0

پنج نکته طلایی (Jun-11)

سازش در Capitol Hill بر سر هزینه های زیرساختی، اقتصاد اروپا در حال بازیابی است، بیت کوین هنوز در کانون توجه است و نفت خام بالاتر در میان خوش بینی افزایش تقاضا در نیمه دوم سال، بالاتر رفت.

 

۱- سازش در زیرساخت ها

به دنبال اخباری که اواخر روز پنجشنبه منتشر شد مبنی بر اینکه دو حزب ۱۰ سناتور آمریکایی در مورد چارچوبی برای لایحه پیشنهادی هزینه زیرساخت به توافق رسیده اند، به نظر می رسد مفهوم سازش هنوز زنده است.

گروه سناتورها، که شامل ترکیبی از دموکرات ها و جمهوری خواهان است، بر سر لایحه ای توافق کردند که هزینه آن ۹۷۴ میلیارد دلار در طول ۵ سال و ۱٫۲ تریلیون دلار در طول هشت سال است و طبق گزارش رویترز ۵۷۹ میلیارد دلار هزینه جدید دارد و به طور کامل پرداخت می شود و افزایش مالیات را شامل نمی شود.

دو طرف پس از اینکه رئیس جمهور جو بایدن بایدن، یک پیشنهاد گسترده ۱٫۷ تریلیون دلاری را در کنگره برای اصلاح جاده ها و پل ها و مقابله با سایر موارد مانند آموزش و بهداشت و درمان در خانه، با جمهوری خواهان با هزینه و افزایش مالیات اختلاف نظر داشتند.

باید دید آیا این چارچوب به جایی می رسد یا خیر، اما چنین پیشنهادی یادآوری خوبی است که دو طرف می توانند با هم کار کنند.

پس  کمیته مجلس نمایندگان ایالات متحده اوایل روز پنجشنبه رأی داد تا ۵۴۷ میلیارد دلار هزینه اضافی در طول ۵ سال در حمل و نقل زمینی تأیید شود، طرحی که بیشتر به دنبال اصلاح جاده ها و پل های موجود در ایالات متحده و افزایش بودجه برای راه آهن مسافر و ترانزیت است.

 

۲- سهام عمدتا بدون تغییر دیده می شود

در حالی که بهبود اقتصادی ادامه داشت، سرمایه گذاران با داده های تورم بالاتر روبرو شدند، اما سهام در روز جمعه تقریباً در سطح رکورد قبلی باز می شود.

تا ساعت ۱۵:۰۰، معاملات آتی داو جونز ۳۵ واحد یا ۰٫۱ درصد افزایش یافت، معاملات آتی S&P 500 کمتر از ۰٫۱ درصد بالاتر بود، در حالی که معاملات آتی Nasdaq 100 کمتر از ۰٫۱ درصد افت داشت.

سه شاخص عمده پنجشنبه بالاتر بسته شدند، S&P 500 با ۰٫۵٪ افزایش به بسته شد ، تراشه آبی Dow Jones Industrial Average نیز ۰٫۱٪ افزایش یافت و Nasdaq Composite هم ۰٫۸٪ بالاتر بسته شد.

این سودها علی رغم افزایش ۵ درصدی قیمت مصرف کننده در ایالات متحده در ماه مه، بزرگترین جهش در حدود ۱۳ سال گذشته رخ داده است. اگرچه این یک جهش بزرگتر از حد انتظار بود، اما این واکنش نسبتاً خاموش بود. زیرا این شاخص شامل کمکهای سنگین از افزایش کوتاه مدت قیمت بلیط هواپیما و خودروهای دست دوم و از اظهارات مکرر جروم پاول رئیس صندوق ذخیره فدرال مبنی بر موقت بودن تورم بود.

