0

پنج نکته طلایی (Jun-18)

استرلینگ تحت افزایش موارد جدید Covid قرار گرفته است، در حالی که سهام ایالات متحده در پایان هفته ای سخت، بالاتر باز می شود. نفت خام و استرلینگ پایین تر رفتند، بیت کوین برای دوستان سرمایه گذار تلاش می کند بالاتر رود و بانک مرکزی استرالیا برای حرکت، تا سال ۲۰۲۳ منتظر می ماند.

 

۱- با افزایش موارد مبتلا به کرونا، استرلینگ تحت فشار قرار گرفت

با افزایش موج ویروس کرونا همزمان با خوش بینی که از برنامه واکسیناسیون موفق این کشور سرچشمه میگرفت، احساسات مثبت پیرامون استرلینگ از بین می رود.

پوند با ۰٫۳٪ کاهش در برابر دلار آمریکا روز جمعه به ۱٫۳۸۸۵ دلار رسید و از ضعیف ترین سطح از اوایل ماه مه سقوط کرد و از زمان نشست روز چهارشنبه فدرال رزرو ۱٫۶٪ افت کرد.

با وجود واکسینه شدن بیش از ۴۲ میلیون نفر در کشور ، حدود ۸۰٪ از جمعیت بزرگسال، با یک دوز واکسن، و بیش از ۳۰ میلیون با دو دوز واکسن، این کشور بیش از ۱۱۰۰۰ مورد جدید ویروس Covid-19 در روز پنجشنبه ثبت کرده است که بالاترین رقم از ۱۹ فوریه است.

بر اساس یک مطالعه اسکاتلندی، مشکل افزایش نوع ویروس کرونا ویروسی است که برای اولین بار در هند کشف شد و خطر بستری در بیمارستان را در مقایسه با نوعی که قبلاً در انگلیس غالب بوئد، دو برابر می کند.

این افزایش در حال حاضر نخست وزیر بوریس جانسون را ترغیب کرده است که بازگشایی کل اقتصاد کشور را یک ماه به تأخیر بیندازد، در حالی که فروش خرده فروشی بین آوریل و مه به طور غیر منتظره ۱٫۴ درصد کاهش یافته است.

مشکلاتی که استرلینگ با آن روبرو است، ماهیت فزاینده ی روابط بین لندن و بروکسل ، به ویژه در مورد تجارت بین ایرلند شمالی و بقیه کشورهای بریتانیا است.

تحلیلگران ING در یادداشتی گفتند: “صبر بروکسل از تلاش لندن برای تهیه کیک و خوردن آن کم است. در واقع، خطر ایجاد پروتکل ها و تهدید جدی تر تعرفه ها وجود دارد.”

همه اینها تغییر در لحن ارزی را نشان می دهد که از ماه مارس ۰٫۷٪ افزایش یافته است و با تلاش موفقیت آمیز واکسیناسیون تقویت می شود و این می تواند منجر به بهبودی زودهنگام شود و بانک انگلیس زودتر از همتایان خود نرخ بهره را افزایش دهد.

 

۲- سهام بالاتر خواهد بود

سهام ایالات متحده در روز جمعه با افزایش ناچیزی روبرو شده است، اما به دنبال چرخش فریبنده فدرال رزرو تا حد زیادی به نظر می رسد این هفته را منفی به پایان برساند.

در ساعت ۱۵:۰۵، معاملات آتی داو جونز ۲۰ واحد یا ۰٫۱ درصد افزایش یافت، معاملات آتی S&P 500 نیز  ۰٫۱ درصد بالاتر و معاملات آتی Nasdaq 100 هم ۰٫۲ درصد صعود کردند.

تصمیم بانک فدرال برای افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۲۳، یک سال زودتر از حد انتظار، بخش بزرگی از بازارهای سهام را برانگیخته است، زیرا سرمایه گذاران مجبورند بدون شرایط تأمین مالی بسیار آسان، با این واقعیت سازگار شوند.

