0

پنج نکته طلایی (Sep-09)

بانک مرکزی اروپا ممکن است اعلام کند که برنامه خرید اوراق قرضه خود را کاهش می دهد، در حالی که سخنگویان فدرال رزرو اشاره می کنند که داده های ضعیف اخیر اقتصادی کافی نیست تا روند نزولی را در سال آینده آغاز کند. داده های ادعاهای بیکار هفتگی که در ساعت ۱۷:۰۰ ارائه می شود ممکن است این ادراک را تقویت کند. در نتیجه سهام در دو طرف اقیانوس اطلس با مشکل روبرو شده است. چین بلافاصله قبل از اعمال محدودیت های جدید برای زمان بازی برای خردسالان، فشارهایی را بر شرکت های بازی های ویدئویی وارد می کند. قیمت کالاها به رکوردشکنی خود ادامه می دهد و نیکل، آلومینیوم و گاز طبیعی همگی به بالاترین سطح خود در چند سال اخیر می رسند.

 

۱- آیا بانک مرکزی اروپا محرک های پولی را کاهش می دهد؟

بانک مرکزی اروپا ممکن است فدرال رزرو را شکست دهد تا محرک پولی فوق العاده ای را که از مرحله اول همه گیری وجود داشته است، از بین ببرد.

شورای حکومتی بانک مرکزی اروپا در ساعت ۱۷:۱۵ می گوید که آیا خرید اوراق قرضه ماهانه خود را همانطور که برخی انتظار دارند کاهش می دهد یا خیر. کریستین لاگارد ۴۵ دقیقه بعد کنفرانس مطبوعاتی عادی خود را برگزار می کند. انتظار می رود او مجدداً تأکید کند که احتمال کمی وجود دارد که بانک مرکزی اروپا نرخ های بلندمدت را افزایش دهد.

سهام اروپایی دوباره در آستانه این تصمیم با مشکل روبرو شد، Stoxx 600  هم ۰٫۴ درصد سقوط کرد و سهام بریتانیا نیز در ادامه واکنش منفی به اعلام افزایش مالیات توسط دولت در روز سه شنبه، بیش از ۱ درصد سقوط کرد.

 

۲- چین در مبارزه با بخش بازی سازی

چین با صنعت بازی خود دست درگیر شد و سهام Tencent Holdings (OTC: TCEHY) و NetEase (NASDAQ: NTES) را در هنگ کنگ و در جلسه پیش فروش ایالات متحده منفی کرد. روزنامه South China Morning Post گزارش داد که چین پس از جلسه ای که در آن مقامات درخواست های جدیدی مبنی بر حذف محتواهای نامطلوب توسط شرکت های بازی سازی مطرح کردند، عرضه بازی های جدید را متوقف می کند.

Sea ، شرکت چند برنامه ای که Tencent پشتیبانی می کند و بازی ها و خدمات دیگر را در جنوب شرقی آسیا ارائه می دهد، گفت که بیش از ۶ میلیارد دلار سرمایه و بدهی جدید جمع آوری می کند.

در جاهای دیگر، سهام علی بابا (NYSE: BABA) نیز به دلیل گزارش هایی مبنی بر مسدود شدن واحد LinkDoc در فهرست ایالات متحده، سقوط کرد و مجبور شد به دنبال دور جدیدی از بودجه خصوصی در جاهای دیگر باشد.

 

۳- سهام آماده یک ریزش دیگر است. چشم ها به گزارش ادعاهای بیکاری و سخنرانان فدرال رزرو دوخته شده است

سهام ایالات متحده با افزایش آگاهی مبنی بر اینکه روزی که فدرال رزرو شروع به برداشتن محرک خود می کند، نزدیک تر می شود، به روند نزولی خود ادامه می دهد.

جان ویلیامز، رئیس فدرال رزرو نیویورک، یکی از پرهوادارترین روسای فدرال رزرو امسال، روز چهارشنبه گفت هنوز احساس می کند که خرید اوراق قرضه امسال کاهش می یابد و رافائل بوستیک، همتای او در فدرال رزرو آتلانتا نیز در مصاحبه ای زود هنگام این نظرات را تکرار کرد.

تا ساعت ۱۴:۴۵، قراردادهای آتی داو جونز ۹۵ واحد یا ۰٫۳ درصد کاهش یافت، در حالی که قراردادهای آتی S&P 500 نیز به میزان مشابه و معاملات آتی نزدک ۱۰۰ نیز ۰٫۲ درصد کاهش یافت.

انتشار داده های بزرگ روز در ایالات متحده شماره های ادعاهای بیکاری هفتگی در ساعت ۱۷:۰۰ است. سهام مورد توجه به احتمال زیاد-علاوه بر ADR های بزرگ چینی- شامل Lululemon (NASDAQ: LULU) است که نتایج سه ماهه دوم و چشم انداز آن در اواخر روز چهارشنبه بسیار فراتر از انتظارات بود.

 

۴- کالاهای در آتش

پس زمینه عصبی شدن در مورد تشدید سیاست های پولی بسیار شدید است، به ویژه بازارهای کالا نشان می دهند که جهش قیمت ناشی از همه گیری و مشکلات محرک بعدی، بیشتر و طولانی تر از آنچه تصور می شد، خواهد بود.

بر اساس داده های منتشر شده یک شبه، تورم قیمت تولیدکننده چینی در ماه اوت به میزان سالانه ۹٫۵ درصد افزایش یافته است، درجاتی از تورم که با افزایش بی سابقه نرخ حمل و نقل بار به بنادر ایالات متحده تأکید می شود.

قیمت فلزات پایه در روز پنجشنبه همچنان ادامه داشت و قیمت نیکل ۲٫۴ درصد افزایش یافت و به بالاترین سطح در ۷ سال گذشته رسید، در حالی که معاملات آتی آلومینیوم با ۱٫۳ درصد به بالاترین حد خود در ۱۳ سال گذشته رسید. قیمت جهانی معیار زغال سنگ کک، که برای تولید فولاد استفاده می شود، به ۳۰۰ دلار نیز رسیده است.

 

۵- قیمت گاز طبیعی به اوج ۷ سال خود رسید

قیمت گاز طبیعی در هنری هاب برای اولین بار از سال ۲۰۱۴ به ۵ دلار در میلی متر Btu رسید، زیرا فشار شدید بر بازارهای اروپا و آسیا، قیمت صادرات گاز مایع را افزایش داد.

قیمت نفت خام نیز افزایش یافت. چرا که بازگرداندن کند تولید از خلیج مکزیک به تنگ نگه داشتن بازار کمک می کند. از دست دادن تجمعی تولید از زمان بسته شدن سکوهای تولید در آستانه طوفان ایدا، اکنون به ۲۰ میلیون بشکه نزدیک شده است.

در ساعت ۱۴:۵۰، قیمت نفت خام آمریکا ۰٫۲ درصد افزایش یافت و به ۶۹٫۴۲ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که معاملات آتی نفت برنت ۰٫۳ درصد افزایش یافت و به ۷۲٫۸۰ دلار رسید.

دولت ایالات متحده داده های موجودی هفتگی خود را در ساعت ۱۹:۳۰ منتشر می کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.