0

پنج نکته طلایی (May-25)

اقتصاد آلمان بیش از حد انتظار در سه ماهه اول کاهش یافت، با این حال سهام ایالات متحده و بیت کوین هر دو بالاتر هستند. نفت در انتظار اخبار مربوط به عرضه ایران است، آمازون (NASDAQ: AMZN) چشم به خرید MGM دارد، در حالی که غرب به دنبال مجازات بلاروس به دلیل فرود اجباری جت است.

 

۱- افت اقتصاد آلمان در سه ماهه اول

تأثیر موج دوم Covid-19 در اروپا سه شنبه توسط آخرین آمار رشد از آلمان، بزرگترین اقتصاد منطقه، آشکار شد.

اقتصاد آلمان در سه ماهه اول بیش از حد انتظار کاهش یافت و ۱٫۸٪  در سه ماه اول و ۳٫۱٪ در سال منقبض شد. هزینه های خانوار در این سه ماهه ۵٫۴٪ کاهش یافت در حالی که میزان پس انداز به بالاترین سطح ۲۳٫۲٪ رسیده بود، زیرا محدودیت های مربوط به مهار کرونا، خرج کردن پول نقد را برای مصرف کنندگان سخت می کرد.

در همان زمان، انگلیس با آغاز سال مالی جدید ۳۱٫۷ میلیارد پوند کسری بودجه (۴۵ میلیارد دلار) اعلام کرد و این وضعیت دشواری را ایجاد کرده است که کرونا در برابر بورس عمومی کشور ایجاد کرده است.

انتظار می رود وام های ۲۲-۲۲۰۲۱ بیش از ۲۰۰ میلیارد پوند یا ۱۰٪ تولید ناخالص داخلی باشد، در حالی که کسری بودجه در زمان صلح به ۱۴٫۳٪ تولید ناخالص داخلی در آخرین سال مالی رسید.

انتشار دومین گزارش از تولید ناخالص داخلی سه ماهه اول ایالات متحده پنجشنبه خواهد بود و قرار است تفاوت بهبود در دو قاره را نشان دهد.

ارقام اولیه رشد جهشی ۶٫۴ درصدی را برای سه ماه اول سال به صورت سالانه نشان داد. خارج از افزایش سه ماهه سوم بازگشایی سال گذشته، این بهترین دوره برای تولید ناخالص داخلی از سه ماهه سوم سال ۲۰۰۳ بود.

 

۲- سهام برای بالاتر باز شدن تنظیم می شوند. آمازون به معامله MGM نزدیک است

در حالی که فناوری همچنان به جهش خود ادامه می دهد، سهام ایالات متحده قرار است روز سه شنبه معاملات بیشتری داشته باشد،  زیرا ترس از اقدام سریع سیاست مقابله با فشارهای تورمی کاهش یافته و تجارت مجدد ادامه دارد و شروع مثبت هفته را ادامه می دهد.

تا ساعت ۱۵:۰۰، معاملات آتی داو جونز ۹۰ واحد یا ۰٫۳٪ افزایش یافت، یعنی کمی بیش از ۳۴،۴۴۰، معاملات آتی S&P 500 0.3٪ بالاتر و معاملات آتی Nasdaq 100 نیز ۰٫۵٪ افزایش یافت.

شاخص های اصلی دوشنبه با رشد چشمگیر مواجه شدند، میانگین صنعتی داو جونز تقریباً ۲۰۰ واحد یا ۰٫۵٪ افزایش و S&P 500 صعود ۱٪ را تجربه کرد، در حالی که Nasdaq Composite عملکرد نسبتاً بهتری داشت و ۱٫۴٪ جهش کرد.

از علائم واکسن که باعث کند شدن شیوع موارد جدید شده است میتوان شهرهای نیویورک ایالات متحده و لس آنجلس را اعلام کرد که اعلام کرده است همه کودکان در ماه سپتامبر به صورت حضوری به کلاس های مدارس دولتی بازمی گردند، در حالی که ایالات متحده آخرین هفته کمترین تعداد موارد جدید Covid-19 در حدود یک سال را گزارش کرده است.

در همان زمان ، مقامات فدرال رزرو به روشنی اعلام کردند که بانک مرکزی قرار است سیاست های پولی فوق العاده آسان خود را برای مدتی دیگر حفظ کند، زیرا تورم سرسام آور را یک پدیده موقتی می داند.

موج دیگری از درآمدعبارتند از: AutoZone (NYSE: AZO) ، Nordstrom (NYSE: JWN) ، Toll Brothers (NYSE: TOL) ، Agilent (NYSE: A) ، Intuit (NASDAQ: INTU) و Urban ، Outfitters (NASDAQ: URBN) .

آمازون (NASDAQ: AMZN) نیز به دنبال انتشار گزارش هایی مبنی بر اینکه این غول خرده فروشی نزدیک شدن به معامله ای برای خرید استودیوی MGM با قیمتی بین ۸/۵ تا ۹ میلیارد دلار است، احتمالاً روز سه شنبه در مرکز توجه باشد.

 

۳- بیت کوین پرش می کند

بیت کوین، بزرگترین ارز دیجیتال جهان، روز سه شنبه با ادامه حرکت پس از افت شدید در آخر هفته، قدرت بیشتری از خوذ نشان داده است.

آخرین بار ارز دیجیتال با ۵٪ افزایش در ۳۸۱۵۰ دلار دیده شد ، در حالی که در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۱۷٪ افزایش داشت و از پایین ترین سطح ۳۱۱۹۲ دلار در روز یکشنبه بازگشت.

