0

پنج نکته طلایی (Jun-08)

تسلا (NASDAQ: TSLA) یکی از مدیران اصلی خود را پس از پایان دادن به برنامه های تولید سدان گران قیمتش، از دست می دهد. مخالفت با طرح G-7 برای مالیات شرکت ها، ترک سرمایه گذاران اصلی بیت کوین، ضعف نفت خام و افت ضعیف سهام، مواردی است که بازار را در روز سه شنبه، ۸ ژوئن تحت تاثیر قرار می دهد.

 

۱- تسلا

به نظر می رسد هوپلای اطراف تسلا در حال از بین رفتن است و اخیراً سازنده خودروهای الکتریکی متحمل چند ضربه شده است.

روز دوشنبه، این شرکت اعلام کرد که جروم گیلن، مدیر اجرایی با سابقه اش، شرکت را ترک کرده است. این به دنبال لغو تولید گرانترین نوع سدان و پرچمدار آن، مدل S Plaid Plus انجام شد.

گیلن یکی از چهار عضو برتر تسلا بود و پیش از این به عنوان یکی از اعضای اصلی این کمپانی شناخته می شد. اما در تحویل کامیون تجاری برقی Semi و در میان محدودیت های عرضه سلول باتری، منطقه شرکتی که وی طی سه ماه گذشته بر آن نظارت داشته است ، تأخیرهایی داشته است،

علاوه بر این موضوعات، رقابت نیز در حال افزایش است.

در سطح جهانی، تسلا بزرگترین فروشنده اتومبیل های برقی در سال ۲۰۲۰ بود، اما سهم بازار خود را در بازار مهم اروپا به تولیدکنندگان داخلی، به ویژه فولکس واگن آلمان (DE: VOWG_p) داد. این شرکت آمریکایی سال گذشته با وجود افزایش ۱۲۳ درصدی بازار اتومبیل های برقی، سهم بازار خودروهای الکتریکی خود در اروپا با ۱۰ درصد افت مشاهده کرد.

در چین، دومین بازار بزرگ تسلا، سفارشات وسایل نقلیه تقریباً در ماه مه از آوریل با افزایش دولت، به نصف کاهش یافت.

علاوه بر این، رویترز روز سه شنبه گزارش داد که اپل (NASDAQ: AAPL) در حال مذاکره در مراحل اولیه با چند شرکت چینی در مورد تأمین باتری برای خودرو الکتریکی برنامه ریزی شده خود است.

اپل هنوز در مورد برنامه های اتومبیل خود اعلامیه عمومی نکرده است، اما رویترز پیش از این گزارش کرده بود که این غول فناوری در حال کار بر روی فناوری خودران بوده و سال ۲۰۲۴ را برای تولید یک وسیله نقلیه مسافری هدف قرار داده است.

سهام تسلا بازارهای بالاتری را تجربه کرد، اما از ابتدای سال بیش از ۱۴ درصد کاهش داشته است. بدیهی است که در کنار دستاوردهای بیش از ۸۰۰٪ طی سه سال گذشته، اینافت خیلی زیاد نیست، اما این افت منفی ممکن است بیشتر شود!

 

۲- سهام قبل از انتشار تورم فروکش کرد

سهام ایالات متحده قرار است با احتیاط سرمایه گذاران پیش از انتشار داده های اصلی تورم، سه شنبه با نواساناتی آرام باز شود، .

تا ساعت ۱۵:۰۰، معاملات آتی داو جونز با ۱۵ واحدیا کمتر از ۰٫۱٪ افت داشت، معاملات آتی S&P 500 با ۰٫۱٪ بالاتر و معاملات آتی Nasdaq 100 با ۰٫۳٪ صعود روبرو شد.

میانگین های اصلی در این ماه در محدوده محدودی معامله شده اند و روز دوشنبه تراشه آبی ۰٫۴٪ افت کرد، S&P 500 با بازده گسترده ۰٫۱٪ سقوط کرد، در حالی که Nasdaq Composite با تکنولوژی پیشرفته عملکرد بهتری داشت و ۰٫۵٪ رشد کرد.

