0

پنج نکته طلایی (Mar-23)

شهادت رئیس فدرال رزرو، جروم پاول، و وزیر خزانه داری، جانت یلن، به کنگره قرار است کانون اصلی توجه بازارها در روز سه شنبه باشد. پیش از این، افزایش مبتلایان به کرونا در اروپا و در نتیجه محدودیت‌های بیشتر در آلمان، قیمت ها و ارزش سهام نفت را تحت فشار قرار داده است. بازارهای ترکیه پس از برکناری رئیس بانک مرکزی همچنان بی ثبات هستند، شک و تردید در مورد واکسن آسترازنکا دوباره ایجاد شده است. داده‌های مربوط به مسکن ایالات متحده اعلام میشوند و داده های اشتغال در انگلیس نیز شگفت انگیز بوده است.

 

۱- حضور پاول و یلن برای مواجهه با سوالات مجلس

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو و جانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا قرار است اواخر روز سه شنبه، در مقابل کمیته خدمات مالی مجلس، شهادت دو روزه خود را آغاز کنند. آنها قرار است در مورد سلامت اقتصاد ایالات متحده و اهمیت بسته های مالی و پولی در بهبود همه گیری بحث کنند.

بازده ی خزانه داری آمریکا به بالاترین سطح در بیش از یک سال گذشته رسیده است زیرا بازارهای مالی بر روی آنکه اقتصاد ایالات متحده سریعتر از خسارات ناشی از همه گیری از آنچه بانک مرکزی در حال حاضر پیش بینی می کند ، بهبود یابد، شرط بسته‌اند. احتمالاً از این دو در مورد ادامه ‌ی این روند سوالاتی پرسیده خواهد شد.

با توجه به شهادت از پیش آماده شده‌ی پاول، او سیاست “حمایت تا زمانی که لازم است” را ادامه می دهد، زیرا اقتصاد به سطح قبل از همه‌گیری برنگشته است. نرخ بیکاری نگرانی اصلی فدرال است و میزان مشارکت نیروی کار هنوز زیر سطح قبل از همه‌گیری است.

یلن طی دو ماه گذشته به طور مكرر گفته است كه ایالات متحده توانایی پرداخت وام بیشتر با نرخ بهره كم را دارد و گرچه سطح بدهی زیاد است ، هزینه خدمت به این تعهدات همان هزینه‌ی سال ۲۰۰۷ است.

 

۲- مشکلات آسترازنکا هنوز پابرجاست

امروز آژانس بهداشتی آمریكا این سوال را مطرح كرد كه آیا شركت آسترازنکا از آزمایش اطلاعات كامل مربوط به اثر بخشی واكسن خود را ارائه داده است یا خیر و با این کار در طرح دریافت مجوز استفاده اضطراری آن در آمریكا برای هفته های آینده تردید ایجاد كرد.

موسسه‌ی ملی آلرژی و بیماریهای عفونی ایالات متحده در بیانیه ای گفت: “هیئت نظارت بر ایمنی داده” ابراز نگرانی کرده است که شاید آسترازنکا داده‌های منسوخی را در این آزمایش ارائه داده باشد که باعث دید ناقصی از اثر بخشی آن می شود.

واکسن آسترازنکا مورد تردید در مورد کارایی، مقدار دوز و عوارض جانبی احتمالی قرار گرفته است. بسیاری از کشورهای اروپایی ، از جمله آلمان و فرانسه ، در اوایل این ماه استفاده از واکسن را به دلیل احتمال لخته شدن خون متوقف کردند.

 

۳- سهام‌ها پایین‌تر باز می شود

از آنجایی که سرمایه گذاران منتظر سخنرانی پاول و یلن هستند، امروز بازار سهام ایالات متحده پایین‌تر باز می شود.

تا ساعت ۱۵:۰۰، معاملات آتی داو جونز ۱۵۰واحد یا ۰٫۵٪ افت کرده بود، S&P500 نیز ۰٫۴٪ کاهش یافته بود و نزدک هم شاهد افت ۰٫۲ درصدی بود.

امروز سالروز سقوط شدید سهام در روز در دوران همه‌گیری کرونا است. از آن زمان داو جونز و S&P500 هر دو ۸۰٪ رشد کرده‌اند و نزدک توانسته ۹۰٪ رشد کند.

سهام‌های ترکیه پس از برکناری رئیس بانک مرکزی آن افت کردند و شاخص اصلی نیز ۷ درصد نزول کرد. واحد پول کشور، لیر، نیز بی ثبات است ، اما برخی از ضررهای شدید روز دوشنبه را جبران کرده است.

 

۴- داده های مسکن ایالات متحده در کانون توجه. کاهش نرخ بیکاری انگلیس

امروز بخشی از تمرکز بازار ایالات متحده معطوف به انتشار آخرین داده‌های مسکن خواهد بود.

این بخش یکی از ذی نفع های همه گیری بوده است زیرا تعداد زیادی به دنبال رفتن به حومه‌ی شهرها بودند و از شهرهای پرجمعیت دور شدند. با این حال، این هیجان افت کرده است. فروش خانه های موجود در روز دوشنبه کاهش تعداد خریداران مسکن را نشان می دهد.

داده های فروش خانه های جدید در ساعت ۱۸:۳۰ منتشر می شود و تحلیلگران انتظار دارند اعداد فوریه نسبت به ماه قبل ۶.۵٪ کاهش داشته باشد.

در اوایل روز سه‌شنبه ، نرخ بیکاری انگلیس در سه ماه منتهی به ژانویه به طور غیر منتظره به ۵٫۰ درصد کاهش یافت که زیر پیش بینی افزایش به ۵٫۲ درصد بود.

 

۵- مواجه شدن نفت با محدودیت های کرونا در اروپا

نگرانی مبنی بر این که افزایش مبتلایان در اروپا مانع بهبود تقاضا خواهد شد، منجر به ضعف قیمت نفت شد.

تا ساعت ۱۵:۰۰، معاملات آتی نفت خام آمریکا ۳٫۵ درصد افت کرده و به ۵۹٫۴۲ دلار رسیده بود و برنت نیز با افت ۳٫۵ درصدی به ۶۲٫۳۷ دلار رسیده بود.

آلمان، بزرگترین مصرف کننده نفت اروپا ، روز دوشنبه قرنطینه‌ی خود را تا ۱۸ آوریل تمدید کرد و از شهروندان خواست تا در طول تعطیلات عید پاک در خانه بمانند تا با موج سوم در این قاره مقابله کنند.

در سمت عرضه، سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدان در اول آوریل تشکیل جلسه می دهند تا سیاست تولید را برای ماه مه تعیین کنند.

تحلیلگران ING در یک یادداشت تحقیقاتی گفتند: “افت فعلی در بازار باعث تفکر بیشتر اوپک پلاس میشود. پیش از این انتظار میرفت کاهش تولید را کم کنند، اما اکنون این گروه در انجام این کار مرددتر هستند، به خصوص اگر شرایط تغییر نکند.”

پیش از آن ، اطلاعات موجودی نفت خام ایالات متحده از موسسه نفت آمریکا ، اواخر امروز منتشر می شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.