0

پنج نکته طلایی (Sep-23)

بازارهای جهانی به دلیل عدم تشدید فوریت توسط فدرال رزرو و توقف اجرای حکم چین برای اورگراند، رشد خود را افزایش می دهند. نروژ به اولین بانک مرکزی پیشرفته اقتصادی تبدیل می شود که نرخ ها را پس از همه گیری افزایش می دهد، اما انتظار می رود بانک انگلستان و دیگران در این زمینه ثلبت بمانند. گزارش مطالبات هفتگی بیکاری منتشر می شود. Robinhood (NASDAQ: HOOD) بخشی از اقدامات عرضه اولیه هفته را دریافت می کند و Citigroup (NYSE: C) هشدار وحشتناکی در مورد قیمت گاز طبیعی صادر می کند.

 

۱- ادامه روند صعودی بازارهای جهانی

بازارهای جهانی به روند صعودی خود ادامه دادند زیرا بانک مرکزی چین مجدداً مقدار زیادی نقدینگی به سیستم مالی تزریق کرد، در حالی که مقامات بر روی راه حل کوتاه مدت برای جلوگیری از مشکلات توسعه دهندگان املاک اورگراند کار کردند.

Newswires گزارش داد که مقامات به اورگراند دستور داده اند از پرداخت ۸۳ میلیون دلار سود به عنوان اوراق قرضه که قرار است روز پنجشنبه پرداخت شود، خودداری کند. با این حال، مشخص نیست که اورگراند چگونه می تواند پول مورد نیاز خود را تامین کند.

سایر سهام املاک و مستغلات در چین در میان پس زمینه گزارش هایی مبنی بر تجزیه اورگراند به گونه ای تجزیه می شوند که از نقصان افراد و تأمین کنندگان جلوگیری می کند، چیزی که برای حفظ اعتماد در بازار مهم است، البته بدون پاسخ به شبهات بلند مدت در مورد کمبود مالیات معوق این بخش.

 

۲- نروژ و برزیل نرخ بهره را افزایش دادند، اما انتظار می رود بانک مرکزی ترکیه و بانک مرکزی اروپا، نرخ بهره را ثابت نگه دارند

بانک مرکزی نروژ به عنوان اولین بانک در میان اقتصادهای پیشرفته بزرگ، نرخ بهره را پس از همه گیری افزایش داد. بانک نروژ نرخ بهره خود را از ۰ درصد به ۰٫۲۵ درصد افزایش داد، و انتظارات خود را از نرخ اصلی در سال ۲۰۲۲ از ۱٫۳ درصد به ۱٫۴ درصد افزایش داد.

اما انتظار نمی رود بانک انگلیس با اعلام آخرین تصمیمات خود در ساعت ۱۴:۳۰ سیاست خود را تغییر دهد. سوئیس نیز نرخ اصلی خود را بدون تغییر گذاشت.

بانکهای مرکزی بازارهای نوظهور نیز در هفته های اخیر موضع کمی متقلبانه تری اتخاذ کرده اند: انتظار می رود ترکیه در حفظ نرخ بهره به تایلند و فیلیپین بپیوندد. اما بخش اصلی برزیل است که روز چهارشنبه پس از نشست فدرال رزرو ۱۰۰ واحد پایه تقویت کرد.

 

۳- قرار است سهام بالاتر باز شود

به دنبال کنفرانس مطبوعاتی روز چهارشنبه فدرال رزرو، بازارهای سهام ایالات متحده قرار است دوباره با رشد بیشتری روبرو شوند.

طرح “نقطه ای” جدید فدرال رزرو نشان می دهد که نیمی از سیاست گذاران هیئت مدیره از افزایش نرخ بهره در سال آینده حمایت می کنند، تضادی آشکار با اوایل امسال که اکثریت تا سال ۲۰۲۴ انتظار هیچ گونه افزایش نداشتند. جروم پاول، رئیس فدرال رزرو نیز اشاره کرد که بانک مرکزی می تواند خرید اوراق قرضه خود را تا اواسط سال آینده متوقف کند.

بنابراین بازار در هفته های اخیر با تغییر قابل توجهی در انتظارات سیاست پولی روبرو شده است و هنوز به بالاترین سطح خود در اوایل ماه جاری نزدیک است. تا ساعت ۱۳:۴۵، معاملات آتی داو جونز ۱۱۸ واحد یا ۰٫۳ درصد افزایش یافت، در حالی که معاملات آتی S&P 500 نیز ۰٫۴ درصد و معاملات آتی Nasdaq 100 نیز ۰٫۵ درصد افزایش یافت. Accenture (NYSE: ACN) و Darden Restaurants (NYSE: DRI) قبل از بازار و Nike (NYSE: NKE) ، Trip.com و Costco (NASDAQ: COST) پس از بازار گزارش می دهند.

 

۴- عرضه اولیه های سهام 

احساس تسکین در مورد راهنمایی ها و اخبار جدید فدرال رزرو در خارج از چین، زمینه مثبتی برای حجم فعلی عرضه اولیه سهام در نیویورک ایجاد کرده است.

گروه نرم افزاری Payments سهام خود را در روز چهارشنبه ۵۶ درصد افزایش داد، در حالی که Freshworks ، یک گروه نرم افزاری تجاری که رقیب Salesforce (NYSE: CRM) محسوب می شود، ۳۶ درصد افزایش یافت.

این هفته Robinhood با تخفیف حداقل سه IPO روبرو است: Brilliant Earth ، شرکتی که بر جواهرات با منبع اخلاقی، شرکت تشخیص پزشکی Cue Health و معدنکار بیت کوین Argo Blockchain مستقر در بریتانیا متمرکز است.

 

۵- هشدار سیتی نسبت به عاقبت گاز طبیعی

حداقل به گفته تحلیلگران سیتی گروپ، زمستان در حال ورود به بازار گاز طبیعی است.

این بانک اعلام کرد که قیمت گاز در زمستان امسال به بیش از ۱۰۰ دلار در میلیون بشکه می رسد، زیرا ذخایر فصلی اروپا کم است و تقاضا و محدودیت های عرضه چینی از روسیه به نیجریه رو به افزایش است. این نرخ معادل قیمت نفت ۵۸۰ دلار در هر بشکه است.

به گفته تحلیلگران سیتی گروپ، مشکلات افزایش عرضه در کوتاه مدت باعث می شود بازار جهانی در برابر جهش قیمت در طول زمستان آسیب پذیر شود. حداقل در کوتاه مدت، یکی از عواملش این است که باد دوباره در شمال غربی اروپا شروع به وزیدن کرده و نیاز به نیروی سوخت فسیلی در بریتانیا را کاهش داده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.