0

پنج نکته طلایی (Sep-24)

اوراق خزانه داری پس از بزرگترین فروش یک روزه در چند ماه گذشته ثابت ماند و جروم پاول و دو مقام ارشد فدرال رزرو ممکن است در خصوص آن صحبت کنند. Evergrande چین نتوانست به تمام دارندگان اوراق قرضه پرداخت سر موعد انجام دهد . بانک مرکزی چین مجدداً برای حفظ آرامش بازارها مداخله کرد، قبل از اینکه بیانیه ای قدیمی در مورد کریپتو کارنسی دوباره اعلام شود. صنعت چین نیز از کمبود نیرو (برق) رنج می برد زیرا دولت های محلی برای رسیدن به اهداف خود تلاش می کنند. و درآمد نایک (NYSE: NKE) به دلیل تعطیلی مداوم کارخانه ها در ویتنام به دلیل Covid-19 ناامید کننده بود.

 

۱- شک در خصوص Evergrande احیا میشود و PBoC دوباره مداخله می کند

‏Evergrande چین در پرداخت به دارندگان اوراق دلاری خود در مهلت مقرر در روز پنجشنبه کوتاهی کرد، این شرکت دارای مهلت ۳۰ روزه ای است تا انتظارات را قبل از آنکه به صورت رسمی در عدم پرداختش عنوان کرده بود برآورده کند ، اما با توجه به اینکه این شرکت قبلاً حقوق بسیاری از پیمانکاران خود و برخی از پرسنل خود را متوقف کرده است ، این فقط حرف ( بازی با کلمات ) است.
سهام Evergrande در هنگ کنگ ۱۱ درصد سقوط کرد و باعث شد بازارهای سهام چین و اروپا دوباره سقوط کنند. بانک چین مجدداً نقدینگی تزریق کرد تا بازار مالی داخلی را منظم نگه دارد ، اگرچه مداخله آن کمی کمتر از روزهای چهارشنبه و پنجشنبه بود. با این وجود بیش از ۷۰ میلیارد دلار در یک هفته کوتاه مدت تزریق کرده است.
‏PBoC همچنین نگرانی هایی را در بازارهای کریپتو کارنسی ایجاد کرد زیرا آنها حکمی تصویب کردند که موقعیت رسمی بانک را مبنی بر غیرقانونی بودن همه معاملات مربوط به کریپتو کارنسی در چین اعلام میکرد. دنیای کریپتو کارنسی با نزول ۳٫۲% بیت کوین و ریزش ۷٫۲ %اتریوم واکنش نشان داد. با این وجود به نظر می رسد تاریخ این بیانیه ۱۵ سپتامبر باشد.

 

۲- خزانه داری پس از فروش پنجشنبه ثابت می ماند. پاول ، کلاریدا قرار است صحبت کنند

اوراق خزانه داری ایالات متحده پس از صعود به بالاترین سطح خود در سه ماه گذشته در روز پنجشنبه ثابت ماند و بازده ۱۰ ساله که در روز پنجشنبه به بالاترین حد ۱٫۴۵٪ رسید ، تا ۱۴:۴۵ ( به وقت ایران ) به ۱٫۴۱٪ کاهش یافت.

به نظر می رسد این اقدام واکنش دیرهنگام به بیانیه سیاست فدرال رزرو و کنفرانس مطبوعاتی روز چهارشنبه بوده است ، جایی که در ابتدا توجه به تصمیم فدرال رزرو مبنی بر عدم کاهش فوری خرید اوراق قرضه متمرکز شده بود. در حال حاضر با نظرات جروم پاول خرید دارایی ها ممکن است تا اواسط سال آینده به طور کامل حذف شود.

این اخبار در پشت پرده نمایش سیاسی بر سر سقف بدهی ها و دو صورت حساب هزینه های تحت رهبری دموکرات ها منتشر می شود پاول قرار است در رویدادی که ساعت ۱۸:۳۰به وقت ایران آغاز
می شود ، در کنار معاونش ریچارد کلاریدا و میشل بومن ، فرماندار فدرال رزرو سخنرانی کند.