پیش از انتشار آخرین آمار تورم در روز پنجشنبه پس از گزارش مشاغل جمعه گذشته، سرمایه گذاران تمایلی به خریدهای سنگین ندارند. در حالی که ایالات متحده در ماه مه، تعداد شغل کمتری از حد انتظار اضافه کرده است، نرخ بیکاری از ۶٫۱٪ به ۵٫۸٪ کاهش یافته و علائمی وجود دارد که رشد دستمزد نیز تسریع می شود.

طبق Investing.com، با جهش از ۴٫۲٪ آوریل، که سریعترین افزایش از ۲۰۰۸ است، اقتصاددانان انتظار دارند CPI مه ۴٫۷٪ نسبت به سال قبل افزایش یابد.

این تعداد یکی از آخرین داده های مهم اقتصادی در آستانه نشست بعدی فدرال رزرو در ۱۵ تا ۱۶ ژوئن است، به طور بالقوه یک جهش بزرگ مقامات بانک مرکزی را وادار به آماده سازی بازارها برای کاهش خرید دارایی های خود می کند.

در اخبار شرکت ها، سهام به اصطلاح مم ممكن است روز سه شنبه مجدداً مورد توجه قرار گیرد پس از آنكه GameStop (NYSE: GME) ، AMC Entertainment (NYSE: AMC) و BlackBerry (NYSE: BB) روز دوشنبه سود دو رقمی به دست آوردند.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار روز دوشنبه اعلام کرد که بازارها را رصد می کند و به دنبال نشانه های سو رفتار و دستکاری است و می گوید: “در صورت مشاهده نقض قوانین اوراق بهادار فدرال، ما برای محافظت از سرمایه گذاران خرد اقدام خواهیم کرد.”

 

۳- سرمایه گذاران نهادی بیت کوین را رها می کنند

یکی از انتقادات اولیه نسبت به ارزهای رمزپایه، پیوند احتمالی فعالیت مجرمانه بود. با گزارش ۲۰۲۱ توسط Chainalysis، یک شرکت نرم افزاری مستقر در نیویورک، مبنی بر اینکه در سال ۲۰۲۰ سهم مجرمانه از کل فعالیت های ارز رمزنگاری شده فقط ۰٫۳۴٪ (۱۰٫۰ میلیارد دلار حجم معامله) بوده است، این روایت تا حدود زیادی برطرف شده است.

گفته می شود قیمت بیت کوین، بزرگترین ارز رمزنگاری شده جهان با استفاده از بازار سرمایه، پس از آنکه مقامات آمریکایی روز دوشنبه اعلام کردند که تقریباً همه بیت کوین پرداخت شده به عاملان حمله سایبری به خط لوله استعمار ماه گذشته که منجر به خاموش کردن بزرگترین خط لوله گاز کشور شد، ضبط شده است، ۸ درصد افت کرده است.

این اقدام نشان دهنده توانایی اجرای قانون ایالات متحده در ردیابی ارز رمزنگاری شده و ضبط وجوه است، ابزاری بالقوه قدرتمند در مبارزه با حملات باج افزار.

این به احتمال زیاد دلیل قابل توجه فروش، ادامه فروش توسط سرمایه گذاران نهادی است.

بر اساس گزارشی از CoinShares ، که روز دوشنبه منتشر شد، سرمایه گذاران نهادی همچنان به کاهش میزان مواجهه خود با ارز دیجیتال ادامه می دهند، در حالیکه محصولات سرمایه گذاری BTC در هفته گذشته رکورددار خروج ۱۴۱ میلیون دلار بوده است.

این داده ها پس از فروش سنگین نهادی در بحبوحه بحران چشمگیر بازار رمزنگاری ماه مه است، موسساتی که از ۱۰ مه تا ۱۶ مه نزدیک به ۱۰۰ میلیون دلار از محصولات رمزنگاری برداشت کرده اند.

بیت کوین بیش از ۴۰٪ در ماه گذشته کاهش یافته است، اما این ارز رمزنگاری شده هنوز بیش از ۲۴۰٪ بالاتر از سال گذشته است.

