0

پنج نکته طلایی (Jun-21)

M&A اروپا در حال رشد است، اوراق قرضه فرانسوی به آخرین نتایج انتخابات واکنش مثبت نشان می دهند، در پی شک و تردید در مورد عرضه نفت ایران، قیمت نفت خام افزایش می یابد  و سهام تلاش می کند تا از هفته دشوار قبل خارج شود. در مقابل، بیت کوین به زیر ۳۳۰۰۰ دلار می رسد.

 

۱- M&A اروپا در شتاب است

به کمک نرخ بهره پایین ، سهام نزدیک به سطح رکورد و علاقه به بخشهایی که در پی همه گیری Covid-19 افزایش یافته اند M&A جهانی در حال افزایش است. ایالات متحده عمده معاملات را دیده است، اما به نظر می رسد اروپا در کانون توجهات است.

در اوایل ماه جاری، اعداد ارائه دهنده داده Refinitiv نشان داد که فعالیتهای ادغام و تملک جهانی برای سومین ماه متوالی در ماه مه به بالاترین سطح رسیده است، در حالی که ارزش کل معاملات در انتظار و تکمیل اعلام شده از دوره ژانویه تا مه به ۲٫۴ تریلیون دلار رسیده است.

با رد کردن پیشنهاد نقدی ۵٫۵ میلیارد پوندی (۷٫۶ میلیارد دلار) از شرکت سهام خصوصی ایالات متحده،کلیتون ، دوبیلیر و رایس، در اواخر هفته توسط سوپرمارکت WM Morrison (LON: MRW)، چهارمین فروشگاه بزرگ سوپرمارکت بریتانیا، را به نظر می رسد این معاملات در ادامه ی سال ادامه داشته باشد.

هیئت مدیره گفت که این پیشنهاد “به طور قابل توجهی موریسونز و چشم انداز آینده آن را دست کم گرفته است” ، اما بعید است این پایان کار باشد. زیرا CDR (کلیتون ، دوبیلیر و رایس) به وضوح ارزش خود را در این زنجیره می بیند و به طور بالقوه پیشنهادات رقابتی شرکت های خصوصی سهام رقیب را به دنبال دارد.

UMG توسط Vivendi فرانسه (OTC: VIVHY) حذف می شود و انتظار می رود لیست برنامه ریزی شده Euronext Amsterdam را در اواخر سپتامبر تکمیل کند.

علاوه بر این، CNH Industrial مستقر در آمستردام (NYSE: CNHI) روز دوشنبه گفت که با Raven (NASDAQ: RAVN) Industries Inc به توافق رسیده است که تولیدکننده فناوری کشاورزی ایالات متحده را با ارزش شرکت ۲٫۱ میلیارد دلار خریداری کند.

ماه گذشته، جان لائینگ، سرمایه گذار زیرساختی، در معامله ای به ارزش دو میلیارد پوند (۲٫۸ میلیارد دلار) توافق کرد که توسط گروه سهام خصوصی KKR خریداری شود.

 

۲- سهام پس از یک هفته دشوار دوباره برگشت می یابد

سهام ایالات متحده پس از ریزش هفته گذشته در پی چرخش فریبنده فدرال رزرو ، با رشد در روز دوشنبه روبرو شد.

تا ساعت ۱۵:۰۰، معاملات آتی داو جونز ۲۰۰ واحد یا ۰٫۶٪ افزایش یافت ، معاملات آتی S&P 500  نیز ۰٫۵٪ بالاتر و معاملات آتی Nasdaq 100 هم ۰٫۶٪ صعود کرد.

هفته گذشته وال استریت پس از واکنش اعضای FOMC به افزایش اخیر تورم ایالات متحده با اشاره به افزایش نرخ بهره زودتر از آنچه پیش از این انتظار داشت، نزول کرد، جیم بولارد رئیس فدرال سنت لوئیس اظهار داشت که در واقع اواخر سال ۲۰۲۲ نرخ بالاتری را شاهد است.

