0

پنج نکته طلایی (Sep-08)

بازارهای سهام اروپا از این که بانک مرکزی اروپا در نشست روز پنجشنبه خرید اوراق قرضه خود را کاهش دهد، نگران است.بانکهای مرکزی کانادا و لهستان ملاقات می کنند تا تصمیم بگیرند که با تورم فرار چه کنند. به دنبال ترس از رکود اقتصادی، سهام ایالات متحده افت خواهد کرد و بیت کوین همچنان در حال سقوط است. در همین حال، قیمت فلزات پایه و هزینه های انرژی همچنان افزایش می یابد. 

 

۱- نگرانی بانک مرکزی اروپا به بازارهای اروپا ضربه زده است

سهام اروپا پس از هشدار تازه مبنی بر اینکه بانک مرکزی اروپا ممکن است برنامه کاهش تسهیلات کمی خود را در جلسه شورای خود در روز پنجشنبه کاهش دهد، سقوط کرد.

روبرت هولزمان، رئیس بانک ملی اتریش در مقاله ای در مجله ای اظهار داشت که این بانک ممکن است به دلیل ارقام رشد بهتر از حد انتظار ، خرید اوراق قرضه خود را سریعتر از آنچه بازار انتظار دارد کاهش دهد. در حالی که یک شاهین مشهور است که در بیشتر موارد اخیر در اقلیت بوده است ، نظرات هولزمن با تجدید نظر صعودی در تولید ناخالص داخلی منطقه یورو در سه ماهه دوم ابتدای این هفته همراه است.

تحلیلگران خاطرنشان می کنند که کاهش در خرید دارایی های ماهانه بانک مرکزی اروپا ممکن است آنها را به وضعیت اولیه خود بازگرداند ، زیرا بانک آنها را افزایش داده تا جلوی افزایش بازده اوراق قرضه در اوایل سال را بگیرد. یورو ۰٫۲ درصد در برابر دلار به ۱٫۱۸۱۴ دلار و یورو Stoxx 600 نیز ۰٫۸ درصد کاهش یافت.

 

۲٫ بانک های مرکزی کانادا و لهستان با معضل تورمی روبرو هستند

سایر بانکهای مرکزی نیز تصمیماتی را اواخر سه شنبه اتخاذ می کنند. اکنون انتظار می رود که بانک کانادا از قصد خود برای تشدید سیاست ها در جلسه هیئت مدیره خودداری کند، زیرا گسترش نوع دلتا Covid-19 در ایالات متحده به کندی اقتصاد در دو طرف مرز منتهی می شود. این تصمیم در ساعت ۱۸:۳۰ به سر می رسد.

در همین حال، بانک ملی لهستان تحت فشار بیشتری برای افزایش نرخ بهره قرار دارد، زیرا تورم در ماه اوت به بالاترین سطح در ۱۰ سال گذشته رسید. تصمیم آن در ۱۹:۰۰ است.

همچنین انتظار می رود بانک مرکزی روسیه در جلسه روز جمعه نرخ اصلی خود را افزایش دهد و داده های تورم ماه اوت که قرار است امروز ساعت ۲۰:۳۰ منتشر شود، تأثیر زیادی بر تفکر آن خواهد داشت.

 

۳- قرار است سهام با افت کمتری باز شود. نظرسنجی JOLTS چشم داشت

با توجه به نگرانی های طولانی مدت در مورد کند شدن اقتصاد به دلیل آخرین موج همه گیری، قرار است سهام ایالات متحده بعداً در معرض باز شدن قرار گیرد.

در ساعت ۱۴:۴۵، معاملات آتی داوجونز ۵۴ واحد یا ۰٫۲ درصد کاهش یافت، در حالی که قراردادهای آتی S&P 500 و آتی Nasdaq 100 هر دو کمتر از ۰٫۱ درصد افت کردند.

داده های اصلی اقتصادی روز توسط نظرسنجی باز شدن مشاغل JOLTS در ساعت ۱۸:۳۰ ارائه می شود. در خلال گزارش های گسترده درباره کمبود مهارت ها، تعداد خالی ها در ماه های اخیر چهار رکورد بی سابقه را ثبت کرده است.

سهام احتمالی مورد توجه شامل سازنده خودروهای الکتریکی چینی Nio (NYSE: NIO) و اپراتور سایت دوستیابی Bumble است که هر دو اواخر سه شنبه پیشنهاد ثانویه سهام را اعلام کردند. Paypal نیز پس از توافق با خرید Fintech Payidy با قیمت ۲٫۷ میلیارد دلار در مرکز توجه قرار خواهد گرفت.

 

۴- بیت کوین پس از پمپ السالوادور برای بازیابی پس از تخلیه تلاش می کند

بیت کوین و دیگر ارز های رمزنگاری شده پس از کاهش شدید روز سه شنبه، زمانی که بزرگترین ارز دیجیتالی جهان وضعیت جدید خود را در السالوادور نتوانست پایداری کند، بخشی از ضرر خود را بازیابی کرد.

تا ساعت ۱۴:۴۵، بیت کوین با ۹٫۸ درصد کاهش به ۴۶۱۵۲ دلار رسید. اتریوم ۱۱ درصد و کاردانو ۱۲ درصد کاهش یافت.

دولت السالوادوره مجبور شد به دلیل مشکلات فنی ثبت نام برنامه کیف پول خود را متوقف کند. این قصور بی اعتمادی مردم را نسبت به ابتکار در بین شهروندان کشور تشدید کرد.

رئیس جمهور نایب بوکل، که در نتیجه تلاش های او برای تقویت قدرت خود پس از دوره شش ساله مشروطه، از محبوبیت خود رنج برده است، از طریق توییتر (NYSE: TWTR) گفت که دولت از این پول برای خرید دیگری استفاده کرده است.

 

۵٫ آلومینیوم به بالاترین حد خود در ۱۳ سال گذشته رسید. فولاد ، قیمت برق افزایش می یابد

قیمت کالاها همچنان تحت فشار تورمی شدید قرار دارد، با معاملات آتی آلومینیوم به بالاترین سطح ۱۳ سال گذشته و قیمت کویل فولادی نورد گرم در ایالات متحده نزدیک به ۲۰۰۰ دلار در تن رسید. هر دو با تلاش چین برای کاهش آلودگی از طریق محدود کردن تولید داخلی بیشتر تحت فشار قرار می گیرند.

در اروپا، قیمت عمده فروشی برق بریتانیا به بیش از ۳۰۰ یورو در مگاوات ساعت به دلیل عدم تولید باد و کمبود گاز طبیعی افزایش یافته است و واحدهای ذغال سنگ باقی مانده در کشور را مجبور به افزایش تولید کرده است.

قیمت نفت نیز بالاتر است، زیرا مجموعه تولید و پالایش خلیج مکزیک هنوز در تلاش برای بازگرداندن تولید است. تا ساعت ۱۵:۰۰، قیمت نفت خام آمریکا با ۱٫۳ درصد افزایش به ۶۹٫۲۵ دلار در بشکه رسید ، در حالی که نفت برنت با ۱٫۲ درصد افزایش به ۷۲٫۵۶ دلار در بشکه رسید. موسسه نفت آمریکا اطلاعات موجودی خود را منتشر می کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.