام به طور غیرمستقیم فشار بر اروپا را برای اجازه دادن به آغاز صادرات از طریق خط لوله نورد استریم ۲ افزایش می دهد.

روبل – یکی از ارزهای با بهترین عملکرد در سال – برای سومین روز متوالی در برابر دلار با ۱ درصد کاهش به پایین ترین سطح در ۵ هفته گذشته رسید.

 

۳٫ سهام  بالاتر می شود

انتظار می‌رود که بازارهای سهام ایالات متحده در غیاب اخبار مهم مربوط به حرکت بازار، روز جمعه با روند صعودی خود را ادامه دهند.

تا ساعت ۱۴:۵۰، معاملات آتی داوجونز ۷۸ واحد یا ۰٫۲ درصد افزایش یافت که به دلیل افزایش ترس از تورم و نرخ‌های بهره بالاتر، کاهش هفتگی را تجربه کرد. قرارداد آتی S&P 500 نیز ۰٫۱% و قرارداد Nasdaq 100 نیز ۰٫۲% افزایش یافت.

سهام‌هایی که احتمالاً مورد توجه قرار می‌گیرند عبارتند از Beyond Meat (NASDAQ:BYND) که در این هفته در برابر چشم‌انداز ضعیف‌تر (هنوز بیش از ۱۰ برابر فروش آتی معامله می‌شود) نزدیک به ۲۰ درصد افت کرده است. غول‌های تجارت الکترونیک چینی علی‌بابا (NYSE:BABA) و JD.com (NASDAQ:JD) نیز پس از موفقیت‌های متفاوت در رویداد فروش «روز مجردی» خود در کانون توجه قرار خواهند گرفت. ارزش ناخالص کالای پردازش شده توسط بازار Taobao علی بابا برای اولین بار کمتر از ۱۰ درصد رشد کرد.

 

۴٫ COP26 با یک پیروزی دیگر برای سوخت های فسیلی به پایان می رسد

بزرگترین جشنواره هوای گرم جهان در گلاسکو، اسکاتلند، به پایان رسید، زیرا مذاکره کنندگان در کنفرانس COP26 تعهد دیگری برای حرکت فراتر از سوخت های فسیلی و جلوگیری از خطر تغییرات آب و هوایی فاجعه بار را نادیده گرفتند.

به گزارش رویترز، پیش‌نویس بیانیه نهایی این نشست زبان را در مورد حذف تدریجی انرژی زغال‌سنگ و حذف یارانه‌ها برای استفاده از سوخت‌های فسیلی – عمدتاً با اصرار کشورهای عربی، ملایم‌تر کرد.

این به شکست‌های اوایل هفته در ایجاد هر گونه پیشرفت قابل توجهی در ایجاد بازار جهانی کربن، اجرای وعده‌های قبلی برای کمک به کشورهای فقیرتر برای تامین مالی انتقال انرژی، یا تعهد به بررسی سالانه نحوه اجرای وعده‌های کشورها توسط کشورها می‌افزاید.

 

۵٫ قیمت نفت دوباره با افزایش ارزش دلار کاهش می یابد

قیمت نفت خام کاهش یافت، زیرا دلار قوی‌تر زندگی را برای خریداران غیرآمریکایی سخت‌تر کرد.

تا ساعت ۱۵:۰۰، قیمت‌های آتی آمریکا با ۱٫۷ درصد کاهش به ۸۰٫۲۰ دلار در هر بشکه رسید که برای اولین بار در این هفته به زیر ۸۰ دلار سقوط کرد. بهای معاملات آتی برنت با ۱٫۵ درصد کاهش به ۸۱٫۶۷ دلار در هر بشکه رسید.

شمارش دکل‌های بیکر هیوز نشانه‌های تازه‌ای در مورد اینکه آیا تولیدکنندگان آمریکایی در واکنش به افزایش اخیر قیمت‌ها برنامه‌های تولید را تسریع می‌کنند یا اینکه ترجیح می‌دهند ترازنامه‌ها را تعمیر کنند، ارائه می‌دهد. داده های موقعیت یابی خالص CFTC هفته را کامل می کند. داده‌های هفته گذشته نشان می‌دهد که مدیران پولی، بر اساس معیارهای تاریخی، بیش از حد دلتنگ نفت نیستند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.