0

پنج نکته طلایی (Jun-01)

نفت برنت در آستانه آخرین نشست اوپک به بالاتر از ۷۰ دلار رسید، سهام همچنان به افزایش فشار خود ادامه می دهند، استرلینگ قدرت بیشتری از خود نشان می دهد و شاخص های اقتصادی اروپا به بهبودی اشاره دارند.

 

۱- برنت پیش از نشست اوپک، ۷۰ دلار را رد کرد

در میان خوش بینی نسبت به چشم انداز رشد تقاضا همزمان با بهبود اقتصاد جهانی پیش از نشست تولیدکنندگان بزرگ، قیمت نفت خام روز سه شنبه به شدت بالاتر رفت و برنت از ۷۰ دلار در هر بشکه گذشت.

تا ساعت ۱۵:۰۰، هر بشکه نفت خام آمریکا با ۳٪ افزایش به ۶۸٫۲۸ دلار رسید، در حالی که Brent با ۲٫۳٪ افزایش به ۷۰٫۸۸ دلار رسید و بالاترین قیمت از ۸ مارس را تجربه کرد.

فعالیت کارخانه های چین در ماه مه با سریعترین سرعت در سال ۲۰۲۱ رشد کرده است ، و اروپا نیز به سرعت از آن پیروی کرد، فعالیت تولید منطقه یورو در ماه مه با رکورد سریع گسترش یافت که نشان از این دارد که  بهبود اقتصادی در بزرگترین مصرف کننده نفت در جهان به خوبی انجام شده است.

علاوه بر این، به گفته شرکت ردیاب GasBuddy فصل رانندگی ایالات متحده در تعطیلات آخر هفته روز یادبود در حال انجام است که تقاضای روز یکشنبه بنزین در ایالات متحده بالاتر از میانگین چهار یکشنبه قبلی بود، که بالاترین تقاضای یکشنبه ها از تابستان ۲۰۱۹ است.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدان آن، گروهی معروف به OPEC + ، قرار است در اواخر روز تشکیل جلسه دهند. انتظار می رود که این کارتل طبق برنامه ریزی های انجام شده طی دو ماه آینده، به تدریج محدودیت های تأمین سوخت را کاهش دهد.

اوپک پلاس در آوریل تصمیم گرفت  از ماه مه تا ژوئیه ۲٫۱ میلیون بشکه در روز به بازار عرضه کند و کمیته فنی مشترک گروه پیش بینی کرده است که ذخایر روزانه حداقل ۲ میلیون بشکه در روز از سپتامبر تا دسامبر کاهش یابد.

 

۲- سهام برای شروع ماه جدید مثبت است

سهام ایالات متحده قرار است روز سه شنبه بالاتر باز شود و ماه آینده را با خوش بینی با تقویت بهبود اقتصاد جهانی آغاز کند.

تا ساعت ۱۵:۰۰، معاملات آتی داو جونز ۱۷۰ واحد یا ۰٫۵ درصد صعود کرد، درست زیر ۳۴۷۰۰، معاملات آتی S&P 500  نیز ۰٫۴٪ بالاتر و معاملات آتی Nasdaq 100 هم ۰٫۴٪ صعود کرد.

تراشه آبی Dow Jones Industrial Average در ماه مه فقط ۲٪ رشد کرد، در حالی که S&P 500 با ۰٫۶٪ افزایش، چهارمین ماه مثبت متوالی خود را رقم زد. NASDAQ Composite با تکنیک سنگین در هفته گذشته کمی بیشتر از ۲٪ سود کسب کرد تا بهترین عملکرد هفتگی خود را از ماه آوریل به ثبت برساند، اما در ماه مه ۱٫۵٪ از دست داد و روند پیروزی ۶ ماهه را شکست.

در اروپا ، DAX در آلمان به بالاترین حد خود صعود کرد، در حالی که CAC 40 در پاریس به بالاترین سطح ۵۲ هفته ای رسید.

اعتماد به نفس در مورد قدرت بهبود اقتصاد جهانی در حال افزایش است که با کمک ادعاهای بیکاری بار در ایالات متحده، بزرگترین اقتصاد در جهان، در هفته گذشته به پایین ترین سطح شیوع بیماری می رسد.

این روند، گزارش اشتغال جمعه برای ماه مه را کاملاً مورد توجه قرار می دهد، زیرا سرمایه گذاران انتظار دارند این نشان دهد که ضعف غیر منتظره در ماه آوریل، (زمانی که فقط ۲۶۶۰۰۰ شغل ایجاد شد، بسیار کمتر از یک میلیون شغل مورد انتظار)کوتاه مدت بود.

پیش بینی می شود اقتصاد در ماه مه ۶۵۰،۰۰۰ شغل جدید اضافه کرده باشد.

