0

پنج نکته طلایی (Jun-02)

اقتصاد استرالیا سریعتر از حد انتظار گسترش می یابد، AMC Entertainment سر به فلک می کشد و نفت خام همچنان روند صعودی دارد. با این حال به نظر می رسد وال استریت با روندی کند شروع به کار کند و لیر ترکیه به پایین ترین سطح در برابر دلار سقوط کرد.

 

۱- استرالیای پررونق

ممکن است آن طرف کره زمین باشد، اما سرمایه گذاران می توانند بدتر از نگاهی به مبانی اقتصادی استرالیا عمل کنند.

طبق داده های رسمی، با تولید ناخالص داخلی ۱٫۸٪ نسبت به سه ماهه آخر سال ۲۰۲۰، که طبق ۳٫۲٪ اصلاح شده افزایش یافت اقتصاد آن سریعتر از پیش بینی در سه ماه اول سال گسترش یافت. اقتصاددانان رشد سه ماهه اول را ۱٫۵٪ پیش بینی کرده بودند.

فیلیپ لو، رئیس بانک رزرو استرالیا، روز سه شنبه، پس از حفظ سیاست های خود، گفت: “بهبود اقتصادی در استرالیا از آنچه انتظار می رفت قوی تر است و پیش بینی می شود ادامه یابد.”

لوو همچنین خاطرنشان کرد که پس از نشست ۶ ژوئیه بانک مرکزی، یک کنفرانس خبری برگزار می شود، که از روند اخیر آن دور است و به طور بالقوه زمینه را برای کاهش سیاست پولی فوق العاده ضعیف خود فراهم می کند، زیرا اقتصاد کشور پس از فروپاشی در مرحله بهبود است.

بازگشت سریع استرالیا توسط توانایی آن در کنترل کردن Covid-19، افزایش اعتماد به نفس مصرف کننده و تجارت و همچنین تقاضای جهانی برای منابع طبیعی که این کشور به وقوع پیوست.

امروز هنگامی که تسلا (NASDAQ: TSLA) اعلام کرد انتظار دارد بیش از یک میلیارد دلار در سال صرف مواد اولیه باتری از استرالیا کند، با توجه به صنعت معدن قابل اعتماد این کشور و تولیدهای مسئولانه، این امر روشن شد.

رابین دنهلم ، رئیس خودروساز آمریکایی، گفت: استرالیا که سرشار از مواد معدنی است و برای باتریهایی مانند لیتیوم و نیکل استفاده می شود، آماده است تا از توسعه زنجیره های تأمین باتری خودروهای الکتریکی و تمرکز در دوره انرژی سبز برای محیط زیست، بهره مند شود.

 

۲- شروع آرام بازار سهام

سهام ایالات متحده قرار است روز چهارشنبه، به دنبال شروع آرام ماه در روز سه شنبه و پیش از گزارش مهم اشتغال در پایان هفته، به صورت آرام باز شود.

تا ساعت ۱۵:۰۰، معاملات آتی داو جونز ۲۵ واحد یا ۰٫۱ درصد افزایش یافت، معاملات آتی S&P 500، اما ۰٫۱ درصد کاهش و معاملات آتی Nasdaq 100 نیز ۰٫۱ درصد افت کرد.

تراشه آبی Dow Jones Industrial Average روز سه شنبه فقط ۱٪ یا ۴۵ امتیاز رشد کرد، در حالی که S&P 500 با شکست یک رشد سه روزه، فقط ۲ واحد پایین تر بود. NASDAQ Composite برای دومین روز در سه روز گذشته ۰٫۱٪ افت کرد.

سرمایه گذاران در این هفته که به دلیل تعطیلات اول هفته کوتاه شده است، تمایلی به معاملات زیادی ندارند و در انتظار اطلاعات شغل ایالات متحده در روز جمعه و تأیید بهبودی در بزرگترین اقتصاد جهان هستند.

