0

پنج نکته طلایی (Jun-15)

اختلافات ایالات متحده و اتحادیه اروپا در مورد یارانه هواپیما پایان می یابد، در حالی که انگلیس و استرالیا توافق نامه تجاری را امضا می کنند. بیت کوین به بالاتر از ۴۰۰۰۰ دلار می رسد، در حالی که با شروع آخرین جلسه دو روزه فدرال رزرو، داده های اقتصادی زیادی در تقویم اقتصادی وجود دارد، قیمت نفت خام نیز همچنان رو به افزایش است.

 

۱- توافقات تجاری

سرانجام ایالات متحده و اتحادیه اروپا توافق کردند که اختلاف ۱۷ ساله خود را در مورد یارانه هواپیما به ایرباس و بوئینگ خاتمه دهند.

این توافق نامه زمینه ای برای دوره جدید همکاری های بین المللی آتلانتیک در مورد کمک های دولتی در زمانی فراهم می شود که چین در حال جابجایی دوگانگی هواپیماهای غیرنظامی بوئینگ-ایرباس با تولید کننده هوافضا با حمایت دولتی Commercial Aircraft Corp است.

تا ساعت۱۵:۰۰، سهام ایرباس (PA: AIR) 1.3٪ افزایش یافت و سود امسال را به ۲۶٪ رساند. سهام بوئینگ (NYSE: BA) که از سال گذشته تقریباً ۱۵ درصد رشد داشته است ، یک درصد بالاتر بود.

در سال ۲۰۱۹ ، سازمان تجارت جهانی به ایالات متحده اجازه داد تعرفه ها را در برابر ۷٫۵ میلیارد دلار از صادرات اتحادیه اروپا سالانه به دلیل حمایت دولت از ایرباس افزایش دهد، در حالی که اتحادیه اروپا مجوز پرداخت ۴ میلیارد دلار کالاهای ایالات متحده را گرفت.

وزیر تجارت استرالیا، دان تهان روز سه شنبه گفت: این روحیه بوهومی سه شنبه همچنان ادامه یافت که انگلیس و استرالیا بر سر یک توافق تجاری توافق کردند، این توافق اولین معامله تجاری انگلیس از زمان Brexit است.

انگلیس با تجارت دو طرفه به ارزش ۲۶٫۹ میلیارد دلار (۲۰٫۷ میلیارد دلار) هشتمین شریک تجاری بزرگ استرالیا است. پیش از پیوستن انگلیس به بازار مشترک آن زمان اروپا در سال ۱۹۷۳ ، انگلیس پردرآمدترین بازار تجارت استرالیا بود.

این معامله به ویژه توسط کشاورزان انگلیسی، که نگرانند در صورت از بین بردن تعرفه واردات گوشت بره و گوشت گاو از استرالیا، مجبور به ترک کار شوند، دقیقاً مورد بررسی قرار می گیرد.

 

۲- سهام بالاتر دیده می شود. سررسید گزارش درآمد اوراکل

سهام ایالات متحده پیش از آغاز آخرین جلسه سیاست دو روزه فدرال رزرو، در معاملات بی عیب و نقص، سه شنبه در حالی باز می شود که با رشد ناچیزی همراه است.

تا ساعت ۱۵:۰۰، معاملات آتی داو جونز ۲۰ واحد یا ۰٫۱ درصد صعود کردند، معاملات آتی S&P 500 نیز ۰٫۱ درصد بیشتر و معاملات آتی Nasdaq 100 نیز ۰٫۱ درصد صعود کردند.

S&P 500 و Nasdaq Composite با تکنولوژی گسترده در رکورد جدید دوشنبه بسته شدند و به ترتیب ۰٫۲ و ۰٫۷ درصد رشد کردند، در حالی که تراشه آبی داو جونز ۰٫۳ درصد افت کرد.

