0

پنج نکته طلایی (Sep-16)

تمرکز بر روی داده های اقتصادی در روز پنجشنبه، با خرده فروشی ایالات متحده و مطالبات بیکاری همراه است. فروش خودروهای اروپایی به دلیل کمبود تراشه و سایر قطعات، افت کرده است ، در حالی که بخش فضایی تحت تاثیر اولین پرواز غیرنظامی SpaceX بالا می رود و افزایش عرضه اولیه ها پس از روز کارگر به خوبی انجام می شود. کاهش شدید قیمت انرژی اروپا باعث افزایش قیمت گاز در ایالات متحده و آسیا می شود، در حالی که با برطرف شدن مشکلات عرضه، قیمت نفت کاهش یافت.

 

۱- داده های خرده فروشی و مطالبات بیکاری

امروز تمرکز بر اقتصاد ایالات متحده است و داده های خرده فروشی ماه آگوست در ساعت ۱۷:۰۰ همراه با شماره های هفتگی ادعاهای بیکاری اعلام می شود.

تحلیلگران انتظار دارند که خرده فروشی ها در ماه ۰٫۸ درصد کاهش یابد، زیرا مصرف کنندگان درآمد مجدد را به خدمات و به دور از کالاها هدایت می کنند. آمارهای خرده فروشی ماهانه در بهار و تابستان نامنظم بوده است، اگرچه در ماه جولای ۱۵٫۸ درصد افزایش داشته است، این نشان می دهد که چگونه هزینه های شدید مصرف کننده باعث بهبود سریع اقتصاد در اوایل سال جاری شد.

با این حال، انتظار می رود که ادعاهای اولیه بیکاری در هفته گذشته از ۳۱۰،۰۰۰ (پایین ترین سطح پس از همه گیری) به ۳۳۰،۰۰۰ برسد. نظرسنجی ماهانه مشاغل فدرال رزرو فیلادلفیا نیز منتشر می شود.

 

۲- کمبودها به فروش خودروهای اروپایی ضربه می زند

یکی از بخشهایی که در حال رکود است، بخش خودرو است، زیرا کمبود موجودی و افزایش قیمت، مشتریان را از خرید منصرف می کند.

این میزان قبلاً در مولفه “خودروهای کارکرده” در داده های تورم ایالات متحده در اوایل این هفته اشاره شده بود و توسط آمارهایی که نشان می دهد کاهش شدید ثبت نام خودرو در اروپا در ماه گذشته انجام شد، تایید می شود. میزان فروش در آلمان در سال گذشته ۱۴ درصد، در فرانسه ۳۵ درصد و در انگلیس و ایتالیا به ترتیب ۱۹ و ۳۰ درصد کاهش داشته است.

همین پدیده در داده های صادرات بسیار ضعیف تر از انتظار از ژاپن نیز مشهود بود. صادرات در مقایسه با ۳۴ درصد پیش بینی شده تنها ۲۶ درصد در سال افزایش یافته است.

 

۳- سهام با اندکی افت باز می شود

انتظار می رود بازارهای سهام ایالات متحده کاهش پیدا کنند تا منتظر مهمترین داده های اقتصادی روز باشیم.

تا ساعت ۱۴:۴۵، معاملات آتی داوجونز ۳۰ واحد یا ۰٫۱ درصد کاهش یافت. معاملات آتی S&P 500 تنها ۰٫۱ درصد و معاملات آتی Nasdaq 100 نیز ۰٫۲ درصد کاهش یافت.

به نظر می رسد سهام Space-themed پس از پرتاب اولین پرواز غیرنظامی SpaceX مورد توجه قرار گیرد، در حالی که Pfizer (NYSE: PFE) و Moderna (NASDAQ: MRNA) نیز پس از تلاش برای حمایت از کمپین خود برای “تقویت کننده” و با اعتراف به اینکه حفاظت اولیه واکسن های کووید -۱۹ آنها به مرور زمان کاهش می یابد، مورد توجه قرار خواهند گرفت.

همچنین زنجیره قهوه Dutch Bros و مشاوره فناوری Thoughtworks ، که هر دو پس از قیمت گذاری اولیه سهام خود در روز سه شنبه، شروع به تجارت قوی کردند، مورد توجه قرار خواهند گرفت. در همین حال ، تسلا (NASDAQ: TSLA) تحت فشار فروش مجموعه کتی وود از صندوق های سرمایه گذاری ARK قرار دارد.

 

۴- تنگنای گاز اروپا باعث تعطیلی صنایع می شود و قیمت در ایالات متحده و آسیا را بالاتر می برد

کاهش شدید قیمت انرژی اروپا ادامه داشت، به ویژه قیمت بالای گاز طبیعی باعث شد اولین تعطیلی مشتریان صنعتی در صنایع CF انگلستان (NYSE: CF) اعلام شود که دو کارخانه کود آن در انگلستان تا اطلاع ثانوی تعطیل می شوند.

معاملات آتی گاز طبیعی در بریتانیا تا ۱۷۷ پنس در گرم افزایش یافت که بالاترین رکورد ثبت شده و تقریبا ۷۰ درصد بالاتر از رکورد قبلی است. بلومبرگ گزارش داد که تقاضای اروپا برای گاز طبیعی مایع باعث شده است تا شرکت های بزرگ در پاکستان و ژاپن نزدیک به رکورد قیمت محموله هایی را که در ماه های نوامبر و دسامبر مقرر شده است بپردازند. در همین حال، قراردادهای آتی هنری هاب ایالات متحده ۲ درصد کاهش یافت، اما در بالاترین حد خود در ۷ سال گذشته باقی ماند و به ۵٫۳۵ دلار در هر میلی متر Btu رسید.

در میان نشانه های فزاینده ای که حاکی از آن است که دولتها برای مالیات بر سودهای ناپایدار خود را آماده می کنند، سهام شرکتهای اروپایی انرژی همچنان با مشکل روبروست. Iberdrola اسپانیا (OTC: IBDRY) و Endesa در حال حاضر ۱۲ و ۱۰ در هفته کاهش یافته اند، در حالی که Enel ایتالیا (MI: ENEI) 6.8 کاهش یافته است.

 

۵٫ نفتبه به دلیل سهولت عرضه، نفس می کشد

قیمت نفت خام نیز پس از رسیدن به بالاترین سطح خود از اوایل روز چهارشنبه در پاسخ به تأیید افزایش مجدد ذخایر ایالات متحده، کاهش می یابد.

در ساعت ۱۵:۰۰، قیمت نفت خام آمریکا ۰٫۲ درصد کاهش یافت و به ۷۲٫۵۰ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که معاملات آتی نفت برنت با ۰٫۱ درصد کاهش به ۷۵٫۴۰ دلار در هر بشکه رسید.

پس از برطرف شدن اختلاف با کارگران اعتصابی و نگهبانان امنیتی، نگرانی ها در مورد عرضه کاهش یافته است. همچنین چراغی در انتهای تونل در خلیج مکزیک وجود داشت، جایی که رویال داچ شل (LON: RDSa) گفت که آماده راه اندازی مجدد سکوی پریدیدو در روز دوشنبه است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.