0

پنج نکته طلایی (Jul-06)

با پایان یافتن جلسه اوپک، قیمت نفت خام به بالاترین سطح هفت ساله رسید. Didi (NYSE: DIDI) پس از بیرون کشیدن برنامه تنظیم کننده فضای مجازی چین از فروشگاه های سراسر کشور، ۲۰٪ سقوط می کند. نظرسنجی غیرتولیدی ISM در حالی انجام شده است که داده های آلمانی حاکی از آن است که کمبود تراشه به شدت بر صنعت خودرو تأثیر می گذارد و REvil، گروهی که پشت آخرین حمله بزرگ باج افزار قرار دارد، ۷۰ میلیون دلار طلب می کند.

 

۱- نفت در اوضاع نامناسب اوپک به بالاترین حد خود رسیده است

پس از مقاومت امارات متحده عربی با پشتیبانی سعودی-روسی در مقابل پیشنهاد بزرگترین صادرکنندگان جهان مبنی بر افزایش تدریجی تولید ، قیمت نفت خام به بالاترین حد از سال ۲۰۱۴ رسید.

در ساعت ۱۴:۵۰، معاملات آتی نفت خام ایالات متحده در هر بشکه ۷۶٫۴۱ دلار بود که نسبت به بسته شدن روز دوشنبه ۱٫۷ درصد رشد داشت، در حالی که نفت Brent با ۰٫۳ درصد افزایش به ۷۷٫۳۹ دلار رسید.

عدم توافق به این معنی است که به اصطلاح بلوک OPEC پلاس علی رغم افزایش تقاضا از طرف اقتصاد در حال بهبود جهانی، تولید را در ماه آگوست حفظ خواهد کرد. با این حال، قیمت های بالاتر این خطر را نیز به وجود می آورد که کشورها به توافق برسند و تولید را به صورت یک جانبه افزایش دهند و جنگ قیمتی دیگری را در پی داشته باشد. تحلیلگران در Goldman Sachs (NYSE: GS) روز سه شنبه در یادداشتی خطاب به مشتریان گفتند كه این سناریو را بعید می دانند.

قراردادهای آتی ماه قبل با شیب بیشتری نسبت به قراردادهای قدیمی تر افزایش یافته اند و این نشان می دهد که بازار انتظار دارد بشکه های اضافی به موقع از این طریق به بازار راه پیدا کنند.

 

۲- DIDI افت کرد

سهام جهانی DIDI در واکنش به تأخیر نسبت به اقدام مقامات چینی در آخر هفته برای جلوگیری از جلب مشتری جدید، ظاهراً از نگرانی در مورد جمع آوری اطلاعات شخصی کاربران، در معاملات پیش از بازار بیش از ۲۰ درصد سقوط کرد.

وال استریت ژورنال اواخر روز دوشنبه گزارش داد كه تنظیم كنندگان چینی به” DIDI “پیشنهاد داده اند كه عرضه اولیه ی خود را به تأخیر بیندازند تا نگرانی های آنها را برطرف می كند. با این حال، در صورت عدم ممنوعیت رسمی و تحت فشار سرمایه گذاران اولیه برای اجازه دادن به پول نقد، این شرکت برنامه های خود را دنبال کرد.

اقدام رگولاتورها باعث نمی شود که خدمات موجود در Didi در چین توسط مشتریان فعلی خود استفاده شود، اما خطر درگیری شدید با نهادهای نظارتی تا زمانی که به طور قطعی رسیدگی نشود، بر قیمت سهام تأثیر می گذارد.

 

۳- سهام مسطح؛ نگاه ها به گزارش  ISM غیر تولیدی

قرار است بازارهای سهام ایالات متحده پس از آخر هفته روز استقلال با لحنی آرام بازگشایی شوند، و یک نگاه هم به انتشار صورتجلسه آخرین جلسه سیاست فدرال رزرو در اواخر هفته است.

تا ساعت ۱۴:۵۰، قراردادهای آتی داو جونز ، معاملات آتی S&P 500 و NASDAQ Futures کمتر از ۰٫۱ درصد افت داشتند.

سهامي كه احتمالاً مورد توجه قرار خواهد گرفت شامل بخش نفت و گاز است و سوال اساسي اين است كه آيا توليدكنندگان نفت شيل آمريكا مي توانند با افزايش توليدات خود به رشد قيمت نفت خام پاسخ دهند. گزارش های Anecdotal و نظرسنجی هایی از جمله تحقیقات فدرال رزرو دالاس نشان می دهد که این بخش در ماه های اخیر برای جذب پول تلاش کرده است.

در ساعت ۱۸:۳۰، موسسه مدیریت تأمین نظرسنجی بخش غیرتولیدی خود را برای ماه ژوئن منتشر می کند.

 

۴- سفارشات کارخانه های آلمان فشار تراشه بر بخش خودرو را نشان می دهد

سیگنال های امروز از اقتصاد جهانی با هم متفاوت بوده اند: بانک مرکزی استرالیا با اشاره به بهبود اقتصادی قوی، گفت که روند خرید دارایی را کاهش می دهد. با این حال هنوز انتظار ندارد نرخ بهره را افزایش دهد.

در همین حال، در آلمان، سفارشات کارخانه در ماه می بیش از ۳ درصد کاهش یافت، که بیشتر به دلیل ضعف در بخش خودرو بود. این اعداد نشانه این بود که کمبود تراشه جهانی سرانجام در کاهش سطح فروش و تولید خود را تاثیر گذاشته است. به طور جداگانه، نیسان (OTC: NSANY) و هندا (NYSE: HMC) هر دو گزارش دادند که فروش آنها در چین بین ۱۶ تا ۱۸ درصد در ماه ژوئن کاهش یافته است.

خبرهای بهتری از انگلیس بود، جایی که نخست وزیر بوریس جانسون مجدداً تصمیم گرفت با وجود موجی از موارد جدید کرونا، تمام محدودیت های باقی مانده Covid-19 را در ۱۹ ژوئیه پایان دهد. با وجود اینکه بیش از نیمی از انگلیسی های بزرگسال واکسینه شده ، موج موارد جدید – حداقل تا کنون – به افزایش شدید پذیرش در بیمارستان منجر نشده است.

 

۵- حمله گروه هکری REVil

گروه هکری REVil پیش از آخر هفته در مجموع ۷۰ میلیون دلار از شرکت هایی که در حمله گسترده باج افزار مختل کرده بود، خواستار شد.

این حمله که از نقاط ضعف موجود در نرم افزارهای ارائه شده توسط شرکت Kaseya بهره می برد، آخرین مورد از مجموعه برنامه های گستاخانه ای بود که در میان آنها شرکت خط لوله Colonial و تولید کننده گوشت JBS را فلج کرده است.

گمان می رود که گروه REVil در روسیه مستقر باشد، رئیس جمهور آن ولادیمیر پوتین اخیراً موضوع حملات سایبری را با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در میان گذاشت. سهام شرکتهای امنیت سایبری ایالات متحده در بازارهای مختلف متغیر بود ، سهام Fireeye 1.8٪ افزایش یافت اما Crowdstrike 0.2٪ کاهش یافت.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.