0

پنج نکته طلایی (Apr-01)

دلار و بازدهی اوراق قرضه ایالات متحده پس از اینکه رئیس جمهور جو بایدن طرح هایی را برای افزایش مالیات شرکت ها و هزینه های کلان در زیرساخت ها بیان کرد، کاهش می یابد. گزارش مدعیان بیکاری هفتگی ایالات متحده اعلام می شود. مایکروسافت (NASDAQ: MSFT) 22 میلیارد دلار سفارش از ارتش ایالات متحده دریافت می کند، در حالی که کمپانی ساخت تراشه نیمه هادی تایوان ۱۰۰ میلیارد دلار برای رفع کمبود تراشه در جهان هزینه می کند. اعضای اوپک با روسیه دیدار می کنند تا سیاست تولید در ماه می را تنظیم کند.

 

۱_ کاهش دلار و بازده اوراق قرضه پس از صحبت های بایدن برای افزایش هزینه های مالیات

پس از آنکه رئیس جمهور جو بایدن قصد خود را برای افزایش مالیات بر درآمد شرکت ها به ۲۸٪ در میان مدت برای کمک به تأمین بودجه حدود ۲٫۲۵ تریلیون دلار از هزینه های زیرساخت ها اعلام کرد، دلار آمریكا سقوط كرد و بازده اوراق قرضه خزانه داری آمریكا به طور موازی كاهش یافت.

برنامه های مالیاتی بایدن همچنین شامل افزایش نرخ مالیات اعمال شده بر درآمد خارجی از ۱۰٪ به ۲۱٪ است، چیزی که به طور نامتناسبی به برخی از بزرگترین شرکتهای ایالات متحده مانند اپل (NASDAQ: AAPL) و فیس بوک (NASDAQ: FB) ضربه می زند.

این برنامه ها با مخالفت جمهوری خواهان سنا روبرو خواهد شد، اما ممکن است از اختلافات بالقوه با اروپا جلوگیری کند.

 

۲- گزارش مدعیان بیکاری ایالات متحده

پس از جهش در استخدامهای خصوصی که توسط ADP در روز چهارشنبه گزارش شد، تعداد ادعاهای بیكاران هفته نشان می دهد كه سرعت بهبود بازار كار در حالی است كه ایالت ها و شهرها محدودیت های خود را در اجتماعات تجاری و اجتماعی برداشته اند.

تحلیلگران انتظار دارند که ادعاهای اولیه بیکاری در هفته گذشته به ۶۸۰،۰۰۰ کاهش یابد، در حالی که هفته گذشته ۶۸۴،۰۰۰ بود.

همچنین آخرین نظرسنجی موسسه مدیریت تأمین برای ماه مارس برگزار می شود. پیش از این، شاخص تولید PMI تولید منطقه یورو با ۶۲/۴ درصد به بالاترین رقم سابق یعنی ۶۲٫۵ رسیده بود، در حالیکه PMI تولید انگلستان به ۵۸٫۹ اصلاح شد که بالاترین بالاترین میزان در ۱۰ سال گذشته بود. با این وجود، بعد از اینکه فرانسه یک ماه دیگر قرنطینه ملی را اعمال کرد، ممکن است خدمات به این خوبی نباشد. Stoxx 50 ، DAX و AEX همگی به بالاترین رکوردهای تاریخی رسیده اند.

 

۳- سهام با بازپرداخت بخش فناوری، بالاتر باز می شود

بازارهای سهام ایالات متحده قرار است سه ماهه جدید را با روند مثبت و با کاهش نرخ بهره بلند مدت آغاز کنند.

تا ساعت ۱۴:۴۵ معاملات آتی داو جونز ۱۶ واحد یا ۰٫۱ درصد رشد کردند، در حالی که معاملات آتی S&P 500 با ۰٫۳ درصد رشد و معاملات آتی Nasdaq 100 با ۰٫۹ درصد رشد همراه بودند.

سهام متمرکز ممکن است شامل مایکروسافت (NASDAQ: MSFT) که در پی تأمین قرارداد ۱۰ ساله ۲۲ میلیارد دلاری از ارتش ایالات متحده برای هدست های واقعیت افزوده براساس فناوری HoloLens است، باشد.

Discovery (NASDAQ: DISCB) (که سهام کلاس B آن در روز چهارشنبه ۸۲٪ افزایش یافت) و گوگلی (NASDAQ: GOOGL) نیز مورد توجه قرار خواهند گرفت.

 

۴- TSMC صد میلیارد دلار برای توسعه ظرفیت هزینه می کند

TSMC سازنده تراشه نیمه هادی تایوانی اعلام کرد که قصد دارد ۱۰۰ میلیارد دلار در سه سال آینده برای گسترش ظرفیت تولید تراشه خود هزینه کند، که چشمگیرترین پاسخ کمبود جهانی تراشه نیمه هادی است که امسال تولید کنندگان را در سراسر جهان تحت فشار قرار داده است.

این شرکت پیش از این قصد داشت ۲۸ میلیارد دلار در سال جاری در توسعه ظرفیت برای پاسخگویی به افزایش پایدار تقاضا به دلیل افزایش اتوماسیون زندگی و گسترش فناوری ۵G هزینه کند. این افزایش، همراه با اثرات کرونا که باعث تسریع تقاضا برای کالاهای با تکنولوژی پیشرفته، خودروسازان و دیگر بخش ها، بیشتر شده است.

TSMC همچنین اعلام کرد که کاهش قیمت ویفرهای سیلیکونی خود را از سال ۲۰۲۲ به مدت یک سال به حالت تعلیق درآورد. سهام TSM در معاملات پیش از بازار ۲٫۸٪ افزایش داشت، در حالی که قیمت سهام تأمین کنندگان آن مانند ASML مستقر در هلند، در بازار آسیا و اروپا نیز جهش کرد.

 

۵- دیدار اعضا اوپک پلاس

یک روز پس از تشکیل جلسه سازمان کشورهای صادرکننده نفت برای هماهنگی مواضع خود، بزرگترین تولیدکنندگان جهان برای تصمیم گیری در مورد میزان تولید برای ماه مه مجدداً دیدار می کنند.

رویترز گزارش داد که قرار است در این نشست دو گزینه مورد بحث قرار گیرد: یکی مسدود کردن تولید در سطح فعلی و دیگری افزایش ۵۰۰٫۰۰۰ بشکه ای در روز. مسلما که روسیه و قزاقستان، که اعضای اوپک نیستند، از گزینه دوم حمایت می کنند، در حالی که گفته می شود عربستان سعودی و دیگر اعضای اوپک گزینه اول را ترجیح می دهند.

این جلسه قرار است ساعت ۱۷:۳۰ آغاز شود.

تا ساعت ۱۴:۴۵، معاملات آتی نفت خام ایالات متحده با ۲٫۱ درصد افزایش به ۶۰ دلار و ۳۹ سنت رسید، در حالی که هر بشکه نفت برنت با ۱٫۹ درصد افزایش به ۶۳ دلار و ۹۰ سنت رسید.

بیکر هیوز نیز به دلیل تعطیلات عید پاک، اطلاعات تعداد دکل های خود را یک روز زودتر منتشر می کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.