0

پنج نکته طلایی (Sep-28)

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، که در مقابل کنگره شهادت می دهد و درباره اقتصاد، سقف بدهی و فعالیت های تجاری زیرمجموعه خود سوالاتی را مطرح خواهد کرد. بانک مرکزی چین به مردم می گوید که دیگر نگران نباشید، به حرف های او گوش داده شده است. دولت انگلستان نیز همین کار را انجام می دهد، اما با موفقیت کمتری مواجه می شود، زیرا قیمت انرژی در سراسر اروپا به بالاترین حد خود می رسد و سهام گازپروم (MCX: GAZP) نیز به بالاترین حد ۱۳ سال اخیر می رسد. با خروج پول از بخش فناوری، قرار است سهام با افت مواجه شود، در حالی که API اعلام می کند که آیا ذخایر نفت خام ایالات متحده موفق شده است از پایین ترین سطح سه سال بهبود یابد یا خیر. اوپک همچنین چشم انداز خود را در بازار جهانی نفت اعلام می کند.

 

۱- پاول با سوالات ناخوشایندی روبرو است

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو به کنگره می رود تا درباره وضعیت اقتصاد ایالات متحده شهادت دهد، اما با شروع ناچیز خرید دارایی ها در ماه نوامبر، احتمالاً تحت الشعاع استعفای روسای دو فدرال رزرو در روز دوشنبه قرار می گیرد.

اریک روزنگن، رئیس فدرال رزرو بوستون و روبرت کاپلان، همتای او در فدرال رزرو دالاس، هر دو پس از افشای اینکه آنها در معاملات سهام واحد و سایر محصولات مالی در سال گذشته فعالانه معامله کرده اند، استعفا کردند و شبهه تعارض منافع را افزایش داد. روزنگن در نامه استعفای خود به مسائل بهداشتی اشاره کرده است، در حالی که کاپلان اعتراف کرده است که تبلیغات افشا شده مضر بوده است.

همچنین به احتمال زیاد از پاول در مورد عواقب عدم برداشتن سقف بدهی برای تامین مالی دولت فدرال سوال خواهد شد. نگرانی از این موضوع و نشانه های فزاینده جهانی استرس در بازارهای انرژی باعث شد تا بازدهی اوراق خزانه ۱۰ ساله برای اولین بار در دو ماه گذشته در روز دوشنبه به بالای ۱٫۵۰ درصد برسد.

 

۲- بانک مرکزی چین متعهد می شود که سیاست پولی پایدار داشته باشد زیرا اقتصاد نشانه های استرس را نشان می دهد

بانک مرکزی چین اعلام کرد که سیاست پولی را تا زمانی که ممکن است “عادی” نگه می دارد، در شرایطی که گمانه زنی های فزاینده ای مبنی بر کاهش آن – احتمالاً با کاهش ارزش یوان – در نتیجه مشکلات جاری در املاک و مستغلات این کشور و بخشهای مالی ادامه می یابد.

بانک مرکزی چین روز سه شنبه ۱۰۰ میلیارد یوان دیگر (۱۵ میلیارد دلار) خالص به بازار پول تزریق کرد و نرخ بازار پول را محدود نگه داشت و نرخ ارز را در ۶٫۴۶۰۵ دلار ثابت نگه داشت.

این کشور همچنین با محدودیت شدید کمبود انرژی روبرو است، زیرا تأسیسات برق در بسیاری از مناطق به جای پرداخت هزینه های سنگین برای زغال سنگ و گاز، تولید برق را کاهش می دهند. گلدمن ساکس (NYSE: GS) پیش بینی رشد چین در سال قبل را کاهش داد. داده های ماه آگوست نشان داد که رشد سود صنعتی مجددا در مقایسه با سال گذشته کاهش می یابد.

 

۳- سهام پایین تر باز می شود

بازارهای سهام ایالات متحده قرار است بعداً دوباره افت کنند، زیرا سهام فناوری با عملکرد دوباره معاملات ارزش، از عملکرد برتر امسال چشم پوشی می کند.