در همان زمان، بهبود در بازار کار همچنان ادامه داشت، در حالی که تعداد آمریکایی هایی که تقاضای جدیدی برای دریافت مزایای بیکاری داشتند، هفته گذشته به پایین ترین سطح در حدود ۱۵ ماه گذشته کاهش یافت.

فهرست داده های اقتصادی روز جمعه در ساعت ۱۸:۳۰ عمدتا به مطالعه احساسات مصرف کننده دانشگاه میشیگان محدود شده است. انتظار می رود چاپ اولیه ژوئن ۸۴٫۲ باشد که نسبت به ماه مه ۸۲٫۹ بهبود یافته است.

در اخبار شرکت ها، سهام موسوم به مم ممكن است جمعه پس از آنكه در جلسه قبل متوقف شد، در كانون توجه باقی بماند.

AMC Entertainment (NYSE: AMC) ، GameStop (NYSE: GME) و Clover Health (NASDAQ: CLOV) همگی متحمل خسارات دو رقمی شدند و از تجمعات انفجاری اخیر خود عقب نشینی کردند..

 

۳- اروپا در حال بهبود است

این تنها اقتصاد ایالات متحده نیست که علائم بهبودی از مشکلات ناشی از همه گیری Covid-19 را نشان می دهد، در اروپا نیز تعدادی در حال بهبود هستند.

بهبود انگلیس در آوریل با کاهش اقدامات قرنطینه سریعتر پیش رفت و تولید اقتصادی در ماه آوریل ۲٫۳٪ افزایش یافت و سریعترین رشد از ژوئیه بود. این سود در فوریه سال گذشته و قبل از بروز همه گیری، فقط ۳٫۷٪ کمتر از سطح آن بود.

نخست وزیر بوریس جانسون می خواهد در ۲۱ ژوئن به طور کامل محدودیت های قرنطینه در انگلستان را لغو کند، اما ممکن است به تعویق بیفتد زیرا نسخه Delta Covid-19 که برای اولین بار در هند کشف شد به سرعت در حال گسترش است.

تولید آلمان نیز از رکود ناشی از همه گیری کرونا، باز می گردد، بوندسبانک جمعه پیش بینی رشد و تورم خود را برای سال جاری و سال آینده افزایش داده است.

اکنون بانک مرکزی این کشور انتظار دارد که اقتصاد آلمان، بزرگترین اقتصاد در اروپا، در سه ماهه آینده به سطح قبل از همه گیری برسد و در سال جاری ۳٫۷٪ ، سال آینده ۵٫۲٪ و در ۲۰۲۳ ۱٫۷٪ رشد کند.

بانک مرکزی آلمان نیز پیش بینی های خود را در مورد تورم برای سال جاری و سال آینده افزایش داد ، اما اهمیت این افزایش را کمرنگ کرد و علت اصلی آن را قیمت انرژی و اثرات مالیاتی دانست.

بانک مرکزی اروپا در جلسه روز پنجشنبه خرید اوراق قرضه خود را در سطح بالایی حفظ کرد و جریان محرک انگیزشی را برای حفظ بهبودی حفظ کرد.

شاید این چشم انداز بهبود یافته در پشت جریان گسترده اوایل این هفته به یکی از صندوق های BlackRock برای ردیابی بازارهای اروپا باشد.

گرگ باسوک، مدیر ارشد اجرایی در AXS Investments، در گزارش بلومبرگ گفت: “ما در حال دیدن تعداد بیشتر از حد انتظار و چشم اندازهای بیشتر از حد انتظار در اروپا هستیم.”

 

۴- بیت کوین

به دنبال تصمیم کمیته نظارت بر بانک در بازل برای طبقه بندی ارز دیجیتال به عنوان یک دارایی بسیار خطرناک، بیت کوین، بزرگترین ارز رمزنگاری شده در جهان، همچنان یک موضوع داغ است.

کمیته، که اساساً تنظیم کننده امور بانکی بین المللی است، پیشنهاد کرد که برای ریسک قرارگیری بانک در معرض بیت کوین و برخی از ارزهای رمزپایه دیگر، از یک ریسک وزن ۱۲۵۰٪ استفاده شود.

