0

پنج نکته طلایی (Nov-01)

نگرانی‌های سیاست پولی، دلار را ثابت نگه می‌دارد و اوراق قرضه کوتاه‌مدت را در آغاز هفته ای شلوغ برای جلسات بانک مرکزی ضعیف نگه می‌دارد. نظرسنجی تجاری ISM منتشر می شود و ممکن است انتظارات فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره را زودتر از حد انتظار تقویت کند. اقتصاد چین سیگنال های متفاوتی را ارسال می کند، اما بحران املاک و مستغلات ادامه دارد. به نظر می رسد کنفرانس آب و هوای COP26 پس از آن که رهبران گروه ۲۰ در مورد چگونگی تسریع روند خروج زغال سنگ به توافق نرسیدند در نقطه اوج خواهد بود و قیمت نفت در آستانه نشست این هفته اوپک پلاس افزایش یافت.

 

۱٫ شرکت گلدمن نسبت به افزایش سریع نرخ بهره هشدار می دهد

انتظارات از سیاست‌های پولی سخت‌تر در ابتدای هفته در ذهن سرمایه‌گذاران قرار دارد که احتمالاً شاهد تصمیم‌گیری‌های مهمی برای از بین بردن محرک‌هایی است که اقتصاد را از طریق همه‌گیری حفظ کرده است.

پس از اینکه داده‌ها نشان داد که قیمت‌های مخارج مصرف‌کننده شخصی – معیار مورد علاقه فدرال رزرو برای نرخ تورم – با رشد سالانه ۴٫۴ درصدی، سریع‌ترین افزایش در سال‌های اخیر را داشت، دلار آمریکا نزدیک به بالاترین سطح خود در روز جمعه تثبیت شد. بازده اوراق قرضه دو ساله ایالات متحده برای اولین بار در ۱۹ ماه گذشته به ۰٫۵ درصد رسید، در حالی که تحلیلگران گلدمن ساکس پیش بینی خود را برای اولین افزایش نرخ بهره بانک مرکزی تا ژوئیه ۲۰۲۲ افزایش دادند.

سبد PCE نشان داد که افزایش قیمت ها که در اوایل سال به چند بخش محدود شده بود و به طور قابل توجهی گسترش یافته است. این داده‌ها ممکن است توسط نظرسنجی تولید ISM که در ساعت ۱۷:۳۰ برگزار می‌شود، تأیید شوند یا خیر.

نشست سیاست گذاری دو روزه فدرال رزرو روز سه شنبه آغاز می شود و انتظار می رود با اعلام توقف تدریجی خرید اوراق قرضه بانک مرکزی که در حال حاضر ۱۲۰ میلیارد دلار در ماه است، پایان یابد.

 

۲٫ PMI چین سیگنال های مختلط ارسال می کند. بحران املاک و مستغلات ادامه دارد

با شاخص رسمی مدیران خرید که نشان می‌دهد فعالیت‌های تولیدی در ماه اکتبر به دلیل کمبود سوخت، اقدامات ضد آلودگی و اختلالات مداوم مرتبط با کووید-۱۹ در تولید کاهش یافته است، دو نظرسنجی تجاری چینی که از نزدیک مورد بررسی قرار می گیرد، سیگنال‌های متفاوتی را ارسال کرد.

با این حال، Caixin PMI بخش خصوصی از ۵۰٫۰ در ماه سپتامبر به ۵۰٫۶ افزایش یافت که تا حدی اطمینان بخش بود. با این حال، بازده اوراق قرضه ناخواسته به بالاترین حد خود از سال ۲۰۰۹ رسید و معاملات آتی سنگ آهن تا ۴ درصد در بحبوحه نگرانی ها از چشم انداز بخش املاک و مستغلات کاهش یافت.

یکی دیگر از ۲۰ توسعه‌دهنده برتر، گروه یانگو، روز دوشنبه گفت که به دنبال تمدید پرداخت سه تا از اوراق قرضه دلاری خود است و باعث کاهش ۹ درصدی سهام خود در شنژن شد.