توئیتی از طرف الون ماسک، مدیر عامل شرکت تسلا (NASDAQ: TSLA) در مورد ملاقات با استخراج کنندگان بیت کوین آمریکای شمالی در مورد “ابتکارات پایداری” بود، که حاکی از رفع برخی نگرانی های اخیر وی است کمک زیادی به این رشد کرد.

ماسک از حامیان اصلی بیت کوین و به طور کلی ارزهای رمزپایه بوده است. اما وی اخیراً استفاده از ارز دیجیتال را به عنوان روشی برای خرید وسایل نقلیه خود را به حالت تعلیق درآورد و باعث تضعیف شدید آن شد و دلیل آن نگرانی در مورد تأثیر محیط زیست ناشی از استخراج آن بود.

با این اوصاف، بیت کوین از اوج خود یعنی ۶۵،۰۰۰ دلار که در اواسط ماه آوریل به آن رسیده بود، به شدت نزول کرده است، زیرا مقامات چین و ایالات متحده تلاش کردند قوانین و مقررات مالیاتی را علیه آن وضع کنند.

تفسیر منفی مقامات پولی ادامه دارد، روز دوشنبه آندرو بیلی، رئیس بانک انگلیس هشدار داد که خطر “گیر افتادن” با نوآوری های مالی وجود دارد. “من صریحاً در مورد دارایی های رمزنگاری شده تردید دارم، زیرا آنها خطرناک هستند و هیجانات زیادی دارند.”

علاوه بر این، نوئل کوین، مدیر عامل HSBC گفت که این بانک که حضور گسترده ای در آسیا دارد، بر اساس گزارش رویترز قصد ندارد میز معاملات ارز رمزنگاری شده یا فروش ارزهای دیجیتال را به عنوان سرمایه گذاری به مشتریان آغاز کند.

 

۴- خشم نسبت به  حرکت هواپیمای بلاروس افزایش می یابد

خشم بین المللی نسبت به اقدام بلاروس برای اجبار به فرود یک جت Ryanair و دستگیری یک روزنامه نگار مخالف هیچ نشانه ای از فراموش شدن به این زودی ها را ندارد.

رهبران اتحادیه اروپا، که روز دوشنبه در بروکسل ملاقات کردند، توافق کردند که تحریم های بیشتری (از جمله تحریم های اقتصادی) را علیه بلاروس اعمال کنند، همچنین از شرکت های هواپیمایی خود خواستند از ورود به حریم هوایی بلاروس امتناع کنند و ممنوعیت کار خطوط هوایی بلاروس از آسمان و فرودگاه های اروپا در دستور کار قرار دادند.

در حال حاضر اتحادیه اروپا ممنوعیت سفر و مسدود کردن دارایی ۸۸ بلاروسی، از جمله رئیس جمهور الكساندر لوكاشنكو و ۷ شركت را به دلیل سرکوب اعتراضات مینسک در پی اعتراض به انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته اعمال کرده است.

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، با بیان اینکه به تیم خود دستور داده است “گزینه های مناسب” را برای پاسخگویی به مسئولان ارائه دهد، بر فشارها افزود.

با این اوصاف، چنین اقدامی از سوی دولت بلاروس حاکی از آن است که تحریم های اعمال شده تأثیر چندانی ندارد، زیرا به نظر می رسید لوکاشنکو کاملاً آماده تحریک غرب بود.

تیموتی آش، استراتژیست ارشد بازارهای نوظهور در Bluebay ، گفت: “این فقط یک اقدام دفاعی از طرف لوکاشنکو نیست. بلکه یک حمله کاملاً مقدماتی به اتحادیه اروپا است.

وی افزود: “اگر غرب اجازه دهد لوكاشنكو از این مسئله رهایی یابد، هیچ شركت هواپیمایی غربی در امان نیست و در سراسر كشورهای خودمختار در امان نیستند. ”

 

۵- لغزش های نفت؛ گفتگوهای ایران ادامه دارد

قیمت نفت خام در روز سه شنبه پایین آمد، اما نزدیک به بالاترین قیمت یک هفته باقی مانده است زیرا معامله گران به دنبال اطلاعات جدید در مورد احتمال وار شدن نفت خام ایران به بازار جهانی هستند.

در ساعت ۱۵:۰۰، هر بشکه نفت خام آمریکا با ۰٫۴٪ کاهش به ۶۵٫۷۷ دلار رسید، در حالی که برنت با ۰٫۴٪ کاهش به ۶۸٫۱۲ دلار رسید. این قراردادها طی دو روز گذشته حدود ۶٪ جمع شده است که بزرگترین افزایش دو روزه از اوایل ماه مارس است.

گفتگوهای ایران و قدرتهای جهانی در وین این هفته برای حل مسائل برجسته در مورد از سرگیری توافق هسته ای ۲۰۱۵ ایران ادامه خواهد یافت، که ممکن است زمینه را برای رفع تحریمهای ایالات متحده در مورد نفت خام ایران فراهم کند.

قیمت نفت هفته گذشته تقریباً ۳٪ کاهش یافت زیرا معامله گران پیش بینی بازگشت نفت ایران به بازارهای بین المللی نفت خام را داشتند، اما هنوز شکافهایی در مذاکرات باقی مانده است و نگرانی های افزایش سریع تولید کشور اطراف خلیج فارس را برطرف می کند.

خوشبینی افزودن تحرک در ایالات متحده، بزرگترین مصرف کننده نفت در جهان، با کاهش رشد موارد جدید ویروس کرونا در هفته گذشته که فقط ۰٫۵ درصد بوده است، کمترین افزایش از مارس ۲۰۲۰ است.

سرمایه گذاران اکنون منتظر اطلاعات عرضه نفت خام ایالات متحده از موسسه نفتی آمریکا هستند که در اواخر روز ارائه می شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.