تحلیلگران ING در یک یادداشت تحقیقاتی گفتند: “مسلماً گزارش نرم مشاغل آمریكا كه فقط ۲۶۶ نفر افزایش در ماه آوریل داشت، معاملات سرمایه گزاران در ماه مه را تنظیم كرد. در این هفته انتشار گزارش مشاغل ماه مه نیز تعیین کننده شرایط معاملات در ماه ژوئن است.”

علی رغم اقدام آرام، هنوز تعدادی سهام وجود خواهند داشت که می توانند معاملات بی ثبات را در روز چهارشنبه ببینند.

سهام AMC (NYSE: AMC) پس از افزایش بیش از ۲۳۰ میلیون دلار از طریق فروش سهام، Redditنیز رشد ۲۲ درصدی  در روز سه شنبه را تجربه کرد، مجدداً مورد توجه قرار خواهد گرفت.

علاوه بر این، پس از ثبت نتایج سه ماهه پس از بسته شدن بازار در روز سه شنبه، زوم (NASDAQ: ZM) و هیولت پاکارد (NYSE: HPE) در کانون توجه قرار خواهند گرفت.

 

۳- لیر به پایین ترین رکورد در مقابل دلار رسید

اوایل روز چهارشنبه پس از آنکه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه علیرغم سطح بالای تورم، خواستار کاهش نرخ بهره شد، لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا به پایین ترین سطح سقوط کرد.

رئیس جمهور ترکیه اواخر روز سه شنبه در مصاحبه ای با تلویزیون دولتی TRT گفت: “من امروز با رئیس بانک مرکزی صحبت کردم. ضروری است که نرخ بهره را کاهش دهیم. برای این منظور، در ماه ژوئیه و آگوست نرخ ها شروع به کاهش می کنند. ”

پس از صعود به ۸٫۷۷۹۵ در اوایل روز چهارشنبه، به دنبال اظهارات اردوغان، تا ساعت ۱۵:۰۰ دلار در برابر لیر ترکیه با  ET ، USD / TRY  افزایش در ۸٫۶۲۶۴ معامله شد.

اردوغان مدت ها است که این باور غیر متعارف را دارد که کاهش هزینه های استقراض با کاهش هزینه های تولیدکننده به کاهش تورم کمک می کند.

اظهارات وی تنها می تواند فشار بر رئیس بانک مرکزی Sahap Kavcioglu را افزایش دهد، که فقط در ماه مارس به این منصب رسیده است، زیرا رئیس قبلی خشم اردوغان را برای سخت گیری سیاست بیش از حد تحمل نکرد.

در توجیهی گزارش تورم بانک مرکزی در آغاز ماه مه، کاوچی اوغلو خاطرنشان کرد که تا زمانی که بهبود پایداری در چشم انداز تورم حاصل نشود، مواضع پولی فشرده فعلی با “عزم و حوصله زیاد” حفظ خواهد شد.

بر اساس آمار منتشر شده در اوایل ماه مه، تورم ترکیه برای ماه هفتم در آوریل شتاب گرفت، نرخ تورم سالانه از ۱۶٫۲ درصد در ماه قبل به ۱۷٫۱ درصد رسید.

 

۴- نفت خام

پس از ابراز خوش بینی اوپک و متحدانش نسبت به بهبود تقاضا در ایالات متحده و چین، دو بزرگترین مصرف کننده نفت خام در جهان، قیمت نفت خام همچنان در روز چهارشنبه افزایش یافت.

تا ساعت ۱۵:۰۰، نفت خام ایالات متحده با ۶۵ دلار و ۸۵ سنت در هر بشکه، ۰٫۹٪ افزایش یافت. برنت با ۶۹٫۰۶ دلار، ۰٫۸٪ افزایش یافت.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت و سایر تولیدکنندگان برتر ، از جمله روسیه ، گروهی معروف به OPEC پلاس، روز سه شنبه توافق کردند که به برنامه خود ادامه دهند تا به تدریج محدودیت های عرضه را تا ژوئیه کاهش دهند.

در اظهارات پس از این نشست، وزیر انرژی عربستان سعودی عبدالعزیز بن سلمان گفت که بهبود تقاضا در ایالات متحده و چین وجود دارد و افزود که سرعت واکسن می تواند منجر به تعادل بیشتر در بازار جهانی نفت شود.

