0

پنج نکته طلایی (May-13)

داده های مطالبات بیکاری ایالات متحده در ماه آوریل، بازارها را از قدرت بهبود اشتغال آگاه خواهد کرد. چشم انداز دیزنی در کانون توجه است، در حالی که ایلان ماسک بیت کوین را به عنوان روش پرداخت برای اتومبیل های تسلا (NASDAQ: TSLA) متوقف کرد. درگیری در غزه تشدید شده است، در حالی که خط لوله Colonial پمپاژ را مجددا از سر می کند.

 

۱- ادعاهای بیکاری در کانون

پس از شوک تورمی روز چهارشنبه، توجه به گزارش ادعای بیکاری هفتگی در ۱۷:۰۰ جلب شده است.

بازار پس از گزارش ناامیدکننده مشاغل در هفته گذشته برای ماه آوریل، ارقام را به دقت مطالعه خواهد کرد. انتظارات برای مطالبات اولیه ۴۹۰،۰۰۰ ، برای دومین هفته متوالی زیر ۵۰۰،۰۰۰ و برای ادعاهای مداوم ۳٫۶ میلیون است.

ادعاهای بیکاری هفتگی از ابتدای سال ۲۰۲۱ تقریباً نصف شده است که به کمک افزایش برنامه واکسیناسیون بوده و کاهش گسترده محدودیت های فاصله اجتماعی در بسیاری از ایالت ها صورت گرفته است.

مقامات فدرال رزرو به وضوح اعلام کرده اند که تصویر اشتغال قبل از تغییر سیاست های پولی باید به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

همچنین انتشار اطلاعات قیمت کارخانه برای آوریل، خصوصاً پس از افزایش شاخص قیمت مصرف کننده در روز چهارشنبه به بالاترین نرخ از آستانه بحران مالی ۲۰۰۸ در آوریل، از دیگر موارد جالب توجه خواهد بود.

انتظار می رود رقم PPI سالانه از ۴٫۲٪ در ماه قبل به ۵٫۹٪ افزایش یابد.

 

۲- سهام پایین تر باز می شوند. چشم انداز دیزنی در کانون توجه

سهام ایالات متحده قرار است روز پنجشنبه مجددا با افت روبرو شود و پس از جهش قابل توجه قیمت های مصرف کننده، موجب افزایش ضررهای شدید روز چهارشنبه شد.

در ساعت ۱۵:۰۰، معاملات آتی داو جونز با ۱۵۰ واحد افت یا ۰٫۵٪ ، کمی بیش از ۳۳،۵۰۰ بود، در حالی که معاملات آتی S&P 0.3٪ و معاملات آتی Nasdaq 100 نیز ۰٫۲٪ افت داشتند.

روز چهارشنبه، میانگین صنعتی داو جونز ۶۸۱ واحد یا ۲٪ افت کرد که ضعیف ترین روز از ژانویه است، S&P 500  نیز ۲٫۱% از دست داد که بزرگترین افت یک روزه خود از فوریه است، در حالی که Nasdaq Composite هم ۲٫۶٪ افت داشت.

سهام مورد توجه  احتمالاً شامل Disney (NYSE: DIS) است که پس از بسته شدن بازار گزارش درآمد می دهد، اگرچه اکنون که دیزنی لند بازگشایی شده و ورود گردشگران دوباره آزاد می باشد، سرمایه گذاران بیشتر به دنبال آنچه غول سرگرمی در مورد بقیه سال می گوید خواهد بود. .

Airbnb (NASDAQ: ABNB) شاهد از دست دادن ۱٫۰۶ دلار در هر سهم از درآمد ۷۱۸ میلیون دلاری است.

 

۳- ماسک خرید تسلا با پرداخت بیت کوین را متوقف کرد

بیت کوین، بزرگترین ارز دیجیتال جهان، روز پنجشنبه پس از اینکه ظاهراً حمایت بی قید و شرط یکی از برجسته ترین حامیان خود را از دست داد، به شدت فروخته شد.

ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا ، در توئیتی  با اشاره به نگرانی در مورد تأثیر محیط استخراج بیت کوین اعلام کرد ه تسلا، استفاده از ارز رمزنگاری شده را به عنوان روشی برای خرید وسایل نقلیه متوقف می کند.

بیت کوین آخرین بار با بیش از ۱۳ درصد کاهش، ۴۹،۴۹۴ دلار مشاهده شد که پس از سقوط به پایین ترین سطح از ابتدای مارس، اندکی بهبود یافت. با وجود عقب نشینی اخیر، بیت کوین در ۱۲ ماه گذشته هنوز بیش از ۴۰۰ درصد رشد کرده است.

ماسک طرفدار بزرگ ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین و Dogecoin بوده است. در ماه فوریه، تسلا (NASDAQ: TSLA) اعلام کرد ۱٫۵ میلیارد دلار بیت کوین خریداری کرده و قصد دارد آن را به عنوان روشی برای پرداخت بپذیرد، اقدامی که اعتبار قابل توجهی را برای این ارز رمزنگاری شده اضافه کرده است.

 

۴- تنش های غزه افزایش می یابد

هواپیمایی بریتیش ایرویز روز پنجشنبه به دنبال شرکت های بزرگ هواپیمایی آمریکایی در جلوگیری از پرواز به اسرائیل در میان درگیری های درگیر، پروازهای خود را به تل آویو و از تل آویو لغو کرد، .

اسرائیل روز پنجشنبه نیروهای زمینی خود را در امتداد مرز غزه آماده کرد ، اقدامی که یادآور حملات مشابه در طول جنگ های اسرائیل و غزه در سال های ۲۰۰۸-۲۰۰۹ و ۲۰۱۴ است و حماس در جریان شدیدترین درگیری های منطقه در سالهای گذشته ، به حملات موشکی به اسرائیل پرداخت.

در شرایطی که خشونت ممکن است از کنترل خارج شود ، واشنگتن قصد داشت، هادی عمرو را برای گفتگو با اسرائیل و فلسطینی ها بفرستد.

 

۵- تضعیف قیمت نفت خام  با شروع دوباره پمپاژ خط لوله Colonial 

خط لوله Colonial اواخر روز چهارشنبه پس از توقف پمپاژ در اواخر هفته گذشته، بزرگترین شبکه خط لوله سوخت کشور را به راه اندازی کرد، اما هنوز چند روز طول می کشد تا شرایط عادی از سر گرفته شود.

در همین حال، این تعطیلی،  بخشهای زیادی از جنوب شرقی ایالات متحده را تحت تأثیر قرار داده است. شرکت ردیابی GasBuddy گفت: تقریباً ۶۰ درصد ایستگاه های سوخت در مترو آتلانتا فاقد بنزین بودند. بررسی آن نشان داد ۶۵٪ ایستگاه های کارولینای شمالی و ۴۳٪ جورجیا و کارولینای جنوبی بدون سوخت هستند.

دولت بایدن، به طور موقت نیاز حمل و نقل ایالات متحده را کاهش داد تا به نفتکشهای خارجی اجازه حمل بنزین و گازوئیل به مناطق کشور را بدهد.

قیمت نفت خام روز پنجشنبه افت کرد و اداره اطلاعات انرژی کمترین میزان انتظار را در ذخایر ایالات متحده از ۴۲۷،۰۰۰ بشکه برای هفته منتهی به ۷ مه نداشت. تا ساعت  ۱۵:۰۰، نفت خام ایالات متحده ۱٫۷٪ کاهش داشت و به ۶۴٫۹۷ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که برنت با ۱٫۶٪ افت به ۶۸٫۲۲ دلار رسید.

با این حال، همانطور که آژانس بین المللی انرژی، در گزارش ماهانه خود که روز چهارشنبه منتشر شد ، اظهار داشت که تقاضا برای نفت خام بیش از عرضه است.

گزارش IEA یک روز پس از آن اعلام شد که سازمان کشورهای صادرکننده نفت اعلام کرد همچنان که چین و ایالات متحده به بهبود اقتصادی خود از بیماری همه گیر Covid-19 ادامه می دهند، انتظار بهبود تقاضای سوخت در سال ۲۰۲۱ را دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.