0

پنج نکته طلایی (Jul-12)

بانکداران مرکزی در سراسر جهان از آخرین افزایش موارد Covid-19 ترسیده اند. ایالات متحده بالاترین رقم مبتلایان خود را در دو ماه آخر هفته گزارش کرد. ناظران چین مجدداً DIDI و دیگر شرکت های بزرگ اینترنتی را مورد ضربه قرار دادند و پس از آنکه داده های CFTC نشان داد بازار از تعادل جدی برخوردار نیست، نفت سقوط  کرد.

 

۱- Covid-19 بانک های مرکزی را تحت تاثیر قرار می دهد

بانکهای مرکزی جهان با احتیاط بیشتری نسبت به مسیر بهبود اقتصادی تصمیم گیری می کنند، زیرا آخرین موج Covid-19 تهدید می کند که دولت ها را مجبور  به دور دیگری از اقدامات محدود کننده خواهد کرد.

تام بارکین، رئیس بانک مرکزی فدرال ریچموند، به نگرانی های ماری دالی در هفته گذشته سانفرانسیسکو افزود و در مصاحبه ای با وال استریت ژورنال هشدار داد که بازار کار ایالات متحده هنوز به اندازه کافی قدرتمند نیست که بتواند خرید اوراق قرضه را کاهش دهد.

روز یکشنبه، کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا به بلومبرگ گفت که برنامه خرید اوراق قرضه احتمالاً بیش از مارس سال آینده تمدید خواهد شد.

بانک های مرکزی اندونزی و تایلند ، دو کشوری که شاهد افزایش شدید ویروس کرونا هستند، هشدار دادند که احتمالاً پیش بینی های رشد خود را برای سال جاری از دست خواهند داد.

 

۲- اقدام تنظیم کنندگان چینی

تنظیم کننده های چینی در آخر هفته اعلام کردند که قبل از تأیید لیست های ایالات متحده، تمام شرکت های با بیش از ۱ میلیون کاربر را تحت بررسی سیاست های داده خود قرار می دهند و به طور خودکار حق وتو را برای همه لیست های فن آوری آینده چین در ایالات متحده اعطا می کنند.

این اقدام جدیدترین اقدام برای تعمیق شکاف بین بازارهای سرمایه چین و ایالات متحده است، اقدامی که به نظر می رسد یک سرکوب هماهنگ و چند وجهی علیه قدرت اقتصادی بزرگترین شرکت های فناوری چین باشد.

اداره فضای مجازی چین روز جمعه گفته بود که ۲۵ برنامه دیگر را که توسط Didi Global کار می کنند سفارش داده است. در عین حال تنظیم کننده های ضد انحصار تأیید کردند که از ادغام برنامه ریزی شده دو واحد Tencent Holdings (OTC: TCEHY) جلوگیری خواهند کرد که این امر باعث تسلط شرکت بر بازار بازی های داخلی می شود.

 

۳- سهام در معرض افت قرار می گیرند. دیزنی در کانون توجه

بازارهای سهام ایالات متحده مخلوط باز خواهد شد، زیرا ترس در مورد گسترش Covid-19 در ایالات جنوبی و میانه غربی بر احساسات نسبت به نمایش های “بازگشایی” حاکم بر سه ماهه دوم تأثیر می گذارد.

ایالات متحده بالاترین میزان روزانه کل موارد جدید خود را از ماه مه در روز شنبه ثبت کرده است، زیرا نوع بسیار قابل انتقال تر دلتا به ویژه در ایالات که دارای کمترین میزان واکسیناسیون هستند همچنان در حال شیوع است. این ایالت ها عمدتا در غرب میانه و جنوب کشور است.

تا ساعت ۱۴:۵۵، معاملات آتی داو جونز ۱۸۳ واحد یا ۰٫۵ درصد افت داشت، در حالی که معاملات آتی S&P 500 نیز ۰٫۳ درصد افت داشت. به دلیل پناه بردن سرمایه گذاران به سهام قوی، معاملات آتی Nasdaq با رشد ۰٫۱ درصدی عمل کرد.

سهام والت دیزنی (NYSE: DIS) هستند ، پس از اینکه فیلم بیوه سیاه در آخر هفته در اولین فروش خود ۲۱۸ میلیون دلار درآمد کسب کرد، مورد توجه قرار می گیرند.

 

۴- برانسون در فضا

Virgin Galactic نیز که در آخر هفته یک مرحله مهم در مسیر گردشگری فضای تجاری را پشت سر گذاشت، مورد توجه قرار خواهد گرفت.

اولین پرواز آزمایشی که مسافر آن ریچارد برانسون بنیانگذار میلیاردر آن بود روز یکشنبه بدون هیچ گونه مشکل جدی انجام شد. دو پرواز آزمایشی دیگر پیش از آغاز برنامه ریزی شده خدمات تجاری در سال آینده انجام می شود.

سهام Virgin Galactic که اوایل سال جاری پس از فروش موقعیت های Branson و رئیس Chamath Palihapitiya به شدت سقوط کرده بود، در معاملات پیش از بازار بیش از ۱۰ درصد رشد کرد.

 

۵- افت قیمت نفت

به دلیل نگرانی در مورد رشد اقتصادی، قیمت نفت خام کاهش یافت. این در حالی است که برخی از شاخص های بازار که به طور نگران کننده ای از عدم تعادل برخوردار هستند، در حال تضعیف است.

نسبت موقعیت های بلند به کوتاه در بازارهای آتی نفت خام که توسط کمیسیون معاملات آتی کالاها گزارش شده است، در هفته منتهی به ۱۵ ژوئن به ۲۳ رسیده است. این بالاترین میزان در سه سال گذشته است.

در ساعت ۱۴:۵۵، هر بشکه معاملات آتی نفت خام آمریکا با ۱٫۶٪ کاهش به ۷۳٫۳۶ دلار رسید، در حالی که هر بشکه نفت Brent با ۱٫۶٪ کاهش به ۷۴٫۳۴ دلار رسید.

بنظر می رسد ادامه بن بست در مذاکرات هسته ای ایران، تأثیر کمی بر قیمت داشته باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.