 

۳- قرار است سهام ها پایین تر آغاز به کار کنند و ناکامی نایک در کانون توجه است.

بازارهای سهام ایالات متحده قرار است بازار را با فشار جدید درباره بحران بدهی چین آغاز کنند و به افزایش شدید بازده اوراق قرضه در روز پنجشنبه هشدار دهند.
تا ساعت ۱۴:۴۵, معاملات داوجونز ۷۹ واحد یا ۰٫۲ درصد کاهش یافت ، در حالی که معاملات S&P 500 حدود ۰٫۴ درصد و معاملات نزدک ۱۰۰ حدود ۰٫۵ درصد کاهش یافت. بررسی مدیر صندوق بانک اف آمریکا (NYSE: BAC) نشان داد هیجانات بازار مهار شدنی نیست .
سهام هایی که به احتمال زیاد بعداً در کانون توجه قرار می گیرند شامل ، نایک ، میشود که در مورد کمبود عرضه احتمالی تا فصل تعطیلات در گزارش سه ماهه ناامید کننده بعد از بازار پنجشنبه هشدار داد. تعطیلی کارخانه نایک در ویتنام به دلیل Covid-19 ، جایی که بیشتر کفش های خود را تولید می کند ، عامل اصلی بود. این اخبار همچنین آدیداس (OTC: ADDYY) و پوما را در بازار اروپا دچار ریزش کرد.
در مقابل ، Costco (NASDAQ: COST) و Trip.comهر دو با نتایج خود انتظارات را به راحتی پشت سر گذاشتند.

 

۴- بحران انرژی و‌ خوراک بریتانیا در حال ظهور است

اقتصاد انگلستان با تورم رکودی روبرو است ، زیرا کمبود رانندگان کامیون برای توقف تحویل مواد غذایی و بنزین تهدید کننده است .

‏BP (NYSE: BP) و Exxon Mobil (NYSE: XOM) هر دو روز پنجشنبه گفتند که به دلیل کمبود راننده مجبور به تامین سوخت بنزین ها هستند. سوپرمارکت های زنجیره ای هفته هاست که مشکلات مشابهی دارند. آخرین تحولات تنها چند هفته پیش از آن که دولت بریتانیا برنامه پایان کار خود در دوران پاندمی را پایان دهد است ، چیزی که احتمالاً به افزایش بیکاری می افزاید.
دولت همچنین برنامه موقت هفته ای ۲۰ پوند را متوقف میکند و آن را با برنامه اعتبار جهانی جایگزین میکند ، که این برنامه بر افراد بیکار و‌درآمد پایین اثر خواهد گذاشت زیرا مخارج انرژی آنها رو به افزایش است در همین حال ، بانک انگلیس روز پنجشنبه اعلام کرد که انتظار می رود افزایش نرخها قبل از پایان سال مناسب باشد و تورم به بالای ۴ درصد برساند.

 

۵٫ مهار آلودگی چین به صنعت ضربه می زند. افزایش قیمت گاز طبیعی ادامه می یابد .

بحران انرژی محدود به انگلستان نیست. در چین ، تعداد فزاینده ای از کارخانه ها به عنوان بخشی از مبارزه با آلودگی در پکن ، متوقف می شوند. در همین حال ، افزایش قیمت زغال سنگ ادامه امکان تامین برق صنایع پر مصرف انرژی را غیر اقتصادی می کند.

بلومبرگ به نقل از Business Herald اعلام کرد
که محدودیت های برق در حال حاضر به ۱۰ استان چین گسترش یافته است. این اثر دو جانبه تهدید می کند که اقتصاد چین را در سه ماهه پایانی سال کند می کند. علاوه بر مشکلات واضح صنعت فولاد و آلومینیوم ، محدودیت ها همچنین بر صنایع شیمیایی ، رنگرزی و نساجی تأثیر می گذارد.

قیمت گاز طبیعی پس از افت در میان هفته ، به افزایش یک شبه ادامه داد و تا ساعت ۱۵ به وقت ایران، قیمت های ماه قبل در Henry Hub حدود ۱٫۹ درصد افزایش یافت و به ۵٫۰۷ دلار در هر میلی متر Btu رسید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.