0

پنج نکته طلایی (Nov-04)

در حالی که بازار چشم انداز نسبی نرخ های بهره جهانی را مورد ارزیابی مجدد قرار می دهد، دلار به بالاترین سطح خود در هفته رسید. ادعاهای بیکاری هفتگی و داده های واردات اولین آزمایش از جدول زمانی کاهش یافته راکه در روز چهارشنبه مشخص شد، ارائه می دهد. انتظار می‌رود بانک انگلستان و بانک ملی چک هر دو نرخ‌های بهره را افزایش دهند. سهام در حال حرکت هستند، اما کوالکام (NASDAQ:QCOM)، تویوتا و Booking (NASDAQ:BKNG) همه پس از نتایج چشمگیر، قوی به نظر می رسند و اوپک با روسیه دیدار می کند، اما انتظار نمی رود که سهمیه های تولید ماه دسامبر را کاهش دهد.

 

۱٫ دلار پس از پیام نزولی فدرال رزرو، رشد می کند

دلار تمام ضررهایی را که در واکنش به آنچه اکثر تحلیلگران به عنوان اولین گام کوچک فدرال رزرو برای عادی سازی سیاست های پولی در نشست روز چهارشنبه خود می دیدند، پس گرفت.

تا ساعت ۱۳:۴۵، شاخص دلار که ارزش دلار را در برابر سبدی از ارزهای اقتصادی پیشرفته ردیابی می کند، ۰٫۴ درصد افزایش یافت و به ۹۴٫۲۶۵ رسید که بالاترین سطح خود در این هفته است رسید، تحلیلگران به این دیدگاه رسیده بودند که احتمال افزایش قیمت وجود دارد. نرخ بهره هنوز در ایالات متحده واقعی تر از ژاپن یا منطقه یورو است، جایی که کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، در اظهارنظرهای روز چهارشنبه، عملاً احتمال افزایش نرخ بهره را در سال آینده رد کرد.

بازارهای سهام در آسیا و اروپا یک شبه رشد ایالات متحده را دنبال کردند.

 

۲٫ انقباض پولی چندسرعته در اروپا

برای سایر بانک های مرکزی، تصویر متفاوتی است. بسیاری انتظار دارند که بانک انگلستان در جلسه خود نرخ بهره را برای اولین بار از زمان شیوع بیماری همه گیر افزایش دهد، اگرچه چشم انداز سرد شدن اقتصاد ممکن است باعث شود که تنظیمات سیاست بدون تغییر باقی بماند. تصمیم آن در ساعت ۱۵:۳۰  است.

بانک مرکزی نروژ که قبلاً یک بار نرخ بهره را افزایش داده است، نرخ اصلی خود را در حالت تعلیق نگه داشت. اما همچنان در مسیر افزایش مجدد در ماه دسامبر قرار دارد، در حالی که انتظار می‌رود بانک ملی چک به روند افزایش نرخ بهره تهاجمی توسط اقتصادهای اروپای مرکزی ادامه دهد. تحلیلگران انتظار دارند پس از افزایش ۷۵ واحدی در ماه گذشته، نرخ اصلی آن ۵۰ واحد افزایش یابد و به ۲٫۰ درصد برسد.

 

۳٫ سهام با تلفیقی از مثبت ها و منفی ها باز می شود.

بازارهای سهام ایالات متحده پس از بسته شدن در بالاترین رکورد جدید در روز چهارشنبه در واکنش به اعلامیه فدرال رزرو، که در آن جروم پاول در تلاش بود تا بر عدم تسریع در جدول زمانی برای افزایش نرخ تاکید کند، مختلط باز خواهند شد.

تا ساعت ۱۳:۵۰، معاملات آتی داوجونز ۲۰ واحد یا کمتر از ۰٫۱ درصد کاهش یافت، در حالی که معاملات آتی S&P 500 نیز ۰٫۱ درصد و آتی نزدک ۱۰۰ ۰٫۴ درصد رشد کردند.

بازده اوراق قرضه ۱۰ ساله کلیدی که در روز چهارشنبه تا ۱٫۶۰ درصد افزایش یافته بود، به ۱٫۵۷ درصد بازگشت.

سهام کوالکام احتمالاً مورد توجه قرار خواهد گرفت، که در سه ماهه چهارم مالی خود به دلیل تقاضای شدید برای تلفن های ۵G، رکورد فروش را به ثبت رساند، و تویوتا، که همچنین نتایجی را منتشر کرد که محدودیت های بخش تراشه های جهانی را به چالش کشید. کمپانی رزرو و استخراج لیتیوم Albemarle (NYSE:ALB) نیز پس از کسب درآمدهای بهتر از حد انتظار در اواخر روز پنجشنبه، به نظر می رسد برای شروعی قوی آماده باشد.

 

۴٫ مطالبات بیکاری و داده های تجارت برای برجسته کردن قدرت اقتصادی

پاول روز چهارشنبه با بیان اینکه فدرال رزرو می تواند در صورت اقتضا، سرعت حذف تدریجی اوراق قرضه خود را تعدیل کند، فدرال رزرو را ترک کرده بود، و داده های هفتگی مطالبات بیکاری که در ساعت ۱۶:۰۰ منتشر می شود ممکن است برخی افراد را تحت تاثیر قرار دهد.

یک روز پس از آن که گزارش حقوق و دستمزد خصوصی ADP برای ماه منتهی به اواسط اکتبر بسیار قوی‌تر از حد انتظار بود و نشان دهنده افزایش خالص ۵۷۱۰۰۰ شغل بود، انتظار می‌رود که ادعاهای اولیه به پایین‌ترین سطح پس از همه‌گیری یعنی ۲۷۵۰۰۰ نفر برسد.

همچنین اطلاعات تجاری ایالات متحده قابل توجه خواهد بود. اعداد ماه گذشته نشان داد که واردات در آستانه فصل تعطیلات آتی با رکوردهای تاریخی روبه‌رو شده است، که نشان می‌دهد تقاضای مصرف‌کننده همچنان به‌طور فوق‌العاده قوی است.

 

۵٫ اوپک پلاس مسیر خود را ادامه دهد

وزرای سازمان کشورهای صادرکننده نفت با روسیه و سایر صادرکنندگان بزرگ نفت دیدار خواهند کرد تا در مورد سطح تولید در ماه دسامبر تصمیم بگیرند.

علیرغم فشارهای جو بایدن و رهبران واردکنندگان بزرگ دیگر مانند هند برای تولید بیشتر، انتظار نمی رود آنها برنامه از پیش اعلام شده خود را برای افزایش ۴۰۰ هزار بشکه در روز تغییر دهند.

داده‌های موجودی انبارهای دولت ایالات متحده در روز چهارشنبه این ظن را تقویت کرد که قیمت‌های بالای بنزین در حال حاضر به تقاضا در ایالات متحده آسیب می‌زند و ذخایر نفت خام بیش از ۳ میلیون بشکه افزایش یافته است.

تا ساعت ۱۴:۰۰، قیمت نفت خام آمریکا با ۱٫۴ درصد افزایش به ۸۲ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که برنت با ۱٫۷ درصد افزایش به ۸۳٫۳۸ دلار در هر بشکه رسید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.