0

پنج نکته طلایی (Jun-07)

مذاکرات G-7 در مورد مالیات شرکت ها، دیدگاه جانت یلن در مورد نرخ تورم و نرخ بهره بالاتر، افت اندک وال استریت، پایین آمدن قیمت نفت خام و بازارهای گرم مسکن، مواردیست که روی بازار امروز تاثیر دارند.

 

۱- مذاکرات G-7

گروه هفت کشور پیشرفته در تعطیلات آخر هفته در مورد حداقل ۱۵٪ نرخ مالیات شرکت های بزرگ  به عنوان بخشی از یک قرارداد گسترده در مورد نحوه مالیات دادن به شرکت های چند ملیتی مانند آمازون (NASDAQ: AMZN) و Google (NASDAQ: GOOGL) توافق کردند.

اولاف شولزز ، وزیر دارایی آلمان گفت: “هفت کشور مهم صنعتی امروز از مفهوم حداقل مالیات برای شرکت ها حمایت کرده اند. این خبر خوبی برای عدالت و همبستگی مالیاتی و خبرهای بد برای پناهگاه های مالیاتی در سراسر جهان است.”

این قرارداد مهم، که هشت سال است که در دست انجام است، گام بزرگی به جلو در نوشتن مجدد یک سیستم جهانی است که به گفته بسیاری، به شرکت های بزرگ اجازه داده شده است که با جابجایی حوزه های قضایی، میلیاردها دلار در قبض مالیات پس انداز کنند. این معامله زمینه را برای دریافت مالیات های شرکت های چندملیتی در کشورهایی که در آن درآمد کسب می کنند، فراهم می کند.

دبیرکل OECD، ماتیاس کورمان، در مصاحبه با رادیو بی بی سی گفت: “تعدادی از شرکت های بزرگ چند ملیتی آمریکایی وجود دارند که در نهایت مالیات بیشتری را در سایر کشورهای جهان پرداخت می کنند.”

طبق این اطلاعیه پس از نشست لندن، کشورهایی که شرکت های بزرگ در آن فعالیت می کنند حق مالیات “حداقل ۲۰٪” سود بیش از حاشیه ۱۰٪ را دارند. این امر در مورد “بزرگترین و سودآورترین شرکتهای چند ملیتی” اعمال خواهد شد.

با این حال بعید است که این شرکتهای چند ملیتی روز دوشنبه بازدیدهای عمده ای را به قیمت سهام خود وارد کنند زیرا قبل از اجرایی شدن این توافق نامه موانع زیادی وجود دارد.

تمرکز اکنون به جلسه جولای گروه ۲۰ وزیرای دارایی در ایتالیا و همچنین مذاکرات طولانی مدت بین ۱۴۰ کشور در سازمان همکاری اقتصادی و توسعه می رود.

علاوه بر این، حاشیه ۱۰٪ می تواند آمازون را که حاشیه سود کمتری نسبت به اکثر شرکت های فناوری دارد، رد کند.

 

۲- سهام نزدیک به سطح رکورد قبلی خود قرار دارد

سهام ایالات متحده قرار است روز دوشنبه با افت کمی روبرو شود.

در ساعت ۱۴:۵۵ معاملات آتی داو جونز ۱۵ واحد یا ۰٫۱ درصد افت کرد، معاملات آتی S&P 500 با ۰٫۲٪ کاهش و معاملات آتی Nasdaq 100 با افت ۰٫۴٪ مواجه شدند.

پس از آخرین گزارش اشتغال که نشان داد ۵۵۹،۰۰۰ شغل غیر کشاورزی در ماه مه اضافه شدشاخص های عمده جمعه بالاتر بسته شدند. این اندکی کمتر از حد انتظار بود و در نتیجه فشار بر فدرال رزرو برای مهار سیاست های پولی آسان خود را کاهش می دهد در حالی که هنوز به اقتصاد در حال بهبودی اشاره دارد.

شاخص S&P 500 هم۰٫۲٪ با بالاترین رکورد خود در ماه مه اختلاف داشت و هفته گذشته ۰٫۶٪ صعود کرد تا سود ۲۰۲۱ خود را به بیش از ۱۲٪ برساند. Dow Jones Industrial Average و NASDAQ Composite نیز هفته گذشته رشد داشتند و امسال نیز به ترتیب ۱۳ و ۷ درصد رشد داشتند.

تقویم داده های اقتصادی روز دوشنبه تقریبا خالی است و تمرکز اصلی برای پیدا کردن سرنخ های تفکر فدرال رزروبر، بر روی گزارش تورم در روز پنجشنبه خواهد بود.

در اخبار شرکت ها، غول های بزرگ فناوری باخبر قرارداد G-7، به سختی کار می کنند، آمازون اعلام کرد که امسال قصد دارد ۳۰۰۰ کارمند جدید را با قراردادهای دائمی در ایتالیا به عنوان بخشی از افزایش سرمایه گذاری های خود در کشور، به کار بگیرد.

 

۳- تورم در کانون توجه قرار می گیرد

بازار هفته گذشته به بازار کار ایالات متحده متمرکز شد. این هفته نوبت تورم است تا کانون توجه مردم شود.

