0

پنج نکته طلایی (۱۶-Aug)

طالبان در پی تخلیه آشوب زده غربی های باقی مانده، کنترل کابل پایتخت افغانستان را در دست گرفته اند. اقتصاد چین به دلیل مهار شیوع کووید -۱۹ در سراسر کشور در حال کند شدن است که این به قیمت نفت نیز ضربه می زند و با توجه به گزارش های فدرال رزرو مبنی بر توقف خروج سریع از خرید دارایی ها، سهام ایالات متحده قرار است افت داشته باشد.

 

۱- طالبان بر کابل غلبه کردند

طالبان ۲۰ سال پس از بیرون راندن نیروهای آمریکایی از سوی کابل و تنها چند هفته پس از آنکه جو بایدن، خروج این نیروها را اعلام کرد، پایتخت افغانستان را پس گرفتند . بایدن تنها یک ماه پیش گفته بود که احتمال تصرف نیروهای دولتی تحت آموزش ایالات متحده وجود ندارد.

حداقل پنج نفر در صحنه های آشفته فرودگاه کابل کشته شدند که خاطرات تخلیه سایگون در ۱۹۷۵ در پایان جنگ ویتنام را به یاد آورد.

سخنگویان طالبان که در گزارش های مختلف نقل قول شده اند متعهد به انتقال صلح آمیز شده اند اما با این وجود قول داده اند که تفسیر دقیق خود را از قوانین اسلامی در این کشور دوباره اعمال کنند.

 

۲- داده های چینی نشان از ضعف می دهد

اقتصاد چین به دلیل محدودیت های فزاینده ای که برای جلوگیری از گسترش نوع دلتا کووید -۱۹ وضع کرده است، کند می شود.

داده های تولید صنعتی و خرده فروشی ماه ژوئیه که یک شبه منتشر شد، هر دو کمتر از حد انتظار بودند. رشد تولید از ۸٫۳ درصد در ماه ژوئن به ۶٫۴ درصد کاهش یافت که کمترین میزان از سپتامبر سال گذشته است. رشد خرده فروشی در عین حال از ۱۲٫۱ درصد به ۸٫۵ درصد کاهش یافته است که کمترین میزان در شش ماه گذشته است.

سرمایه گذاری در دارایی های ثابت، که از نظر تاریخی بزرگترین عامل رشد تولید ناخالص داخلی در چین است، از رشد ۱۲٫۶ درصدی در ماه ژوئن به بیش از ۱۰٫۳ درصد رسید.

رویکرد تحمل چین در مورد شیوع کووید -۱۹ هفته گذشته پایانه ای را در بزرگترین پایانه کشتیرانی جهان در نینگبو-ژوشان بست و این نشان می دهد که محدودیت در تجارت خارجی این کشور به احتمال زیاد ویژگی داده های آینده است.

 

۳- سهام با افت باز می شوند

بازارهای سهام آمریکا عمدتا به دلیل داده های چین که چشم انداز رشد جهانی را دوباره تحت تأثیر قرار داده است، قرار است افت کنند.

تا ساعت ۱۴:۴۵، قراردادهای آتی داوجونز ۱۵۷ واحد یا ۰٫۴ درصد کاهش یافت ، در حالی که قراردادهای آتی S&P 500 نیز ۰٫۴ درصد و معاملات آتی نزدک ۱۰۰ هم ۰٫۳ درصد کاهش یافت.

گزارش وال استریت ژورنال نیز ادعا می کند که فدرال رزرو قصد دارد خرید دارایی های خود را تا اواسط سال آینده متوقف کند و به تدریج از کاهش تسهیلات کمی در مقایسه با سال ۲۰۱۳، استفاده کند.

 

۴- ارزهای رمزنگاری شده مجدداً ۲ تریلیون دلاری شدند

جهان رمزنگاری، پس از تجمع گسترده ای که در اثر نحوه عملکرد بلاک چین اتریوم در آینده ایجاد شد، ارزش ۲ تریلیون دلار بازار را پس گرفت.

اتریوم قصد دارد از مدل “اثبات کار” که برای محاسبه سکه های جدید به قدرت محاسباتی زیادی نیاز دارد، دور شود. تلاشی برای مقابله با این روایت که ارزهای رمزنگاری شده به دلیل ردپای کربن آنها از نظر زیست محیطی مضر هستند. همچنین کمک به احساسات، علیرغم عدم اطمینان از برخورد مالیاتی مطلوب در متن لایحه زیرساخت های هفته گذشته، شواهدی از حمایت دو حزبی از این صنعت در واشنگتن است،

تا ساعت ۱۴:۴۵، اتریوم ۴٫۳ درصد رشد کرد و به ۳۲۸۶ دلار رسید، در حالی که بیت کوین ۳٫۰ درصد رشد کرد و به ۴۷۲۸۶ دلار رسید. DogeCoin نیز %۱۳ افزایش یافت و Cardano ، که هفته گذشته حدود%۵۰ افزایش یافت ، %۲٫۲ افزایش یافت.

 

۵- با پایین آمدن تولید سوخت چین در پایین ترین سطح ۱۴ ماهه، قیمت نفت کاهش می یابد

پس از آنکه داده های ضعیف اقتصادی چین در مورد مسیر تقاضای جهانی تردید ایجاد کرد، قیمت نفت خام دوباره سقوط کرد. داده های تولید صنعتی که قبلاً منتشر شد نشان داد که پالایشگاه های مستقل متوسط ​​تولید روزانه خود را به پایین ترین سطح از ماه مه سال گذشته کاهش دادند.

تا ساعت ۱۵:۰۰، قیمت نفت خام آمریکا ۱٫۴ درصد کاهش یافت و به ۶۷٫۲۵ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که قیمت برنت با ۱٫۳ درصد کاهش به ۶۹٫۷۰ دلار رسید.

داده های روز جمعه کمیسیون معاملات آتی کالا خالص موقعیت های بلندمدت آنها در معاملات آتی و اختیار معاملات آتی را تا هفته گذشته تا ۱۰ آگوست نزدیک به ۱۰ درصد نشان داده بود و نشان می داد که شتاب کوتاه مدت بازار به دلیل نگرانی از شیوع بیماری همه گیر در حال ضعیف شدن است، به هر حال، امسال کنترل نمی شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.