با افزایش بازده اوراق قرضه در پایان کاهش کمی از فدرال رزرو، نرخ تنزیل ضمنی در ارزش گذاری سهام باید افزایش یابد و ارزش جریانهای نقدی مورد انتظار آینده از شرکت های فناوری را که هنوز در مرحله رشد کم سود قرار دارند، تحت فشار قرار دهد.

تا ساعت ۱۳:۴۵، معاملات آتی Nasdaq 100  تا ۱٫۵ درصد کاهش یافت، در حالی که معاملات آتی S&P 500 نیز ۰٫۸ درصد کاهش یافت. عملکرد داوجونز با ۱۱۹ واحد یا ۰٫۳ درصد کاهش کمی بهتر بود.

پس از آنکه غول فرانسوی سانوفی (NASDAQ: SNY) تلاش های خود را کنار گذاشت، فورد که اولین کارخانه مونتاژ خود را در چند دهه گذشته به عنوان بخشی از خودروهای برقی در روزهای دوشنبه اعلام کرد و سازندگان واکسن نیز به ایجاد واکسن کووید -۱۹ مبتنی بر mRNA اشاره کردند. قیمت مسکن برای ماه آگوست اصلی ترین اطلاعات منتشر شده در روز است.

 

۴- قیمت انرژی در اروپا به رکورد جدیدی رسید

قیمت گاز، برق و کربن اروپایی همگی به بالاترین حد خود در همه زمان ها رسیده است و هیچ نشانه ای از تسکین فوری نیست، زیرا قاره شروع فصل گرمایش زمستانی را آغاز می کند.

به طور تصادفی، سهام غول گاز روسیه گازپروم-تنها شرکتی که می تواند در کوتاه مدت محموله های گاز به اروپا را به میزان قابل توجهی افزایش دهد- به بالاترین حد در ۱۳ سال گذشته رسید.

نشست تحقیقاتی سالانه بانک مرکزی اروپا زودتر آغاز شد و فرانسوا ویلرو دو گالائو ، رئیس بانک فرانسه تکرار کرد که تورم به احتمال زیاد تا سال ۲۰۲۳ به کمتر از هدف بانک مرکزی اروپا (۲٪) خواهد رسید. افزایش قیمت انرژی این فرض را تغییر می دهد.

در حالی که در بریتانیا، مردم نه آرامش خود را حفظ کردند و نه ادامه دادند، زیرا افزایش وحشتناک قیمت سوخت همچنان زندگی روزمره را مختل می کرد. نخست وزیر بوریس جانسون در حال آماده شدن برای اعزام رانندگان نظامی به صنعت تانکرهای سوخت است.

 

۵- قیمت نفت به ۸۰ دلار رسید

قیمت نفت خام برنت به دلیل نگرانی از وضعیت پایین موجودی جهانی و افزایش احتمالی تقاضا با برداشته شدن محدودیت های مختلف کووید -۱۹، به ۸۰ دلار در هر بشکه رسید، .

لوفت هانزا گفت تقاضا برای پروازهای فرا اقیانوس اطلس در هفته ای که ایالات متحده محدودیت های خود را برای ورود از اروپا کاهش داده است، بیش از سه برابر شده است، در حالی که ژاپن اعلام کرد در واکنش به کاهش شدید کووید -۱۹ وضعیت فوق العاده را در تعدادی از استانها لغو می کند. تایوان همچنین اعلام کرد برخی محدودیت ها را لغو می کند.

طبق اطلاعات معمول، اطلاعات موجودی ایالات متحده در ساعت ۲۴:۰۰ از انستیتوی نفت آمریکا منتشر می شود. ذخایر انبار هفته گذشته به پایین ترین حد خود در سه سال گذشته رسید، زیرا مجتمع انرژی خلیج مکزیک هنوز در بهترین وضعیت برای افزایش تولید پس از دو طوفان مخرب قرار نگرفته است.

اوپک همچنین گزارش ماهانه خود را در مورد بازار جهانی منتشر می کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.