0

پنج نکته طلایی (Nov-11)

دلار به بالاترین میزان در ۱۶ ماه گذشته رسید، زیرا بالاترین تورم در ۳۰ سال گذشته در ایالات متحده منتشر شد که باعث شد روی نرخ های بهره بالاتر تمرکز شود. همین حرکت، بازار نفت را که منتظر گزارش ماهانه اوپک است، تحت تاثیر قرار داد. به نظر می رسد ایلان ماسک فروش سهام تسلا (NASDAQ:TSLA) را در حال حاضر به پایان رسانده است و آدام آرون از AMC Entertainment (NYSE:AMC) نیز در ابتدای هفته سود زیادی دریافت کرد. با وجود به‌روزرسانی ناامیدکننده دیزنی در اواخر روز چهارشنبه، سهام قرار است از ضرر روز چهارشنبه بهبود یابد و اولین قرنطینه زمستانی در اروپای غربی ممکن است این هفته اعلام شود.

 

۱٫ افزایش نرخ دلار در پیشبینی های افزایش نرخ پس از داده های تورم

پس از داده‌هایی که نشان داد شاخص قیمت مصرف‌کننده ایالات متحده به بالاترین سطح خود در سه دهه اخیر افزایش یافته است، نگرانی‌ها از تورم به بازارهای جهانی بازگشت.

در پاسخ به اعدادی که نشان دهنده افزایش گسترده و سریع تر از حد انتظار قیمت ها بود ، بازدهی معیار ۱۰ ساله خزانه داری روز چهارشنبه ۱۰ واحد پایه افزایش یافت و حراج بعدی بدهی ۳۰ ساله را تضعیف کرد.

در همین حال، شاخص دلار به بالاترین حد خود از ژوئن سال ۲۰۲۰ رسید، زیرا بازارها پیش‌بینی می‌کردند که برای اولین بار نرخ‌های بهره ایالات متحده بسیار زودتر از دستورالعمل فعلی فدرال رزرو افزایش یابد.

بازار اوراق قرضه پنجشنبه به دلیل تعطیلات روز کهنه سربازان بسته است، اما بانک مرکزی در جاهای دیگر باز هستند و مکزیک و پرو هر دو قصد افزایش نرخ بهره را دارند.

 

۲٫ ماسک و آرون، پولشان را نقد کردند

طبق اسناد SEC، ایلان ماسک حدود یک سوم از سهامی را که به احتمال زیاد در روز یکشنبه اعلام کرده بود، تکمیل کرده است.

بایگانی‌ها نشان می‌دهند که ماسک حدود ۴٫۵ میلیون سهم را در طول سه روز فروخته است که تا حدودی بیشتر از سهامی است که از طریق اعمال اختیاراتی که قبلاً به عنوان غرامت به دست آورده بود.

ماسک طرحی را برای استفاده از گزینه های خود و واگذاری سهام خود در ۱۴ سپتامبر، قبل از نظرسنجی توئیتری جذاب خود در آخر هفته تنظیم کرده بود.

ماسک تنها مدیرعاملی نبود که روز چهارشنبه پول نقد کرد: آدام آرون، شرکت سرگرمی‌های AMC (NYSE:AMC) نیز حدود ۵۳ میلیون دلار سهام فروخت،

سهام تسلا در پیش از بازار ۲٫۵ درصد افزایش یافت، زیرا بازار شوک عرضه کوتاه مدت را هضم کرد.

 

۳٫ سهام با جهش باز می شود. دیزنی با اشباع استریم مبارزه می کند

سهام ایالات متحده قرار است بعداً با افزایش بازگشایی شوند و از ضررهای ناشی از تورم خود در روز چهارشنبه بازگردند.

تا ساعت ۱۴:۵۰، معاملات آتی داوجونز ۴۷ واحد یا ۰٫۱ درصد افزایش یافت، در حالی که معاملات آتی S&P 500 نیز ۰٫۴ درصد و معاملات آتی Nasdaq 100 0.6 درصد افزایش یافتند.

سهام‌هایی که احتمالاً مورد توجه قرار می‌گیرند شامل Rivian (NASDAQ:RIVN) می‌باشدکه در اولین بازار خود تقریباً ۳۰ درصد افزایش یافت و روز را با ارزش بازار ۸۵٫۹ میلیارد دلار به پایان رساند.

همچنین تمرکز روی دیزنی نیز خواهد بود که پس از گزارش کاهش شدید رشد مشترکین در سرویس دیزنی پلاس خود، که عملکردهای بهبود یافته بخش های فیلم و پارک موضوعی خود را تحت الشعاع قرار داد، در بازار پیش از فروش افت کرد.

 

۴٫ بازگشت قرنطینه به اروپا

با تشدید افزایش فصلی موارد کووید-۱۹ و پذیرش در بیمارستان، اروپا دوباره شروع به تشدید اقدامات بهداشت عمومی خود کرده است.

دولت هلند قرار است روز جمعه در مورد مجموعه ای از اقدامات توصیه شده توسط هیئت مشاوره علمی خود، از جمله لغو رویدادها، بستن تئاترها و سینماها، و مقررات منع آمد و شد برای کافه ها و رستوران ها، تصمیم گیری کند. اما مدارس باز خواهند ماند.

نرخ ابتلای ۷ روزه هلند به رکورد زمستان گذشته بازگشت، در حالی که در آلمان همسایه هلند، برای اولین بار در تاریخ چهارشنبه، تعداد مبتلایان جدید به ۵۰۰۰۰ نفر رسید و مرگ و میرها به بالاترین حد خود از آوریل رسیده است. کاهش اخیر عفونت های جدید در بریتانیا نیز در روز چهارشنبه به شدت معکوس شد.

 

۵٫ قدرت دلار به قیمت نفت ضربه می زند. سررسید  گزارش ماهانه اوپک

قیمت نفت خام یک شبه تضعیف شد. زیرا افزایش دلار به کالاهای مختلفی که قیمت‌های آنها عموماً به دلار وابسته است، ضربه زد.

تا ساعت ۱۵:۰۰، قیمت نفت خام آمریکا ۰٫۷ درصد کاهش یافت و به ۸۰٫۷۸ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که معاملات آتی برنت با ۰٫۵ درصد کاهش به ۸۲٫۲۵ دلار در هر بشکه رسید.

این اقدام همچنین در حاشیه تحت تأثیر کاهش تنش در بازارهای گاز طبیعی اروپا قرار گرفت، زیرا روسیه شروع به ارسال حجم اضافی به اروپای غربی و مرکزی از طریق خطوط لوله زمینی خود کرد. با این حال، این تسهیلات ممکن است زیاد دوام نیاورد: الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس تهدید کرد که در صورت ادامه تحریم های اتحادیه اروپا علیه رژیم وی، جریان گاز از طریق خط لوله یامال-اروپا را متوقف خواهد کرد.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت پیش‌بینی‌های خود را برای عرضه و تقاضای جهانی در گزارش ماهانه خود به‌روزرسانی خواهد کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.