0

پنج نکته طلایی (Jun-17)

فدرال رزرو با لحنی شاهانه باعث نزول سهام شد و قیمت نفت خام را به لرزه درآورد. در حالی که داده های بیکاری ایالات متحده منتشر می شود و قطع اینترنت باعث اختلال بیشتری می شود.

 

۱- لحن خوب بانک فدرال

بانک فدرال روز چهارشنبه با اعلام این که دو افزایش نرخ می تواند تا پایان سال ۲۰۲۳، یک سال زودتر از حد انتظار، در دستور کار باشد ، پیشبینی ها را عوض کرد.

بانک مرکزی جلسه سیاست دو روزه خود را با حفظ نرخ بهره و خرید ماهانه اوراق قرضه خود، همانطور که انتظار میفت، به پایان رساند، اما طبق پیش بینی های جدید ۱۱ نفر از ۱۸ مقام بانک مرکزی اشاره به دو افزایش نرخ ۲۵ واحد پایه در سال ۲۰۲۳ داشتند. تغییر ناگهانی تفکر از جلسه قبلی که هیچ یک از این مقامات به دنبال افزایش در آن سال نبودند.

در ساعت ۱۵:۰۰، دلار با ۰٫۵٪ رشد، تا سطحی که طی دوماه گذشته در آن دیده نشده بود افزایش یافت و به ۹۱٫۶۴۲ رسید، در حالی که خزانه داری ۱۰ ساله ایالات متحده ۱٫۵۶٪ عملکرد داشت.

بانک فدرال پیش بینی بهبود اقتصادی را برای این تغییر موضع ذکر کرد، انتظار می رود رشد اقتصادی در سال جاری به ۷٪ برسد، و افزود که بیماری همه گیر  Covid-19 دیگر مشکل عمده ای برای اقتصاد ایالات متحده نیست.

با رشد  سریعتر از حد انتظار تورم ایالات متحده و بهبود اقتصاد، بازار انتظار داشت که مقامات بانک مرکزی در مورد اینکه آیا یک برنامه زمانی برای مهار در برنامه خرید گسترده اوراق قرضه مورد نیاز است، بحث را شروع کنند.

تحلیلگران ING در یادداشتی گفتند: با این حال، این موضع نشان می دهد که بحث کاهش کیفیت می تواند کمی زودتر از آنچه فکر می شود شروع شود و با سرعت بیشتری به نتیجه برسد. این بدان معنی است که تمام تمرکز بر روی کنفرانس جکسون هول در اواخر ماه اوت به عنوان یک تاریخ ممکن برای تأیید رسمی نیاز به کاهش است.

 

۲- سهام پس از به روزرسانی بانک فدرال کاهش می یابد

سهام ایالات متحده پس از آنکه تغییر ناگهانی فدرال رزرو باعث تعجب بازارها شد، پنجشنبه پایین تر باز می شود

در ساعت۱۴:۵۵، معاملات آتی داو جونز با افت ۱۱۵ واحدی معادل ۰٫۳٪ ، معاملات آتی S&P 500 با کاهش ۰٫۴٪ و معاملات آتی Nasdaq 100 با افت ۰٫۵٪ مواجه شدند.

ضررهای روز پنجشنبه از ضعف در جلسه قبل ناشی می شود، زمانی که S&P 500 0.5٪ پایین تر ، میانگین صنعتی Dow Jones Industrial  نیز ۰٫۸٪ افت کرد و Nasdaq Composite با تکنولوژی سنگین ۰٫۲٪ افت کرد.

شاخص های اصلی وال استریت از خسارات سنگینی که در ابتدای همه گیری مشاهده شده بود، به شدت برگشت کرده اند، هر سه بیش از ۳۰ درصد بیشتر از سال گذشته و نزدیک به سطح رکورد جدید، کمک بزرگی به مالی و پولی مقامات ایالات متحده کردند.

در اخبار شرکت ها، انگلیس و ایالات متحده روز پنجشنبه توافق کردند که اختلاف تجاری در مورد ایرباس (PA: AIR) و بوئینگ (NYSE: BA) را حل کنند.

از نظر درآمد، سرمایه گذاران تعداد دیگری از شرکت نرم افزار رایانه ای مثل Adobe (NASDAQ: ADBE) و خرده فروش مواد غذایی Kroger (NYSE: KR) را زیر نظر دارند.

 

۳- داده های بیکاری ایالات متحده

یکی از عواملی که باعث فریب خوردن بانک مرکزی شد، انتظار ایجاد شغل قوی در ماه های تابستان بود.

بازار اولین دید خود را در مورد داده های بازار کار پس از جمع آوری بانک فدرال در اواخر روز پنجشنبه، با تعداد ادعاهای بیکاری هفتگی، در ساعت ۱۷:۰۰ شاهده خواهد کرد.