در سایر نقاط آسیا، نیکی در واکنش به پیروزی قاطع در انتخابات برای نخست وزیر جدید ژاپن، فومیو کیشیدا، بیش از ۲ درصد رشد کرد و اعداد تجاری کره جنوبی نشان داد که صادرات سالانه، ۲۴ درصد افزایش یافته است.

 

۳٫ سهام بالاتر باز می شود

سهام ایالات متحده قرار است با خوش بینی گسترده در مورد بهبود اقتصادی در بالاترین حد خود باز شود. اگرچه ممکن است به دلیل سایه ای که در نشست نزدیک فدرال رزرو ایجاد می شود حجم معاملات کمتر از حد معمول باشد.

تا ساعت ۱۴:۰۰، معاملات آتی داوجونز ۱۵۴ واحد یا ۰٫۴٪ افزایش یافت، در حالی که معاملات آتی S&P 500 نیز ۰٫۴٪ و معاملات آتی Nasdaq 100 نیز ۰٫۳٪ افزایش یافتند.

پس از اینکه وال استریت ژورنال گزارش داد که کوکاکولا قرار است شرکت سازنده نوشیدنی ورزشی BodyArmor را بخرد، کوکاکولا (NYSE:KO) و PepsiCo (NASDAQ:PEP) احتمالاً مورد توجه قرار خواهند گرفت. همچنین پلتفرم بازی Roblox که در تعطیلات آخر هفته دچار قطعی طولانی مدت شد و پس از اینکه آب و هوا و فهرست فشرده برنامه پروازهای آخر هفته را به هم زد، American Airlines (NASDAQ:AAL) نیز مورد توجه قرار خواهد گرفت.

 

۴٫ نشست G20

پس از آن که گروه ۲۰، رهبران کشورهای صنعتی و نوظهور، نتوانستند در مورد پیشنهادهای جدید برای حذف تدریجی زغال سنگ از ترکیب انرژی جهان در نشست روز شنبه خود به توافق برسند، زغال سنگ برای یک روز دیگر زنده ماند.

این فقدان وحدت احتمالاً تلاش‌های مذاکره‌کنندگان در کنفرانس آب و هوای COP26 این هفته را ناکام می‌گذارد، که مجبور خواهند شد با واقعیت نامطلوب مواجه شوند که بیشتر تعهدات داده شده در توافقنامه آب و هوایی پاریس در سال ۲۰۱۵ رعایت نشده است.

تلاش‌ها برای تشدید مبارزه با تغییرات اقلیمی در دو سال گذشته به دلیل همه‌گیری و افزایش متعاقب آن در قیمت‌های جهانی انرژی که تولیدات جهانی سریع‌تر از حد انتظار از آن بهبود یافتند، به هم ریخته است که این موضوع منجر به بازگشت سریع انتشار دی اکسید کربن به روند قبل از همه گیری شده است.

 

۵٫ افزایش قیمت نفت در آستانه نشست اوپک پلاس

قیمت نفت خام افزایش یافت. این افزایش تحت تاثیر لحن مثبت گسترده در دارایی‌های ریسکی بود که همچنین سهام اروپا را به بالاترین سطح در سال رساند.

تا ساعت ۱۳:۵۵، قیمت نفت خام آمریکا ۰٫۶ درصد افزایش یافت و به ۸۴٫۰۳ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که معاملات آتی برنت با ۰٫۹ درصد افزایش به ۸۴٫۵۰ دلار در هر بشکه رسید. اختلاف بین این دو در پایان هفته گذشته پس از آن که داده‌های اداره اطلاعات انرژی نشان داد که تولید ایالات متحده کاهش یافته است و موازنه عرضه به شدت کاهش یافت و تقاضای محلی را بیشتر تشدید کرد.

گزارش‌ها درباره نشست اوپک پلاس در روز پنجشنبه همچنان در حال حباب هستند، اما افزایش تولید بیش از ۴۰۰ هزار بشکه در روز که قبلاً ذکر شده بود بعید به نظر می‌رسد: کمیته فنی مشترک اوپک انتظارات خود را برای تقاضای سال ۲۰۲۱ در هفته گذشته کاهش داد، اگرچه پیش‌بینی سال ۲۰۲۲ خود را بدون تغییر رها کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.