جلسه سیاست گذاری دو روزه فدرال رزرو اواخر روز سه شنبه آغاز می شود و در حالی که انتظار نمی رود بانک مرکزی این بار اقدامی انجام دهد، اما با توجه به افزایش اخیر قیمت های مصرف کننده، می تواند به برنامه های کاهش یافته آینده خود اشاره کند.

تحلیلگران در Nordea در یک یادداشت تحقیقاتی گفتند: “بانک فدرال به احتمال زیاد مجبور به بحث در مورد ​​هدف تورم خواهد شد اما هنوز هم به نظر می رسد که بازار شگفتی های بزرگ جهت دار را در چشم انداز تورم کنار می گذارد. بانک فدرال در ماه ژوئن از فشار مداوم قانع نخواهد شد.”

در اخبار شرکت ها، Oracle (NYSE: ORCL) که سود هر سهم را ۱٫۳۱ دلار با درآمد ۱۱٫۰۲ میلیارد دلار برای سه ماهه چهارم منتهی به ۳۱ مه منتشر کرده است، در کانون توجهات قرار خواهد گرفت، با این شرکت فناوری .

 

۳- تخلیه داده ها

توجه بسیاری به شروع جلسه دو روزه فدرال رزرو جلب خواهد شد، اما همچنین داده های مهم اقتصادی زیادی برای مطالعه در روز سه شنبه وجود دارد.

بانک فدرال بارها و بارها گفته است که افزایش قیمت های کوتاه مدت به تورم پایدار تبدیل نمی شود، اما انتظار می رود قیمت های پرداخت شده توسط شرکت ها به تولیدکنندگان همچنان ادامه داشته باشد و در ماه مه ۰٫۶٪ از سطح ماه آوریل رشد داشته باشد، که در ساعت ۱۷:۰۰ منتشر میشود.

انتظار می رود PPI سالانه ۶٫۳٪ افزایش داشته باشد که بیشترین افزایش از زمانی است که آژانس ردیابی داده ها را در سال ۲۰۱۰ آغاز به کار کرده است.

در همین زمان، فروش عمده خرده فروشی در ماه مه، که از خودروها مستثنی هستند، ۰٫۲٪ نسبت به ماه قبل افزایش یافته است.

داده های تولید صنعتی که ۴۵ دقیقه بعد اعلام می شود، در میان مسائل مربوط به محدودیت های عرضه و کمبود بازار کار از نزدیک مشاهده خواهد شد.

در اوایل روز سه شنبه، بازار کار انگلیس در ماه مه تقویت شد، زیرا اقتصاد گام های بیشتری را از انسداد ویروس کرونا برداشته است.

شرکتهای انگلیسی تعداد کارمندان خود را در ماه مه ۱۹۷۰۰۰ نفر افزایش دادند، که بیشترین افزایش در یک ماهه از زمان ثبت سوابق در ژوئیه ۲۰۱۴ است. این ارقام همچنین نشان دهنده سریعترین رشد دستمزد از سال ۲۰۰۷ در سال منتهی به آوریل است.

 

۴- بیت کوین ۴۰۰۰۰ دلار فروخته می شود

بیت کوین، بزرگترین ارز رمزنگاری شده جهان، در حال افزایش است و برای اولین بار از اواخر ماه مه بیش از مرز $ ۴۰،۰۰۰ را تحت فشار قرار می دهد.

منبع اصلی این فشار جدید بالاتر، منبع آشنا، ایلان ماسک است. رئیس تسلا (NASDAQ: TSLA) در آخر هفته پیشنهاد کرد که تولید کننده اتومبیل های الکتریکی می تواند یک بار دیگر از ارز دیجیتال به عنوان پرداخت شروع کند.

در ساعت ۱۵:۰۰، بیت کوین با رشد ۳ درصدی به ۴۰۱۸۲٫۰۰ دلار رسید و بهبود یافت و از محدوده معاملات اخیر خود خارج شد، و از اوج رکورد تقریبا ۶۵،۰۰۰ دلار در آوریل سقوط کرد.

با این حال ، بیت کوین کارهای دیگری نیز در پیش دارد.