دیده می شود که تعداد افرادی که برای اولین بار در ایالات متحده اقدام به بیمه بیکاری کرده اند ، برای هفته منتهی به ۵ ژوئن به ۳۵۹۰۰۰ نفر کاهش یافته است، که کمترین تعداد از ابتلا به همه گیری است.

ادعاهای مداوم برای بیکاری، انتظار می رود مقداری از افرادی که برای مدت کوتاهی مزایای بیکاری دریافت می کنند، در هفته منتهی به ۱۲ ژوئن به ۳٫۴۳۰ میلیون نفر برسد.

بر اساس داده های وزارت کار در اوایل ماه جاری، تعداد حقوق و دستمزد غیر کشاورزی ایالات متحده، در ماه مه ۵۵۹،۰۰۰ افزایش یافته است.

در حالی که این رقم هنوز رشد سالم را نشان می دهد، بازار باید با توجه به اطمینان ظاهری اعضای FOMC به دنبال افزایش این نقطه داده در طی چند ماه آینده باشد.

 

۴- امنیت سایبری نگران کننده است

این روزها قطع عمده اینترنت به امری عادی تبدیل شده است.

در اوایل روز پنجشنبه، بانک مرکزی استرالیا، خدمات پستی و چندین بانک دیگر تحت تأثیر قطع اینترنت قرار گرفتند و خدمات مشتری و معاملات مالی را مختل کردند.

بانک رزرو استرالیا به دلیل مشکلات فنی مرتبط مجبور به لغو عملیات خود برای خرید اوراق قرضه دولتی با قدمت طولانی شد.

بر اساس وب سایت نظارت بر وقفه Downdetector، علاوه بر این، اوایل روز پنجشنبه وب سایت های شرکت های هواپیمایی بزرگ ایالات متحده، خطوط هوایی آمریكا (NASDAQ: AAL) ، هواپیمایی Southwest (NYSE: LUV) و یونایتد ایرلاینز (NASDAQ: UAL) با اختلالاتی روبرو شدند.

مشخص نیست که آیا این دو رویداد با هم ارتباط دارند یا خیر. قطع هفته گذشته توسط تعدادی از وب سایت های مهم، از جمله سایت دولت انگلستان و بسیاری از آژانس های خبری مهم، در سرویس میزبانی وب سایت جهانی سریع (NYSE: FSLY) به یک موضوع پی برد.

یکی از موضوعاتی که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود در نشست چهارشنبه شان در ژنو گفتگو کرد، امنیت سایبری بود.

این به دنبال یک سری حملات اخیر باج افزار، مرتبط با گروه مستقر در روسیه، از جمله حادثه ای در ماه مه است که خط لوله ای را تأمین می کند که سوخت بسیاری از سواحل شرقی ایالات متحده را تأمین می کند اتفاق افتاد.

 

۵- لغزش قیمت های نفت خام روی قوی تر دلار

با افزایش وزن دلار در پی نشست فدرال رزرو فدرال رزرو، قیمت نفت خام روز پنجشنبه تضعیف شد و از اوج چند ساله سقوط کرد.

در ساعت ۱۴:۵۵، نفت خام ایالات متحده پس از رسیدن به بالاترین سطح از اکتبر ۲۰۱۸ در روز قبل، با ۰٫۱ درصد کاهش به ۷۱٫۱۰ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که برنت با ۰٫۱ درصد کاهش به ۷۳٫۲۴ دلار رسید، که از بالاترین سطح از آوریل ۲۰۱۹ سقوط کرد.

بازارهای نفت خام امسال با افزایش تقاضای ۴۰٪ همراه بود. افزایش موفقیت آمیز بودن برنامه های واکسیناسیون، به بازارهای بزرگ نفت خام کمک زیادی کرده اند.

کمک به بازار نفت ضعف عمومی دلار آمریکا بوده است. زیرا بانک فدرال برای مدت زمان قابل توجهی به سیاست های پولی بسیار آسان اشاره کرده است. با این حال، این سیاست ها  در روز چهارشنبه تغییر کرد و دلار آمریکا بیشترین سود تک روزه خود را در ۱۵ ماه گذشته ثبت کرد.

سخنان وزیر انرژی عربستان سعودی عبدالعزیز بن سلمان در کنفرانسی روز چهارشنبه، با لحن محتاط تر، اظهار داشت که بازار نفت “هنوز از تلاطم خارج نشده است” و رویکرد ثابت گروه تولید کنندگان برتر در افزودن عرضه، داشت نتیجه می داد.

با این وجود، در حالی که افزایش تقاضا به راحتی آشکار شده است، پنجشنبه اندکی ضرر داشته است.

به گفته اداره اطلاعات انرژی ، ذخایر نفت خام ایالات متحده هفته گذشته به شدت افت کرد و ۷٫۳۵۵ میلیون بشکه در هفته تا ۱۱ ژوئن کاهش یافت، پالایشگاه ها فعالیت خود را به بالاترین حد از ژانویه ۲۰۲۰ افزایش دادند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.