0

پنج نکته طلایی (Nov-10)

در حالی که ایالات متحده در حال آماده شدن برای انتشار بالاترین رقم CPI در سه دهه اخیر است، تورم دوباره در مرکز رادار همه قرار گرفته است. تولیدکنندگان چینی نیز با افزایش ۱۳ درصدی قیمت درب کارخانه تا اکتبر، مورد توجه قرار گرفتند. عرضه اولیه سهام Rivian بزرگترین عرضه اولیه از زمان عرضه فیسبوک (NASDAQ:FB) در سال ۲۰۱۲ می شود، در حالی که مطالبات بیکاری هفتگی یک روز زودتر منتشر می شود. قیمت نفت پس از کاهش غیرمنتظره ذخایر نفت خام ایالات متحده به بالاترین حد خود در سال گذشته نزدیک شده است و والت دیزنی (NYSE:DIS) درآمدهای خود را پس از بسته شدن بازار گزارش می دهد.

 

۱٫ بازگشت تورم به رادار. مطالبات بیکاری به پایین ترین حد خود رسید

نرخ تورم رسمی ایالات متحده قرار است در ساعت ۱۷:۰۰ به بالاترین حد خود در ۳۰ سال گذشته برسد، زمانی که دفتر تحلیل اقتصادی، شاخص قیمت مصرف کننده اکتبر را منتشر کرد. تحلیلگران انتظار دارند که شاخص بهای مصرف کننده ۵٫۸ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یابد، در حالی که انتظار می رود شاخص CPI اصلی که قیمت های بی ثبات مواد غذایی و انرژی را حذف می کند، ۴٫۳ درصد افزایش یافته باشد.

در هر دو مورد، این یک شتاب از سپتامبر است. با این حال، با توجه به اینکه نرخ‌های سالانه به‌شدت تحت‌تاثیر تأثیرات پایه قرار می‌گیرند، افزایش قیمت‌های ماهانه ممکن است در اندازه‌گیری قدرت فعلی یک پویایی تورمی که دوباره بازارها را ترسناک می‌کند، اهمیت بیشتری داشته باشد – افزایش شدید قیمت‌های تولیدکننده در روز سه‌شنبه، نمونه خوبی است.

علاوه بر این، با توجه به تعطیلات روز جانبازان در روز پنجشنبه، وزارت کار همچنین داده های هفتگی ادعاهای بیکاری را همزمان منتشر می کند. انتظار می رود در میان کمبود کارگران در سراسر کشور، ادعاهای اولیه بیکاری به پایین ترین سطح پس از همه گیری یعنی ۲۶۵۰۰۰ نفر کاهش یابد.

 

۲٫ عرضه اولیه ی Rivian بالاتر از محدوده قیمتی اش است

Rivian، سازنده ون برقی که توسط آمازون (NASDAQ:AMZN) و فورد حمایت می‌شود، قرار است بزرگترین عرضه در بازار توسط یک شرکت آمریکایی از زمان Faceb-er, Meta Platforms در سال ۲۰۱۲ را داشته باشد.

عرضه اولیه این شرکت اواخر روز سه‌شنبه ۷۸ دلار برای هر سهم قیمت گذاری شد که ارزش آن را به طور کامل ۷۷ میلیارد دلار ارزیابی کرد. برای شرکتی که هنوز درآمد قابل توجهی ثبت نکرده است بد نیست. تحیلگران قبلاً محدوده بازاریابی را از ۵۷ تا ۶۲ دلار اولیه برای هر سهم به ۷۲ تا ۷۴ دلار افزایش داده بودند.

با توجه به اینکه ایلان ماسک در حال آماده شدن برای فروش حدود ۲۱ میلیارد دلار از سهام تسلا (NASDAQ:TSLA) برای پرداخت صورت حساب های مالیاتی خود است، این فهرست فرصتی به موقع برای سرمایه گذاران خودروهای الکتریکی فراهم می کند. سهام تسلا در معاملات پیش از بازار در روز چهارشنبه پس از کاهش ۱۲ درصدی در روز سه‌شنبه در پاسخ به پرونده SEC که نشان می‌داد برادر ماسک، کیمبال، یک روز قبل از برگزاری نظرسنجی توییتری خود (NYSE:TWTR) در مورد فروش سهام، بخش بزرگی از سهام تسلا را نقد کرده است، ثابت ماند.

