0

پنج نکته طلایی (Jul-19)

موارد جدید Covid-19 موجی از احساس خطر را در سراسر جهان ایجاد می کند، “روز آزادی” انگلیس را به هرج و مرج می کشاند و قیمت نفت خام را به زیر ۷۰ دلار می رساند، رئیس جمهور جو بایدن فیس بوک (NASDAQ: FB) را به کشتن مردم با اطلاعات غلط واکسن متهم می کند و Zoom Video تصمیم دارد Five9 (NASDAQ: FIVN) را با قیمت ۱۵ میلیارد دلار سهام خریداری کند. IBM (NYSE: IBM) ، Prologis (NYSE: PLD) و JB Hunt (NASDAQ: JBHT) درآمد خود را گزارش می دهند.

 

۱- اوج گیری دلار 

دلار بعد از بیش از سه ماه، در برابر همتایان بزرگ در بالاترین سطح خود قرار گرفت، زیرا شواهدی از افزایش موج موارد Covid-19 در سراسر جهان در حال افزایش است که تردید در مورد پایداری بهبود جهانی را ایجاد می کند.

شاخص دلار، که در برابر سبدی از شش ارز پیشرفته اقتصادی دنبال می شود، برای اولین بار از اوایل آوریل سطح ۹۳ را شکست و قبل از عقب نشینی اندکی به بالاترین قیمت روز ۹۳٫۰۴۷ رسید تا در ساعت ۱۴:۴۵ با ۰٫۳٪ افزایش در روز در ۹۲٫۹۸۰  باشد.

دلار در برابر ارزهای در حال ظهور بازار نیز با افزایش بیش از ۰٫۵ درصدی در برابر راند آفریقای جنوبی و پزوی مکزیک و شیلی، در یک سطح افزایش یافت و روند ریسک پذیری را که قبلاً در واکنش به نشانه های اخیر سرد شدن اقتصاد چین آغاز شده بود، افزایش داد. .

این حرکت ریسک پذیر در بازارهای اوراق قرضه نیز مشهود بود، با بازده ۱۰ ساله خزانه داری ایالات متحده به پایین ترین سطح ۵ ماهه ۱٫۲۵٪ که هفته گذشته افت کرد، سقوط کرد.

 

۲- هرج و مرج “روز آزادی” انگلیس

در هیچ کجا نسخه Delta به سرعت انگلیس در حال گسترش نیست، جایی که برنامه های نخست وزیر بوریس جانسون برای “روز آزادی” را کاملاً خراب کرده است.

تقریباً تمام محدودیت های باقی مانده رسمی در زمینه تجارت و زندگی اجتماعی در انگلیس امروز برداشته می شود، اما تعداد پرونده ها در حال افزایش است و اعتماد عمومی به سرعت رو به زوال است. بریتانیا بیش از ۵۰،۰۰۰ مورد جدید در روز شنبه ثبت کرد، هم تراز با اندونزی که در هفته های اخیر کانون جهانی همه گیری بوده است (البته میزان آزمایش انگلیس نیز بسیار بیشتر از بسیاری از کشورها است).

جانسون پس از تماس با وزیر بهداشت جدید ساجد جاوید که هفته گذشته آزمایش مثبت داشت ، مجبور می شود هفته را در قرنطینه بگذراند. در همین حال، برنامه پیگیری و ردیابی انگلستان در حال صدور دستورالعمل های بسیاری برای قرنطینه کردن خود است که حمل و نقل عمومی ، سوپرمارکت ها و کامیون داران همه از کمبود کارکنان هشدار می دهند. پوند به پایین ترین سطح در سه ماه گذشته رسید.

 

۳- سهام برای باز شدن پایین تنظیم می شوند

بازارهای سهام ایالات متحده قرار است بعداً با افت شدید روبرو شوند، موج احساسات ریسک پذیری آنها را از رکوردهای هفته گذشته بیشتر دور می کند.

تا ساعت ۱۴:۴۵، معاملات آتی داو جونز ۳۵۱ واحد یا ۱٫۰٪ افت داشت، در حالی که معاملات آتی S&P 500 نیز ۰٫۷٪ افت داشت و معاملات آتی Nasdaq عملکرد بهتری داشت و تنها ۰٫۳٪ کاهش داشت.

سهام احتمالی مورد توجه  Zoom Video است که در آخر هفته اعلام کرد که در حال خرید ارائه دهنده نرم افزار ابری Five9 در یک معامله به ارزش ۱۵ میلیارد دلار است که بزرگترین خرید او تاکنون است.

همچنین درآمد Prologis ، PPG Industries (NYSE: PPG) و JB Hunt قابل توجه خواهد بود، در حالی که IBM پس از بسته شدن بازار گزارش خواهد داد.

 

۴- اظهارات بایدن در مورد فیس بوک

فیس بوک همچنین هفته را پس از اینکه جو بایدن، رئیس غول رسانه های اجتماعی را به دلیل اجازه دادن به ضد واکسرها برای انتشار اطلاعات نادرست در مورد واکسن Covid-19 به “قتل مردم” متهم کرد،  هفته را با افت آغاز خواهد کرد. نظرسنجی YouGov در آخر هفته نشان داد که نیمی از افرادی که از واکسن امتناع می ورزند معتقد بودند که دولت از آنها برای میکروچیپ کردن افراد استفاده می کند.

اظهارات بایدن توسط جراح ژنرال ویوك مورتی در روز یكشنبه مورد انتقاد قرار گرفت ، كه بارها از “شركتهای فن آوری” انتقاد می كرد كه برای كاهش یا پرچم گذاری مطالب غیر دقیق كاری انجام نداده اند.

فیس بوک در برابر این اتهامات، که در روابط خود با حزب دموکرات پایین ترین سطح را نشان داد، عقب نشینی کرد. سناتور تد کروز با طرح اتهاماتی در تلاش برای خفه کردن آزادی بیان، اقدام به ایجاد مجدد برنامه علیه دولت کرد.

 

۵- توافق صلح اوپک نمی تواند قیمت نفت تثبیت کند

یک روز پس از آنکه عربستان سعودی و امارات متحده عربی اختلافات خود را در مورد سیاست تولید حل کردند و زمینه را برای یک سری افزایش تدریجی تولید توسط اوپک و آن فراهم کردند، قیمت نفت خام ایالات متحده برای اولین بار در بیش از یک ماه به زیر ۷۰ دلار در هر بشکه رسید.

بر اساس توافق صلح، گروه موسوم به OPEC + تولید ماهانه ۴۰۰۰۰ بشکه در روز بین ماه اوت تا پایان سال ۲۰۲۲ را انجام می دهد.

امارات متحده عربی به نوبه خود وزنه بیشتری را در محاسبه سهم بازار بین اعضای اوپک ایجاد کرد.

به نظر بسیاری از تحلیلگران این معامله به طور گسترده ای از قیمت ها و اعتبار اوپک حمایت می کند ، اما موج احساس ریسک پذیری که اکثر گروه های دارایی را تحت تأثیر قرار داده است، بر چنین عواملی در روز دوشنبه غلبه داشت. معاملات آتی نفت خام برنت با ۲٫۷٪ کاهش به ۷۱٫۶۳ دلار در هر بشکه رسید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.