0

پنج نکته طلایی (Jun-10)

بانک مرکزی اروپا تشکیل جلسه می دهد، قیمت های مورد انتظار مصرف کننده ایالات متحده آماده انتشار است، بیت کوین پس از تصویب ارز دیجیتال توسط السالوادور، رشد کرد، GameStop اتاق هیئت مدیره خود را متزلزل می کند، در حالی که نفت خام کاهش می یابد.

 

۱- CPI ایالات متحده

بالاخره رسیدیم  به انتشار گزارش شاخص قیمت مصرف کننده توسط وزارت کار که این هفته عمدتا سرمایه گذاران در حاشیه این گزارش شروع به کار کرده اند. زمان انتشار ساعت ۱۷:۰۰ است و یکی از آخرین شاخص های مهم اقتصادی قبل از جلسه سیاست بانک فدرال در ۱۵ تا ۱۶ ژوئن خواهد بود.

قیمت های مصرف کننده با شروع مجدد اقتصاد پس از همه گیری به سرعت در حال افزایش است و انتظار می رود این گزارش CPI نشان دهد که قیمت ها ۰٫۴٪ دیگر در ماه مه افزایش یافته و تورم سالانه را بالاتر از ۴٫۲٪ آوریل، که بالاترین میزان بیش از یک دهه گذشته است، به ۴٫۷٪ افزایش می دهد.

سرمایه گذاران این شماره را با دقت مطالعه می کنند تا سرنخی از مسیر سیاست پولی فدرال رزرو، به ویژه پس از آمار شدید آوریل و اطمینان مکرر سیاست گذاران بانک مرکزی مبنی بر اینکه ماهیت تورم موقتی است، مطالعه کنند.

می تواند اعضای فدرال رزرو را برای دفاع از این دیدگاه ها تحت فشار شدید قرار دهد و بسیاری فکر می کنند انتظار متوسط ​​افزایش ۴٫۷ درصدی سالانه محافظه کارانه است.

بخشی از منطق بانک فدرال در مورد موقت بودن افزایش قیمت، عدم رشد دستمزد برای سالها، به ویژه در پایین تر از مقیاس پرداخت است. با این حال گزارش مشاغل هفته گذشته افزایش متوسط ​​بیش از حد پیش بینی شده را برای دومین ماه متوالی نشان داد.

تحلیلگران در Nordea در یادداشتی گفتند: “ما احتمالاً در ماه ژوئن در معرض شوك تورم دیگری خواهیم بود ،” اما سوال این است كه آیا بازار آن را به عنوان اثر گذرا میپذیرد یا خیر؟

انتشار CPI تنها انتشار مهم داده ها نیست، به طوری كه تعداد آمریكایی هایی كه در هفته منتهی به ۵ ژوئن ادعای جدیدی برای مزایای بیكاری ارائه می دهند، از ۳۸۵،۰۰۰ در هفته قبل به ۳۷۰،۰۰۰ کاهش یافته است که این نشانه دیگری از بازگشایی اقتصادی است.

 

۲- سهام مسطح دیده می شود

سهام ایالات متحده روز پنجشنبه عمدتا بدون تغییر است و همچنان سرمایه گذاران با احتیاط در انتظار تورم اصلی ایالات متحده هستند.

تا ساعت ۱۴:۵۰، معاملات آتی داو جونز ۴۰ واحد یا ۰٫۱ درصد افزایش یافت، معاملات آتی S&P 500 کمتر از ۰٫۱ درصد و معاملات آتی Nasdaq 100 0.2 درصد افت کرد.

سه شاخص عمده، روز چهارشنبه در محدوده های پایین تر معامله شدند.

سرمایه گذاران با نگرانی در مورد افزایش شدید تورم، فدرال رزرو را وادار به مهار سرعت خرید دارایی های خود کرده و منتظر آخرین انتشار قیمت مصرف کننده هستند.

تحلیلگران ING در یادداشتی گفتند: “اگرچه این باید اوج قیمت ایالات متحده باشد، اما تورم باید در طول سال بالا و بالاتر از هدف باقی بماند.”

 

۳- جلسه سیاست بانک مرکزی اروپا

بانک مرکزی اروپا آخرین جلسه سیاستگذاری خود را اواخر روز پنجشنبه به پایان می رساند و انتظار می رود که خرید اوراق قرضه خود را در سطوح بالا حفظ کند و جریان محرک انگیزه ای را برای حفظ بهبودی نوپا حفظ کند.

اعلامیه در ۱۶:۱۵ برگزار می شود که ۴۵ دقیقه بعد کنفرانس مطبوعاتی برگزار می شود.

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا اخیراً اظهار داشت که بحث درباره کاهش برنامه خرید اضطراری بانک ۱٫۸۵ تریلیون یورویی “خیلی زود است” ، که پیشنهاد می کند هرگونه بحث در مورد کاهش در این جلسه کوتاه باشد. به ویژه که در اواخر ماه مارس بود که بانک مرکزی برنامه خرید اوراق را افزایش داد تا هزینه های وام را تحت کنترل خود نگه دارد.

