0

پنج نکته طلایی (Apr-09)

همزمان با كاهش داده های قیمتی ماه مارس، اوج انتظار نرخ تورم آغاز شد. تولید صنعتی اروپا در ماه مارس به طرز نگران کننده ای افت كرد. به نظر می رسد آمازون (NASDAQ: AMZN) در مبارزه خود برای جلوگیری از کار اتحادیه پیروز شود و اعضای اوپک پلاس بیش از آنچه که باید نفت پمپاژ می کنند.

 

۱- آغاز جهش تورم

داده های تورم مارس خارج از چین آغاز افزایش قابل انتظار قیمت ها را که به صورت سالانه اندازه گیری می شود، تأیید کرد.

تورم قیمت تولید کننده ۴٫۴٪ در سال افزایش یافت که سریعترین افزایش از ژوئیه ۲۰۱۸ و بسیار زودتر از انتظار است، در حالی که تورم قیمت مصرف کننده از -۰٫۲٪ در فوریه به ۰٫۴٪ در سال بازگشت.

این بازگشت عمدتا به دلیل تأثیرات اساسی ناشی از سقوط قیمت نفت در یک سال پیش بود. همان اثرات احتمالاً در داده های PPI ایالات متحده منعکس شده در ساعت ۱۷:۰۰ وجود دارد. انتظار می رود قیمت ها در ماه ۰٫۵٪ و در سال ۳٫۸٪ افزایش یابد.

فدرال رزرو گفته است که دوره ای را که انتظار می رود یک دوره موقتی با نرخ تورم بالاتر از حد معمول باشد، بررسی می کند و در عوض بر سرعت ترمیم در بازار کار تمرکز کند.

 

۲- افزایش سرعت واکسیناسیون در اروپا

کمپین واکسیناسیون کسل کننده اروپا سرانجام نشانه هایی از تاثیر را نشان می دهد. وزیر بهداشت آلمان توئیت کرد که بزرگترین اقتصاد اروپا تنها در دو روز گذشته ۱٫۳۷۵ میلیون واکسن توزیع کرده است.

چهار اقتصاد بزرگ منطقه یورو در حال حاضر واکسیناسیون بین ۱۳ تا ۱۵ درصد از جمعیت بزرگسال خود را انجام داده اند، که هنوز هم بسیار کمتر از ایالات متحده و انگلیس است، اما این شکاف اکنون در حال کاهش است. بلومبرگ گزارش داد، ایتالیا، یکی از آسیب دیده ترین کشورها، احتمالاً در اواخر جمعه با صدور حکمی محدودیت های خود را در زمینه تجارت و زندگی اجتماعی کمی کاهش خواهد داد.

داده های اقتصادی از اروپا در بهترین حالت همچنان متوسط است. تولیدات صنعتی آلمان، فرانسه و اسپانیا همه در ماه مارس کاهش یافت.

 

۳- سهام ایالات متحده قرار است صعود بیشتری داشته باشند

سهام ایالات متحده قرار است با پایان یافتن رکورد روز پنجشنبه در شروع، با بازارهای آرام اوراق قرضه که با بازگشایی تدریجی اقتصاد بی نظم هستند، افزایش یابد.

تا ساعت ۱۵:۰۰ معاملات آتی داو جونز ۶۸ واحد یا ۰٫۲ درصد رشد کردند، در حالی که معاملات آتی S&P 500 با ۰٫۱ درصد افزایش همراه بود. معاملات آتی Nasdaq 100 با افت ۰٫۲ درصدی روبرو شد.

سهامی که احتمالاً مورد توجه قرار می گیرد شامل مک دونالد (NYSE: MCD) است که آخرین رستوران های خود را در فروشگاه های والمارت (NYSE: WMT) تعطیل می کند و والت دیزنی (NYSE: DIS) که برای بازگشایی پارک دیزنی لند خود را برنامه ریزی کرده است.

 

۴- آمازون

به نظر می رسد کارگران یک مرکز بزرگ انبار آمازون در آلاباما، طبق نتایج اولیه رای گیری، برنامه های ایجاد اتحادیه را رد کرده اند.

بر اساس گزارش های مختلف، با شمارش حدود نیمی از آرا، رأی کسانی که مخالف اتحادیه بودند بیش از دو برابر بود.

این رأی دادن توجه خود را به عنوان سرمشقی برای ایجاد تسهیلات آمازون در سراسر ایالات متحده و به طور کلی برای پرسنل بخش خدمات جلب توجه کرده است، که موقعیت اقتصادی نامطمئن آنها در طی همه گیری به شدت آشکار شده است.

 

۵- نفت و بی نظمی اوپک پلاس

ثبات قیمت نفت خام  به دلیل افزایش عرضه و گاها عدم اطمینان در مورد بهبود تقاضا برای جذب سریع آن، ادامه می یابد.

یک نظرسنجی توسط S&P Global (NYSE: SPGI) Platts نشان داد که تولید اعضای “اوپک +” ۴۵۰،۰۰۰ بشکه در روز در ماه مارس افزایش یافته است، در حالی که روسیه و عراق، دومین و سومین صادرکنندگان بزرگ گروه، هر دو باالاتر از حد توافق شده خود هستند.

لیبی و ایران، که تحت پوشش این توافق نامه نیستند، هر دو نیز در حال افزایش هستند. تولید ایران ۱۳۰،۰۰۰ بشکه در روز افزایش یافت و به بالاترین سطح دو ساله ۲٫۳ میلیون بشکه در روز رسید، در حالی که لیبی با ۱٫۱۹ میلیون بشکه، در بالاترین حد در هشت سال قبل است. این برنامه قصد دارد تا پایان سال ۱٫۴۵ میلیون بشکه در روز پمپ کند.

تا ساعت ۱۵:۰۰، هر بشکه نفت خام آمریکا با ۰٫۲٪ افزایش به ۵۹٫۶۹ دلار رسید، در حالی که نفت برنت با ۶۳٫۲۰ دلار ثابت بود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.