این حکم را می توان یک شمشیر دو لبه دانست، گرچه ارزهای رمزپایه را بیشتر وارد دنیای جریان اصلی مالی می کند، اما همچنین نگه داشتن آنها در ترازنامه های خود برای بانک ها بسیار پرهزینه است.

بیت کوین روز پنجشنبه با تصمیم السالوادور برای پذیرش این ارز دیجیتال به عنوان پول قانون، افزایش یافت. اما پس از آنکه صندوق بین المللی پول گفت این اقدام ممکن است نگرانی های حقوقی و مالی را ایجاد کند، هنوز تردیدهایی در مورد این اقدام بوجود آمده است.

در ساعت ۱۵:۰۰، بیت کوین در ۳۶۸۱۶٫۰۰ دلار تا حد زیادی تغییر نکرد و تلاش کرد تا از محدوده ۳۰ تا ۴۰ هزار دلاری که از زمان سقوط از رکورد تقریباً ۶۵ هزار دلاری در آوریل تاکنون برقرار بوده است، خارج شود. گفته می شود ممکن است اواخر جمعه نوسان ایجاد شود.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده روز پنجشنبه به سرمایه گذاران در مورد خطرات معاملات آتی بیت کوین هشدار داد.

 

۵- نفت خام

قیمت نفت خام جمعه بالاتر رفت و سومین افزایش هفتگی خود را در مورد انتظارات برای بهبود تقاضا برای سوخت نشان داد.

تا ساعت ۱۵:۰۰، نفت خام آمریکا با صعود ۰٫۲٪ در ۷۰ دلار و ۴۴ سنت در هر بشکه بود. برنت با ۰٫۲٪ افزایش به ۷۲٫۶۹ دلار رسید.

هر دو قرارداد برای افزایش هفتگی بیش از ۱٪ تنظیم شده است.

با توجه به پیش بینی ها مبنی بر افزایش تقاضا در سال ۲۰۲۱، روند کلی بازار خام همچنان مثبت باقی مانده است.

اوپک روز پنجشنبه در گزارش ماهانه خود گفت: “به طور کلی، بهبود رشد اقتصادی جهانی و از این رو تقاضای نفت در نیمه دوم شتاب می گیرد.”

گلدمن ساکس (NYSE: GS) با این دیدگاه مثبت موافق است، زیرا بانک تأثیرگذار سرمایه گذاری ایالات متحده انتظار دارد قیمت های نفت خام برنت در تابستان امسال به ۸۰ دلار در هر بشکه برسد زیرا افزایش واکسیناسیون موجب تقویت فعالیت اقتصادی جهانی و تقاضای کالا می شود.

این بانک در یادداشت خود منتشر کرد: “افزایش نرخ واکسیناسیون منجر به تحرک بالاتر در ایالات متحده و اروپا می شود، تقاضای جهانی از ۹۶٫۵ میلیون بشکه در روز به  ۱٫۵ میلیون بشکه در روز می رسد.”

آژانس بین المللی انرژی روز جمعه گفت، تولید کنندگان برتر نفت جهان برای تأمین تقاضای تعیین شده برای بهبود سطح قبل از همه گیری تا پایان سال ۲۰۲۲، باید تولید خود را افزایش دهند.

ناظر انرژی مستقر در پاریس در گزارش ماهانه خود گفت: “OPEC پلاس نیاز به بازكردن شیرها دارد تا بازارهای جهانی نفت به اندازه کافی تأمین شود.”

اواخر جمعه، معامله گران بر روی آخرین به روزرسانی هفتگی بیکر هیوز در مورد تعداد سکوهای نفتی تمرکز خواهند کرد، در حالی که CFTC گزارش تعهدات هفتگی معامله گران را منتشر می کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.