0

پنج نکته طلایی (۳۱-Aug)

آمریکا خروج نیروهای خود از افغانستان را تکمیل کرد. سفرهای بین المللی سخت تر می شود، زیرا کووید -۱۹ دوباره خود را نمایان می کند. زوم ویدئو پس از پیش بینی رشد ضعیف،سقوط می کند، در حالی که اقتصاد چین در ماه اوت به دلیل محدودیت های مربوط به کووید به شدت کند شد.

 

۱- خروج کامل آمریکا از افغانستان

ایالات متحده خروج پرسنل نظامی خود را از افغانستان پس از ۲۰ سال نبرد، طولانی ترین جنگ در تاریخ این کشور، تکمیل کرده است.

در حالی که ظاهرا نظم به روزهای پایانی خروج بازگردانده شده است، صحنه های پر هرج و مرج آغاز شده در زمان تسلط سریع طالبان بر این کشور ، اعتبار بین المللی و داخلی رئیس جمهور جو بایدن را خدشه دار کرده و باعث اعتراض مقامات رسمی چین و روسیه شده است.

با این حال، این تحول هنوز هیچ تأثیر واضحی بر بازارهای جهانی نداشته است. به ویژه، دلار همچنان بر اساس انتظارات از سیاست پولی هدایت می شود. حتی در برابر ارزهای جایگزین مانند فرانک سوئیس و ین ژاپن، دلار طی ماه گذشته افزایش یافته است.

 

۲- سفرهای فرا اقیانوس اطلس سخت تر می شوند

ایالات متحده و اتحادیه اروپا در واکنش به افزایش شمار افراد مبتلا به کووید -۱۹ در دو طرف اقیانوس اطلس، برای محدود کردن سفرهای متقابل، اقدام کردند.

اتحادیه اروپا به کشورهای عضو، دستورالعمل هایی صادر کرد مبنی بر اینکه فقط افراد واکسینه شده باید اجازه سفر آزاد به اروپا را داشته باشند. اما این راهنما لازم الاجرا نیست زیرا کشورهای عضو حاکمیت خود را بر اقدامات بهداشت عمومی حفظ می کنند.

ایالات متحده به نوبه خود وضعیت هشدار را برای ورود از آلمان و سوئیس (و همچنین کانادا) افزایش داد، که نشان دهنده افزایش تعداد موارد آنها است.

این حرکات بر حاملان پرچم اروپا در معاملات اولیه در اروپا تأثیر گذاشت: IAG (LON: ICAG) ، صاحب Iberia ، Vueling و (غیر اتحادیه اروپا) بریتیش ایرویز ، ۳٫۰ fell سقوط کرد تا در کمترین حد در ۶ ماه گذشته آزمایش شود، در حالی که دویچه لوفت هانزا (DE: LHAG) 1.1 درصد کاهش یافت.

 

۳- سهام به بالاترین حد خود رسیده است. ZOOM تحت فشار

سهام ایالات متحده قرار است پایینتر باز شود، اما همچنان با امیدواری برای شروع دیرهنگام و ملایم در کاهش محرک های پولی حمایت می شود.

تا ساعت ۱۴:۵۰، قراردادهای آتی داو جونز کمی کمتر از ۰٫۲ افزایش یافت ، در حالی که قراردادهای آتی S&P 500 و Nasdaq 100 هر دو به میزان مشابه افزایش یافتند. Dow در روز دوشنبه عملکرد ضعیف تری داشت زیرا بازگشایی مجدد معاملات به دلیل جریان خبری مربوط به Covid دچار مشکل شد.

سهامی که احتمالاً در کانون توجه قرار می گیرد شامل Zoom Video است که پس از پیش بینی کند شدن بیشتر رشد درآمد، در معاملات روز دوشنبه ۱۲ درصد کاهش یافت. درآمد این شرکت در سه ماهه دوم سالانه ۵۴ درصد رشد داشته است. همچنین شرکت بازی سازی چینی NetEase (NASDAQ: NTES) در کانون توجه قرار خواهد گرفت که اعداد و ارقام بهتر از حد انتظار را گزارش کرده است تا ضربات متعددی را که در هفته های اخیر از نهادهای نظارتی دریافت کرده است، کاهش دهد. کارشناس امنیت سایبری Crowdstrike پس از بسته شدن بازار، فهرست درآمد بسیار کوتاهی را منتشر می کند.

 

۴- کند شدن اقتصاد چین

میزان کندی اقتصاد چین تحت فشار موج جدید کووید -۱۹ در شاخص های رسمی مدیران خرید این کشور در ماه آگوست آشکار شد. PMI تولید به ۵۰٫۱ کاهش یافت، تنها کمی بالاتر از خط جدا کننده رشد از انقباض. شاخص خدمات با این حال در محدوده انقباضی ۴۷٫۵ قرار گرفت که کمترین میزان از فوریه ۲۰۲۰ است.

همچنین شواهدی از کندی در بخش هایی از اروپا وجود دارد: هزینه های مصرف کننده فرانسوی در ماه ژوئیه ۲٫۲ درصد کاهش یافت، در حالی که وام به خانواده های بریتانیایی پس از پایان تعطیلات مالیاتی خرید خانه سقوط کرد.

در تحولات مثبت تر، تعداد بیکاران در آلمان در ماه اوت بسیار شدیدتر از آنچه انتظار می رفت، کاهش یافت، یعنی ۵۳۰۰۰ نفر.

 

۵- نفت نتوانست پس از طوفان Ida به بالای ۷۰ دلار برسد

قیمت نفت خام بار دیگر با ۷۰ دلار در هر بشکه روبرو شد، زیرا پس از طوفان ایدا هیچ آسیبی پایدار به ظرفیت تولید خلیج مکزیک نشان نداد. قیمت بنزین نیز با وجود چشم انداز بازگشت آهسته به بازده کامل در پالایشگاه ها با ظرفیت کمتر از ۲ میلیون بشکه در روز، نسبتاً بی تغییر بود.

اثرات Ida ممکن است کار تفسیر داده های هفتگی انستیتو نفت آمریکا در مورد موجودی نفت خام و محصولات ایالات متحده را در ساعت ۱ بامداد پیچیده کند.

در ساعت ۱۴:۵۵، معاملات آتی نفت آمریکا ۰٫۹ درصد کاهش یافت و به ۶۸٫۶۴ دلار در بشکه رسید، در حالی که معاملات آتی نفت برنت با ۰٫۶ درصد کاهش به ۷۱ دلار و ۸۰ سنت در هر بشکه رسید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.