0

پنج نکته طلایی (Jun-09)

نشست G-7 می تواند تحت الشعاع دیدار اتحادیه اروپا و انگلیس قرار گیرد. تورم چین زمینه را برای انتشار قیمت مصرف کننده در ایالات متحده در روز پنجشنبه فراهم می کند. وال استریت نفسی میگیرد و منتظر می ماند، در حالی که نفت خام افزایش می یابد.

 

۱- دیدار اتحادیه اروپا  و انگلستان قبل از نشست G-7 است

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده در اولین سفر خود به خارج از کشور پس از روی کار آمدن، روز چهارشنبه عازم انگلیس می شود و برای اجلاس G-7 عازم سنت ایوز در کورنوال است.

این سفر احتمالاً تحت تأثیر بحث درمورد در دسترس بودن واکسن های ویروس کرونا، در میان اختلافات در مورد چگونگی تهیه بیشتر برای کشورهای کم درآمد و همچنین حقوق مالکیت معنوی برای سازندگان دارو وجود دارد.

گفته شد، قبل از گردهمایی روز پنجشنبه، مقامات انگلیس و اتحادیه اروپا قرار است ملاقات کنند تا اختلاف در مورد ایرلند شمالی را که تهدید به سرپیچی از اقدامات قانونی است، کم کنند.

بحث در مورد نحوه عملکرد پروتکل ایرلند شمالی است، بخشی از معامله Brexit که یک مرز تجاری در دریای ایرلند به منظور جلوگیری از بررسی کالاها در مرزهای زمینی این کشور ایجاد کرده است،.

در نتیجه، کالاهایی که از انگلیس به ایرلند شمالی می رسند اکنون باید با مجموعه دیگری از بررسی های بهداشتی و ایمنی مندرج در اتحادیه اروپا مطابقت داشته باشند و تأمین مواد غذایی و دارویی به این کشور تحت تأثیر قرار گرفته است.

نخست وزیر انگلیس، بوریس جانسون، احتمالاً در این جلسه، دفاعی قاطعانه از مواضع خود ارائه خواهد داد، با توجه به اینکه وی پس از همه مذاکرات و امضای پروتکل مورد اختلاف، عمدتا در پشت موضع Brexit در قدرت است.

با این حال، بعید است که او از بایدن کمک زیادی بگیرد، زیرا چندین سیاستمدار ارشد آمریکایی قبلا گفته بودند که در صورت شکستن پیمان Brexit ، انگلیس می تواند این معامله تجاری را فراموش کند.

 

۲- سهام بدون تغییر دیده می شود

سهام ایالات متحده روز چهارشنبه عمدتا بدون تغییر است، سرمایه گذاران ترجیح می دهند که موقعیت های خود را پیش از خوانش مهم تورم ایالات متحده در اواخر این هفته حفظ کنند.

در ساعت ۱۵:۰۰، معاملات آتی داو جونز با ۱۰ واحد افت، کمتر از ۰٫۱٪ افت داشت، معاملات آتی S&P 500 نیز ۰٫۱٪ افزایش و معاملات آتی Nasdaq 100 حدود ۰٫۱٪ افزایش همراه بود.

S&P 500 گسترده و تراشه آبی Dow هر دو روز سه شنبه تا حد زیادی بدون تغییر بسته شدند ، در حالی که Nasdaq با تکنولوژی سنگین ۰٫۳٪ سود کسب کرد و تجارت بی عیب و نقصی را که در بیشتر ماه های گذشته مشاهده شده بود، ادامه داد.

قبل از انتشار آخرین شماره تورم ایالات متحده در روز پنجشنبه، فعالیت های محدود کننده سرمایه گذاران از اینکه تعداد زیادی فشار بر فدرال رزرو برای شروع کنترل در موضع سیاست پولی بسیار سازگار خود ایجاد می کنند، معاملات محدود است.

طبق گزارش  Investing.com ، جهشی ۴٫۲٪ نسبت به آوریل وجود دارد که سریعترین افزایش از ۲۰۰۸ است ، اقتصاددانان انتظار دارند CPI در ماه مه ۴٫۷٪ نسبت به سال قبل افزایش یابد.

در اخبار شرکت ها ، به نظر می رسد که دیوانگی سهام مم ها همچنان ادامه دارد ، اگرچه سهم جدیدی نیز ظاهر شده است. سهام Clover Health (NASDAQ: CLOV) یک روز پس از تقاضای سرمایه گذاران خرده فروشی سهام خود را ۸۶ درصد بالاتر و به رکورد رساند.

فروشنده بیمه تحت حمایت مدیکر ، پیش از امثال AMC Entertainment (NYSE: AMC) و GameStop (NYSE: GME) که قبلاً در انجمن هایی مانند WallStreetBets Reddit سر و صدا به پا کرده بودند، مورد توجه قرار گرفته است.

همانطور که گفته شد، بعید است GameStop کاملاً از کانون توجهات چشم پوشی کند. این گزارش پس از پایان روز چهارشنبه گزارش می شود و انتظار می رود ۱٫۲ میلیارد دلار درآمد کسب کند. Brown Forman (NYSE: BFb) همچنین گزارش درآمدش را در روز چهارشنبه منتشر می کند و سازنده Jack Daniels و Chambord انتظار می رود سودهایی را در فروش و سود به دست آورد.

 

۳- تورم چین زمینه را فراهم می کند

در آستانه انتشار شاخص قیمت مصرف کننده در ایالات متحده برای ماه مه، بازارهای این کشور در همان سطوح هفته های قبل قرار داشته اند. این یکی از آخرین داده های مهم اقتصادی پیش از نشست آتی بانک فدرال در هفته آینده خواهد بود و می تواند بانک مرکزی را به مرحله عمل درآورد.