همه نگاهها به داده های شاخص CPI معطوف خواهد شد، در روز گذشته تورم بسیار شدیدتر از حد انتظار باعث فروش شد، زیرا بسیاری از فشارهای نگران کننده افزایش قیمت می توانند فدرال رزرو را وادار کنند که زودتر از آنچه که قبلاً پیشبینی کرده بودند شروع کند.

با بهبود اقتصادی ایالات متحده و افزایش قیمت انرژی، شاخص CPI سالانه در آوریل به ۴٫۲٪ افزایش یافت، که شدیدترین صعود از سپتامبر ۲۰۰۸ است. انتظار می رود انتشار ماه مه افزایش چشمگیر دیگری داشته باشد و ۴٫۷ درصد افزایش در سال داشته است.

وزیر خزانه داری ایالات متحده، جانت یلن، آخر هفته اظهار داشت كه برنامه ۴ تریلیون دلاری رئیس جمهور جو بایدن حتی اگر به افزایش تورم و افزایش نرخ بهره منجر شود، برای ایالات متحده خوب خواهد بود.

یلن در مصاحبه با بلومبرگ گفت: “ما با تورم بسیار پایین و نرخ بهره که اکنون بسیار پایین است مبارزه می کنیم.” “ما می خواهیم که آنها به” یک محیط طبیعی نرخ بهره “برگردند، و اگر این امر کمی به تخفیف مسائل کمک می کند، این چیز بدی نیست، چیز خوبی است.”

قرائت تورم یکی از آخرین اطلاعات مهم اقتصادی در آستانه نشست بعدی بانک فدرال در ۱۵ تا ۱۶ ژوئن است و مقامات فدرال رزرو در هفته آینده پیش از آن جلسه در دوره خاموشی سنتی خود خواهند بود.

 

۴- بازار گرم مسکن

یکی از اولین ذی نفعان شیوع بیماری Covid-19 بازار مسکن در ایالات متحده بود. موجودی محدود، نرخ بهره پایین و جنگ پیشنهادات قیمت ها را به سرعت بالا برد.

با برخی اقدامات، بازار حتی از اوج قبل از بحران مالی داغتر است، تا حدی که برخی از صاحبان خانه ها از ترس درگیر شدن در جنگ پیشنهادات برای جایگزینی، تمایلی به فروش ندارند.

بازار انگلستان هنوز به آن سطح نرسیده است، اما آخرین آمار از انجمن ساختمانی هالیفاکس نشان می دهد که قیمت خانه در تقریباً هفت سال گذشته با شدیدترین سرعت رشد کرده است.

وام دهنده وام مسکن در بیانیه ای روز دوشنبه گفت، با بهره مندی از تخفیف مالیاتی موقت در خرید ملک، تجمع پس انداز توسط مصرف کنندگان و اطمینان از بهبود ویروس، قیمت ها ۱٫۳ درصد در ماه مه رشد کردند و سرعت رشد سالانه را به ۹٫۵ درصد رساندند،

 

۵- افت قیمت نفت خام، پیش از مذاکرات ایران

قیمت معاملات نفت خام روز دوشنبه تضعیف شد و در حالی که سوداگران قبل از شروع مجدد مذاکرات میان ایران و قدرت های جهانی در اواخر هفته بر سر توافق هسته ای، سود خود را از دست دادند، از بالاترین قیمت های چند سال گذشته سقوط کرد.

در ساعت ۱۴:۵۵، نفت خام آمریکا پس از آن که برای اولین بار از اکتبر ۲۰۱۸ ۷۰ دلار را لمس کرد، با ۰٫۸٪ کاهش به ۶۹٫۰۵ دلار در هر بشکه رسید. برنت نیز  پس از آن که با ۷۲٫۲۶ $  به بالاترین نرخ از ماه مه ۲۰۱۹ رسیده بود، با ۰٫۹٪ کاهش به ۷۱٫۲۵ $ رسید.

کاهش ۱۴٫۶ درصدی واردات نفت خام چین در ماه مه، همانطور که در اطلاعات منتشر شده در اوایل روز دوشنبه مشاهده شد، بر قیمت ها تأثیر می گذارد، اما اکثر فعالان بازار بر روی مجموعه تازه مذاکرات ایران و قدرت های جهانی در وین بر سر توافق هسته ای، از روز پنجشنبه آغاز می شود.

یک نتیجه گیری موفق می تواند لغو تحریم های اقتصادی صادرات نفت ایران توسط واشنگتن باشد که به طور بالقوه منجر صادرات ۵۰۰۰۰۰ تا ۱ میلیون بشکه نفت خام در روز می شود.

درباره توافق این هفته صحبت های مثبتی از منابع اروپایی منتشر شده است. اما ما قبلاً این ها را شنیده ایم و هنوز هم بسیاری از سخت ترین تصمیمات پیش رو هستند.

هنوز هم به دلیل بازگشت تقاضا در ایالات متحده، اروپا و چین، قیمت های نفت بیش از ۴۰ درصد جهش یافته است زیرا دولت ها محدودیت های Covid-19 را برداشته اند.

تحلیلگران ING در یادداشتی گفتند: “قدرت در بازار هفته گذشته به رغم سر و صدای تولیدکنندگان نفت روسیه ناشی می شود که انتظار دارند OPEC پلاس هنگام دیدار در ماه ژوئیه بر روی افزایش تولید توافق بیشتری داشته باشند. واضح است که بازار همچنان بر شاخص های تقاضا که همچنان بهبود می یابند متمرکز است.”

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.