0

پنج نکته طلایی (May-28)

رئیس جمهور جو بایدن قرار است از هزینه های هنگفت فدرال در بودجه خود رونمایی کند. اوپک در هفته آینده تشکیل جلسه خواهد داد، در حالی که سهام با خوش بینی بهبود اقتصادی افزایش می یابد.

 

۱- بودجه بزرگ بایدن

طبق گزارشی از نیویورک تایمز، رئیس جمهور جو بایدن اواخر روز جمعه قرار است بودجه ای را افزایش دهد که هزینه های فدرال را به ۶ تریلیون دلار در سال مالی آینده برساند.

اگرچه چنین پیشنهادی باید از طریق کنگره برگزار شود، جایی که دموکرات ها اکثریت نمایندگان مجلس و سنا را در اختیار دارند، اما هزینه های فدرال به بالاترین سطح خود از زمان جنگ جهانی دوم می رسد.

هزینه های جدید رئیس جمهور برای تأمین سرمایه های کلان در زیرساخت های سنتی و در فناوری سبز در نظر گرفته شده است، که برای افزایش رقابت جهانی آمریکا و همچنین افزایش دسترسی به کالج، مرخصی خانوادگی و مراقبت از کودکان بسیار مهم ارزیابی می شود.

اما وزیر خزانه داری جانت یلن روز پنجشنبه به نمایندگان مجلس گفت كه برنامه هزینه های بایدن نشان دهنده رویكرد “مسئولیت مالی” است.

یلن هنگام شهادت دادن در جریان مصاحبه مجازی کمیته فرعی اعتبارات مجلس گفت: “پیشنهاد رئیس جمهور ، یک دوره موقت هزینه و افزایش دائمی خواهد داشت که فراتر از پنجره بودجه منجر به کسری کمتری و درآمد مالیاتی بیشتر برای حمایت از این هزینه ها خواهد شد.”

 

۲- سهام برای افزایش فشار تنظیم شده است . Salesforce (NYSE: CRM) و HP (NYSE: HPQ) در کانون توجه هستند

سهام ایالات متحده قرار است جمعه بالاتر باز شود، زیرا خوش بینی در مورد بهبود اقتصاد جهانی پس از داده های قوی اشتغال افزایش می کند.

معاملات آتی داو جونز تا ساعت ۱۴:۵۰ با ۱۹۵ واحد افزایش، معادل ۰٫۶٪ ، کمی بیش از ۳۴،۶۰۰ واحد بود ، معاملات آتی S&P 500 نیز  ۰٫۴٪ بالاتر و معاملات آتی Nasdaq 100 هم ۰٫۳٪ صعود کردند.

شاخص های اصلی همه در آستانه بسته شدن در این هفته قرار دارند. S&P 500 در این هفته تاکنون ۱٫۱٪ افزایش یافته است،  Dow Jones  ۰٫۸٪ بالاتر است، در حالی که NASDAQ Composite نزدیک به ۲٪ افزایش یافته است.

پیش از این در اروپا، شاخص St-Stoxx 600 در سطح ۰٫۴٪ افزایش یافت و یک رکورد جدید در یک روز را به ثبت رساند، زیرا شاخص احساسات اقتصادی کمیسیون اروپا در ماه مه به ۱۱۴٫۵ واحد رسید، که بالاترین سطح سه ساله است.

اعتماد به نفس در مورد قدرت بهبود اقتصاد جهانی در حال افزایش است، که به دلیل ادعاهای بیکاری برای اولین بار در ایالات متحده به پایین ترین سطح شیوع بیماری، کمک می کند، که نشان دهنده سلامت بزرگترین اقتصاد جهان است.

خوشبینی گزارش ها حاکی از آن است که بودجه سال ۲۰۲۲ دولت بایدن هزینه های فدرال را به سطوحی می رساند که از زمان جنگ جهانی دوم دیده نشده است.

پس از افزایش تقاضا برای نرم افزار مبتنی بر ابر خود به دلیل تغییر شیوه در زمان کرونا به سمت کار از راه دور، شرکت Salesforce (NYSE: CRM) جمعه با افزایش سهام ۴٫۵ درصدی در بازار، تحت نظر سهامداران خواهد بود.

سهام HP (NYSE: HPQ) علیرغم نتایج بهتر سه ماهه دوم این شرکت بیش از حد انتظار، پس از هشدار نسبت به کمبود تراشه رایانه ای که می تواند بر توانایی آنها در تأمین تقاضا برای لپ تاپ در سال جاری تأثیر بگذارد، بیش از ۵٪ پیش از بازار سقوط کرد.

 

۳٫ سنج تورم مورد علاقه بانک فدرال

فهرست داده های اقتصادی جمعه بسیار به زیبایی پشت هم چیده شده اند، اما بیشترین تمرکز بر روی شاخص سنجش تورم فدرال رزرو و شاخص اصلی هزینه های مصرف شخصی، در ساعت ۱۷:۰۰ است.

