0

پنج نکته طلایی (May-27)

چین و ایالات متحده دوباره شروع به گفتگو در مورد تجارت می کنند، تحقیقات در مورد منشا Covid در حال انجام است  و Shell (LON: RDSa) در دادگاه شکست خورد. سهام قبل از طغیان داده های اقتصادی، با هدایت ادعاهای بیکاری هفتگی، برای یک افتتاح ضعیف تر آماده است.

 

۱٫ مذاکرات تجاری ایالات متحده و چین

ایالات متحده و چین، دو اقتصاد بزرگ جهان، دوباره در مورد تجارت با یکدیگر صحبت کرده اند.

مذاکره کنندگان ارشد بازرگانی دو کشور در اوایل روز پنجشنبه گفتگویی برگزار کردند که اولین تعامل رسمی بین روسای بازرگانی از زمان روی کار آمدن جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده در ژانویه بود.

هر دو طرف توافق کردند که روابط تجاری دو جانبه بسیار مهم است، آنها سعی کردند بی اعتمادی را که از زمان تحریک جنگ تعرفه ای دو ساله توسط دولت قبلی ایالات متحده وجود داشته است، کنار بگذارند.

با این حال، توافق آسان نخواهد بود.

دولت بایدن پیش از انقضای معامله فاز ۱ در پایان سال ۲۰۲۱، در حال بررسی جامع سیاست تجاری ایالات متحده و چین است.

این معامله، که در ژانویه سال ۲۰۲۰ درست قبل از شروع بیماری همه گیر Covid-19 امضا شد، خواستار افزایش چشمگیر خرید کالاهای کشاورزی، محصولات تولیدی، انرژی و خدمات ایالات متحده توسط چین است.

با این حال، چین در سال ۲۰۲۰ حدود ۴۰٪ از اهداف خرید خود پایینتر بود و از واردات خود در سال ۲۰۲۱ عقب است.

علاوه بر این، هنوز باید به موضوعات حساس انتقال فناوری و یارانه های شرکت های دولتی پرداخته شود، در حالی که بایدن نیز چین را به دلیل نقض حقوق بشر به شدت مورد انتقاد قرار داده است.

 

۲- سهام پایینتر باز می شود. Nvidia ، Snowflake در کانون توجه هستند

سهام ایالات متحده قرار است روز پنجشنبه کمی پایین تر باز شود، زیرا سرمایه گذاران قبل از داده های کلیدی اشتغال، احتمال مهار فدرال رزرو در سیاست های پولی فوق العاده آسان خود را هضم می کنند.

تا ساعت ۱۵:۰۰، معاملات آتی داو جونز ۲۵ واحد یا ۰٫۱ درصد افت کرد، یعنی کمی بیش از ۳۴،۲۵۰ ، معاملات آتی S&P 500 0.2٪ پایین تر و معاملات آتی Nasdaq 100 نیز ۰٫۵٪ افت کرد.

Randak Quarles ، معاون نظارت بر بانک فدرال، روز چهارشنبه اظهار داشت که در صورت ادامه پیشرفت اقتصادی با ظهور همه گیر در بازار، بانک مرکزی باید بحث در مورد برنامه هایش برای کاهش خرید اوراق قرضه را آغاز کند.

اگرچه بحث در مورد تغییرات می تواند از اجرای واقعی آن ها بسیار دور باشد، اما تنها اشاره به کاهش سریع سیاست های فوق العاده آسان فدرال رزرو می تواند سنگین باشد.

با این اوصاف، بعید است ریزش بازار زیاذ باشد. زیرا سرمایه گذاران در انتظار اطلاعات جدید بازار کار برای سنجش سرعت بهبود اقتصادی پیش از آخر هفته روز یادبود هستند

روز پنجشنبه خرده فروشان بیشتری از جمله Best Buy (NYSE: BBY) ، Dollar General (NYSE: DG) و Costco (NASDAQ: COST) نتایج سه ماهه خود را اعلام می کنند، در حالی که سازنده نرم افزار Salesforce.com (NYSE: CRM) نیز گزارش خود را منتشر می کند.

علاوه بر این، Snowflake (NYSE: SNOW) پس از گزارش افزایش خسارات پس از پایان چهارشنبه، توسط شرکت نرم افزار تجزیه و تحلیل داده ها مورد توجه قرار خواهد گرفت. انویدیا (NASDAQ: NVDA) همچنین پس از انتظارات سه ماهه اول غول تراشه، با توجه به رشد تقریبا ۹۰ درصدی درآمد نسبت به سال گذشته، در کانون توجهات قرار خواهد گرفت.

 

۳- گزارش مدعیان بیکار 

قرار است تعداد هفتگی شهروندان آمریکایی که ادعای جدیدی برای مزایای بیکاری ارائه می دهند، اواخر روز پنجشنبه منتشر شود و بدون شک سرمایه گذاران آن را از نزدیک زیر نظر دارند تا در مورد سرعت بهبود بازار کار، به ویژه پیش از گزارش رسمی اشتغال در ماه آینده در ماه آینده، اطلاعاتی را درباره آن مشاهده کنند.

