0

پنج نکته طلایی (May-03)

دادخواست ضد انحصاری Epic Games علیه اپل (NASDAQ: AAPL) به دادگاه منطقه ای کالیفرنیا رسید. اتحادیه اروپا به گردشگران واکسینه شده اجازه کامل می دهد. سهام قرار است ماه را مثبت آغاز کنند و کارخانه تسلا در آلمان تا شش ماه دیگر با تأخیر مواجه است.

 

۱- Apple در مقابل Epic به دادگاه می رود

روز دوشنبه ، یکی از مهمترین اقدامات حقوقی شرکتهای بزرگ طی سالهای اخیر، به دادگاه منطقه ای ایالات متحده در اوکلند، کالیفرنیا ارائه می شود. زیرا Epic Games، طراح بازی محبوب و دیدنی Fortnite، سعی در اثبات نحوه اجرای تبعیض آمیز و ضد رقابتی در App Store توسط اپل vh دارد.

هفته گذشته با افزایش چشمگیر درآمد و سود گزارش شده توسط اپل و آمازون (NASDAQ: AMZN) در سه ماهه اول ، اختلاف قدرت بین شرکت های بزرگ و کوچ نمایان شد.

این پرونده کمتر از یک هفته پس از آن آغاز شد که مقامات ضد انحصاری اتحادیه اروپا اعلام کردند که اپل از موقعیت خود به عنوان اپراتور فروشگاه برنامه سواستفاده کرده است و این به ضرر شرکت های دیگر مانند Spotify (NYSE: SPOT) است که در این جریان فعالیت دارند.

بنا بر گزارشی  اپل قصد دارد امسال در پاسخ به از دست دادن سهم بازار به دلیل رقابت ارزان تر، تولید AirPod را بین ۲۵ تا ۳۰ درصد کاهش دهد.

 

۲- اتحادیه اروپا ممنوعیت سفر را پایان می دهد

اتحادیه اروپا قرار است یک سال ممنوعیت سفر غیر ضروری را که برای جلوگیری از گسترش Covid-19 اعمال کرده است، پایان دهد.

کمیسیون اروپا پیشنهاد کرد که سفر به کشورهایی که میزان آلودگی کمی دارند و همچنین اجازه ملاقات با افراد واکسینه شده کامل داده شود. این اقدامات به نوعی برای نجات یک فصل گردشگری تابستانی که به ویژه برای اروپای جنوبی از اهمیت اقتصادی زیادی برخوردار است، صورت خواهد گرفت.

این حرکت همچنین نشان دهنده افزایش اعتماد به نفس بیشتر در مورد کنترل اتحادیه اروپا با افزایش سرعت واکسیناسیون است. آلمان، بزرگترین اقتصاد اتحادیه، بیش از ۱ میلیون نفر را در روزهای پنجشنبه و جمعه واکسینه کرد. اتحادیه اروپا اکنون انتظار دارد که حداقل ۷۰ درصد از جمعیت خود را تا پایان ماه اوت ، یک ماه زودتر از آنچه پیش بینی شده بود ، در برابر این بیماری مصون نگه دارد.

 

۳- سهام بالاتر باز می شوند

بازارهای سهام ایالات متحده قرار است ماه را مثبت آغاز کنند.

تا ساعت ۱۵:۰۰ معاملات آتی داو جونز ۱۵۲ واحد یا ۰٫۵ درصد رشد داشتند، در حالی که معاملات آتی S&P 500، نیز ۰٫۳ درصد رشد داشتند. معاملات آتی Nasdaq 100 با ۰٫۱٪ افزایش همراه بود.

در حالی که صنعت لوازم آرایشی آماده بازگشایی زندگی اجتماعی و تجاری می شود، Estee Lauder (NYSE: EL) در صدر گزارش درآمدهای امروز است.

Loews (NYSE:L), Wynn Resorts (NASDAQ:WYNN), shale oil producer Diamondback (NASDAQ:FANG) و اپراتور خط لوله ویلیامز (NYSE: WMB) نیز قرار است گزارش دهند.

 

۴- کارخانه تسلا در آلمان با تأخیر روبرو است

پس از انتشار نشریه تجارت خودرو آلمان Automobilwoche که کارخانه تسلا در خارج از برلین با تاخیرهای جدیدی در شروع تولید روبرو است، سهام دیگری که احتمالاً مورد توجه قرار خواهد گرفت تسلا (NASDAQ: TSLA) خواهد بود.

Automobilwoche گفت که Elon Musk شش ماه دیگر به تیم ساخت این کارخانه فرصت داده است تا فعالیت خود را آغاز کند، چیزی که شروع تولید انبوه را به ژانویه ۲۰۲۲ بازمی گرداند. این شرکت هنوز منتظر مجوزهای نهایی برای ساخت قسمتهایی از Gigafactory است.

رویترز گزارش داد که تسلا در حال گسترش تیم روابط دولتی خود در چین برای مقابله با نظارت دقیق در آنجا است.

 

۵- تعطیلات خریداران نفت را کم کرده است

قیمت نفت خام کاهش یافت اما سایر کالاها نسبتاً ثابت باقی ماندند، زیرا تعطیلات در بیشتر دنیا خریداران را از میز کار دور کرد.

تا ساعت ۱۵:۰۰، معاملات آتی نفت خام ایالات متحده با ۰٫۲٪ کاهش به ۶۳٫۴۷ دلار در هر بشکه و معاملات آتی Brent با ۰٫۴٪ کاهش به ۶۶٫۴۶ دلار رسید.

داده های کمیسیون معاملات آتی کالاها در روز جمعه نشان داده است که موقعیت های خالص سوداگری طولانی در نفت خام به پایین ترین سطح از ماه نوامبر سقوط می کند، اگرچه روند کلی صعودی باقی مانده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.