 

۴- واکنش به طرح مالیاتی G-7 برای شرکت های بزرگ 

طولی نکشید که مخالفت با طرح مالیات شرکت های G-7 ظاهر شد.

گروه هفت کشور پیشرفته در تعطیلات آخر هفته در مورد حداقل نرخ مالیات شرکت های بزرگ جهانی به عنوان بخشی از یک قرارداد گسترده در مورد نحوه مالیات دادن شرکت های چند ملیتی مانند آمازون (NASDAQ: AMZN) و Google (NASDAQ: GOOGL) توافق کردند.

این توافق اکنون با توافق نهایی – در مذاکرات تحت رهبری سازمان همکاری اقتصادی و توسعه – که از حدود ۱۴۰ کشور تشکیل شده است، در ماههای آینده در اختیار گروه گسترده ۲۰ عضو قرار خواهد گرفت.

جذب همه این کشورها برای ثبت نام مشکل خواهد بود، به ویژه اینکه برخی از آنها عمداً از نرخ مالیات پایین شرکت ها برای جلب سرمایه گذاری خارجی استفاده کرده اند. با این حال، مخالفت اصلی می تواند از درون G-7 باشد.

چندین جمهوریخواه برجسته سنای ایالات متحده روز دوشنبه این مذاکرات را رد کردند و سوالاتی را در مورد توانایی ایالات متحده در اجرای توافق جهانی گسترده تر ایجاد کردند.

وزرای دارایی G-7 توافق کردند که نرخ مالیات حداقل ۱۵٪ را دنبال کنند، اما رئیس جمهور بایدن نرخ سود شرکت های آمریکایی را که در خارج از کشور ثبت شده اند، با نرخ ۲۱٪ به کنگره تحمیل کرد.

هرگونه مغایرت می تواند به معنای آن باشد که شرکتهای آمریکایی در برخی از کشورها مالیات اضافی را پرداخت می کنند.

پات تومی، سناتور جمهوری خواه، روز دوشنبه در شبکه بازرگانی فاکس گفت: “هیچ حمایتی از جانب جمهوریخواهان برای این طرح وجود نخواهد داشت و آنها مجبور هستند این کار را با رأی دادن به یک حزب انجام دهند.”

 

۵- قیمت نفت خام 

در حالی که تجمع که قیمت ها را به بالاترین قیمت چند ساله رساند، در میان نگرانی ها در مورد وضعیت شکننده بهبود اقتصاد جهانی دچار تزلزل شد، قیمت نفت خام روز سه شنبه مجدداً تضعیف شد.

در ساعت ۱۵:۰۰، نفت خام آمریکا پس از آنکه ۷۰ دلار را برای اولین بار از اکتبر ۲۰۱۸ لمس کرد، با ۰٫۳٪ کاهش به ۶۹٫۰۲ دلار در هر بشکه رسید. برنت نیز با ۰٫۳٪ کاهش به ۷۱٫۲۶ $ رسید.

روز جمعه، میزان حقوق و دستمزد غیر کشاورزی ایالات متحده پایینتر از حد انتظار منتشر شد و روز دوشنبه واردات نفت خام چین در ماه مه ۱۴٫۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافت.

به گفته آژانس نظارت بر سایت های اتمی تهران، بازار همچنین در حال مشاهده هرگونه پیشرفت بین ایران و قدرت های جهانی برای احیای توافق هسته ای است و بحث ها وارد مرحله تعیین کننده ای می شوند.

یک نتیجه گیری موفق می تواند لغو تحریم های اقتصادی صادرات نفت ایران توسط واشنگتن باشد که به طور بالقوه ۵۰۰۰۰۰ تا ۱ میلیون بشکه نفت خام در روز وارد بازار جهانی می شود.

گفته می شود، پیشروی نفت خام از پایین ترین میزان شیوع Covid-19 در سال جاری متوقف شده است، اما با بهبود مستمر تقاضای جهانی، قیمت ها قادر به بازگشت به مسیر صعودی هستند.

در اواخر روز، معامله گران برآورد هفتگی موسسه نفت آمریکا درباره ذخایر نفت خام ایالات متحده را تحت نظر خواهند گرفت.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.