0

پنج نکته طلایی (۲۳-Aug)

جروم پاول یک متحد مهم در مبارزات انتخاباتی خود برای انتصاب مجدد به ریاست فدرال رزرو برای دوره دوم به دست آورد. جو بایدن در تلاش برای ایجاد نظمی در خروج آشفته از افغانستان با مشکل روبرو می شود. پس از لغو دادگاه کالیفرنیا از معافیت پیمانکاران مستقل، سهام های بزرگ دچار مشکل می شوند. این در حالی است که نفت پس از آنکه چین اعلام کرد برای اولین بار از ژوئیه هیچ گونه Covid-19 در سطح جامعه نداشته است، در حال بازگشت است.

 

۱- گفته می شود که یلن برای دومین بار از پاول حمایت می کند

به نظر می رسد شانس جروم پاول برای انتصاب برای دوره دوم به عنوان رئیس فدرال رزرو به شدت افزایش یافته است.

بلومبرگ در آخر هفته گزارش داد که جانت یلن، (وزیر خزانه داری، که خود از سربازان بانک مرکزی است) به مشاوران کاخ سفید گفته است که او از دومین دوره ریاست جمهوری پاول که متحد ارزشمندی در کاهش ترس از تورم بوده است، حمایت می کند. دولت برنامه های هزینه ای گسترده خود را ارائه کرده است.

این افشاگری می تواند به پاول اطمینان بیشتری بدهد تا از آغاز خرید اوراق قرضه در سمپوزیوم Fed’s Jackson Hole در اواخر این هفته خبر دهد.

با این حال، اظهارات روز جمعه روبرت کاپلان ، رئیس فدرال رزرو دالاس، که گفت فدرال رزرو باید تا زمانی که خطر همه گیری مجدداً از کنترل خارج شود، در مورد محرک ها انعطاف پذیری داشته باشد، شانس شروع سریع فوری را اندکی کاهش داده است.

 

۲- بایدن پیش نویس خطوط هوایی را تهیه می کند، زیرا متحدان برای مهلت تمدید شده برای تخلیه افغانستان فشار می آورند

گفته می شود که طالبان پیشنهادات مبنی بر تمدید مهلت خروج نیروهای آمریکایی و کارکنان پشتیبانی از افغانستان را رد کرده است.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در پی صحنه های پر هرج و مرج که با سقوط دولت افغانستان و بازگشت شبه نظامیان اسلامی به قدرت در هفته گذشته همراه شد، تحت فشارهای شدید قرار گرفته است. او در تعطیلات آخر هفته، ۱۸ هواپیما را از شش خطوط هوایی غیرنظامی تهیه کرد تا به افراد غیرنظامی کمک کند.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا – که هفته گذشته نیز مورد انتقادات زیادی قرار گرفته بود – از بایدن می خواهد تا روز سه شنبه مهلت اجلاس جی ۷ را تمدید کند تا بتواند تا آنجا که ممکن است بیشتر افغانانی را که پس از تلاش برای حمایت از طالبان مجازات می شوند، تخلیه کند. سخنگویان طالبان روز دوشنبه به رویترز گفتند که تا کنون هیچ درخواست رسمی برای تمدید دریافت نکرده اند.

 

۳- سهام برای افتتاحیه بالاتر است اما قهرمانان اقتصاد بزرگ آسیب می بینند

پس از آنکه چین برای اولین بار از ماه ژوئیه هیچ مورد جدیدی از کووید -۱۹ را در سراسر جهان گزارش نکرد، بازارهای سهام آمریکا قرار است  بالاتر باز شوند.

تا ساعت ۱۴:۴۵، معاملات آتی داوجونز ۱۴۵ واحد یا ۰٫۴ افزایش یافت، در حالی که قراردادهای آتی S&P 500 و آتی Nasdaq 100 هر دو ۰٫۳ درصد افزایش یافتند.

پس از آنکه دادگاه عالی کالیفرنیا در روز جمعه تصمیم گرفت که معافیت آنها از الزام رفتار رانندگان به عنوان کارمند معاف است، سهام هایی که در کانون توجه قرار می گیرند شامل متخصصان اقتصاد بزرگ مانند Uber (NYSE: UBER) ، Lyft (NASDAQ: LYFT) و DoorDash است.

 

۴- بانک مرکزی هشدار داد، اقتصاد اروپا کمی سرد می شود

اقتصاد منطقه یورو بیش از آنچه انتظار می رفت ضعیف شد اما با توجه به شاخص های مدیران خرید منتشر شده توسط IHS Markit ، در ماه آگوست به سرعت در حال گسترش است.

PMI اولیه منطقه یورو از بالاترین رقم ۶۰٫۲ در آگوست به ۵۹٫۵ کاهش یافت، در حالی که آخرین موج کووید -۱۹ هنوز برای تأثیرگذاری بر فعالیت های تجاری یا مصرف کننده کافی نیست. در انگلستان، PMI کامپوزیت از ۵۹٫۲ به شدت به ۵۵٫۳ کاهش یافت، اما این امر چیزی بیشتر از ناهنجاری با داده های رسمی که پویایی رشد ضعیف تری را نشان داده اند، برطرف کرد.

در هر دو گزارش، نشان می دهند که اختلالات زنجیره تامین ناشی از همه گیری هنوز با تسکین فاصله دارد. کنفدراسیون صنایع بریتانیا هشدار داد که موجودی کارخانه در پایین ترین سطح خود قرار دارد.

در جای دیگر، گزارش ماهانه بانک مرکزی آلمان هشدار داد که رشد بزرگترین اقتصاد اروپا ممکن است به دلیل گسترش نوع دلتا Covid-19 کمتر از پیش بینی ها باشد، در حالی که همچنین اشاره کرد که عبور از فشارهای تورمی بیشتر از آنچه انتظار می رفت بوده است.

 

۵- بازگشت نفت با اخبار بهتر چین

قیمت نفت خام پس از کاهش حدود ۸ درصدی هفته گذشته به دلیل نگرانی در مورد کووید ۱۹ و تاثیر آن بر تراز عرضه و تقاضا، به طرز هوشمندانه ای افزایش یافت. پس از آنکه چین اعلام کرد برای نخستین بار از ماه گذشته هیچ گونه انتقال اجتماعی از طریق کووید -۱۹ نداشته است، چشم انداز در آخر هفته روشن شد.

در ساعت ۱۴:۴۵، قیمت نفت خام آمریکا ۲٫۹ درصد افزایش یافت و به ۶۳٫۹۱ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که نفت برنت با ۳٫۰ درصد افزایش به ۶۶٫۹۸ دلار در هر بشکه رسید.

این به دنبال گزارشی در روز جمعه مبنی بر کاهش خالص سودهای احتکاری در معاملات آتی نفت خام به پایین ترین سطح خود در ۹ ماه گذشته است که  در هفته گذشته به این سطح رسیده است.

در آخر هفته، نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، گفت که در جلسه پنجشنبه، جو بایدن را برای لغو برنامه مذاکرات درباره لغو تحریم ها علیه ایران به دلیل از سرگیری پالایش اورانیوم با درجه بالا که این امر آن را به توانایی بیشتر برای ساخت سلاح هسته اینزدیک می کند، تحت فشار قرار داده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.