0

پنج نکته طلایی (Jun-14)

انگلیس قرار است برنامه نهایی بازگشایی ها را به تأخیر بیندازد، اتحادیه اروپا قصد دارد بازیابی اوراق قرضه ۱۰ ساله را راه اندازی کند، بیت کوین با توجه به نظرات ماسک به بالاترین قیمت دو هفته افزایش می یابد، در حالی که نفت خام به بالاترین سطح چند ساله می رسد.

 

۱- انگلیس شاید متحمل ضربه ای دیگر شود

در اکثر کشورهای دموکراتیک غربی اعتماد به نفس در حال افزایش است که این اعتماد به نفس ممکن است به دلیل بازگشایی مجدد اقتصاد در پشت برنامه های واکسیناسیون افزایش یافته باشد.

با این باید دید که اگر بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس، اعلام کند که آیا لغو محدودیت های برنامه ریزی شده در انگلیس در ۲۱ ژوئن می تواند ادامه یابد یا خیر، این خوش بینی ادامه پیدا می کند یا خیر.  این در کشوری اتفاق می افتد که در واکسیناسیون جمعیت خود بسیار موفق بوده است،

اما این نشانه ها عالی نیستند. زیرا گسترش سریع نسخه دلتا، که رسماً “نوع نگران کننده ای” است، این برنامه ها را به خطر انداخته است.

انگلیس روز جمعه اعلام کرد که کل موارد از نوع دلتا، که برای اولین بار در هند شناسایی شده است، با ۲۹،۸۹۲ جهش به ۴۲۳۲۳ مورد رسیده است، که این نوع در حال حاضر بیش از ۹۰٪ موارد جدید Covid-19 را تشکیل می دهد.

نخست وزیر انگلیس ، بوریس جانسون روز یکشنبه گفت که او اکنون نسبت به چشم انداز همه گیری انگلیس کمتر خوش بین است، زیرا پیشنهاد می کند برای آرامش قوانین، محدودیت ها بیش از تاریخ مورد نظر باید حفظ شود.

ادوارد آرگار، وزیر بهداشت ارشد، روز دوشنبه گفت: حمایت بیشتر دولت از مشاغل در صورت تأخیر در کاهش محدودیت های قرنطینه انگلیس وجود دارد.

آرگار در مصاحبه با بی بی سی در پاسخ به این سوال که آیا حمایت بیشتری از مشاغل می شود، گفت: “اگر او (نخست وزیر) اعلام می کرد که این کار را به تأخیر می اندازد، من انتظار دارم که او به همان موضوع نیز رسیدگی کند.”

 

۲- سهام بالاتر دیده می شود

سهام ایالات متحده در آستانه نشست پیش بینی شده در هفته انتظار فدرال رزرو، روز دوشنبه با کمترین افزایش در رکورد  جدید دیده می شود.

تا ساعت ۱۵:۰۰، معاملات آتی داو جونز با ۱۰ واحد افزایش، کمتر از ۰٫۱٪ بالا رفت، معاملات آتی S&P 500 نیز ۰٫۱٪ بالاتر و معاملات آتی Nasdaq 100 با ۰٫۲٪ صعود رو به رو شدند.

سه شاخص اصلی جمعه بالاتر از حد مجاز بسته شدند، S&P 500 با دامنه گسترده ۰٫۲٪ بالاتر، در یک رکورد جدید دیده شد. Dow زیر ۰٫۱٪ افزایش یافت در حالی که Nasdaq نیز ۰٫۴٪ بالاتر بسته شد.

جلسه سیاستگذاری دو روزه بانک فدرال احتمالاً فعالیتش را در اوایل هفته را محدود می کند. انتظار نمی رود که بانک مرکزی اقدامی انجام دهد، اما سرمایه گذاران در بیانیه در پایان جلسه سیاست دو روزه خود در روز چهارشنبه تمرکز خواهند کرد که در میان نگرانی ها از جهش اخیر تورم می تواند بانک مرکزی را تحت فشار قرار دهد تا زودتر از حد انتظار محرک خود را کاهش دهد .

تحلیلگران ING در یادداشتی گفتند: “نظر ترجیحی ما این است که بیانیه، پیش بینی ها و کنفرانس مطبوعاتی در روند تابستان جستجو برای عملکرد در میان کاهش گسترده و سطح بی ثباتی بین بازار دخالت نمی کند.”

در اخبار شرکت ها، تسلا (NASDAQ: TSLA) پس از توئیت مدیر عامل شرکت ایلان ماسک مبن بر اینکه گرفت که تولید کننده خودروهای الکتریکی پس از تأیید استفاده معقول از انرژی پاک توسط معدنچیان، معاملات بیت کوین را از سر می گیرد، در مرکز توجه قرار خواهد.

سهام میم مثل AMC Entertainment (NYSE: AMC) ،GameStop (NYSE: GME) و Clover Health (NASDAQ: CLOV) پس از معاملات بی ثبات هفته گذشته همچنان در کانون توجه هستند.

 

۳- اتحادیه اروپا برای فروش اوراق قرضه ۱۰ ساله آماده می شود

به نظر می رسد بانک مرکزی اروپا با حفظ سیاست های پولی فوق العاده آسان خود و درخواست مقامات مالی منطقه برای انجام این کار، تا زمانی که نشانه های واضحی از روند بهبودی وجود داشته باشد، از بهبود همه گیر فدرال رزرو پیروی می کند.