 

۳٫ سهام پایینتر باز می شود. نگاه ها به درآمد دیزنی

با این حال، بازارهای سهام ایالات متحده به طور کلی در حال کاهش هستند، زیرا داده‌های قیمت تولیدکننده در روز سه‌شنبه از ایالات متحده و داده‌های نگران‌کننده‌تر PPI از چین، تورم و نیاز به سیاست‌های پولی سخت‌تر را به رادار بازگرداند.

تا ساعت ۱۴:۵۰، معاملات آتی داوجونز ۸۱ واحد یا ۰٫۲ درصد کاهش یافت، در حالی که معاملات آتی S&P 500 حدود ۰٫۳ درصد و معاملات آتی نزدک ۱۰۰ ۰٫۴ درصد کاهش یافتند. هر سه شاخص در روز سه شنبه نیز کاهش یافته بودند.

سهام‌هایی که احتمالاً مورد توجه قرار می‌گیرند عبارتند از Upstart (NASDAQ:UPST) که پس از نتایج آن در اواخر روز سه‌شنبه تحت تأثیر سودآوری قرار گرفت و Alphabet (NASDAQ:GOOGL) که پس از رد درخواست تجدیدنظر توسط دادگاه عالی اتحادیه اروپا نیز کاهش یافت. دیزنی گزارش درآمد برجسته ای است که روز چهارشنبه منتشر می شود، اما پس از پایان بازار منتشر می شود.

 

۴٫ قیمت دروازه کارخانه چین افزایش یافت

پس از داده‌هایی که نشان می‌دهد قیمت‌های تولیدکننده در سال منتهی به اکتبر، ۱۳٫۵ درصد افزایش یافته است، تورم داستان اصلی امروز در چین بود. این رقم از ۱۰٫۷ درصد در سپتامبر و بسیار بالاتر از پیش‌بینی اجماع ۱۲٫۴ درصدی بود. تولیدکنندگان از قیمت‌های بالای انرژی تحت تأثیر قرار گرفتند، زیرا آنها تولید خود را برای پاسخگویی به تقاضای پررونق جهانی افزایش دادند.

قیمت‌های مصرف‌کننده چینی نیز ۰٫۷ درصد در ماه افزایش یافت و نرخ سالانه را به ۱٫۵ درصد رساند که بالاترین رقم در ۱۲ ماه گذشته است. این نگرانی‌ها را برانگیخت که اگر بحران در بخش املاک و مستغلات این کشور ایجاب کند، ممکن است بانک خلق چین در توانایی‌اش برای حمایت از اقتصاد با سیاست‌های پولی ضعیف‌تر محدود شود.

انتظار می رود که China Evergrande پس از اعلام فروش اندک دارایی در اوایل هفته، به تعهدات پرداخت بهره دلاری در روز چهارشنبه عمل کند. با این حال، سهام رقیب Fantasia پس از اینکه اعلام کرد وام دهندگانش خواستار بازپرداخت زودهنگام وام های خود هستند، به پایین ترین حد خود سقوط کرد.

 

۵٫ نفت قبل از داده های موجودی EIA کمی افت کرد

قیمت نفت خام پس از افزایش روز سه شنبه در واکنش به کاهش غیرمنتظره ذخایر نفت خام آمریکا در هفته گذشته، کمی کاهش یافت.

تا ساعت ۱۴:۵۵، پس از آزمایش سطح ۸۵ دلار در روز سه‌شنبه، زمانی که موسسه نفت آمریکا اعلام کرد، ذخایر نفت خام هفته گذشته به جای افزایش ۱٫۹ میلیون بشکه‌ای، ۲٫۵ میلیون بشکه کاهش یافته است، قیمت نفت خام آمریکا ۰٫۵ درصد کاهش یافت و به ۸۳٫۸۰ دلار در هر بشکه رسید. داده های اداره اطلاعات انرژی طبق معمول در ساعت ۱۹:۰۰ ارائه می شود.

تصمیم دولت ایالات متحده برای کنار گذاشتن ایده آزادسازی نفت از ذخایر استراتژیک نیز از قیمت‌ها حمایت کرد. حرکتی که تحلیلگران آن را رد کردند و با توجه به پویایی‌های عرضه و تقاضای جهانی کنونی، در هر صورت بعید به نظر می‌رسید این تصمیم هیچ اثر پایداری داشته باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.