اقتصاددانان انتظار دارند PCE هسته ای در ماه آوریل ۲٫۹٪ نسبت به سال گذشته جهش داشته باشد، که بیش از هدف بانک فدرال از ۲٪ است. مقامات بانک فدرال تلاش زیادی کرده اند تا روشن کنند که آنها آماده اند یک دوره تورم بالا را در صورت موقتی بودن آن بررسی کنند.

با این حال، افزایش سنگین شاخص PCE مطمئناً موجب ناراحتی سیاست گذاران ایالات متحده خواهد شد و به طور بالقوه باعث تسریع در بازه زمانی قبل از تصمیم بانک مرکزی برای اقدام می شود.

در سایر داده های اقتصادی، با از تمام شدن چک های محرک، درآمد شخصی قرار است ۱۴٫۳٪ کاهش یابد و انتظار می رود هزینه شخصی ۰٫۵٪ افزایش یابد. شاخص مصرف کننده در میشیگان نیز انتظار می رود در ماه مه به ۸۲٫۸ کاهش یابد.

 

۴- برنامه خرید اوراق قرضه بانک مرکزی اروپا

فدرال رزرو تحت فشارهای فزاینده ای قرار دارد تا راهنمایی بیشتری به بازار بدهد که چه زمانی قصد دارد برنامه خرید اوراق قرضه خود را کاهش دهد. با این حال، در اروپا، این صداها بسیار آرام ترند.

در واقع، از طرف فعالان بازار به طور فزاینده ای از بانک مرکزی اروپا انتظار می رود که در جلسه بعدی خود در ۱۰ ژوئن، علیرغم بازگشت اقتصادی احتمالی، سرعت خرید اوراق اضطراری خود را افزایش دهد.

این خریدها در ماه مارس هنگامی که منطقه یورو در رکود اقتصادی دو برابر بود و هزینه های وام جهانی در حال افزایش بود، افزایش یافت.

در حالی که برنامه های واکسیناسیون افزایش یافته منجر به بازگشایی مشاغل شده است، اروپا دوباره رشد کرده است. با این اوصاف، هزینه های استقراض همچنان در حال افزایش است، هفته گذشته بازده ۱۰ ساله آلمان به بالاترین سطح دو ساله صعود کرد و گروهی از سیاست گذاران در حال رشد هستند که خواستار جریان محرک مستمر هستند.

ایزابل اشنابل، عضو هیئت مدیره بانک مرکزی اروپا، رئیس عملیات بازار بانک مرکزی اروپا، نظر خوشایندتری نسبت به افزایش بازده داشته است و گفته است که با بهبود اقتصادی و مساعد نگه داشتن شرایط مالی، باین انتظار می تواند وجود داشته باشد.

تحلیلگران در Nordea در یادداشتی گفتند: “ما همچنان فکر می کنیم که بانک مرکزی اروپا در مورد ادامه روند فعلی خرید دارایی در نشست ژوئن تصمیم خواهد گرفت،” اما انتظار داریم که خریدهای خالص تحت PEPP در مارس ۲۰۲۲ پایان یابد.

 

۵- نشست اوپک

قیمت نفت خام روز جمعه با افزایش ناچیزی همراه بود، معامله گران در اوایل هفته آینده و در حالی که بازگشت صادرات ایران همچنان محرز است، محتاطانه عمل می کنند.

تا ساعت ۱۴:۵۰، نفت خام آمریکا با ۰٫۵٪ افزایش به ۶۷٫۱۵ دلار رسید، در حالی که برنت با ۰٫۴٪ افزایش به ۶۹٫۴۷ دلار رسید. این ارقام هر دو در جهت ادامه سود هفتگی ۵ تا ۶ درصدی هستند.

ایران و قدرت های جهانی در حال مذاکره در وین بر سر اقداماتی هستند که تهران باید در مورد فعالیت های هسته ای خود انجام دهد تا به انطباق کامل با پیمان هسته ای سال ۲۰۱۵ که کشورهای خلیج فارس با قدرت های جهانی امضا کرده اند، برگردد.

در صورت دستیابی به توافق و لغو تحریم های صادرات نفت خود، در درجه اول توسط ایالات متحده، ایران می تواند حدود ۱ میلیون بشکه در روز نفت خام به بازار اضافه کند.

این چیزی است که سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش از جمله روسیه، گروهی معروف به OPEC + ،  در روز سه شنبه باید آن را در نظر بگیرند.

با این اوصاف، اکثر کارشناسان انتظار دارند که این گروه با سرعت فعلی کاهش تدریجی محدودیت های عرضه نفت، با تصویب  افزایش  ۸۴۰،۰۰۰ بشکه در روز برای ماه ژوئیه، ادامه یابد.

اواخر جمعه، معامله گران بر روی آخرین به روزرسانی هفتگی بیکر هیوز در مورد تعداد سکوهای نفتی تمرکز خواهند کرد، در حالی که CFTC گزارش تعهدات هفتگی خود را در مورد معامله گران منتشر می کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.