فصل درآمد سه ماهه عمدتا به پایان رسیده است، اما Zoom Video Communications (NASDAQ: ZM) و Hewlett Packard Enterprise (NYSE: HPE) قرار است گزارش خود را پس از بسته شدن بازار منتش کنند.

 

۳- سررسید ISM Manufacturing PMI

در حالی که گزارش مشاغل روز جمعه مهمترین شاخص اقتصادی منتشر شده در این هفته خواهد بود و می تواند به خوبی لحن بازار را برای ماه ژوئن تعیین کند ، انتشار ISI Manufacturing PMI که در ساعت ۱۸:۳۰ انجام می شود نیز با دقت زیادی مورد بررسی قرار می گیرد.

در حالی که بهبود اشتغال در تعیین سیاست فدرال رزرو بسیار مهم است، بازارها نیز با جهش های اخیر در دیگر مأموریت های بانک مرکزی – تورم همراه بوده اند.

روز جمعه، PCE هسته ای در آوریل به رقم سالانه ۳٫۱٪ صعود کرد، که بسیار بالاتر از هدف اسمی بانک فدرال بود و این افزایش قیمت مصرف کننده به ۴٫۲٪ در هفته گذشته را به دنبال داشت.

بنابراین ، اگرچه رقم عنوان PMI و مولفه اشتغال بدون شک بررسی خواهد شد، اما می توان تمرکز بیشتری بر روی مولفه پرداختی داشت که در ماه آوریل ۸۹٫۶ بود.

 

۴- بازگشت تولیدات در اروپا

اروپا ممکن است به سختی تحت تأثیر بیماری همه گیر Covid-19 قرار داشته باشد، اما کم شدن سرعت برنامه واکسیناسیون به آن کمکی نکرده است، آخرین اطلاعات حاکی از آن است که روند بهبودی منطقه در حال انجام است.

فعالیت تولید منطقه یورو در ماه مه گسترش یافت، زیرا شاخص نهایی خرید تولید IHS Markit از ۶۲٫۹ در آوریل به ۶۳٫۱ در ماه مه افزایش یافت، بالاتر از برآورد اولیه “فلش” ۶۲٫۸ و بالاترین میزان از زمان بررسی در ژوئن ۱۹۹۷٫

PMI آلمان برای تولید، که تقریباً یک پنجم اقتصاد را تشکیل می دهد، به ۶۴٫۴ رسید، زیر رکورد ماه مارس ۶۶٫۶، در حالی که در فرانسه از ۵۹٫۹ در آوریل به ۵۹٫۴ افزایش یافت.

اختلالات ناشی از شیوع ویروس کرونا در جهان هنوز هم تأثیر زیادی بر زنجیره های تأمین دارد و شاخص قیمت ورودی از ۸۲٫۲ آوریل به ۸۷٫۱ رسید که به راحتی بالاترین میزان ثبت شده است.

با این وجود بعید است که این فشارهای تورمی، مورد توجه سیاست گذاران در بانک مرکزی اروپا قرار گیرد، زیرا با وجود سالها سیاست پولی فوق العاده شکننده ، سطح تورم هنوز در هیچ نقطه ای نزدیک به هدف آنها نیست.

علاوه بر خبرهای خوب، بیکاری آلمان در ماه مه بیش از حد انتظار کاهش یافت و ۱۵۰۰۰ نفر کاهش یافت، زیرا شرکتها با توجه به بهبود اقتصادی اروپا که به دلیل کاهش اقدامات قرنطینه بود ، کارمندان بیشتری استخدام کردند.

 

۵- استرلینگ به بالاترین سطح ۳ ساله می رسد

با توجه به اینکه معامله گران پیشبینی می کنند واکسن Covid-19 قابل توجه انگلستان منجر به بهبود اقتصادی سالم و سریع شود، پوند به بالاترین سطح ۳ ساله اش رسید.

با سفارش IHS Markit / CIPS ساخت PMI از ۶۵٫۹ در آوریل به ۶۵٫۶ در ماه مه افزایش یافت. بالاترین سطح از زمان بررسی در سال ۱۹۹۲ است.

بانک انگلیس ماه گذشته گفت که پنجمین اقتصاد بزرگ جهان قرار است در سال ۲۰۲۱ ۷٫۲۵٪ رشد کند که سریعترین رشد از زمان جنگ جهانی دوم است، پس از انقباض نزدیک به ۱۰٪ در سال گذشته.

در ساعت ۱۵:۰۰، GBP / USD در ۱٫۴۱۸۸ معامله شد، که در پایین اوج ۱٫۴۲۴۷ بود که در اوایل روز به آن نقطه رسیده بود ، که قوی ترین سطح از آوریل ۲۰۱۸ است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.