افزایش اعتماد به نفس پیرامون بازار، شکست مذاکرات ایران و قدرت های جهانی در مورد احیای بالقوه توافق هسته ای بود که می توانست منجر به لغو تحریم های نفتی علیه این کشور شود.

مشخص نیست که آیا این مذاکرات قبل از انتخابات ریاست جمهوری ایران در ۱۸ ژوئن از سر گرفته می شود یا خیر، بنابراین به نظر نمی رسد بازگشت بشکه های ایران به بازار جهانی یک مسئله قریب الوقوع باشد.

علاوه بر قسمت عرضه، داده های موجودی نفت خام ایالات متحده توسط اداره اطلاعات انرژی آمریكا در روز پنجشنبه منتشر می شود.

براساس یک یادداشت جداگانه، طبق گفته آژانس بین المللی انرژی، شرکت های بزرگ نفت هنوز به اندازه کافی برای انرژی پاک هزینه نمی کنند تا بتوانند افزایش خطرناک دمای کره زمین را محدود کنند.

بر اساس گزارشی در روز چهارشنبه، سازمان بین دولتی خودمختار مستقر در پاریس انتظار دارد که شرکت های تولید کننده سوخت های فسیلی سنتی سرمایه گذاری های سبز را به حداقل ۴٪ از هزینه های سرمایه خود افزایش دهند، در حالی که این میزان در سال گذشته فقط ۱٪ بود.

فاتح بیرول، مدیر اجرایی IEA ، گفت: “منابع بسیار بیشتری باید بسیج و به فناوری های پاک انرژی هدایت شوند تا جهان در مسیر رسیدن به میزان خالص انتشار تا سال ۲۰۵۰ قرار گیرد.”

 

۵- قدرت ایلان ماسک

وارن بافت را کنار بگذارید، به نظر می رسد سرمایه گذاران خرده فروشی، شخص جدیدی را مورد علاقه خود قرار داده اند: ایلان ماسک

برای سالها، هر سخنی از بافت، به اصطلاح Sage of Omaha ، مشتاقانه توسط بازار خرده فروشی به عنوان طلای سرمایه گذاری مورد توجه قرار می گرفت. مدیر عامل Berkshire Hathaway (NYSE: BRKa) همچنان طرفداران خود را خواهد داشت، اما به نظر می رسد تأثیر ماسک در جهان تحت سلطه رسانه های اجتماعی در حال افزایش است.

پس از آنکه ماسک در مورد آهنگ محبوب YouTube Baby “کوسه کودک” در توییتر نوشت: “Baby Shark همه چیز را خرد می کند!” ، سهام موسسه انتشارات سامسونگ (KS: 068290) تا ۱۰٪ افزایش یافت و به بالاترین سطح در بیش از یک ماه گذشته رسید،

انتشارات سامسونگ (KS: 005930) که در سئول، کره جنوبی مستقر است، تقریباً ۱۹٪ از تولید کننده آهنگ SmartStudy را در اختیار دارد.

جهش این سهام نشان می دهد که ماسک، مدیر عامل شرکت تسلا، بر پیروان خود تسلط دارد، اظهارات او قبلا باعث حرکات شدید در ارزهای رمزنگاری مانند بیت کوین و Dogecoin و همچنین سهام به اصطلاح میم شده است.

گفته می شود، این نوسان همچنین با مسئولیت همراه است و وال استریت ژورنال روز سه شنبه گزارش داد که SEC سال گذشته به تسلا گفت كه استفاده ماسك از توئیتر دو بار نقض توافق نامه ای را به همراه داشته است كه مستلزم این است که توئیت های وی توسط وكلاي شركت از قبل تاييد شده باشد.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده به دنبال تولید توییت در آگوست ۲۰۱۸ مبنی بر اینکه “بودجه اش را تأمین کرده” است تا احتمالاً تسلا را در معامله ۷۲ میلیارد دلاری انجام دهد، به سازنده اتومبیل الکتریکی دستور داده است که هرگونه ارتباط عمومی را که ماسک در مورد تسلا انجام داده است، بررسی کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.