تراشه آبی Dow Jones Industrial Average هفته گذشته ۳٫۵٪ افت کرد که بدترین هفته آن از اواخر اکتبر است، S&P 500 با ۱٫۹٪ افت، بدترین عملکرد هفتگی از اواخر فوریه را داشت، در حالی که Nasdaq Composite نیز ۰٫۲٪ افت داشت.

فهرست داده های اقتصادی روز دوشنبه عمدتا خالی است و گزارش درآمد قابل توجهی در آن وجود ندارد. با در نظر داشتن این موضوع، سرمایه گذاران هنگام تلاش برای کاهش نگرانی های ناشی از جلسه هفته گذشته بانک مرکزی، توجه خود را به تعدادی از سخنرانان بانک فدرال معطوف خواهند کرد.

انتظار می رود که بولارد، رابرت کاپلان (رئیس فدرال دالاس) و ، جان ویلیامز (رئیس فدرال نیویورک)، اظهارات خود را در اواخر روز دوشنبه انجام دهند. با این حال، بیشتر نگاه ها به رئیس فدرال رزرو پاول معطوف خواهد شد، که قرار است روز سه شنبه در جلسه کمیته فرعی مجلس نمایندگان درباره بحران ویروس کرونا شهادت دهد.

 

۳- اوراق قرضه فرانسه با نمایش ضعیف لوپن افزایش یافت

تصمیم هفته گذشته فدرال رزرو برای اتخاذ موضع عوام فریبانه پس از افزایش تورم ایالات متحده منجر به کاهش بازدهی اوراق قرضه بلند مدت در سراسر جهان شده است، اما بدهی فرانسه از نتایج انتخابات منطقه ای آخر هفته افزایش یافته است .

تا ساعت ۱۵:۰۰، معیار ۱۰ ساله OAT فرانسه هفته گذشته کمتر از ۰٫۲۰٪ رشد به ۰٫۱۳٪ رسیده بود، ۰٫۱۴۵٪ بود. بازده اوراق با قیمت ها برعکس حرکت می کند.

کمک به این حرکت عملکرد ضعیف جناح راست افراطی فرانسه در انتخابات منطقه ای روز یکشنبه بود.

یک نظرسنجی خروجی IPSOS نشان داد که حزب راست میانه Les Republicains، قبل از Rassemblement National با ۱۹٫۳٪ ، پس از حزب سبز ، حزب سوسیالیست و رئیس جمهور امانوئل ماکرون La Republique en Marche با ۱۱٫۲٪. حدود ۲۷٫۲٪ از آرا ملی را به دست آورد.

لوپن در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷ در مبارزاتی شرکت کرد که طرفدار بیرون بردن فرانسه از یورو و اتحادیه اروپا بود و به ماکرون باخت. او با استفاده از تکیه به اروپاگریزی به این شکست پاسخ داد، اما به نظر می رسد سرمایه گذاران در مورد اهداف او محتاط باشند، به ویژه که اتحادیه اروپا برای مقابله با بیماری همه گیر ویروس کرونا به تازگی با یک صندوق بهبود مشترک حمایت شده موافقت کرده است.

آخر هفته آینده دور دوم انتخابات منطقه ای برگزار می شود و سرمایه گذاران پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال آینده این نتایج را بررسی خواهند کرد، به ویژه به نظر می رسد ماکرون محبوبیت خود را از دست داده است.

 

۴- بیت کوین

بیت کوین، بزرگترین ارز رمزنگاری شده، بار دیگر تحت فشار است و این گزارش با توجیه گزارش های دیگری مبنی بر کاهش چین در استخراج ارز دیجیتال، روبرو است.

در ساعت ۱۵:۰۰، بیت کوین پس از آنکه برای اولین بار در ۸ ژوئن به زیر ۳۳۰۰۰ دلار رسید، با افت ۶ درصدی، ۳۳۱۶۱ دلار معامله شد و با رکورد بالای ۶۵۰۰۰ دلار در آوریل فاصله داشت.

