0

پنج نکته طلایی (۲۵-Aug)

به گفته گلدمن ساکس، فدرال رزرو تا ماه نوامبر منتظر است تا به طور رسمی برنامه خرید اوراق قرضه خود را اعلام کند. دموکرات ها برنامه های هزینه ای مترقی خود را پیش می برند، در حالی که مشاغل آلمانی نگران تنگناهای عرضه هستند. نفت خام پس از رشدهای پی در پی، کمی افت می کند، در حالی که وال استریت بالاتر می رود.

 

۱- افزایش احتمال رکود در ماه نوامبر از طرف گلدمن

گردهمایی سالانه فدرال رزرو در جکسون هول، مدتی است که در رأس توجه سرمایه گذاران قرار دارد و  نتیجه آن بر احساسات تاثیر می گذارد.

سخنرانی روبرت کاپلان، سیاستگذار با نفوذ فدرال رزرو در پایان هفته گذشته، افزایش موارد ابتلا به کووید-۱۹ در کشور ، که عمدتا به دلیل نوع بسیار قابل انتقال دلتا است، می تواند او را متقاعد کند که به تأخیر بر کنترل برنامه عظیم خرید اوراق قرضه توسط بانک مرکزی  رای دهد.

پیش از این اعتقاد گسترده ای در بازار وجود داشت که بهبود بازار کار و سطوح بالای تورم، فدرال رزرو را وادار می کند تا در این جلسه برنامه زمانبندی را کاهش دهد.

گلدمن ساکس روز چهارشنبه اعلام کرد که شانس اعلام رسمی کاهش قیمت در نوامبر به ۴۵ درصد از پیش بینی قبلی ۲۵ درصد افزایش یافته و شانس دسامبر را از ۵۵ درصد به ۳۵ درصد کاهش داده است.

 

۲- دموکرات ها برنامه های بودجه ۳٫۵ میلیارد دلاری را پیش می برند

برنامه بلندپروازانه رئیس جمهور جو بایدن روز سه شنبه پس از تصویب چارچوب بودجه ۳٫۵ تریلیون دلاری از سوی مجلس نمایندگان آمریکا، گامی رو به جلو برداشت.

مترقیان درون حزب دموکرات قصد دارند میلیاردها دلار برای تعدادی از برنامه های اجتماعی هزینه کنند، اما این حزب برای دریافت این پیشنهادات از طریق کنگره با مشکل روبرو است.

جمهوری خواهان با استناد به هزینه و وضعیت نامناسب مالی کشور، به شدت با این طرح ها مخالف هستند. اما تصویب این چارچوب باید به نمایندگان دموکرات اجازه دهد تا جزئیات مربوط به بسته گسترده ای را که هزینه های مراقبت از کودکان، آموزش و سایر برنامه های اجتماعی را افزایش می دهد و مالیات بر ثروتمندان و شرکت ها را افزایش می دهد، شروع کنند.

 

۳- سهام بالاتر باز می شود؛ سررسید درآمد Salesforce

سهام ایالات متحده قرار است تا حدی بالاتر باز شود و در تلاش برای افزایش سطح رکورد باشد زیرا سرمایه گذاران در آستانه نشست هم اندیشی مهم فدرال رزرو در پایان هفته کنار هم قرار گرفته اند.

در ساعت ۱۴:۱۰، قراردادهای آتی داو جونز با ۶ واحد افزایش، کمتر از ۰٫۱ بالا رفت، در حالی که قراردادهای آتی S&P 500 نیز ۲ واحد یا ۰٫۱ افزایش یافت، و نزدک ۱۰۰ با ۱۷ واحد رشد،۰٫۱ افزایش یافت.

S&P 500 روز سه شنبه ۰٫۲٪ بالاتر بسته شد و چهارمین جلسه متوالی مثبت خود را ثبت کرد و به بالاترین سطح خود رسید. Nasdaq نیز ۰٫۵ درصد رشد کرد و همچنین به رکورد جدید رسید و تراشه آبی Dow Jones Industrial Average نیز ۰٫۱ درصد افزایش یافت.

فصل درآمد در حال اتمام است و تا حد زیادی موفقیت آمیز بود و به حمایت از بازار کمک کرد. بر اساس داده های Refinitiv، در ابتدای هفته، ۴۷۶ شرکت در S&P 500 نتایج خود را منتشر کرده بودند.

هنوز برخی از شرکتها روز چهارشنبه گزارش می دهند، از جمله Salesforce (NYSE: CRM)، یکی از آخرین شرکتهای بزرگ فناوری که گزارش داده است، شرکت ذخیره سازی داده های مبتنی بر ابر Snowflake (NYSE: SNOW) ، و خرده فروش محصولات آرایشی و زیبایی Ulta Beauty (NASDAQ: ULTA).

 

۴- مشاغل آلمانی از مسائل مربوط به عرضه نگران هستند

تولیدکنندگان آلمانی، که غالباً محرک اصلی اقتصادی اروپا هستند، به طور فزاینده ای نگران هستند که کاهش عرضه جهانی و افزایش عفونت های کووید به بهبود اقتصادی منطقه آسیب برساند.

شاخص تأثیرگذار بر فضای کسب و کار موسسه Ifo در ماه اوت از ۱۰۰٫۷ در ماه جولای به ۹۹٫۴ رسید و برای دومین ماه متوالی کاهش یافت.

کلمنس فوئست، رئیس Ifo، در بیانیه ای گفت: “عرضه تنگناها برای محصولات واسطه ای در تولید و نگرانی در مورد افزایش تعداد عفونت ها فشار زیادی را بر اقتصاد وارد می کند.”

بر اساس داده های منتشر شده در روز چهارشنبه، صادرات آلمان به چین، دومین بازار فروش بزرگ این کشور در خارج از اتحادیه اروپا، ۳٫۹ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافت که اولین افت از آگوست ۲۰۲۰ است.

با این حال، همانطور که لوئیس دو گیندوس، نایب رئیس بانک مرکزی اروپا، روز چهارشنبه گفت که بانک مرکزی می تواند پیش بینی های کلان اقتصادی خود را برای منطقه یورو در ماه سپتامبر پس از شاخص های قوی فعالیت های اخیر در سه ماهه سوم تجدید نظر کند، همه چیز بد نیست.

 

۵- کاهش قیمت نفت

قیمت نفت روز چهارشنبه کاهش یافت و برخی از سودهای قوی اخیر را پس گرفت، اگرچه به دنبال نشانه هایی مبنی بر اینکه تقاضا در ایالات متحده، بزرگترین مصرف کننده نفت در جهان، علیرغم گسترش نوع دلتا کووید -۱۹ ادامه دارد، محدود است.

در ساعت ۱۴:۵۰، قیمت نفت خام آمریکا ۰٫۳ درصد کاهش یافت و به ۶۷٫۳۳ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که قیمت برنت ۰٫۳ درصد کاهش یافت و به ۷۰٫۱۹ دلار در هر بشکه رسید.

هر دو قرارداد طی دو روز گذشته حدود ۸ درصد افزایش یافته است و این امر با از دست دادن بیش از ۴۰۰ هزار بشکه در روز عرضه در مکزیک پس از آتش سوزی در یک سکوی نفتی کمک شده است.

داده های گروه صنعتی موسسه نفت آمریکا که اواخر روز سه شنبه منتشر شد، نشان داد که موجودی نفت خام در هفته منتهی به ۲۰ اوت، ۱٫۶ میلیون بشکه کاهش یافته و ذخایر بنزین ۱ میلیون بشکه کاهش یافته است.

اطلاعات رسمی اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده قرار است چهارشنبه منتشر شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.