در بیانیه رسمی روز دوشنبه ، MicroStrategy (NASDAQ: MSTR) فاش كرد كه فروش اسكناس های ایمن را ، با جمع آوری تقریبی ۴۸۸ میلیون دلار، به اتمام رسانده است.

سرمایه گذاران نهادی مشتاق این پیشنهاد بودند، طبق گزارشات MicroStrategy بیش از ۱٫۵ میلیارد دلار سفارش دریافت کرد، در حالی که سهام آن پس از اعلامیه بیش از ۱۵ درصد افزایش یافت، این نشان می دهد که با وجود اصلاح اخیر بازار، سرمایه گذاران همچنان در آینده بیت کوین صعودی هستند.

سامیا سولوهو حسن، رئیس جمهور تانزانیا، به روسای امور مالی کشورهای شرق آفریقا گفت که مقدمات پذیرش ارزهای رمزنگاری شده در سراسر جهان را فراهم کنند، در حالی که وزارت بانکداری تگزاس هفته گذشته اطلاعیه ای را تأیید کرد که بانک های معتبر دولتی می توانند Bitcoin را نگه دارند.

همزمان، بیت کوین در حال بهبود است.

اندرو بیلی ، رئیس بانک انگلیس، در سخنرانی روز دوشنبه نوسانات بالای آنها را برجسته کرد و گفت این روش را به عنوان یک روش قابل اعتماد برای  پرداخت نمیپذیرد.

 

۵٫ نفت خام قوی باقی می ماند

قیمت نفت خام در حالی که تهدید فوری عرضه اضافی ایران برای بازگشت به بازار کاهش یافت، روز سه شنبه بالاتر رفت و همچنان در بالاترین سطح خود قرار داشت.

تا ساعت۱۵:۰۰، نفت خام آمریکا با ۰٫۴٪ افزایش به ۷۱٫۱۵ دلار در هر بشکه رسید که فاصله چندانی با بالاترین سطح از اکتبر ۲۰۱۸ نداشت، در حالی که برنت با ۰٫۳٪ افزایش به ۷۳٫۱۰ دلار رسید که بالاترین میزان از ماه مه ۲۰۱۹ است.

بازارهای نفت خام امسال بیش از ۴۰ درصد سود داشته اند ، زیرا برنامه های واکسیناسیون افزایش یافته و به بسیاری از کشورهای غربی اجازه می دهد محدودیت های Covid-19 خود را لغو کنند و در نتیجه اقتصاد جهانی بهبود می یابد.

آژانس بین المللی انرژی هفته گذشته پیش بینی کرده بود که تقاضای جهانی نفت در اواخر سال آینده به سطح قبل از همه گیری بهبود خواهد یافت.

با این حال، عاملی که در بازار سنگینی می کند بحث های ایران و قدرت های جهانی از جمله ایالات متحده برای احیای توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ بوده است. در صورت دستیابی به توافق، ایالات متحده می تواند تحریم های ایران را که به این کشور اجازه می دهد صادرات نفت خام خود را از سر بگیرد ، لغو کند و بالقوه روزانه دو میلیون بشکه نفت خام به بازار جهانی اضافه کند.

تحلیلگران ING در یادداشتی گفتند. بعید به نظر می رسد که ما شاهد پیوستن مجدد ایالات متحده به توافق هسته ای ایران قبل از انتخابات ریاست جمهوری ایران در اواخر این هفته باشیم ”

این انتخابات روز جمعه برگزار می شود و نامزد اصلی ابراهیم رئیسی ، منتقد تسلیم ناپذیر غرب است که در سال ۲۰۱۹ توسط ایالات متحده به دلیل نقض حقوق بشر تحریم شد.

رئیسی به همراه همه نامزدهای دیگر از گفتگوهای ایران و قدرت های جهانی برای احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵ و در نتیجه رفع تحریم ها پشتیبانی می کند. با این حال، دشوار است که ایالات متحده و سایر قدرتهای غربی نسبت به انتخاب وی واکنش بیش از حد مطلوبی نشان دهند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.