0

پنج نکته طلایی (Jun-29)

فیس بوک به دلیل پیروزی در یک درگیری قانونی، به باشگاه ۱ تریلیونی دلاری ها پیوست. سیاست گذاران بانک مرکزی اروپا در مورد کاهش روند اقتصادی تصمیم گیری می کنند، بانک های ایالات متحده قول سود سهام بیشتر را می دهند، نقت خام قبل از اجلاس OPEC پلاس لغزش می کند، در حالی که اوضاع انگلیس بدتر می شود.

 

۱- جهش فیس بوک به یمن پیروزی قانونی

با انتشار اخباری مبنی بر انصراف پرونده ضد انحصاری کمیسیون تجارت فدرال علیه غول رسانه های اجتماعی، فیس بوک تقویت شد و روز دوشنبه به باشگاه یک تریلیون دلاری پیوست.

سهام فیس بوک (NASDAQ: FB) روز دوشنبه بیش از ۴ درصد بالاتر بسته شد و سرمایه بازار شرکت را برای اولین بار بیش از ۱ تریلیون دلار افزایش داد و به اپل (NASDAQ: AAPL) ، مایکروسافت (NASDAQ: MSFT) ، آمازون (NASDAQ: AMZN) و گوگل پیوست (NASDAQ: GOOGL) پیوست.

FTC به دنبال صدور دستور دائمی در دادگاه فدرال بود كه می توانست فیس بوك را مجبور به فروش اینستاگرام و واتس اپ كند.

با این اوصاف، مهم است که اشاره کنیم قاضی شکایت را رد کرد. وی گفت FTC می تواند ظرف ۳۰ روز پرونده حقوقی خود را اصلاح كند و افزود كه او نه با این واقعیت كه فیس بوك ممكن است انحصار داشته باشد، بلكه با عدم ارائه FTC برای محاسبه میزان تسلط خود، این مسئله را نادیده گرفت.

پیچ و خم های بیشتر در پیش است.

 

۲- سهام مخلوطی از رنگهای سبز و قرمز. بانکها در کانون توجه هستند

سهام ایالات متحده سه شنبه مخلوط بازمی شود، S&P 500 و Nasdaq Composite پس از بسته شدن در سطوح رکورد جدید، پس از داده های بالقوه قابل توجه بازار کار در اواخر هفته، سودهای خود را پس می دهند.

تا ساعت ۱۵:۰۰، معاملات آتی داو جونز با ۱۰۵ واحد افزایش، ۰٫۳٪ رشد داشت، معاملات آتی S&P 500 نیز ۰٫۴٪ بالاتر و معاملات آتی Nasdaq 100 هم ۰٫۶٪ صعود کردند.

اکثر شاخص های اصلی دوشنبه بالاتر بسته شدند، S&P 500 با ۰٫۲٪ پیشرفت ، سومین رکورد متوالی را داشت و Nasdaq Composite با تکنولوژی سنگین نزدیک به ۱٪ افزایش یافت. تراشه آبی Dow Jones Industrial Average اما ۰٫۴٪ افت کرد.

بعد از آزمایش های استرس فدرال رزرو (Federal Reserve)، بانکداری احتمالاً روز سه شنبه در کانون توجه قرار خواهد گرفت. سیتی گروپ (NYSE: C) روند نزولی را نشان داد و این نشان می دهد که سود سهام خود را بدون تغییر در ۵۱ سنت در هر سهم حفظ می کند.

در آستانه انتشار مهمترین لیست های حقوق و دستمزد غیر کشاورزی جمعه، تقویم اقتصادی شاهد انتشار شاخص اطمینان مصرف کننده در کنفرانس در ساعت ۱۸:۳۰ هستند.

 

۳- جلسه سیاست گذاران بانک مرکزی اروپا

با توجه به نظرات این هفته برخی از سیاست گذاران بانک مرکزی، بحث در مورد زمان شروع برنامه عظیم خرید اوراق قرضه در بانک مرکزی اروپا داغ می شود.

