0

پنج نکته طلایی (May-04)

ایالات متحده به یک مرحله بزرگ در بازگشایی اقتصادی خود نزدیک شده است. انگلیس نیز به همین ترتیب. سفارشات کارخانه و داده های تجاری ماه مارس اعلام می شوند. Pfizer ، CVS. T-Mobile و Under Armour همگی ارزش خود را در زمینه‌ی پیشرفت واکسیناسیون و بازگشایی ارائه میدهند، سهام‌ها در تلاشند تا از خط سود عبور کنند و معاملات آتی انتشار دی اکسید کربن آخرین کالایی است که به بالاترین رکورد خود رسیده است.

 

۱- بازگشایی گسترده

نیویورک، نیوجرسی و کانکتیکات گفتند که حداکثر محدودیت های مربوط به ویروس کرونا در زندگی تجاری و اجتماعی را طی یک هفته دیگر، در جهت بازگشایی کامل اقتصاد ایالات متحده، از بین می برند.

اندرو کوومو، فرماندار نیویورک، روز دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که محدودیت های ظرفیت ادارات، تئاترها و موزه ها از ۱۹ می لغو می شود. فروشگاه ها، سالن های بدن سازی و بارها نیز می توانند به کار عادی برگردند. مترو نیویورک نیز در همان تاریخ به سرویس ۲۴ ساعته باز خواهد گشت.

در همین حال، در انگلیس، بوریس جانسون، نخست وزیر گفت که رفت و آمدهای اجتماعی در داخل خانه از ۱۷ مه، همان روزی که کاهش محدودیت های سفر بین المللی انجام می شود، آزاد مباشد. وی افزود، تمام الزامات فاصله اجتماعی باقی مانده احتمالاً از ۲۱ ژوئن برداشته خواهد شد. جانسون نیز مانند کوومو تحت فشار است تا توجه را به دور از رسوایی های غیرمرتبط که عناوین بیشتری نسبت به همه گیر ایجاد می کند، منحرف کند.

روز دوشنبه، اتحادیه اروپا همچنین از برنامه هایی برای کاهش ممنوعیت سفرهای بین المللی رونمایی کرده بود.

 

۲- سفارشات کارخانه ها و  داده های تجاری

کسانی که به جای محدودیت ها به دنبال بازیابی ها هستند، می توانند منتظر انتشار اطلاعات سفارشات کارخانه برای ماه مارس در ساعت ۱۸:۳۰ باشند. قبل از آن، داده های تراز تجاری ایالات متحده برای مارس در ساعت ۱۷:۰۰ ارائه می شود.

داده های سفارشات یک روز پس از بررسی مدیران خرید خرید انستیتوی مدیریت تأمین منتشر می شود که ISM تقاضا برای طیف وسیعی از کالاها را منعکس می کند. در همین حال، موجودی کالا به کمترین حد خود رسید.

پیشرفت در تولید تا حدود زیادی به اختلالات در زنجیره های تأمین بستگی دارد: شاخص پرداخت شده در نظرسنجی ISM سر به فلک کشید و به بالاترین سطح ۱۳٫۴ یعنی ۸۹٫۴ رسید، که نشان دهنده استیصال خریداران است. نیمه هادی ها همچنان به شدت متلاشی شده اند، به طوری که Infineon (OTC: IFNNY) آلمان هشدار داد که شروع مجدد آهسته کارخانه تگزاس پس از کولاک فوریه بر فروش در سه ماهه فعلی سنگینی خواهد کرد.

 

۳- سهام پایین تر باز می شود

بازارهای سهام ایالات متحده قرار است به دلیل پایین بودن سرعت بازگشایی مجدد اقتصاد، نسبت به سهام دوره ای و معاملات آتی داو جونز ، عمدتا پایین تر باز شوند.

تا ساعت ۱۵:۰۰ داو جونز بدون تغییر بود، در حالی که معاملات آتی S&P 500 با افت ۰٫۱٪ و معاملات آتی Nasdaq 100 با ۰٫۳٪ افت همراه بود.

گزارش های مربوط به Pfizer, T-Mobile (NASDAQ:TMUS), CVS Health (NYSE:CVS), Global Payments (NYSE:GPN), Activision Blizzard (NASDAQ:ATVI), DuPont de Nemours (NYSE:DD), Match Group (NASDAQ:MTCH), Verisk (NASDAQ:VRSK) and Under Armour روز سنگینی را برای تقویم درآمدها رقم زده است.

سهام Under Armour در معاملات پس از بازار در روز دوشنبه پس از توافق برای پرداخت ۹ میلیون دلار برای تسویه حسابرسی SEC در روش های حسابداری خود، فقط کمتر از ۱٪ افزایش یافت.

 

۴- معاملات آتی CO2 رکوردهای جدیدی را ثبت می کند

در زمانی که اکثر کالاها به شدت رشد می کنند، تقریباً هر روز رکوردهای جدیدی به بازار می آیند.

قراردادهای آتی مربوط به حقوق تجارت آلاینده ها تحت برنامه تجارت CO2 اتحادیه اروپا به لطف ترکیبی از فعالیت های سوداگرانه و تمایل شرکت های با آلودگی زیاد تحت پوشش این طرح برای به تعویق انداختن اقدامات اصلاحی برای جبران مازاد انتشار، برای اولین بار در روز سه شنبه به ۵۰ یورو در هر تن رسید،

از ماه دسامبر، با شتاب گرفتن روند بهبود صنعت، قیمت ها دو برابر شده و شرکت ها را مجبور به کاهش برگشت ناگهانی انتشار گازهای گلخانه ای کرده است. اتحادیه اروپا قرار است به عنوان بخشی از استراتژی گسترده تر خود برای دستیابی به خنثی سازی کربن، در مورد طرح تجارت آلایندگی خود در ۲۳ می برای پوشش بخشهای بیشتری از صنعت بحث کند.

محصولات کربن با ارزش بالاتر نیز خبرساز بود، زیرا Pandora (OTC: PANDY) گفت که در اقدامی استفاده از الماس استخراج شده را در جواهرات خود متوقف می کند.

 

۵- افزایش قیمت نفت

آرامکو عربستان سعودی (SE: 2222) در سه ماهه اول ۲۰۲۱ افزایش چشمگیر سود را تجربه کرد ، زیرا محدودیت تولید باعث افزایش شدید قیمت های نفت خام شد.

بزرگترین شرکت نفت جهان ۲۱٫۷ میلیارد دلار سود و جریان نقدی ۱۸٫۲ میلیارد دلاری را اعلام کرد. اما مورد دوم برای پوشش سود ۱۸٫۷ میلیارد دلاری که بیشترین میزان سود در جهان است، کافی نبود.

قیمت های نفت خام در روز سه شنبه با اخبار بازگشایی در ایالات متحده و اروپا ، که به نظر می رسد بازار سوخت جت را به جریان می اندازد، بالاتر رفت. قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا با ۱٫۷ درصد افزایش به ۶۵ دلار و ۶۱ سنت رسید، در حالی که نفت برنت با ۱٫۹ درصد افزایش به ۶۸ دلار و ۸۱ سنت رسید. انستیتوی نفت آمریکا، اطلاعات موجودی هفتگی خود را طبق معمول در ساعت ۲۴:۰۰ منتشر می کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.