0

پنج نکته طلایی (Jun-30)

گزارش اشتغال ADP در دسترس است، DIDI تجارت خود را در نیویورک آغاز می کند، اعضای اوپک در مورد افزایش تولید گفتگو می کنند و در حالی که وال استریت منتظر پایان مثبت نیمه اول سال است، نفت خام بالاتر می رود.

 

۱- داده های مشاغل ADP منتشر می شود

روز چهارشنبه همه نگاه ها به انتشار گزارش اشتغال ملی ADP معطوف خواهد بود، تا سرنخ هایی درباره گزارش جامع تر وزارت کار داشته باشیم و نظاره گر گزارش اشتغال را در روز جمعه باشیم.

کاملاً روشن کرده است که قبل از شروع برنامه مهار خرید اوراق قرضه، یا حتی در نظر گرفتن نرخ بهره بالاتر، فدرال رزرو به دنبال پیشرفت بیشتر در بازار کار ایالات متحده است.

گزارش ADP ممکن است سابقه ضعیفی در پیش بینی تعداد حقوق و دستمزد خصوصی در گزارش اشتغال داشته باشد ، اما هنوز به عنوان یک شاخص مهم دیده می شود. این اجماع به دنبال ۶۰۰۰۰۰ شغل اضافی در بخش خصوصی است كه از ۹۷۸،۰۰۰ شغل ثبت شده در ماه گذشته كاهش یافته است.

برنامه های رهنی هفتگی و داده های معاملات فروش مسکن نیز قرار است اواخر روز چهارشنبه منتشر شود.

در اوایل روز، رشد شاخص مدیر خرید چین در ماه ژوئن اندکی کاهش یافت و به ۵۰٫۹ رسید که در مقابل ۵۱٫۰ در ماه می، کمترین میزان چهار ماهه بود،

تورم منطقه یورو در ماه ژوئن سرد شد، در حالی که قیمت های مصرف کننده نسبت به سال گذشته ۱٫۹٪ افزایش داشت، در حالی که از بالاترین سطح ۲ ساله در ماه مه پایینتر بود و فشار بر بانک مرکزی اروپا را کاهش داد.

 

۲- با پایان نیمه اول سال، سهام پایین تر دیده می شود

سهام ایالات متحده در حالیکه نیمه اول سال مثبت به پایان می رسد، در چهارشنبه با افت کمی روبرو می شود.

در ساعت ۱۴:۵۵ ، معاملات آتی داو جونز ۸۰ واحد یا ۰٫۲٪ افت کرد، معاملات آتی S&P 500 نیز ۰٫۲٪ کاهش و معاملات آتی Nasdaq 100  هم ۰٫۲٪ افت کرد.

چهارشنبه آخرین روز از سه ماهه دوم و آخرین روز از نیمه اول سال ۲۰۲۱ است. تاکنون در سال، S&P 500 حدود  ۱۴٪ افزایش یافته است، در حالی که Nasdaq Composite و Dow Jones Industrial Average  نیز ۱۲٪ افزایش دارند.

S&P 500 و Nasdaq Composite هر دو سه شنبه در بالاترین رکورد بسته شدند.

سرمایه گذاران ایده بهبود اقتصادی گسترده از همه گیری را در نظر گرفته اند و تا حد زیادی از قرائت تورم بالا چشم پوشی می کنند و انتظار دارند شرایط پولی و مالی مناسب برای مدتی ادامه یابد.

تعداد معدودی گزارش درآمد روز چهارشنبه وجود دارد که می تواند برای قضاوت در مورد وضعیت کلی اقتصاد استفاده شود. Micron Technology (NASDAQ: MU) نگاهی اجمالی به وضعیت سازندگان تراشه خواهد داشت. Constellation Brands (NYSE:STZ) and General Mills (NYSE:GIS) و Bed Bath & Beyond (NASDAQ:BBBY) هم میزان هزینه ای که هنوز برای خانه خرج می کنیم را نشان می دهند.

 

۳- Didi برای اولین بار در NYSE

Didi، بزرگترین شرکت استقبال کننده از خودروهای سواری چینی، قرار است بعد از قیمت گذاری پیشنهاد عمومی اولیه، اواخر روز چهارشنبه در بورس اوراق بهادار نیویورک اولین حضور خود را تجربه کند.

Didi روز سه شنبه حدود ۳۱۷ میلیون سهام سپرده آمریکایی فروخت، حدود ۱۰ درصد بیشتر از آنچه در ابتدا برنامه ریزی شده بود، هر سهم را ۱۴ دلار فروخت و در نتیجه این شرکت ۴٫۴ میلیارد دلار جمع آوری کرد. ارزش Didi در بازار بیش از ۶۷ میلیارد دلار می باشد.

