0

پنج نکته طلایی (Mar-25)

کشتی های زیادی در انتظار ورود به کانال سوئز هستند که ممکن است تا روز یکشنبه مسدود بماند. اتحادیه اروپا و انگلیس در جنگ واکسن خود هستند، رئیس جمهور بایدن خواستار یک جبهه متحد علیه چین است، جایی که واکنش دولت به رهبری رسانه ها علیه Nike (NYSE: NKE) و H&M (ST: HMb) در حال انجام است که این شرکت ها گفتند به دلیل ادعای کار اجباری، ارتباط خود را با تامین کنندگان پنبه در سین کیانگ قطع می کنند. AstraZeneca (NASDAQ: AZN) ارزیابی خود را در مورد اثر داروی Covid-19 اصلاح می کند و انتظار می رود داده های ادعای بیکاری روند نزولی را نشان دهد.

 

۱- کانال سوئز هنوز مسدود شده است

کانال سوئز، یکی از مهمترین شریانهای تجارت جهانی، پس از آنکه کشتی سنگین کانتینری روز سه شنبه با وزش باد شدید و برخورد به دیواره های آن گرفتار شد، برای سومین روز مسدود ماند.

بلومبرگ گزارش داد که یک گروه نخبه نجات قرار است اواخر روز پنجشنبه در محل حاضر شود تا تلاش های خود را به نیروهای قایق های یدک کش و حفارانی که تاکنون موفق به استخراج کشتی نشده اند، انجام دهند.

این انسداد باعث شده است که تقریبا ۲۰۰ کشتی در حالی که منتظر ورود به کانال هستند، درگیر مانده باشند، این اختلال حداقل برای یک ماه در قیمت کالاها و جریان تجارت منعکس شود. کانال نه تنها به عنوان مجرای اصلی نفت خام از خلیج فارس به اروپا و سواحل شرقی ایالات متحده بلکه برای نفت روسیه که به آسیا حمل می شود نیز عمل می کند.

هر بشکه نفت خام با ۱٫۷٪ کاهش به ۶۰٫۱۷ دلار رسید، در حالی که هر بشکه نفت برنت با ۱٫۳٪ کاهش به ۶۳٫۵۵ دلار رسید.

 

۲- جدال واکسن در اروپا ، انگلیس ، را شماره گیری کنید. AstraZeneca داده های جدیدی منتشر کرد

انگلیس و اتحادیه اروپا در جنگ خود بر سر واکسن ها اعلام آتش بس کردند و در بیانیه مشترک منتشر شده متعهد شدند پیش از نشست اتحادیه اروپا در اواخر روز که با یکدیگر همکاری کنند. جو بایدن ، رئیس جمهور ایالات متحده، از راه دور نیز در این اجلاس شرکت خواهد کرد.

AstraZeneca نتایج آزمایشات خود را در ایالات متحده به روز کرد تا میزان اثر بخشی واکسن Covid-19 خود را نشان دهد. اکنون گفته شده که این دارو ۷۶٪ در جلوگیری از ویروس موثر است و تکرار می کند که ۱۰۰٪ در جلوگیری از مرگ و بستری در بیمارستان موفقیت آمیز است.

اختلاف با نتایج اولیه، روند ناخواسته ای را در روندهای داخلی AZ نشان می دهد و به سردرگمی قبلی در مورد نتایج آزمون اولیه آن در اروپا می افزاید. AZ بخش مهمی از فعالیت واکسیناسیون جهانی است، که بسیار ارزان تر از آنهایی است که توسط Pfizer (NYSE: PFE) و Moderna (NASDAQ: MRNA) ارائه می شود.

 

۳- سهام بالاتر باز می شوند. نگاه ها به گزارش مدعیان بیکاری و سخنرانان بانک فدرال

سهام ایالات متحده قرار است پس از کاهش در روز چهارشنبه نسبتاً بالاتر باز شود و احتمالاً توجه به گزارش ادعاهای بیکاری هفتگی در ساعت ۱۷:۰۰ باشد.

تا ساعت ۱۵:۰۰، داو جونز فیوچرز ۷۵ واحد یا ۰٫۲٪ صعود کرد، در حالی که معاملات آتی S&P 500  نیز ۰٫۳٪ و معاملات آتی Nasdaq 100 هم ۰٫۵٪ افزایش یافت.

انتظار می رود ادعاهای اولیه بیکاری از ۷۷۰،۰۰۰ هفته قبل به ۷۳۰،۰۰۰ کاهش یابد، اما مسلماً مهمترین تعداد ، مثل همیشه ، تعداد کل افرادی است که از مزایای مربوط به بیکاری برخوردار هستند. قرائت نهایی تولید ناخالص داخلی سه ماهه چهارم نیز به طور همزمان انجام می شود.

در طی روز سخنرانیهایی از طرف اعضای فدرال رزرو ، جان ویلیامز (NYSE: WMB) ، ریچارد کلاریدا ، چارلز ایوانز ، مری دالی و رافائل بوستیک انجام خواهد شد.

 

۴- تأمل بانک های مرکزی نوظهور در مورد افزایش تورم

روز بزرگ دیگری برای بانک های مرکزی بازارهای در حال ظهور است، آفریقای جنوبی و مکزیک هر دو به دلیل اعلام آخرین تصمیمات سیاست پولی خود. فشارهای تورمی هفته گذشته ترکیه، روسیه و برزیل را مجبور به افزایش نرخ بهره کردند و در حالی که تحلیلگران انتظار افزایش قیمت در هر یک از دو جلسه را ندارند، به ویژه بانک مرکزی مکزیک به راهنمایی های طعنه آمیزتری روی می آورد.

سوئیس سیاست پولی خود را بدون تغییر رها کرد اما صحبت خود را درباره احتمال مداخله برای افزایش رشد فرانک کاهش داد.

در فضای ارز دیجیتال، بیت کوین همچنان در برابر پس زمینه اظهارنظرهای منفی درباره استقبال تسلا از آن، به لغزش ادامه می دهد. در کنفرانسی که توسط بانک تسویه حساب های بین المللی برگزار شد ، بنوئر کوئر ، عضو سابق هیئت مدیره بانک مرکزی اروپا ، تکرار کرد که بیت کوین نتوانسته است خود را به عنوان یک ارز اصلی معرفی کند.

 

۵- نایک و H&M پس از تحریم پنبه با واکنش چین روبرو شدند

سهام متمرکز دیگر ممکن است شامل نایک باشد که پس از قطع ارتباط با تأمین کنندگان پنبه در استان سین کیانگ با واکنش گسترده ای در چین روبرو می شود. کمپانی مد سوئدی H&M نیز همین مشکل را دارد.

این شرکتها پس از اعمال تحریمهای ایالات متحده، اتحادیه اروپا و انگلیس علیه مقامات چینی در رابطه با ادعاهای نقض حقوق بشر در سین کیانگ، جایی که ایالات متحده می گوید چین در حال نسل کشی اقلیت مسلمان اویغور خود است، اقدامات خود را انجام دادند. چین با عصبانیت به آنچه مداخله در امور داخلی خود می داند پاسخ داده است.

مشارکت بایدن در اجلاس اتحادیه اروپا منعکس کننده موضع متحدتر غرب در برابر چین است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.