با این وجود، یک گفتگوی کامل و صریح باید مدت کوتاهی با توجه به زمینه اقتصاد احیاگر که با افزایش نرخ واکسیناسیون و سقوط عفونت ها ایجاد می شود، اتفاق بیفتد.

تحلیلگران در Nordea در یادداشتی گفتند: “ما انتظار داریم كه حجم خرید اوراق قرضه ECB در ماه آگوست به وضوح كاهش یابد، این طبیعی است، زیرا حجم انتشار اوراق به طور معمول نیز در آن ماه به وضوح كاهش می یابد.” “سپس بانک مرکزی اروپا می تواند در مورد نشست هایش در ماه سپتامبر تصمیم بگیرد که نقطه شروع به دلیل خرید کمتر در ماه اوت کمتر است و همچنان انتظار دارد که خریدهای خالص PEPP تا پایان مارس ۲۰۲۲ متوقف شود.”

 

۴- کمک ال ساوادور به بیت کوین

پس از السالوادور اولین کشوری شد که ارز دیجیتال را به عنوان مبلغ قانونی به کار می برد، بیت کوین، بزرگترین ارز رمزنگاری شده جهان، در ادامه رشد روز چهارشنبه اش، روز پنجشنبه نیز به روند صعودی خود ادامه داد.

در ساعت ۱۴:۵۰، بیت کوین با جهش ۱۳ درصدی در روز چهارشنبه در ۳۶۳۶۴٫۰ دلار معامله شد.

این تصمیم به این معنی است که قیمت ها اکنون می توانند در بیت کوین نشان داده شوند، کمک های مالیاتی با ارز دیجیتال قابل پرداخت است و مبادلات در بیت کوین مشمول مالیات بر سود سرمایه نمی شوند.

مدت هاست که طرفداران بیت کوین آن را به عنوان جایگزینی مناسب برای ارزهای فیات می دانند.

با این اوصاف، باید دید که آیا این ارز دیجیتال می تواند از محدوده ۳۰،۰۰۰ تا ۴۰،۰۰۰ $ که از زمان سقوط از رکورد تقریبا ۶۵،۰۰۰ $ در آوریل وجود داشته، خارج شود.

توافق بر روی ارز دیجیتال انتقاد از نیازهای انرژی مورد نیاز برای استخراج آن توسط کارآفرین با نفوذ ایلان ماسک و همچنین سرکوب نظارتی چین بوده است.

علاوه بر این، بانک سرمایه گذاری JPMorgan Chase (NYSE: JPM) به عنوان یک دلیل احتیاط، به عقب ماندگی در بازار آتی اشاره کرد، جایی که قیمت لحظه ای بالاتر از قیمت های آتی است.

استراتژیست های JPMorgan در یادداشتی نوشتند: “ما معتقدیم كه بازگشت به عقب ماندگی در هفته های اخیر نشانگر بازار خرسی بوده است.”

 

۵- نفت خام

قیمت نفت خام روز پنجشنبه عمدتا بدون تغییر است و پس از رشد بنزین در ایالات متحده، خوش بینی را برای افزایش تقاضا در فصل رانندگی ایالات متحده متوقف کرد.

در ساعت ۱۴:۵۰، نفت خام آمریکا با ۰٫۱٪ افزایش به ۷۰٫۰۲ دلار در هر بشکه رسید و برنت ۰٫۱٪ رشد کرد و به ۷۲٫۳۱ دلار رسید.

روز چهارشنبه، داده های تأمین نفت خام از اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده نشان داد که برای سومین هفته متوالی، چیزی بیش از ۵ میلیون را نشان داد.

با این حال، موجودی بنزین در ایالات متحده از آوریل سال ۲۰۲۰ بیشترین افزایش را داشته است و برای دومین هفتگه بیش از ۷ میلیون بشکه افزایش یافته است و این نشان دهنده تقاضای سوخت کمتر از حد انتظار در ابتدای تابستان، فصل اوج مصرف خودروها برای کشور است.

همچنین اخبار مبنی بر کاهش تقاضای سوخت در هند، سومین مصرف کننده بزرگ نفت در جهان، در ماه مه به کمترین میزان از اوت سال گذشته میلادی کاهش یافت.

با این اوصاف، وضعیت کلی بازار نفت خام همچنان مثبت است و سازمان کشورهای صادر کننده نفت اواخر روز پنجشنبه گزارش ماهانه بازار خود را منتشر می کند. این گزارش شامل میزان تولید برای گروه برای ماه مه و همچنین آخرین چشم انداز گروه برای باقی مانده سال است.

ماه گذشته گزارش اوپک گفته بود که تقاضا در سال جاری ۵٫۹۵ میلیون بشکه یا ۶٫۶ درصد در روز افزایش می یابد و پیش بینی می کند که رشد در چین و ایالات متحده با بحران ویروس کرونا در هند مقابله کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.