اگر زمینه تورم چین راهنمایی باشد، بازار، کار خود را فقط با هدف حفظ کرده است.

قیمت درب کارخانه های چین با سریعترین سرعت سالانه در بیش از ۱۲ سال در ماه مه افزایش یافت، که ناشی از افزایش قیمت کالاها بود و فشارهای تورم جهانی را برانگیخته می کند.

PPI چین ۹٫۰٪ در سال افزایش یافت که جهشی شدید نسبت به رشد ۶٫۸٪ در آوریل است، ناشی از افزایش قابل توجه قیمت نفت خام، سنگ آهن و فلزات غیرآهنی است.

این افزایش قیمت تولیدکننده هنوز به طور قابل توجهی از طریق تورم مصرف کننده چین تأمین نشده است، در حالی که CPI ماه مه با وجود بیشترین افزایش نسبت به مدت مشابه در هشت ماه، بسیار کمتر از هدف ۳٪ دولت بود.

این بدان معناست که در حال حاضر بعید به نظر می رسد بانک خلق چین نگران باشد، اما ممکن است بانک فدرال پس از روز پنجشنبه چندان خوش شانس نباشد.

 

۴- Fastly اشکال نرم افزار را مقصر می داند

Fastly (NYSE: FSLY) ، شرکت عامل این حادثه، گفت: این یک اشکال نرم افزاری است که باعث خاموش شدن بخش عمده اینترنت جهانی در روز سه شنبه شد و هنگامی که یکی از مشتریان آن تنظیمات خود را تغییر داد این مشکل ایجاد شد.

این شرکت در یک پست وبلاگ که توسط نیک راکول، مدیر ارشد مهندسی و زیرساخت خود نوشته شده است، گفت: “این یک قطعی گسترده و شدید بود و ما واقعاً از تأثیر آن بر مشتریان خود و همه کسانی که به آنها اعتماد می کنند متاسفیم.”

این مشکل در مدت کوتاهی مشاهده، تشخیص و اصلاح شد، و به سهام سریع کمک کرد تا از اوایل روز سه شنبه از خسارات حدود ۴٪ خلاص شود. سهام همچنین تقریباً ۲٪ بالاتر از بازار چهارشنبه است.

این واقعیت که وقفه ای از این دست می تواند عناوین مختلف در سراسر جهان را به خود جلب کند، نشان می دهد که این نادر است.

ممکن است چنین باشد، اما همچنین با توجه به خسارت ارائه دهندگان اخبار مانند گاردین و نیویورک تایمز و همچنین سایت های دولت انگلیس، ردیت و آمازون، در مورد اعتماد اینترنت به چند شرکت زیرساخت سوالاتی ایجاد می شود.

 

۵- افزایش خوش بینی ها و رشد قیمت نفت

قیمت نفت خام چهارشنبه با افزایش اعتماد به نفس در مورد چشم انداز تقاضای سوخت با بهبود اقتصاد جهانی، به ویژه ایالات متحده، بزرگترین مصرف کننده در جهان، افزایش یافت.

پس از بسته شدن قیمت در روز سه شنبه در سطح بالای ۷۰ دلار برای اولین بار از اکتبر ۲۰۱۸، نفت خام آمریکا تا ساعت ۱۵:۰۰ با ۰٫۲٪ افزایش به ۷۰٫۲۱ دلار در هر بشکه رسید. برنت نیز با ۰٫۲٪ افزایش به ۷۲٫۳۹ دلار رسید.

روز سه شنبه، موسسه نفت آمریكا گزارش داد كه ذخایر نفت خام آمریكا در هفته منتهی به ۴ ژوئن ۲٫۱ میلیون بشكه كاهش یافت. اگر توسط اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده تأیید شود، این سومین کاهش هفتگی متوالی موجودیها به عنوان ایالات متحده است.

علاوه بر این ، EIA پیش بینی خود را برای مصرف سوخت امسال در ایالات متحده به ۱٫۴۹ میلیون بشکه در روز رساند، در حالی که پیش بینی قبلی ۱٫۳۹ میلیون بشکه در روز بود.

ایالات متحده همچنین هشدارهای مربوط به سفر برای چندین کشور از جمله فرانسه، کانادا و آلمان را کاهش داده و امکان کم کردن محدودیت های هواپیمایی برای سفرهای خارج از کشور را فراهم کرده است.

با اضافه شدن اخبار مثبت در مورد قیمت نفت، پس از آنکه آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه گفت که حتی در صورت بازگشت ایران به الزامات با توافق هسته ای، صدها تحریم آمریکا علیه تهران همچنان پابرجا خواهد ماند، تردیدهایی در مورد احتمال بازگشت نفت ایران به بازارهای جهانی وجود دارد.

با این اوصاف، این که قیمت های نفت خام با افزایش بیش از ۴۰ درصدی از ابتدای سال تا چه حد می توانند افزایش پیدا کنند، بحث برانگیز است.

تحلیلگران ING در یادداشتی گفتند: “ما بر این نظر كه بیش از ۶ میلیون بشکه در روز ظرفیت اضافی كه OPEC پلاس از بازار نگه می دارد، روند صعودی دیگری نیز ایجاد می كند. در ماههای آینده احتمالاً فشار بیشتری بر این گروه وجود خواهد داشت تا بیشتر این ظرفیت را به بازار برگرداند، خصوصاً اگر در شرایط فعلی قیمت باقی بمانیم.”

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.