روز پنجشنبه، تراشه آبی Dow Jones Industrial Average حدود ۰٫۶٪ افت کرد، S&P 500 نیز ۰٫۱٪ پایین تر بسته شد، در حالی که Nasdaq Composite با تکنولوژی پیشرفته عملکرد بهتری داشت و ۰٫۹٪ رشد کرد.

برای هفته منتهی به امروز، Dow  نزدیک به ۱٫۹٪ افت کرده، S&P 500 نیز ۰٫۶٪ کاهش یافته است ، در حالی که Nasdaq  هم ۰٫۷٪ افزایش یافته است.

هیچ گزارش درآمد خاصی امروز منتشر نمی شود و صفحه درآمد تا تقریبا خالی است. اما این جمعه جادوگری سه گانه است و گزینه ها و معاملات آتی شاخص ها و ارزش سهام منقضی می شوند، که می تواند منجر به یک روز بی ثبات معاملاتی شود.

در اخبار شرکت ها، Adobe (NASDAQ: ADBE) پس از آنکه در پایان روز پنجشنبه گزارش خود را منتشر کرد و اهداف سه ماهه دوم را به راحتی پوشش داد، در کانون توجه قرار خواهد گرفت.

خرده فروش عمومی Kroger (NYSE: KR) نیز با ارائه ارقام قوی سه ماهه اول، ضمن افزایش پیشبینی های خود برای سال ۲۰۲۱، در کانون توجه قرار خواهد گرفت.

 

۳- سال ۲۰۲۳ و بانک مرکزی استرالیا

این تنها فدرال رزرو نیست که سال ۲۰۲۳ می تواند برای آن تحول آفرین باشد. بانک مرکزی استرالیا نیز پس از داده های قوی اشتغال نشان داد که  تصمیم دارد نرخ بهره خود را در همان سال افزایش دهد.

داده های اشتغال ماه مه نشان داد که ۱۱۵۲۰۰ شغل جدید در ماه ایجاد شده است، که بسیار بالاتر از انتظارات ۳۰،۰۰۰ نفری است، در حالی که بیکاری از ۵٫۵٪ در آوریل به شدت به ۵٫۱٪ کاهش یافت.

قدرت این نسخه احتمالاً باعث متوقف شدن و اندیشیدن بانک مرکزی استرالیا خواهد شد، خصوصاً که این بانک اغلب به عنوان بانکی عجیب و غریب در نظر گرفته می شود. زیرا معمولا دست و پاگیر سایر بانکهای مرکزی در کشورهای پیشرفته (به ویژه بانک مرکزی ایالات متحده و بانک ذخیره نیوزلند) می شوند.

روز چهارشنبه، کمیسیون کار منصفانه، یک نهاد مستقل برای تعیین دستمزد، گفت که حداقل دستمزد استرالیا برای سال مالی که از ماه ژوئیه آغاز می شود، ۲٫۵ درصد افزایش می یابد.

بلومبرگ گزارش داد، بیل ایوانز، اقتصاددان ارشد Westpac می گوید: “گزارش اشتغال در ماه مه” تغییر دهنده اصلی “سیاست است. بهبود اکنون به وضوح به یک رشد خود پایدار تبدیل شده و نیاز به سیاست های محرک اضطراری به طور قابل توجهی کاهش یافته است.”

 

۴- دیدگاه های متفاوت در مورد بیت کوین

موارد بسیار کمی وجود دارد که نظرات در جوامع مالی را کاملاً به اندازه مناسب بودن ارزهای رمزپایه و به ویژه بیت کوین به عنوان یک وسیله سرمایه گذاری تقسیم می کند.

بیت کوین، بزرگترین ارز رمزنگاری شده جهان با استفاده از بازار سرمایه، مطمئناً طرفداران خود را دارد و از نظر ارزش در آوریل تا سطح رکوردی دقیقاً زیر ۶۵۰۰۰ دلار افزایش می یابد. با این حال، از آن زمان بیشتر تحت فشار قرار گرفته است. در ساعت ۱۵:۰۰، بیت کوین بیش از ۴ درصد با ۳۷۶۵۸ دلار معامله شد.