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، در مصاحبه ای که روز دوشنبه منتشر شد، گفت: “ما باید اقتصاد را از طریق همه گیری و در مرحله بهبودی قرار دهیم که اکنون آغاز شده است. ما باید واقعاً بهبود را حفظ کنیم. ما همیشه در مورد حفظ تورم صحبت می کنیم و از آن غافل نیستیم. اما بهبود باید محکم و پایدار باشد. ”

با این حساب، رویترز روز دوشنبه گزارش داد که اتحادیه اروپا بانک هایی را برای فروش اوراق قرضه ۱۰ ساله استخدام کرده است.

رویترز گفت، این فروش با توجه به شرایط بازار، از روز سه شنبه آغاز می شود و شروع ۸۰۰ میلیارد یورو انتشار بدهی است که کمک های مالی و اعطایی وام به کشورهای عضو را پشتیبانی می کند. (یک اقدام بی سابقه از همبستگی مالی از طرف اتحادیه اروپا که ممکن است آن را به یک وام گیرنده برجسته اروپایی تبدیل کند.)

 

۴- بیت کوین به بالاترین سطح دو هفته اش رسید

بیت کوین، بزرگترین ارز رمزنگاری شده جهان، روز دوشنبه افزایش یافت و پس از آنکه ایلان ماسک، رئیس تسلا، پیشنهاد داد که تولید کننده اتومبیل های الکتریکی می تواند بار دیگر از ارز دیجیتال به عنوان پرداخت استفاده کند، به قله دو هفته ای که فقط ۴۰٫۰۰۰ دلار بود، صعود کرد.

نظرات ماسک در چند ماه گذشته پس از اینکه وی در ابتدا اعلام کرد تسلا بیت کوین را به عنوان پرداخت برای اتومبیل های خود قبول می کند، در حالی که ۱٫۵ میلیارد دلار ارز رمزنگاری شده را پذیرفته بود، نگران کرده است. وی بعداً از این مسئله عقب نشینی کرد و گفت که سازنده اتومبیل های الکتریکی به دلیل نگرانی در مورد چگونگی استخراج ارز با مصرف زیاد انرژی و کمک به تغییرات آب و هوایی، بیت کوین را قبول نمی کند.

ماسک روز یکشنبه در توییتر گفت: “هنگامی که تأیید استفاده معقول از انرژی پاک توسط معدنچیان با روند مثبت آینده تأیید شود، تسلا اجازه می دهد معاملات با بیت کوین مجددا از سر گرفته شود.”

در ساعت ۱۵:۰۰، بیت کوین با ۹٪ رشد به ۳۹،۰۹۶٫۰۰ دلار رسید.

همچنین تصمیم السالوادور برای اتخاذ ارز دیجیتال به عنوان پول قانونی به بیت کوین کمک کرد.

 

۵- نفت خام در نزدیکی اوج های چند ساله؛ سفرهای هوایی ایالات متحده افزایش می یابد

قیمت نفت خام روز دوشنبه، تا نزدیک بالاترین قیمت های چند ساله افزایش یافت، زیرا با افزایش واکسیناسیون Covid-19 ، سفرهای جهانی به حالت عادی نزدیک می شود.

تا ساعت ۱۵:۰۰، نفت خام آمریکا با ۰٫۸ درصد افزایش به ۷۱٫۴۷ دلار در هر بشکه رسید و به بالاترین سطح از اکتبر ۲۰۱۸ صعود کرد و البته برای پنجمین پیشبرد سه ماهه، بهترین عملکرد از سال ۲۰۱۰ است. برنت ۱ درصد افزایش داشت و با نرخ ۷۳٫۳۸ دلار، بالاترین قیمت از ماه مه ۲۰۱۹ را تجربه کرد.

هفته گذشته هر دو قرارداد بیش از ۱٪ سود ثبت کردند که سومین هفته مثبت متوالی است.

مسافران هوایی روزانه ایالات متحده برای اولین بار از زمان ابتلا به بیماری همه گیر با بازگشت ترافیک به سطح قبل از همه گیری در آمریکای شمالی و بیشتر اروپا به دلیل کاهش قرنطینه و سایر محدودیت ها، از ۲ میلیون نفر عبور کرده اند.

گفته می شود آژانس بین المللی انرژی هفته گذشته پیش بینی کرد که تقاضای جهانی نفت در اواخر سال آینده به سطح قبل از همه گیری بهبود خواهد یافت و پیش بینی صعودی سازمان کشورهای صادرکننده نفت است که تقاضا در سال ۲۰۲۱ ۵٫۹۵ میلیون بشکه در هر بشکه افزایش می یابد.

علاوه بر این، ایران گفت که در مورد لغو تحریم های بخش های صنعتی خود، از جمله انرژی، با ایالات متحده به توافق گسترده ای رسیده است، اما هشدار داد که “مدت زمان کمی برای قدرت های جهانی برای احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵ باقی مانده است.”

حتی با وجود معاملات بازار در این سطح بالا، به نظر می رسد معامله گران در مورد محدوده سودهای بیشتر خوش بین هستند. اطلاعات هفتگی روز جمعه از کمیسیون معاملات آتی کالاها نشان داد که موقعیت WTI در بالاترین سطح صعودی در حدود سه سال گذشته بوده است.

شرکت خدمات انرژی بیکر هیوز روز جمعه در گزارش هفتگی خود گفت، با توجه به احتیاط احتمالی، سکوهای نفتی ایالات متحده در حال بهره برداری با شش دستگاه افزایش به ۳۶۵ مورد، در بالاترین میزان از آوریل ۲۰۲۰ است.

این بیشترین افزایش هفتگی سکوهای نفتی در یک ماه بود، زیرا شرکت های حفاری سعی کردند از افزایش تقاضا بهره مند شوند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.