0

پنج نکته طلایی (May-24)

اوراق قرضه بلاروس بعد از اینکه هواپیمای غیرنظامی را مجبور به هدایت به سمت مینسک کرد، سقوط می کند، در حالی که سهام ایالات متحده، نفت و بیت کوین بالا رفتند. ویرجین کهکشانی می تواند پس از بیش از دو سال اولین پرواز خود را با موفقیت به پایان برساند، در حالی که مالیات های بین المللی شرکت ها با تغییر روبرو می شوند.

 

۱- اوراق قرضه بلاروس کاهش می یابد

در پی تصمیم مقامات بلاروس برای وادار كردن یك هواپیمای Ryanair به فرود روز یكشنبه برای بازداشت رومن پروتاسویچ، روزنامه نگار با اندیشه مخالف كه در آن هواپیما بود، حمل و نقل هوایی جهانی روز دوشنبه بسیار متلاطم بود.

بلاروس یک هواپیمای جنگی را دست و پا کرد و آنچه را که به عنوان هشدار بمبی دروغین نشان داده شد، پرچم گذاری کرد تا هواپیمایی را که از آتن به لیتوانی در حال پرواز بود، مجبور به هدایت به مینسک ، پایتخت بلاروس کند.

سازمان هواپیمایی کشوری بین المللی سازمان ملل متحد گفت که این حادثه ممکن است با یک معاهده اصلی هواپیمایی مغایرت داشته باشد، در حالی که انجمن حمل و نقل هوایی بین المللی این اقدام را محکوم کرد و خواستار “تحقیق کامل توسط مقامات بین المللی صالح” شد.

این اقدام مورد محکومیت اروپا و ایالات متحده قرار گرفته و قرار است در دستور کار اجلاس اتحادیه اروپا در روز دوشنبه غلبه کند. با این حال، قابل بحث است که چه اقداماتی می تواند برای ثبت عدم تأیید آنها انجام شود. ایالات متحده همراه با اتحادیه اروپا، انگلیس و کانادا، تقریباً برای ۹۰ مقامات بلاروسی، از جمله رئیس جمهور الكساندر لوكاشنكو ، مسدود كردن دارایی و ممنوعیت سفر را اعمال كرده اند.

 

۲- سهام بالاتر بازمی شوند

سهام ایالات متحده قرار است پس از هفته گذشته بی ثبات، این هفته را با نشانه های مثبت آغاز کنند، زیرا سرمایه گذاران همچنان در حال آزمایش و ارزیابی ارزش های نسبی سهام و رشد در میان راه اندازی واکسن و بازگشایی اقتصاد هستند.

تا ساعت ۱۵:۰۰ ، معاملات آتی داو جونز با ۱۷۰ واحد افزایش، ۰٫۵٪ رشد داشت، معاملات آتی S&P 500 نیز ۰٫۵٪ بالاتر و معاملات آتی Nasdaq 100 هم ۰٫۵٪ افزایش یافت.

وال استریت هفته گذشته شاهد نوسانات شدیدی بود، در نتیجه Dow Jones Industrial Average چهارمین هفته منفی خود را در پنج هفته گذشته ثبت کرد، در حالی که S&P 500 برای اولین بار از ماه فوریه دو هفته متوالی ضرر را ثبت کرد. در همین حال، Nasdaq Composite هفته گذشته در واقع یک سود ناچیز به دست آورد و با شکست در یک بازه چهار هفته ای مواجه شد.

فصل درآمد در این هفته به تدریج در حال پایان است، حتی اگر هنوز تعدادی خرده فروش آماده ارائه گزارش باشند.

Virgin Galactic (NYSE: SPCE) پس از اینكه با موفقیت اولین پرواز فضایی خود را پس از بیش از دو سال در روز شنبه به پایان رساند، می تواند مورد توجه قرار گیرد و به هدف بلند مدت خود یعنی ایجاد گردشگری فضایی نزدیك شود.

 

۳- بیت کوین بالا رفت. اما هنوز ضعیف است

بیت کوین، بزرگترین ارز دیجیتال جهان، روز دوشنبه با جبران کمی از ضررهایش، دوباره صعود کرد، اما احساسات پیرامون این ارز همچنان ضعیف است.