بانک سرمایه گذاری تأثیرگذار گلدمن ساکس (NYSE: GS) جنبه های مختلف بحث را برجسته کرده است. در اوایل این هفته غول بانکی وال استریت گزارشی منتشر کرد که ادعا می کرد ارزهای رمزپایه “سرمایه گذاری مناسبی” نیستند و نتیجه گرفت که بیت کوین “ذخیره ارزش طولانی یا کلاس دارایی قابل سرمایه گذاری” نیست.

این دیدگاه بسیاری از افراد رسمی است، از جمله رئیس بانک انگلیس ، اندرو بیلی ، که اوایل این هفته در مورد نوسانات ارزهای دیجیتال هشدار داد.

با این حال، این دیدگاه با گزارشی که بانک سرمایه گذاری فقط در ماه مه منتشر کرده است متناقض است. “بیت کوین اکنون یک دارایی قابل سرمایه گذاری است”

احتمالاً منصفانه است که بگوییم اکثر مدیران سرمایه گذاری با اولین دیدگاه طرف هستند. نظرسنجی مدیر صندوق جهانی بانک آمریکا در ماه ژوئن، که در این هفته منتشر شد، نشان داد که ۸۱٪ از مدیران صندوق همچنان معتقدند که بیت کوین هنوز در حباب است.

علاوه بر این، Danske Bank روز جمعه اعلام كرد كه منع جلوگیری از تجارت بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه را در سیستم عامل های خود حفظ خواهد كرد و افزود كه پس از بلوغ بازار ارزهای رمزنگاری شده ، موقعیت خود را مجدداً بررسی خواهد كرد.

 

۵- لغزش قیمت های نفت خام؛ نزدیک اوج های چند ساله باقی بمانید

قیمت نفت خام جمعه بیشتر تضعیف شد و پس از نشست فدرال رزرو همچنان به لغزش ادامه داد، اما همچنان به بالاترین قیمت چند ساله باقی مانده است.

در ساعت ۱۴:۵۵، نفت خام آمریکا با ۰٫۲٪ کاهش به ۷۰٫۸۱ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که برنت با ۰٫۵٪ کاهش به ۷۲٫۷۱ دلار رسید.

دلار آمریكا یكی از اصلی ترین ذینفعان تغییر لحن فریبنده فدرال رزرو بوده و به دو افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۲۳ اشاره دارد ، یك سال زودتر از آنچه پیش بینی می شد.

شاخص دلار آمریکا که در برابر سبد شش ارز دیگر ردگیری می کند ، در اوایل جمعه به بالاترین قیمت بیش از دو ماه گذشته رسید و در حال افزایش است، که بالاترین رقم از سپتامبر است.

این موضوع در بازار نفت خام تأثیر داشته است، زیرا دلار قوی تر باعث می شود قیمت نفت با ارز ایالات متحده در مقابل سایر ارزها گران شود و به طور بالقوه بر اساس تقاضا سنگین می شود. گفته می شود، ضرر و زیان محدود شده است و دو قرارداد نفتی معیار نزدیک به بالاترین حد چند ساله باقی مانده است. اما هنوز هم در پایان هفته تا حد زیادی بدون تغییر باقی مانده است.

روز چهارشنبه، برنت در بالاترین قیمت از آوریل ۲۰۱۹ قرار گرفت در حالی که WTI در بالاترین قیمت از اکتبر ۲۰۱۸ قرار گرفت.

از این گذشته، با افزایش تقاضای نفت خام، اصول اساسی همچنان ادامه دارد، زیرا بسیاری از کشورها، به ویژه کشورهای با مصرف انرژی زیاد در غرب، بهبود اقتصادی خود را از ویروس Covid-19 ادامه می دهند.

به دنبال اظهارات مذاکره کننده ارشد ایران در روز پنجشنبه که گفت گفتگوهای تهران و واشنگتن در مورد احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵ ایران بیش از هر زمان دیگری به توافق نزدیک شده است، بر این ریزش بی تاثیر نیست.

توافق بین این دو کشور می تواند شاهد لغو تحریم های بخش انرژی ایران باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.