0

پنج نکته طلایی (Oct-13)

یک روز پس از سخنرانی رافائل بوستیک، رئیس فدرال رزرو آتلانتا که در آن اعلام کرد فشارهای تورمی آنطور که انتظار می رفت “گذرا” نیست، ایالات متحده داده های مربوط به تورم مصرف کنندگان را برای ماه سپتامبر منتشر می کند. کمبود تراشه جهانی سرانجام به اپل (NASDAQ: AAPL) رسید، که طبق گزارشات تولید آیفون های اصلی خود را به دلیل مشکلات زنجیره تامین کاهش می دهد. صادرات چین در سال جاری به میزان قابل توجهی ۲۸ درصد افزایش یافت، اما تولید صنعتی منطقه یورو به زیر سطح قبل از همه گیری کاهش یافت. JPMorgan (NYSE: JPM) و Blackrock (NYSE: BLK) فصل درآمد سه ماهه سوم را آغاز می کنند و موسسه نفت آمریکا داده های موجودی ایالات متحده برای نفت خام را منتشر می کند. در همین حال، ولادیمیر پوتین قرار است دوباره خود را به عنوان نجات دهنده جهان از کمبود گاز معرفی کند.

 

۱٫ داده های CPI 

داده های تورم ایالات متحده برای ماه سپتامبر در ساعت ۱۶:۰۰ منتشر می شود و به طور فزاینده ای در مورد سرعت افزایش قیمت ها و مدت زمان افزایش آنها در وضعیت پارانوئیک قرار می گیرد.

انتظار می رود شاخص قیمت مصرف کننده نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵٫۳ درصد و قیمت های اصلی ۴٫۰ درصد افزایش داشته باشند. این هیچ تغییری را در ماه آگوست نشان نمی دهد. ناله های ناشی از تورم فدرال رزرو روز سه شنبه شدیدتر شد. زیرا رافائل بوستیک، رئیس فدرال رزرو آتلانتا گفت که “گذرا” – عنوان مورد علاقه جروم پاول ، رئیس فدرال رزرو برای تورم امسال – به “یک کلمه کثیف” تبدیل می شود.

سایر تحولات کلان در ایالات متحده طی ۲۴ ساعت گذشته مثبت تر بوده است، با اعلام اینکه محدودیت های کووید -۱۹ برای عبور از مرز با کانادا و مکزیک برداشته می شود.

 

۲٫ گفته می شود که اپل مجبور به کاهش تولید آیفون شده است. تولید کارخانه منطقه یورو افت کرد

پس از هشدار بوستیک مبنی بر این که اختلال در زنجیره تامین که تورم امسال را ایجاد کرده است، مدتی وجود دارد اما در زمان واقعی پشتیبانی می شود، بلومبرگ گزارش داد که اپل در حال آماده شدن برای کاهش تولید مدل های جدید آیفون ۱۳ خود به دلیل بیش از ۱۰ درصد از قطعات است.

آژانس به مشکلات Broadcom (NASDAQ: AVGO) و Texas Instruments (NASDAQ: TXN) اشاره کرد ، به ویژه اینکه نتوانستند حجم لازم تراشه ها را تامین کنند.

با همین موضوع، تولید صنعتی منطقه یورو در ماه اوت ۱٫۶ درصد کاهش یافت و به زیر سطح قبل از همه گیری خود رسید، زیرا خودروسازان منطقه به ویژه از کمبود تراشه آسیب زیادی دیدند. این مشکلات مانع از پاسخگویی صنعت صادرات چین به تقاضای جهانی نشد که هنوز با سیاست های محرک رو به افزایش است. صادرات چین در ماه اوت ۲۸ درصد افزایش نسبت به سال قبل داشت.

 

۳٫ JPMorgan ، Blackrock فصل سود را با ثبات سهام آغاز می کند

JPMorgan و غول سرمایه گذاری Blackrock فصل درآمد سه ماهه سوم خود را آغاز می کنند، در شرایطی که بازار سهام در بحبوحه نگرانی ها در مورد عقب نشینی فدرال رزرو با بزرگترین عقب نشینی خود در ماه های اخیر دست و پنجه نرم می کند.

Blackrock انتظارات برای درآمد را حدود ۱۰ شکست داد ، که منعکس کننده ورودی هایی است که سهام را در ماه اوت به بالاترین حد خود رساند. Delta Air Lines (NYSE: DAL) و First Republic Bank (NYSE: FRC) نیز باید گزارش دعند.

متخصص نرم افزار SAP و غول لوکس فرانسوی LVMH هر دو پس از به روزرسانی درآمد افزایش یافتند.

تا ساعت ۱۴:۰۰، معاملات آتی داو جونز ۴۷ واحد یا ۰٫۱ افزایش یافت، در حالی که قراردادهای آتی S&P 500 نیز ۰٫۲ و معاملات آتی Nasdaq 100 نیز ۰٫۵ افزایش یافت.

 

۴٫ ولادیمیر پوتین “نجات دهنده” بحران انرژی

انتظار می رود که ولادیمیر پوتین در سخنرانی خود در یک کنفرانس انرژی، اقدامی تازه در زمینه تامین گاز به اروپا انجام دهد.

اوایل روز چهارشنبه، newswires به نقل از معاون وزیر انرژی روسیه گفت که این کشور آماده سازی برای فصل گرمایش زمستانی خود را در ۱ نوامبر به پایان می رساند. پس از آن، باید گاز بیشتری برای صادرات به اروپا در دسترس باشد.

با این حال، برای برخی دیگر دیر خواهد بود. متخصص فلزات Nyrstar گفت که به دلیل افزایش سریع هزینه های انرژی، سه کارخانه ذوب اروپایی خود را متوقف می كند. از آنجا که Nyrstar یکی از معدود تولید کنندگان روی تصفیه شده در منطقه است، روی در لندن ۳٫۷ دیگر افزایش یافت و به بالاترین حد در سه سال گذشته رسید.

 

۵٫ نفت کاهش می یابد. سررسید داده های API ؛ هشدار IEA در مورد نیازهای سرمایه گذاری

قیمت نفت خام اندکی کاهش یافت. اما پیش از انتشار اطلاعات هفتگی موجودی در ساعت ۲۲:۰۰ از موسسه نفت آمریکا ، بالای ۸۰ دلار در هر بشکه باقی ماند. تحلیلگران پیش بینی می کنند که ذخایر نفت خام هفته گذشته ۱۴۰،۰۰۰ افزایش یافته است که سومین هفته متوالی افزایش را نشان می دهد.

تا ساعت ۱۴:۰۰، قیمت نفت خام آمریکا ۰٫۷ درصد کاهش یافت و به ۸۰٫۰۶ دلار در هر بشکه رسید ، در حالی که معاملات آتی نفت برنت با ۰٫۸ درصد کاهش به ۸۲ دلار و ۷۷ سنت در هر بشکه رسید.

در جای دیگر، آژانس بین المللی انرژی هشدار داد که جهان سرمایه گذاری کافی برای سوخت های فسیلی یا تجدیدپذیر برای جلوگیری از بحران های آینده انرژی و آب و هوا ندارد. آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد که سرمایه گذاری در انرژی های تجدیدپذیر برای سه برابر شدن سرمایه گذاری در انرژی های تجدیدپذیر لازم است تا هدف پاریس برای محدود کردن میانگین افزایش دما افزایش یابد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.