0

پنج نکته طلایی (May-07)

فدرال رزرو نسبت به قیمت‌های بالای دارایی و اهرم نگران است ، انتظار می رود لیست حقوق غیر کشاورزی در آوریل نزدیک به ۱ میلیون باشد و داده‌های تجاری قوی چین قیمت مس و سنگ آهن را به رکوردهای جدید رساند. آنگلا مرکل با چشم پوشی از حق مالکیت معنوی واکسن ها مخالفت کرد و Energy Transfer گزارش درآمد خود را اعلام میکند.

 

۱. هشدار فدرال

فدرال رزرو در گزارش ثبات مالی نیم ساله خود که روز پنجشنبه منتشر شد ، در اولین تصدیق واضح آنچه که بسیاری آن را عوارض بسته‌های حمایتی می دانند، هشدار داد که قیمت بالای دارایی ها تهدید فزاینده ای برای سیستم مالی است.

فرماندار Lael Brainard ، یکی از با نفوذترین اعضای هیئت مدیره بانک فدرال ، در این گزارش گفت: “قیمت دارایی ها ممکن است در معرض کاهش قابل توجهی قرار گیرند.” او در حالی از اهرم مخفی برای شرکت‌های غیر بانکی میگوید که چند هفته پیش انفجار دفتر شرکت مدیریت سرمایه Bill Hwang باعث ضرر چند میلیارد دلاری برای وام دهنده‌های آن شد.

اهرم های زیادی در سیستم وجود دارد که به هیچ وجه مخفی نیستند: بدهی ناخالص حاشیه ای که توسط FINRA ثبت شده در ماه مارس(اسفند) به ۸۲۲ میلیارد دلار رسید که ۷۲ درصد نسبت به سال قبل و ۵٫۶ درصد نسبت به سه ماه گذشته بیشتر بود.

 

۲. لیست حقوق غیر کشاورزی

انتظار می رود اقتصاد ایالات متحده در یک ماه تا اواسط آوریل(اواخر فروردین) نزدیک به ۱ میلیون شغل اضافه کرده باشد، در حالی که در مارس ۹۱۶,۰۰۰ نفر بود.

سرعت سریع بهبود بازار کار در این هفته در برآورد ADP از ۷۴۲,۰۰۰ شغل بخش خصوصی در ماه مشهود است و مطالبات اولیه بیکاری برای اولین بار از ابتدای همه گیری‌به زیر ۵۰۰,۰۰۰ رسیده است.

با وجود دستاوردهای سریع و فزاینده ، به نظر نمی رسد که این اعداد باعث تغییر دید بانک فدرال برای سیاست پولی شود ، با توجه به اینکه هنوز حدود ۸ میلیون شغل وجود دارد که باید قبل از رسیدن اشتغال به سطح قبل از همه گیری بهبود یابد. طبق داده های بلومبرگ ، نسبت اشتغال به کل جمعیت در ایالات متحده هنوز زیر سطح بحران ۲۰۰۹ است.

 

۳- سهام‌ها بالاتر باز می شوند

پس از رشد بیش از ۱ درصد در طول این هفته، سهام‌های ایالات متحده هفته را مثبت تمام میکنند.

تا ساعت ۱۵:۰۰، معاملات آتی داو جونز ۶۷ واحد یا ۰٫۲ درصد رشد کرده بود، S&P500 و نزدک نیز به همین میزان افزایش یافته بودند.

پس از آنکه آنگلا مرکل ، صدراعظم آلمان با سست شدن محافظت از دارایی معنوی داروهای کرونا مخالفت کرد ، احتمالاً سهام هایی که امروز مورد توجه قرار خواهند گرفت شامل سازندگان واکسن میشود. این موضوع قرار است امروز در اجلاس سران اتحادیه اروپا مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

همچنین Roku که به نظر می رسد افت قیمت سهام خود را با نتایج سه ماهه قوی پس از بسته شدن بازار، متوقف می کند و اپراتور خط لوله‌ی Energy Transfer که درآمد آن مشخص میکند چه کسی واقعا برنده‌ی یخبندان تگزاس در فوریه(بهمن) بوده است، نیز مورد توجه خواهند بود. نتایج Cigna نیز زودتر منتشر شد، حدود ۱۲٪ بالاتر از انتظارات.

 

۴- سهام‌های چین

پس از گزارش بلومبرگ مبنی بر اینکه پکن در حال بررسی محدودیت های بیشتر در مورد شرکت هایی است که در خارج از کشور لیست می شوند، بازارهای سهام چین هفته را در جهت منفی تمام کردند. این اقدام یک علامت سوال برای دسترسی آنها به سرمایه ایالات متحده ایجاد می کند که ارزش بسیاری از شرکت ها را کاهش میدهد.

شاخص های اصلی چین در پاسخ به این خبر که در پایان یک هفته با جریان منفی از اخبار در مورد روابط مالی و اقتصادی چین با بقیه جهان رخ داد، بیش از ۱٪ کاهش یافتند. دولت بایدن روز پنجشنبه گفت که قوانین دوران ترامپ را که محدود کننده‌ی سرمایه گذاری ایالات متحده در تعداد معدودی از شرکت های چینی است، تغییر نخواهد داد.

اخبار بهتری از داده های چین وجود داشت که حاکی از افزایش چشمگیر واردات و صادرات نسبت به سال گذشته است، البته از پایه‌ی بسیار پایین.

 

۵- داده‌های تجاری چین

داده های تجاری چین باعث رشد کالاهای صنعتی شدند. معاملات آتی سنگ آهن برای اولین بار به بیش از ۲۰۰ دلار در هر تن و معاملات آتی مس به بالای ۱۰ هزار دلار رسیدند. معاملات آتی زینک، آلومینیوم و نیکل نیز در معاملات لندن ۱٪ رشد کردند.

قیمت نفت عقب ماند و یک بار دیگر تحت تأثیر جریان اخبار منفی هند قرار گرفت که مجدداً رکورد جدیدی از موارد جدید ابتلا به کرونا را در روز جمعه با نزدیک به ۴۱۳,۰۰۰ نفر گزارش کرد، همچنین ۳,۹۸۰ مورد مرگ گزارش شده است.

تا ساعت ۱۵:۰۰، معاملات آتی نفت خام آمریکا ۰٫۱ درصد افت کرده و به ۶۴٫۶۳ دلار رسیده بود و برنت نیز با افت ۰٫۱ درصدی به ۶۸٫۰۲ دلار رسیده بود.

رالی کالاها گزارش هفتگی CFTC در مورد تعهدات تریدرها را جالب خواهد کرد و شمارش سکوهای نفتی Baker Hughes نیز اعلام میشود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.