0

پنج نکته طلایی (May-06)

تولیدکنندگان واکسن دوباره تحت فشار هستند زیرا اتحادیه اروپا می گوید مایل است در مورد لغو حمایت از مالکیت صحبت کند تا کار واکسیناسیون جهانی را تسریع کند. رئیس SEC ، گری ‌گنسلر به شدت از رابینهود انتقاد کرد. مطالبات بیکاری و بررسی Challenger Job Cuts همراه با انبوهی از گزارشات درآمد ارائه می شوند. بانک های مرکزی از انگلستان تا ترکیه دادگاه برگزار می کنند و روابط چین با غرب بدتر شده است.

 

۱- مدرنا و بیونتک علیه ویروس کرونا مبارزه می کنند

پس از آنکه کمیسیون اروپا اعلام کرد مایل است در مورد طرد حقوق مالکیت برای درمان کرونا تا زمانی که همه گیری ادامه دارد صحبت کند، سهام BioNTech در آلمان ۱۹ درصد کاهش یافت.

این ایده که روز چهارشنبه توسط مشاور تجارت ریاست جمهوری آمریكا ، كاتارین تای مطرح شد ، پیش از این باعث كاهش شدید سهام BioNTech، فایزر و مدرنا شده بود.

مدرنا قرار است درآمد سه ماهه اول خود را در ساعت ۱۵:۳۰ گزارش کند، تنها سه روز پس از آنکه فایزر به شدت تخمین درآمد خود را برای سال بالا برد. دلیل عمده موفقیت این واکسن RNA است. داروهای mRNA تاکنون مشکلات سلامتی جانسون و جانسون و آسترازنکا را نداشته‌اند.

اقدام دولت بایدن به تلاش برای جلب مردم خارج از ایالات متحده اشاره دارد كه می تواند سرمایه سیاسی قابل توجهی در زمینه توزیع سریعتر واكسن در كشورهای فقیرتر مانند هند و برزیل به دست آورد. این بخش با چالش های حقوقی قابل توجهی از طرف بخش داروسازی روبرو است.

 

۲- برنامه های گری گنسلر برای هدف گذاری در تجارت

رئیس کمیسیون اوراق بهادار و بورس صریح ترین اظهار نظر خود را در مورد اینکه در حال برنامه ریزی مقررات جدید برای مقابله با معاملات با نوسانات شدید است را اعلام کرد.

در اظهارات آماده شده قبل از حضور در کمیته خدمات مالی مجلس در روز پنجشنبه ، گری گنسلر از رابینهود و سایر کارگزاران برای ایجاد ویژگی های مشابه بازی در اپلیکیشین‌های خود برای افزایش حجم ترید انتقاد کرد.

گنسلر گفت: “بسیاری از مقررات ما تا حد زیادی قبل از شیوع این فناوری ها و شیوه های ارتباطی اخیر نوشته شده است. من فکر می کنم که ما باید قوانین خود را ارزیابی کنیم و ممکن است متوجه شویم که باید مجموعه‌ی قوانین خود را عوض کنیم.”

 

۳- سهام‌ قبل از ادعای بیکاری و نظرسنجی چلنجر بدون تغییر باز می شود

سهام‌های ایالات متحده قرار است در برابر آخرین ابتکارات دولت بایدن که نشان دهنده گرایش به سمت افزایش سود شرکت ها است، تقریباً بدون تغییر باز شوند.

علاوه بر ایده لغو واکسن ، دولت همچنین روز چهارشنبه قانون دوران ترامپ را لغو کرد که باعث می شد شرکت ها آسان تر کارگران را به عنوان کارمندان طبقه بندی نکنند ، نگرانی در مورد فشارهای هزینه ای باعث
افت ۳٫۵ درصدی اوبر در ساعات پس از بسته شدن بازار شد.

تا ساعت ۱۵:۰۰، معاملات آتی داو جونز و S&P500 کمتر از ۰٫۱٪ کاهش یافته بودند و نزدک به همین مقدار رشد کرده بود.

مطالبات بیکاری هفتگی در ساعت ۱۷:۰۰ و بررسی Challenger Job Cuts بر تقویم داده ها غالب هستند ، در حالی که Fiverr ، Regeneron ، خطوط کروز نروژی ، Wayfair ، Kellogg ، Blue Apron ، Penn National Gaming و Magna و چند مورد دیگر، ارقام سه ماهه را منتشر می کنند. Anheuser-Busch InBev گفت که مدیرعامل دیرینه‌ی آن کارلوس بریتو از سمت خود کناره گیری خواهد کرد.

 

۴- جلسات بانک های مرکزی

روز بزرگی برای استرلینگ است ، اگرچه هنوز مشخص نیست. از بانک مرکزی انگلیس انتظار میرود پیش بینی های اقتصادی خود در سال و بعد از آن را در جلسه سیاستگذاری منظم خود ارائه دهد که ممکن است با تغییر دستورالعمل در مورد زمان شروع با کاهش خرید دارایی همراه باشد یا نباشد. همچنین انتخابات محلی انجام میشود که می تواند زمینه را برای رای گیری مجدد استقلال در اسکاتلند فراهم کند.

تاکنون ، کانادا تنها بانک مرکزی اقتصاد پیشرفته است که امسال از تغییر سیاست پولی دست کشیده است. بر اساس شاخص مدیران خرید IHS Markit که در اوایل سال گذشته منتشر شد ، اقتصاد انگلیس به دلیل افزایش شدید قیمت ورودی در تولید و خدمات، با سریعترین سرعت از سال ۲۰۱۳ گسترش یافته است.

در جای دیگر از صحنه‌ی بانک های مرکزی ، نروژ قصد خود را برای افزایش نرخ بهره در سال جاری تکرار کرد ، ترکیه و چک نیز جلسات سیاست پولی دارند‌ و روز چهارشنبه ، برزیل نرخ اصلی خود را ۷۵ واحد پایه افزایش داد که این نشان دهنده‌ی اختلاف سیاست پولی در اقتصاد در حال ظهور و پیشرفته است.

 

۵- گروه هفت و چین

یکی از مهمترین روابط تجاری جهان بدتر شد، آخرین گام در جدایی اقتصادی چین از غرب.

پس از اقدام استرالیا برای لغو تعدادی از سرمایه گذاری های چینی در این کشور تحت ابتکار “کمربند و جاده” ، چین گفت که گفتگوی اقتصادی استراتژیک خود را با استرالیا متوقف خواهد کرد. چین در حال حاضر خریدهای جو و زغال سنگ استرالیا را به شدت کاهش داده است ، اما سنگ آهن را که برای تأمین سوخت رونق زیرساخت های خود ضروری است ، کاهش نداد.

این اقدام یک روز پس از آن صورت گرفت که گروه هفت، که شامل کشورهای اروپایی و ژاپن است و استرالیا را شامل نمی شود ، بیانیه ای صادر کرد و چین را به دلیل نقض حقوق بشر علیه اقلیت مسلمان خود در سین کیانگ محکوم کرد و همچنین اصرار خود را برای جلوگیری از حضور تایوان در مجامع سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد. این بیانیه زمینه را برای اقدامات مشخص تری فراهم می کند تا حداقل در نشست گروه هفت در ماه ژوئیه مورد بحث قرار گیرند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.