اقتصاددانان انتظار دارند که در هفته منتهی به ۲۲ مه، ساعت ۱۷:۰۰، در مجموع ۴۲۵،۰۰۰ آمریکایی مزایای بیکاری خود را ثبت کنند، پس از آنکه این میزان در پایین ترین سطح دوره همه گیری یعنی ۴۴۴،۰۰۰ در هفته گذشته قرار گرفت.

همچنین تعداد ادعاهای مداوم، که با تاخیر یک هفته ای نسبت به مطالبات اولیه سنجیده می شوند، از اهمیت زیادی برخوردار خواهند بود، پس از آنکه هفته گذشته با بیش از ۱۰۰۰۰۰ افزایش به ۳٫۷۵۱ میلیون رسید.

مقامات فدرال رزرو دائماً استدلال می کنند که تا زمانی که بازار کار “پیشرفت چشمگیری” نداشته باشد، نباید محرک های پولی را پس بگیرند.

 

۴- تحقیقات Covid-19

به نظر می رسد ایالات متحده و اروپا در حال کمک به برنامه های واکسیناسیون گسترده هستند و اکنون توجه به کشف چگونگی پیدایش ویروس و اقدامات دولت ها برای مقابله با آن بهتر شده است.

رئیس جمهور بایدن روز چهارشنبه گفت كه آژانسهای اطلاعاتی آمریكا در حال پیگیری دو نظریه اصلی در مورد منشا ویروس هستند، کرونا ویروس “از تماس انسان با یک حیوان آلوده بوجود آمده باشد یا از یک حادثه آزمایشگاهی.”

گزارشی از سوی سازمان بهداشت جهانی که در ماه مارس به طور مشترک با دانشمندان چینی نوشته شد، حاکی از آن است که این ویروس احتمالاً از طریق خفاش به انسان منتقل شده است و “شیوع از طریق یک حادثه آزمایشگاهی راهی بسیار بعید به نظر می رسید.”

در انگلیس، یک کمیته پارلمانی که تحقیق در مورد نحوه برخورد  دولت با کرونا را انجام می داد ، شواهدی را از دومنیک کامینگز ، مشاور عالی سابق نخست وزیر بوریس جانسون شنید.

کامینگز برنامه اولیه انگلیس برای مقابله با ویروس را “فاجعه” توصیف کرد و گفت که برخورد نا صالح نخست وزیر بوریس جانسون با بیماری همه گیر منجر به ده ها هزار مرگ غیرضروری شد.

با تقریباً ۱۲۸۰۰۰ کشته ، انگلستان پنجمین رتبه رسمی Covid-19 در جهان را دارد که بسیار بالاتر از تخمین های بدترین حالت اولیه دولت است که فقط ۲۰،۰۰۰ نفر اعلام کرده است.

 

۵- نفت خام

رویال هلند شل پس از از دست دادن پرونده قضایی دادگاه هلند، مجبور است به شدت در مورد برنامه های خود برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای تجدید نظر کند.

این شركت در اوایل سال جاری برنامه هایی را برای كاهش شدت كربن محصولات خود تا ۲۰۳۰ نسبت به سال ۲۰۱۶ و ۱۰۰٪ تا ۲۰۵۰ كاهش داده است.

این به طور گسترده ای یکی از بلندپروازانه ترین استراتژی های آب و هوایی این بخش در نظر گرفته می شد، اما دادگاه هلند این امر را ناکافی دانست و به شل دستور داد تا سال ۲۰۳۰ میزان انتشار کربن خود را از سطح ۲۰۱۹ تا ۴۵ درصد کاهش دهد.

این شرکت اظهار داشت که این حکم را فرجام خواهی خواهد کرد، اما همچنان زنگ هشدار را در اتاق های شرکت های انرژی در سراسر جهان به صدا در می آورد و این در حالی است که فشار سرمایه گذاران و دولت ها برای تغییر جهت از سوخت های فسیلی به سمت منابع تجدیدپذیر انرژی افزایش می یابد.

این فشار توسط یک سهامدار فعال نشان داده شده است که پس از مخالفت با استراتژی آب و هوایی غول نفتی، موفق به کسب دو کرسی هیئت مدیره Exxon Mobil (NYSE: XOM) در ایالات متحده شده است.

در همین حال، قیمت نفت خام روز پنجشنبه کاهش یافت. اما در حالی که معامله گران خوش بینی را نسبت به فصل رانندگی ایالات متحده همراه با بازگشت احتمالی صادرات ایران هضم کردند، در حد محدودی باقی ماند.

در ساعت ۱۵:۰۰، هر بشکه نفت خام آمریکا با ۰٫۸ درصد کاهش به ۶۵٫۶۶ رسید ، در حالی که برنت با ۰٫۸ درصد کاهش به ۶۸٫۱۶ رسید.

بازار در اواخر روز چهارشنبه با کاهش بیش از حد انتظار در ذخایر نفتی ایالات متحده پشتیبانی شد، به طوری که اداره اطلاعات انرژی میزان قرعه کشی ۱٫۶۶۲ میلیون بشکه برای هفته منتهی به ۲۱ مه را اعلام کرد، اما تمرکز بر مذاکرات هسته ای ایران و اینکه آیا تحریم صادرات نفت آن برداشته می شود، هنوز باقی مانده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.