این به دنبال گزارشی در روزنامه گلوبال تایمز ، تحت حمایت حزب حاکم چین مبنی بر اینکه مقامات در جنوب غربی استان سیچوان دستور بسته شدن پروژه های استخراج ارزهای رمزپایه را صادر کرده اند، است. چین بیش از نیمی از تولید جهانی بیت کوین را تشکیل می دهد، در حالی که سیچوان یک استان مهم در صنعت استخراج بیت کوین در چین است.

علاوه بر این، بانک کشاورزی چین (OTC: ACGBF) ، سومین بانک بزرگ کشور، روز دوشنبه اعلام کرد که به دنبال راهنمایی های بانک مرکزی است و استفاده از خدمات خود را برای معاملات ارزهای رمزنگاری شده منع می کند.

طبق گفته های Alyssa Wisein، تحلیلگر CoinQuora، نمودار Bitcoin اکنون روند نزولی را نشان می دهد و ارز رمزنگاری شده قرار است به زیر ۳۰،۰۰۰ دلار برسد.

با این اوصاف، همه خبرهای بد برای بازار نیست زیرا استارت آپ رمزنگاری مستقر در هنگ کنگ Amber Group پس از نقض مارک ارزشیابی ۱ میلیارد دلاری، اکنون یک طرفدار رمزنگاری شده است. این شرکت پس از جمع آوری ۱۰۰ میلیون دلار بودجه در دوره اخیر، به این مهم دست یافت.

 

۵- رشد نفت خام پس از انتخاب رئیسی به عنوان رئیس جمهور جدید ایران

قیمت نفت خام روز دوشنبه با افزایش تعلل در مذاکرات هسته ای ایران افزایش یافته و از سرگیری صادرات نفت خام از خلیج فارس به بازار جهانی را به تأخیر انداخت.

هر بشکه نفت خام ایالات متحده تا ساعت ۱۵:۰۰ با ۰٫۶ درصد افزایش به ۷۱٫۷۲ دلار رسید ، در حالی که برنت با ۰٫۶ درصد افزایش به ۷۳ دلار و ۹۴ سنت رسید.

هر دو معیار، امسال بیش از ۴۰٪ از سال گذشته، موفقیت های چشمگیری داشته است، زیرا برنامه های موفقیت آمیز واکسیناسیون منجر به این شده است که بسیاری از کشورهای با مصرف انرژی بالا، قبل از فصل تعطیلات تابستان، اقتصاد خود را بازگشایی کنند.

هفته گذشته، برنت بالاترین قیمت خود را از آوریل ۲۰۱۹ و WTI بالاترین قیمت خود را از اکتبر ۲۰۱۸ ثبت کرده است.

به تعویق انداختن مذاکرات میان تهران و قدرت های غربی و به ویژه ایالات متحده، در مورد احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵ پس از انتخاب قاضی تندرو ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهور جدید ایران، به این لحن مثبت کمک کرده است.

این نتیجه می تواند هر توافقی را به تأخیر بیندازد زیرا رئیسی در لیست تحریم های ایالات متحده برای نقض حقوق بشر است و تهران اصرار دارد که در صورت احیای پیمان هسته ای مجازات ها باید حذف شوند.

این مکث در حالی صورت می گیرد که رویترز گزارش داده است که ایران انتقال برخی از نفت های ذخیره شده خود را به داخل تانکرها آغاز کرده است تا در صورت امضای توافق، صادرات نفت خام خود را به سرعت از سر بگیرد و منجر به لغو تحریم های بخش انرژی ایران توسط ایالات متحده شود.

با توجه به آخرین داده های موقعیت یابی، رشد های بیشتر نیز محتمل به نظر می رسند. دلالان در آخرین هفته، معاملات بلند مدت خود را در هر دو ICE Brent و Nymex WTI افزایش دادند.

تحلیلگران ING در یادداشتی گفتند: “عمده این افزایش ناشی از اشتیاق تازه بازار بود.” با این حال ، “لازم به ذکر است که این داده ها قبل از جلسه FOMC مهم هستند، بنابراین موقعیت در حال حاضر احتمالاً تا حدی متفاوت است.”

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.