قیمت در بالای محدوده ۱۳ تا ۱۴ دلار بود و سهام اضافی فروخته شده نشانگر تقاضای شدید علی رغم اینكه این شركت در میان تحقیقات ضد انحصاری پکن در مورد بزرگان اینترنت در چین است، بود .

عرضه اولیه ی Didi آماده ی  ثبت ۳۵۱ میلیارد دلار جمع آوری رکورد فروش سهام در یک سال برای اولین بار می شود.

 

۴- تولید ناخالص داخلی سه ماهه اول انگلیس بیش از حد انتظار کاهش می یابد

اقتصاد انگلیس بیش از حد انتظار در سه ماهه اول سال جاری کاهش یافت، زیرا محدودیت های اعمال شده برای مبارزه با بیماری همه گیر Covid-19 بسیاری از مراکز خرده فروشی را بست.

داده های اداره آمار ملی نشان داد که تولید ناخالص داخلی در سه ماهه ژانویه تا مارس ۱٫۶ درصد کاهش یافته است که افت بیشتری نسبت به برآورد قبلی کاهش ۱٫۵ درصدی است.

این در مقایسه با سقوط ۲۰ درصدی در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ هنگامی که انگلیس در اولین قرنطینه ی خود بود، کاهش یافت، زیرا برنامه موفقیت آمیز واکسیناسیون و شرکت هایی که حضور آنلاین خود را افزایش می دهند، آسیب را محدود می کنند.

هنوز همه گیری Covid-19 و رشد نوع دلتا، تنها عاملی نیست که اقتصاد انگلیس را تحت تأثیر قرار می دهد. ۵ سال پس از رای گیری برای خروج از اتحادیه اروپا، انگلیس هنوز با اتحادیه اروپا، بزرگترین شریک تجاری خود، رابطه سردی دارد.

دو طرف هنوز در تلاش برای یافتن یک راه حل طولانی مدت برای مشکلات تجاری بر سر ایرلند شمالی هستند، به عنوان بخشی از پروتکل ایرلند شمالی ، انگلیس هنوز در اتحادیه گمرکی با اتحادیه اروپا است، در حالی که بقیه انگلیس اکنون خارج است.

علاوه بر این، JP Morgan در روز سه شنبه مرکز تجاری خود را در پاریس افتتاح کرد، زیرا فرانسه سعی دارد کارمندان مالی را که پس از Brexit قصد ترک لندن را دارند، جزب کند.

 

 

۵- نفت خام با تأخیر از مذاکرات اوپک افزایش می یابد

قیمت نفت خام روز چهارشنبه افزایش یافت، این امر باعث عدم اطمینان از میزان توافق تولیدکنندگان برتر برای افزایش عرضه به بازار در اواخر این هفته شد.

تا ساعت ۱۴:۵۵، هر بشکه نفت خام آمریکا با ۱٫۱٪ افزایش به ۷۳٫۷۷ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که برنت با ۰٫۸٪ افزایش به ۷۴٫۸۷ دلار رسید.

وزرای سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدان آن، گروهی معروف به OPECپلاس، گفتگوهای مقدماتی را یک روز به تأخیر انداختند تا فرصت بیشتری برای حل اختلافات در مورد سیاست تولید فراهم شود.

پیش بینی می شود این گروه افزایش تولید در ماه آگوست را با افزایش قیمت نفت به بالاترین سطح دو ساله اعلام کند و از ابتدای سال حدود ۵۰ درصد رشد داشته باشد.

گفته می شود، با رشد موارد Covid ناشی از نوع دلتا ، بدیهی است که اختلاف نظر در مورد اجازه دادن به تولید بالاتر یا ادامه دادن با رویکرد احتیاط آمیز فعلی را ایجاد می کند.

به گفته گلدمن ساکس، حتی اگر OPEC پلاس عرضه را بیش از حد انتظار افزایش دهد، به موقع به موجودی کالا نخواهد رسید تا بازار تنگ را کاهش دهد.

تحلیلگران گلدمن در یادداشتی گفتند: “در نهایت، برای تعادل بازار نفت تا سال ۲۰۲۲ ،  اوپك پلاس به مقدار بیشتری نیاز خواهد بود.”

علاوه بر لحن مثبت، موسسه نفت آمریكا اواخر روز سه شنبه گزارش داد كه ذخایر نفت خام آمریكا در هفته گذشته ۸٫۱۵ میلیون بشكه كاهش یافت كه در صورت تأیید اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده در پایان جلسه، بزرگترین افت موجودی از ژانویه خواهد بود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.