آخرین بار ارز دیجیتال ۶ درصد بالاتر از ۳۶،۵۷۱ دلار دیده شده بود، اما این میزان تقریباً ۵۰ درصد پایین تر از بالاترین رقم همیشگی خود است و چیزی کمتر از ۶۵۰۰۰ دلار است که در اواسط آوریل به فروش رسید. بیتکوین در روز یکشنبه به میزان ۱۷٪ کاهش یافت.

با توجه به این نوسانات، بازار منتظر سخنرانی فرماندار بانک فدرال، Lael Brainard در مورد ارزهای دیجیتال، در اجماع مجازی کنفرانس CoinDesk را که اواخر روز دوشنبه برگزار می شود، است.

ارزهای رمزنگاری شده و بخصوص بیت کوین، با سختگیری مقررات و وضع مالیات، مورد حمله مقامات چین و ایالات متحده قرار گرفتند.

علاوه بر این، ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا (NASDAQ: TSLA)، خیلی صریح ، استفاده از بیت کوین را به عنوان روشی برای خرید وسایل نقلیه خود متوقف کرد و دلیل آن نگرانی در مورد تأثیر محیط زیست ناشی از استخراج آن بود.

به گفته یک تحلیلگر از ethereumworldnews.com ، بیت کوین ممکن است در سطح ۲۷۰۰۰ – ۲۸،۰۰۰ دلار سطح حمایتی پیدا کند، اما اگر از افت بازار فعلی بهبود نیابد، این ممکن است نشانه شروع بازار خرس باشد.

 

۴- قرارداد جهانی مالیات شرکت ها نزدیک است

توافق نامه جهانی در مورد مالیات شرکت های چند ملیتی در حال نزدیک شدن است.

فایننشال تایمز روز دوشنبه گزارش داد، گروه هفت کشور به دستیابی به توافق در مورد چنین معامله ای نزدیک هستند و ممکن است در روز جمعه پس از پیشرفت در میان مقامات ارشد در روزهای اخیر، توافق شود.

این به دنبال پیشنهاد وزارت خزانه داری ایالات متحده در هفته گذشته برای پذیرش مالیات شرکتی جهانی حداقل ۱۵٪ در جریان مذاکرات بین المللی است، نرخ قابل توجهی کمتر از حداقل پیشنهادی ۲۱٪ برای شرکت های چند ملیتی ایالات متحده.

فرانسه، آلمان و ایتالیا گفتند که پیشنهاد جدید مبنای خوبی برای عقد قرارداد بین المللی است، حتی اگر هنوز بالاتر از حداقل نرخ مالیات مورد استفاده کشورهای اروپایی مانند ایرلند و لوکزامبورگ باشد.

توافق توسط هفت کشور بزرگ پیشرفته می تواند راه را برای یک توافق جهانی در اواخر سال با نزدیک به ۱۴۰ کشور در تلاش برای دستیابی به توافق گسترده برای بازسازی قوانین برای مالیات دادن به گروه های چند ملیتی و شرکت های بزرگ فناوری مانند Alphabet (NASDAQ: GOOGL) و فیس بوک (NASDAQ: FB) باز کند.

 

۵- سود ناخالص در مذاکرات ایران ناگهانی است

قیمت نفت خام روز دوشنبه تقویت شد زیرا گفتگوها برای احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵ ایران، که احتمالاً عرضه جهانی نفت خام را افزایش می دهد، با مشکل مواجه شد.

تا ساعت ۱۵:۰۵، نفت خام آمریکا با ۲٪ افزایش به ۶۴٫۸۶ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که برنت با ۲٪ افزایش به ۶۷٫۷۰ دلار رسید.

هفته گذشته پس از آنکه حسن روحانی ، رئیس جمهوری ایران، اعلام کرد ایالات متحده آمادگی برداشتن تحریم های صادرات نفت را دارد، قیمت های نفت تقریبا ۳٪ کاهش یافت. چنین اقدامی به طور بالقوه می تواند تا ۱ میلیون بشکه در روز نفت خام وارد بازار جهانی کند.

با این حال رویترز گزارش داد رئیس مجلس ایران روز یکشنبه اعلام کرده است قرارداد نظارت سه ماهه بین تهران و ناظر هسته ای سازمان ملل منقضی شده است و دسترسی آن ها به تصاویر از داخل برخی از سایت های هسته ای ایران متوقف خواهد شد.

بدون توافق نظارت، هرگونه اعتماد بین واشنگتن و تهران به احتمال زیاد پایان می یابد و  گفتگوهای گسترده تر درباره احیای توافق هسته ای ایران پایان می یابد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.