0

پنج نکته طلایی (May-11)

ریزش سهام بخش فناوری پس از افت در آسیا و اروپا قرار است ادامه یابد. سهام پس از ظهور تورم در چین بسیار ضعیف تر است، اما یک گروه از سخنرانان فدرال رزرو فرصت دارند قبل از انتشار CPI در روز سه شنبه، در ایالات متحده جو را آرام کنند. کریپتو ها نیز ریزش داشتند. انسداد خط لوله ی Colonial که ب دلیل حمله سایبری اتفاق افتاده، تا پایان هفته برطرف می شود و اوپك و موسسه نفت آمریكا به روزرسانی های منظم در مورد منابع نفت را منتشر می كنند.

 

۱- ادامه افت بخش فن آوری

در حالی که معاملات آتی Nasdaq 100 بیش از ۱٪ در پیش بازار کاهش یافت، به نظر می رسد فروش سهام فناوری ادامه داشته باشد.

سایر شاخص های ایالات متحده عملکرد بی نظیری داشتند اما در عین حال پایین تر بودند: معاملات آتی داو جونز ۰٫۴٪ پایین آمد در حالیکه معاملات آتی S&P 500  نیز ۰٫۷٪ افت داشت.

به نظر می رسد افزایش قیمت کالاها باعث این نفت شده باشد، اما عوامل مختلف دیگری نیز از افزایش خطر نظارتی تا آگاهی و متعاقب آن تاثیرش بر سهام میتواند دیل آن باشد.

سهام فن آوری چین امروز ثابت بود، اما KOSPI کره جنوبی ۱٫۲٪ سقوط کرد و تولیدکنندگان تراشه در میان بازندگان، برجسته بودند. ساخت نیمه هادی تایوان نیز در تایوان ۳٫۱٪ افت کرد، در حالی که در اروپا، تولیدکنندگان تراشه نیز شاخص Stoxx Technology را به کاهشی ۲٫۲٪ رساندند.

 

۲- تصویری گیج کننده از تورم چین

کسانی که به دنبال علائم تورم بودند، شواهد جدیدی از آن را در آخرین اطلاعات قیمت تولید کننده چین مشاهده کردند که در آوریل با سریعترین نرخ سالانه در سه و نیم سال افزایش یافت. PPI از ۴٫۴٪ در مارس به ۶٫۸٪ افزایش یافت، که بیشتر تحت تأثیر انتظارات برای سفارشات زیرساخت داخلی بود.

با وجود این که کمبود تراشه جهانی به قیمت های بالاتر لوازم خانگی منجر می شود، نرخ تورم مصرف کننده در چین کمتر از حد انتظار به ۰٫۹٪ افزایش یافت.

به طور جداگانه، داده های سرشماری چین نشان داد که جمعیت آن با کمترین سرعت در بیش از ۱۰۰ سال در دهه منتهی به سال ۲۰۲۰ رشد کرده است.

 

۳- افت ارزهای رمزنگاری. ماسک سعی دارد طرفداران دوج را نگه دارد

دارایی های Crypto ریزش کردند، زیرا حمله باج افزار Colonial Pipeline ترس دوباره ای را برای کنترل فشار استفاده از چنین ارزهایی به وجود آورد.

تقاضای گروه هکر DarkSide برای پرداخت در بیت کوین توجه جدید را به این موضوع جلب کرد که چگونه ناشناس بودن و غیرقابل ردیابی ارائه شده توسط ارزهای رمزپایه جرم جهانی را تسهیل می کند.

تا ساعت ۱۵:۰۰، بیت کوین با ۴٫۷٪ کاهش به ۵۵،۶۲۵ دلار رسید، در حالی که Ethereum با ۳٫۵٪ کاهش به ۳،۹۶۲ دلار رسید. با این وجود DogeCoin پس از تلاش ایلان ماسک برای جبران خسارت وارده در Live Saturday Saturday Live با استفاده از توییتر، سوالی مبنی بر اینکه آیا تسلا (NASDAQ: TSLA) باید تویییتر را بپذیرد یا خیر، باعث رشد ۱٫۸٪ آن شد.

تسلا مسائل مهمتری برای نگرانی دارد: صندوق نوآوری ARK کتی وود، یکی از بزرگترین پشتیبانان آن، روز دوشنبه به زیر میانگین متحرک ۲۰۰ روزه خود سقوط کرد، حرکتی که ممکن است باعث بازخرید بیشتر و فروش اجباری سهام تسلا شود.

 

۴- سخنرانی های فدرال

چهار روز پس از گزارش اشتغال نگران کننده، وزارت کار نظرسنجی شغل JOLTS خود را برای ماه مارس در ساعت ۱۸:۳۰ منتشر می کند. قرار است جای خالی ها به ۷٫۵۰ میلیون افزایش یابد و در رکوردی که در سال ۲۰۱۹ به ۷٫۵۰ میلیون رسیده بود، خاتمه دهد.

این اعداد نور تازه ای را در مورد میزان کمبود استخدام در ماه آوریل به دلیل عدم تطابق مهارت ها و فرصت های شغلی موجود در نیروی کار روشن خواهد کرد. زیرا تجارت آزادانه فعالیت خود را بازیابی می کند. اقتصاددانان استدلال می کنند که کمبود نیروی کار هم می تواند سرعت بهبودی را مهار کند و هم فشارهای رو به بالا را سریعتر از آنچه در حالت دیگر است تحت فشار قرار دهد.

بقیه روز با سخنرانی های مقامات فدرال رزرو، که فرصت صحبت در مورد افزایش تورم در ماه آوریل را دارند، انتظار می رود روز چهارشنبه اعلام شود. رئیس فدرال نیویورک، جان ویلیامز، در ساعت ۱۹:۰۰ توپ را می چرخاند، در ادامه Lael Brainard ، Bostic ، Mary Daly و Patrick Harker تریبون را در دست میگیرند.

 

۵- خط لوله ی Colonial  تا آخرهفته به روال عادی بر میگردد

شرکت خط لوله استعماری اعلام کرد که انتظار دارد جریانهای عبور از خطوط لوله سوخت خود به سواحل شرقی تا آخر هفته به طور قابل توجهی احیا شود.

رئیس جمهور جو بایدن گفت: با توجه به شواهدی که نشان می دهد گروه هکر DarkSide در شرق اروپا مستقر است، به احتمال زیاد روسیه “مسئولیت” حمله را “به عهده دارد. با این حال، هیچ مدرکی در ارتباط آنها با دولت روسیه ارائه نشده است که احتمال تلافی جویی را که می تواند به بازارهای مالی روسیه آسیب برساند، محدود می کند.

بنابراین بازار نفت می تواند به روال عادی خود برگردد، که شامل انتشار گزارش ماهانه اوپک و برآورد موجودی هفتگی موسسه نفت آمریکا است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.