جنس ویدمن آلمانی و رابرت هولزمن اتریشی روز دوشنبه علناً در مورد پایان یافتن برنامه خرید اضطراری ۱٫۸۵ تریلیون یورویی ECB بحث و گفتگو کردند.

هولزمن در یک رویداد مجازی به UBS گفت: “ما هنوز نمی دانیم اما در حال حاضر به نظر می رسد زمانش پایان ماه مارس است.”

با این حال، این دو متعلق به جناح اصلی بحث هستند.

فابیو پانتای ایتالیایی، سریعا پاسخ داد: “تجربه نشان می دهد كه تلاش برای كاهش زود هنگام سرعت خرید دارایی منجر به تشدید شرایط تأمین مالی و سرعت خرید بالاتر خواهد شد.”

 

۴- انگلیس از نوع جدید احساس درد می کند

ساجد جاوید، وزیر بهداشت جدید انگلستان، دستانش پر است. وی که آخر هفته پس از عزیمت عجولانه مت هانکوک ، منصوب شده بود، با استقبال اخبار گزارش این کشور در روز دوشنبه مبنی بر بیش از ۲۲۰۰۰ مورد جدید Covid-19 روبرو شد که بالاترین سطح از اواخر ژانویه است.

پرونده ها از اواخر ماه مه به طور مداوم افزایش یافته اند و میانگین هفت روز از حدود ۳۵۰۰ به بیش از ۱۶۰۰۰ رسیده است.

نوع بسیار مسری دلتا اکثریت قریب به اتفاق این موارد جدید را تشکیل می دهد. دولت این کشور روز دوشنبه اعلام کرد که هنگ کنگ از روز پنجشنبه کلیه پروازهای مسافرتی را از این کشور ممنوع می کند و اسپانیا بازدید کنندگان انگلیس را برای سفرهای بدون محدودیت از لیست خود خارج کرده است.

جاوید روز دوشنبه اظهار داشت که کشور هنوز در مسیر رفع کلیه محدودیت ها است تا در ۱۹ ژوئیه رسما برداشته شود. اما تردیدها همچنان وجود دارد.

به غیر از این، قیمت خانه های انگلیس در بیش از ۱۶ سال در این ماه بیشترین جهش را داشت و طبق اعلام Nationwide از ژوئن سال ۲۰۲۰ با افزایش ۱۳٫۴ درصدی روبرو شده است، در حالی که خریداران برای استفاده از تخفیف مالیاتی اضطراری کرونا تلاش کردند و به دنبال خانه های بزرگتر پس از تجربیات قرنطینه هستند.

 

۵- نفت خام ضعیف می شود؛ افزایش موارد Covid پیش از OPEC پلاس

قیمت نفت خام روز سه شنبه تضعیف شد و با افزایش موارد Covid  و قبل از جلسه تولید کنندگان برتر در اواخر هفته، از بالاترین سطح خود عقب نشینی کرد.

در ساعت ۱۵:۳۰، هر بشکه نفت خام آمریکا ۰٫۵٪ کاهش یافت و ۷۲٫۵۷ دلار بود، در حالی که برنت ۰٫۳٪ پایین رفت و به ۷۳٫۹۳ دلار رسید.

نگرانی در مورد رشد موارد Covid، نه تنها در انگلیس، بلکه در تعدادی از کشورهای آسیایی که درگیر سویه دلتا بسیار مسری تر هستند نیز افزایش یافته است.

همچنین پیش از نشست روز پنجشنبه سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش، گروهی معروف به OPEC پلاس، جمعی از معامله گران مقداری از  بسیار از  معاملات خود خارج شدند.

انتظارات از موافقت گروه با افزایش عرضه در ماه آگوست افزایش می یابد، به ویژه پس از آنکه بلومبرگ گزارش داد کمیته فنی مشترک این گروه قرار است روز سه شنبه ارقامی را نشان دهد که نشان می دهد تقاضا برای افزایش ۱٫۷ میلیون بشکه در روز در ماه آگوست زیاد است.

با ادامه موضوع عرضه، برآوردهای داده های موجودی هفتگی نفت خام ایالات متحده توسط موسسه نفت آمریکا در اواخر روز منتشر می شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.